Ayak Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Atlet Ayağı Hastalığı Neden Olur?

Atlet ayağı özellikle ayak parmaklarının ve tabanları bölgesinin etkilendiği bir mantar enfeksiyonudur.

Atlet ayağı hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Atlet ayağı veya ayak mantarı özellikle ayak parmaklarının ve tabanları bölgesinin etkilendiği bir mantar enfeksiyonudur. Bu mantar özellikle nemli ayaklarda iyi üremekte ve duş, havuzlar gibi genel kullanım alanlarından bulaşmaktadır.

Çocuklarda atlet ayağı hastalığı belirtileri

Atlet ayağı hastalığı belirtileri arasında ayakta yanma ve kaşıntı, kırmızı ve pullanan bir döküntü görülür. Deri özellikle 4.ve 5. parmakların arasından çatlar ve soyulmaya başlar. Ayakta özgün bir koku ve kabarcıklar ortaya çıkabilir.

Çocuklarda atlet ayağı hastalığı teşhisi

Atlet ayağı hastalığı teşhisinde kendiniz hastalığı kolayca tanıyabilir ve hazır ilaçlar ile çocuğun ayağını tedavi edebilirsiniz. Ancak enfeksiyon tüm ayağa yayılmış ya da ateş ortaya çıkmış ise doktora danışmalısınız. Doktor çocuğun ayak derisinden örnek alıp mikroskobik değerlendirme yapabilir.

Çocuklarda atlet ayağı hastalığı tedavisi

Hazır satılan atlet-ayağı ilaçları olan ayak pudrası, kremi ya da losyonu kullanılabilir. Bunları kullanırken talimatlara dikkat etmek önemlidir. Ayakların ayrıca her gün yıkanması, temiz bir mendil yardımıyla parmak aralarındaki derilerin temizlenmesi ve ayakların kurutulması gerekmektedir. Özellikle parmak aralarının iyice kuru olduğundan emin olunmalıdır. Ciddi ve tırnaklara da yayılan olgularda doktor hastaya deriye uygulanabilecek ya da ağızdan alınabilecek daha güçlü etki eden ilaçlar yazabilir. Uygun tedavi ile atlet ayağı hastalığı 2-3 hafta içinde düzelir. Eğer atlet ayağı hastalığı çocukta ise çocuk okuldaki ya da kulüpteki duşları kullanıyor ise enfeksiyonun yayılmasını engellemek için terlik giymesi için sıkı bir şekilde tembih etmelidir.

Atlet ayağı hastalığından korunma yolları

Atlet ayağından korunmada aşağıdaki önlemlere dikkat ediniz

 1. Her gün ayakları yıkayın ve iyice kurulayın.
 2. Her gün çorap değiştirin.
 3. Teri daha iyi emdiği için sentetik yerine pamuklu çorapları tercih edin.
 4. Deri ve keten gibi doğal maddelerden yapılmış ayakkabıları tercih edin. Sentetik maddeler ayağın daha fazla terlemesine neden olur.
 5. Mümkün olduğunca yalınayak gezin. Sıcak havalarda ayakların rahat etmesini sağlayacak sandaletleri ya da açık ayakkabıları tercih edin.
 6. Eğer ailenizden birinde atlet ayağı ortaya çıkmış ise o kişinin banyoda terlik giymesine dikkat edin. Bu şekilde enfeksiyonun diğerlerine bulaşması önlenir.
 7. Genel kullanıma açık banyo ve duşlarda kendi terliklerinizi giymeye dikkat edin.

Ayak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Ayak mantarı nedenleri ve tedavisi
 2. Ayak ağrısı nedenleri ve tedavisi
 3. Ayak kokusu nedenleri ve tedavisi
 4. Tırnak mantarı nedenleri ve tedavisi
 5. Ayak yanması nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git