Boğaz Hastalıkları

Çocuklarda Bademcik İltihabı Neden Olur?

Boğazın arka bölümlerinde ağrılı bir durum şeklinde tanımlanan boğaz iltihaplanmaları, çocuklarda çok sık görülür.

Bademcik iltihabı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Boğazın arka bölümlerinde ağrılı bir durum şeklinde tanımlanan boğaz iltihaplanmaları, çocuklarda çok sık görülür. Boğaz iltihaplanmasına Soğuk algınlığı, İnfluenza, Streptokoksik enfeksiyon, Larenjit, Tonsillit, Enfeksiyöz mononükleoz, Kızamık ve Kabakulak gibi çeşitli viral ya da bakteriyel enfeksiyonlar neden olabilir. Boğaz iltihaplanması ayrıca Saman nezlesi ve başka alerjilere de eşlik edebilir; hava kirliliği, sigara dumanı ya da pasif sigara içiciliğin de olduğu gibi uyaranlar ile ve aşırı miktarda alkol alımı ile de ortaya çıkabilir.

Çocuklarda bademcik iltihabı belirtileri

Bademcik iltihabı boğazda ağrının yanı sıra, yutma güçlüğü, gıdıklanma ya da tıkanma ve ateş bulunabilir. Boğaz kırmızı renktedir ve boyunda bezeler şişmiş olabilir. Ağrı bir iki gün devam edebilir. Boğaz iltihaplanması bulunan bir çocukta, soğuk algınlığı ya da grip gibi altta yatan hastalığa ilişkin belirtiler de bulunabilir. Bademcikleri iltihaplanan bebekler genellikle huzursuzdurlar, çok ağlarlar, yemek yemeyi reddederler ve uyuyamayabilirler.

Çocuklarda bademcik iltihabı teşhisi ve tedavisi

Bademcik iltihabı olan çocuğa bir bardak ılık suda birer çorba kaşığı tuz eritip çocuğunuza bu tuzlu suyla günde birkaç kez gargara yaptırarak hafif boğaz iltihaplanmasını tedavi edebilirsiniz. Özellikle kış aylarında, çocuğun odasına havayı nemlendiren bir cihaz koymak faydalı olabilir. Bademcik iltihabı olan çocuğa bol miktarda sıvı içirilmelidir. Daha büyük çocuklara öksürük için draje ya da kaşeler içirtilebilir. Reçetesiz satılan ağrı kesicilerden verebilirsiniz, ancak doktorunuz tavsiye etmedikçe hiçbir zaman 18 yaşından küçük bir çocuğa aspirin vermemek gerekir. Yapılan çalışmalarda aspirin ile Reye sendromu arasında bir ilişki belirlenmiştir.

Çocuğunuzdaki boğaz iltihaplanması birkaç günde geçmez ya da yüksek ateş, döküntü ve ciddi bir enfeksiyon gösterebilecek başka semptomlar var ise doktora başvurmalısınız. Çocukta streptokoksik boğaz iltihabı gibi bakteriyel bir durum var ise doktor antibiyotikler verebilir; ancak soğuk algınlığı gibi viral enfeksiyonlarda antibiyotikler fayda sağlamamaktadır.

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda boğaz ağrısı nedenleri ve tedavisi
  2. Çocuklarda orta kulak iltihabı nedenleri ve tedavisi
  3. Bademcik ameliyatı neden ve nasıl yapılır
  4. Çocuklarda romatizmal ateş nedenleri ve tedavisi
  5. Enfeksiyöz mononükleoz hastalığı nedir
  6. Çocuklarda larenjit nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git