Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Beyin Felci (Serebral Palsi) Tedavisi

Serebral palsi, halk dilinde ''spastik çocuk'' olarak bilinmektedir. Toplumda serebral palsi ile ilgili gereksiz inanışlar vardır. En sık bilinen yanlış, serebral palsi tedavisinin bebeklikten başlamaması gerektiğine inanılmasıdır. Halbuki, serebral palsi şüphesi olan bebekte gerekli tetkiklerin yapılması ve sonuca göre tedavinin hemen başlaması gereklidir.

Beyin felci (serebral palsi) ve fizik tedavi

Serebral palsi, halk dilinde ”spastik çocuk” olarak bilinmektedir. Toplumda serebral palsi ile ilgili gereksiz inanışlar vardır. En sık bilinen yanlış, serebral palsi tedavisinin bebeklikten başlamaması gerektiğine inanılmasıdır. Halbuki, serebral palsi şüphesi olan bebekte gerekli tetkiklerin yapılması ve sonuca göre tedavinin hemen başlaması gereklidir.

Serebral palsi teşhisi konulur iken, nöroloji uzmanının yapacağı muayenede çocuğun tıbbi hikayesi oldukça önemlidir. Örneğin, bebeğin nasıl doğduğu, doğumun nasıl gerçekleştiği, doğum sırasında ya da sonrasında nasıl problemler yaşandığı teşhis için aileden öykü alınır. Sonrasında erken belirtiler olarak bilinen bebeğin huzursuz olması, uyku sorunlarının olması, beslenme sorunları, büyüme geriliği, kaslarda zamanla meydana gelen sertleşmeler ya da gevşemeler gibi belirtilerin varlığı aileye sorulur.

Beyin felci (serebral palsi) rahatsızlığında erken tanı oldukça önemlidir. Çünkü beynin hızla geliştiği dönemlerde alınabilecek tedbirler zedelenme derecesi hangi seviyede olursa olsun tedaviden alınacak başarının ölçüsünü arttırır. Yani çocukta oluşan problemin büyüklüğünü erken tanı ve tedavi sayesinde azaltmak mümkün olabilir. Bu durumda anne babalar kadar bebeği izleyen doktorunu da görevler düşmektedir. Fakat en önemli görev anneye düştüğü için annenin bebeğin motor gelişimini takip etmesigereklidir.

Çocuklarda serebral palsi (beyin felci) tedavisi nasıl yapılır?

Serebral Palsi ve cerrahi tedavi

Serebral Palsi ve cerrahi tedavi

Serebral palsi sorununun erken dönemde tanımlanması tedavinin doğru seçilmesi ve doğru zamanlaması açısından son derece önemlidir. Serebral palsi tedavisinde amaç çocukta kalıcı olabilecek motor bozukluğunu en aza indirebilmektir. Serebral palsi tedavisi bir ekip kontrolü altında yapılır. Bu ekipte öncelikle çocuğun gelişimini takip eden çocuk doktorunun yeri önemlidir.

Fakat serebral palsi tanısı konulmuş bebeğin takip ekibinde çocuk nörolojisi, fizik tedavi uzmanı ve fizyoterapist, ortopedi uzmanı, psikoloji uzmanı ve beslenme ve diyet uzmanları, gerekir ise çocuk gastroenteroloji uzmanı bulunur. Cerrahi müdahaleler gerektiğinde ise ortopedi ve beyin sinir cerrahları da ekibin içinde yer alır. Bu ekipte aile en ana elemandır. Bu nedenle ailenin bu durumu çok iyi anlaması gereklidir. Aile teşhis konulduğundan itibaren nasıl bir mücadele içinde olduğunu bilmelidir. Bu durumu anlatmak ve aileyi bilinçlendirmek için doktorlar aileyi eğitmelidir.

Beyin felci (serebral palsi) tedavisinde fizik tedavinin önemi

Beyin felci tedavisinin ana merkezi olan fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisini kolaylaştırmak için bazı ilaç tedavileri uygulanır. Beyne sinyal gönderme amaçlı ağız yolu ile verilen ilaç tedavileri ve son yıllarda cerrahi olarak direkt uygulanan botulinum toksin uygulaması yapılmaktadır. Bu uygulama lokal bir uygulama olduğu için hangi kas veya kas gruplarında problem var ise o bölgeye uygulanır.

Srebral palsi sorununda fizik tedavi hemen başlatılmalıdır. Eklemlerin hareket kabiliyetini arttıracak fizik tedavi yöntemleri başlanır. İlk üç yılda fizik tedavinin erken uyarılma yöntemleri uygulanır. Bu yöntemlerin doğru, etkili ve yoğun uygulanması ile göle görülebilen başarı sağlanabilir. Sadece fizik tedavi ile tam olarak gevşeme sağlamadığı taktirde kas gevşetici ilaçlar ile fizik tedavi desteklenir.

Beyin felci (serebral palsi) hastalarında cerrahi tedavi

Serebral palsili çocukların tedavisinde ortopedi ve beyin cerrahlarının önemli bir yeri vardır. Ortopedi, çocuğun rehabilitasyon sırasında bir takım ortezler ve cerrahi müdahale ile hareketini sağlayamamış çocuklara hareket açıklığı sağlayabilmek için ortopedistler ekibin vazgeçilmezidir. Ortopedik cerrahi uygulama yaşı genellikle 5 ile 10 yaş arasıdır. Bunların dışında, özellikle bacak kas gruplarında ciddi kasılmalar nedeni ile yürüyemeyen çocuklarda o kas gruplarının sertliğini arttıran, nöron denilen hücrelerin o kaslara sinyal göndermesini engelleyecek bazı tıbbi uygulamalar vardır.

Bu uygulama ”Dorsal Rizetomi”beyin ve sinir cerrahları tarafından uygulanan bu cerrahi yöntem omurga sinirlerinin seçmeli olarak kesilmesini içerir. bacaklardaki kasılmayı azaltmak, çocuğun istemsiz hareketlerinde kontrolü sağlamak, daha kolay hareket etmesini sağlamak amacı ile uygulanır. Aynı zamanda ameliyat sonrası çocuğa uygun yoğun fizyoterapi programı ile izlenmesi çok önemlidir. Serebral palsi hastası her çocuk bu cerrahi yöntemden fayda görmeyebilir. Bu nedenle çok dikkatli seçim yapmak gereklidir.

Beyin felci (serebral palsi) hastası çocuğun evde bakımı nasıl olur?

Serebral palsi nedir

Serebral palsi nedir

Özellikle fizik tedavi sırasında ya da fizik tedavi ve rehabilitasyon programında çocuğa bakan kişi ya da kişilerin bu yöntemleri çok iyi algılaması ve programlara uyması en önemli adımların başında gelir. Serebral palsi hastalığı uzun bir süreçtir ve aile bu programı bir ders gibi çalışmalıdır.

Evde yapılabilecek çocuğun alması gereken gıdaları almasını sağlamak, bunu aile yapamaz ise diyet uzmanı ile birlikte yapmaya çalışması, ilaç tedavilerini unutmadan düzenli uygulamak, bireysel eğitimi için psikolog yardımı alınması gereklidir. Çocuğun yaşına, cinsiyetine ve gelişimine göre neler yapılması gerekiyor ise aileye bilgi verilmelidir. Aile bu programı ciddiye almalı ve yapılması gerekenleri uygulamalıdır. Unutmamak gereklidir ki, serebral palsili çocuğun tedavisi uzun bir süreçtir.

Beyin felci (serebral palsi) neden olur? Çocuklarda beyin felci belirtileri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git