Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Atopik Dermatit Neden Olur?

Egzama adıyla da bilinen atopik dermatit kırmızı, kaşıntılı, kuru kabuklanmalann ya da küçük sulu kabarcıkların görüldüğü sık rastlanan bir döküntü tipidir.

Atopik dermatit nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Egzama adıyla da bilinen atopik dermatit kırmızı, kaşıntılı, kuru kabuklanmalann ya da küçük sulu kabarcıkların görüldüğü sık rastlanan bir döküntü tipidir. Döküntü vücutta hemen her yerde görülebilse de en sık yüzde, boyunda, dirseklerin ön yüzünde görülür ve derinin yalnız üst katmanlarını ilgilendirir. Atopik dermatit en sık bebeklerde görülür. Bebeklerde dermatit daha çok yüzde, saçlı deride ve dirsek ve dizlerin kıvrım yerlerinde ortaya çıkar.

Atopikli olguların yaklaşık yarısında belirtiler 18 aya kadar ortadan kalkar. Çoğu çocuk ergenlik ile birlikte tamamen düzelse de kimilerinde erişkinliğe kadar alevlenmeler görülebilir. Atopik dermatit daha çok ailesel özellik gösterir. Alerji, Astım, Saman nezlesi ya da Psöriazis’i olan çocuklarda daha sık rastlanır (atopik sözcüğü allerji gelişimine olan yatkınlığı işaret etmektedir). Atopik egzama bulaşıcı değildir ve deri lezyonları iz bırakmaz. Atopik egzama kroniktir, yani tedavi edilse bile alevlenmeler gösterebilir.

Çocuklarda atopik dermatit belirtileri

Eğer çocuğunuzun atopik dermatiti var ise derisinde sıvı ile dolu ve kabuklanma eğilimi gösteren kaşıntılı ve kırmızı renkli alanlar görülür. Lezyonlar kaşıntılı olduğundan çocuk bu alanları kaşıyabilir. Bazı çocuklar özellikle geceleri lezyonları kanayana kadar kaşıyabilirler. Bu nedenle bu bölgeler enfekte hale de gelebilir. Enfekte alanlar kuru, kahverengi-siyah görünümdedir ve 18 aydan büyük çocuklarda üstünde kaim ve pullanmalı bir kabuk görülebilir. Gençlerde atopik egzama daha çok dizlerin ve dirseklerin iç yüzlerinde pullanmalı alanlar ile karakterizedir. Ayrıca atopik egzama yüzde, boyunda, göğüs, el ve ayak bileklerinde görülebilir

Çocuklarda atopik dermatit teşhisi

Doktorunuz aile öyküsünde atopik dermatit ya da allerji bulunup bulunmamasına göre atopik egzama tanısını koyabilir. Atopik dermatit varlığında derideki döküntünün de iyice değerlendirilmesi gerekir.

Çocuklarda atopik dermatit tedavisi

Atopik dermatit teşhis edildikten sora doktorun verdiği ilaçlar, günde birkaç kez döküntü bölgelerine nemlendirici losyonların uygulanması gerekmektedir. Alevlenmeler olduğunda ılık su ile her gün yapılacak duş ya da banyolar tedaviye yardımcı olur. Banyo lezyonların enfekte olmasını engelleyebilir. Sert sabunlar tahriş edici olabileceğinden nemlendirici sabunlardan küçük miktarların kullanılması gereklidir. Banyodan hemen sonra ıslak deriye nemlendirici uygulandığında etki daha güçlü olur. Doktor hidrokortizon gibi kortikosteroidli bir losyon ya da krem önerebilir. Bu ilaç iltihabi yanıtın geriletilmesi için gereklidir. Cildin daha fazla tahriş olmasını engellemek için losyonun fazla bastırmadan uygulanması önemlidir. Doktorunuza antihistaminik kullanımı konusunda danışmalı ve difenhidramin gibi kaşıntı azaltıcı bu ilaçların uyku eğilimi yaratacağını da unutmamalısınız.

Çocuklarda atopik dermatit nasıl önlenir?

Atopik egzama kuru cilt, yünlü giysiler, sert sabunlar, aşırı terleme, stres, bazı kozmetik maddeler ve sabun ve losyonlardaki parfüm gibi etkenlerden olumsuz etkilenebilir. Kaşıma lezyonları ağırlaştırıp enfeksiyona yatkınlığı arttıracağı için çocuğun tırnaklarının kısa kesilmiş olduğundan emin olunmalı ya da kaşımasını engellemek için ona uzun kollu giysiler giydirilmelidir. Çocuğun cildi nemlendirici kremler ile nemli tutulabilir. Çocuğun cildinin kuru olmasına dikkat etmek gerekir.

Egzama hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazılar

  1. Çocuklarda ve bebeklerde seboreik dermatit neden olur
  2. Çocuklarda kontakt dermatit nedenleri ve tedavisi
  3. Bebeklerde konak hastalığı nedenleri ve tedavisi
  4. İsilik nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Bebeklerde pişik nedenleri ve tedavisi
  6. Bebek bez bölgesi dermatit nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git