Ağrılar ve Tedavileri

Çocuklarda Baş Ağrısı Neden Olur?

Baş ağrısı kafada hissedilen kafatası, yüz, yüzdeki yapılar ve yutaktan kaynaklanan ağrı veya rahatsızlık olarak tanımlanabilir.

Baş ağrısı nedir?

Hastanelere baş vuran çocuklar ve ergenlerde sık karşılaşılan sorunlardan birisi de baş ağrısıdır. Baş ağrısı kafada hissedilen kafatası, yüz, yüzdeki yapılar ve yutaktan kaynaklanan ağrı veya rahatsızlık olarak tanımlanabilir. Baş ağrıları ergenlik döneminde daha sık görüldüğü gibi, çocukluk çağında da oldukça sık rastlanan bir sorundur.

Elde olan verilere göre 7 yaşlarındaki çocukların % 40’ında, 15 yaşlarında olanların ise % 75’inde baş ağrısı şikayetleri görüldüğü bilinmektedir. Beyinde ağrı reseptörü olmadığı için baş ağrısı başın diğer bölümlerinden ve boyundan kaynaklanan ağrıların yansıması sonucu ortaya çıkar.

Çocuklarda ve ergenlerde baş ağrısı yapan hastalıklar

 1. Çocuklarda baş ağrılarının nedenleri genellikle sistemik denilen herhangi bir nedene (ateş, ateşli hastalıklar ve travma gibi) bağlı olarak gelişir.
 2. Sık sık tekrarlayan baş ağrıları ise çocukluk migrenleri, epileptik ve gerilim tipi baş ağrıları veya psikojenik baş ağrıları şeklinde meydana çıkar.
 3. Ayrıca nörolojik rahatsızlıklardan kaynaklanan (beyin tümörü, beyinde su toplanması gibi) nörolojik kaynaklı baş ağrıları görülür.
 4. Bunların dışında bazı vitaminlerin çocuklarda fazla kullanılması, çocuklarda oluşan hipertansiyon sorunları, gizli kalmış enfeksiyonlar, tedavisi yapılmamış diş problemleri, sinüzit gibi rahatsızlıklar ve aşırı kilolu problemi de çocuklarda baş ağrısına sebep olabilmektedir.

Çocuklarda psikolojik baş ağrısı olur mu?

Çocuklarda psikolojik baş ağrıları da meydana çıkabilir. Çocuklarda psikolojik nedenli baş ağrılarının bir çok nedeni vardır.

Bu nedenler arasında anne babanın aralarındaki sorunlar, aile içindeki mutsuzluk gibi etkenler, okula başlama çağındaki çocuklarda okul korkusu, ders korkusu, servis minibüsünün tutması, kalabalık ortama girmesi gibi psikolojik faktörler çocuklarda bağ ağrısı yapabilmekle birlikte bu duruma mide bulantısı, kusma, uykuya eğilim gibi belirtiler eşlik edebilir. Bazı çocuklar anne veya babanın baş ağrısı olduğunda onları taklit edebilirler.

Çocuklarda baş ağrısı teşhisi

Baş ağrısı olan çocuk ve adolesanlarda tıbbi değerlendirme ayrıntılı öykü, fizik ve nörolojik inceleme gerektirir. Çocuk veya ergenlerde baş ağrısının şiddeti, ne kadar sürdüğü, hangi karakterde olduğu, hangi sıklıkta olduğu; mide bulantısı, kusma, baş dönmesi, başka şikayetlerin eşlik edip etmediği, aile fertlerinde baş ağrısı şikayeti varlığı ve benzeri sorular fizik muayenede sorulur.

Ağrının özellikleri tanıda yardımcı olabilir. Bunların yanı sıra kan tetkikleri, beyin omurilik sıvısı incelemesi, manyetik rezonans görüntüleme yöntemi, bilgisayarlı tomografik görüntüleme yöntemleri de teşhiste kullanılır.

Çocuklarda baş ağrısı tedavisi

Çocuklarda baş ağrısı belirtileri

Çocuklarda baş ağrısı belirtileri

Herhangi bir nedene bağlı olmayan baş ağrıları primer baş ağrıları olarak adlandırılır. Primer tip baş ağrıları migren tipi, gerilim tipi, psikojenik tip baş ağrıları şeklinde tanımlanır.

 1. Bazı baş ağrılarında uzmanlık gerektiren ilaç tedavileri gerekir iken, bazı baş ağrıları ise çocuğun ılık bir ortamda biraz şevkât göstererek uyutulması ile geçebilir.
 2. Çocuklarda meydana gelen baş ağrıları için bir uzmana götürmeden ilaç verilmesi doğru olmaz.
 3. Baş ağrısı olan çocukta ters giden bir durum yok ise (çocuğun aç olması, ateşinin çıkmış olması, kafasına herhangi bir darbe almış olması gibi) durumlarda basit ağrı kesiciler verilebilir.
 4. Çocuğun baş ağrısı bu ağrı kesiciler ile geçer ise önemli bir nedeni olmayabilir  fakat tekrarlayan ve şiddetli baş ağrıları olur ve çocuk huzursuz ise mutlaka bir çocuk nöroloji uzmanına götürmek gerekir.

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Çocuklarda hipertansiyon nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Çocuklarda tüberküloz enfeksiyonu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Çocuklarda uyku bozuklukları nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Çocuklarda beyin tümörü nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Çocuklarda bademcik iltihabı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Çocuklarda aritmiler neden olur
 7. Çocuklarda zatürre nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git