Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Beyin Felci (Serebral Palsi) Belirtileri

Çocuklarda normal vücut gelişimi,bebeğin, yüzükoyun yatırıldığında 2'inci ay itibari ile baş kontrolünü sağlayabilmesi, sırt üzeri yatırıldığında 4-6'ıncı ay itibari ile baş kontrolünü sağlayabilmesi, yüzü koyun yatırıldığında 3'üncü ay itibari ile ön kollar üzerinde durabilmesi, bebek yatırıldığında 5-7'inci ay itibari ile dönebilmesi, yüzükoyun yere bırakıldığına 6-7'inci ay arasında ellerinin üzerinde durabilmesi, 6-8'inci aylar arasında oturabilmesi, 7-10'uncu aylar arasında emeklemesi, 9-11'inci aylar arasında diz üstü durabilmesi, 11-12'inci aylar arasında yarım diz üzeri durabilmesi, 10-12'inci aylar arasında sıçrama yapabilmesi, 12-18'inci aylar arasında yürüyebilmesi mümkündür. Çocuğun gelişiminde bu gelişmeler normal gelişmelerdir.Çocuklarda serebral palsiyi düşündüren belirtiler

Çocuklarda serebral palsi olduğu nasıl anlaşılır?

Çocuklarda normal vücut gelişimi,bebeğin, yüzükoyun yatırıldığında 2’inci ay itibari ile baş kontrolünü sağlayabilmesi, sırt üzeri yatırıldığında 4-6’ıncı ay itibari ile baş kontrolünü sağlayabilmesi, yüzü koyun yatırıldığında 3’üncü ay itibari ile ön kollar üzerinde durabilmesi, bebek yatırıldığında 5-7’inci ay itibari ile dönebilmesi, yüzükoyun yere bırakıldığına 6-7’inci ay arasında ellerinin üzerinde durabilmesi, 6-8’inci aylar arasında oturabilmesi, 7-10’uncu aylar arasında emeklemesi, 9-11’inci aylar arasında diz üstü durabilmesi, 11-12’inci aylar arasında yarım diz üzeri durabilmesi, 10-12’inci aylar arasında sıçrama yapabilmesi, 12-18’inci aylar arasında yürüyebilmesi mümkündür. Çocuğun gelişiminde bu gelişmeler normal gelişmelerdir.

Çocuklarda serebral palsiyi düşündüren belirtiler

Bir aylık bebekte görülebilecek beyin felci belirtileri : Bebeğin sürekli uykulu olması ya da uyuyamaması, emme bozukluğu, aşırı kusma, sürekli ağlama, çevresinde olup bitenlere duyarsızlık, havale geçirme gibi belirtiler görülebilir.

İki aylık bebekte görülebilecek beyin felci belirtileri : Kaslarda anormal kas sertlikleri gibi belirtilerdir.

Üç aylık bebekte görülebilecek beyin felci belirtileri : Göz bebeğinde düzensiz titremeler, sırt üzeri yatırıldığında baş ve topuklar üzerinde yay gibi durma, çevresel uyaranlara tepkisizlik, yüzüstü yatırıldığında ön kolları üzerinde kendini destekleyememesi gibi belirtilerdir.

Dört ve yedi aylık arası bebekte görülebilecek beyin felci belirtileri : Başını tutamama, baş parmağını avuç içerisinden çıkarmama, elin sert bir yumruk halinde tutulması gibi belirtilerdir.

Sekiz aylık bebekte görülebilecek beyin felci belirtileri : Dönme ve oturmanın olmaması, el ve göz koordinasyonunun olmaması, gövde kontrolünün yetersiz olması, otururken bacakların birbirine çarprazlanması gibi belirtilerdir.

On aylık bebekte görülebilecek beyin felci belirtileri : Emekleme zorluğu veya her iki ayağını birden çekerek sıçrar gibi emekleme, ayağa kalkmada zorluk, adı ile çağrıldığında tepki vermemesi, verilen yiyeceği almaması ya da ağzına götürememesi, ağzından fazla salya akıtması gibi belirtiler görülebilir.

Bir yaşındaki bebekte görülebilecek beyin felci belirtileri : Tutunarak yürüyememesi, parmak ucuna basarak yürüme gibi belirtilerdir.

Özet olarak açıklamak gerekir ise, üç aylıkken başını tutamayan, altı ay civarında oturamayan, sekiz aylıkken dönemeyen, on sekiz aylıkken hala yürüyemeyen çocuklar mutlaka pediatrik nörolozisi tarafından değerlendirilmelidir.

Serebral palsili çocuklarda ileri dönemlerde eşlik eden ortopedik sorunlar gelişebilir. Bu sorunlar, kalça çıkığı, ileri derecede kas sertlikleri, eklem kısıtlılıkları,skolyoz (omurga eğriliği) gibi ortopedik problemler gelişebilir. Bu nedenle serebral palsi hastası çocukların senede en az iki defa ortopedi uzmanı tarafından değerlendirilmeleri gereklidir. Burada yazılan belirtilerden bir ya da birkaçını çocukta fark edildiğinde çok gecikmeden bir nöroloğa baş vurmak çocuğun gelişimi ve alınabilecek önlemler açısından çok ama çok önemlidir.

Çocuklarda beyin felci neden olur ?Çocuklarda beyin felci tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git