Akciğer Hastalıkları

Çocuklarda Astım Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda astım hastalığı akciğerlerdeki hava yollarının uzun süreli (kronik) bir rahatsızlığıdır. Astım hastalığı hava yollarının iltihaplanmasına ve şişmesine sebep olur.

Çocuklarda astım hastalığı nedir?

Çocuklarda astım hastalığı akciğerlerdeki hava yollarının uzun süreli (kronik) bir rahatsızlığıdır. Astım hastalığı hava yollarının iltihaplanmasına ve şişmesine sebep olur. Eğer çocukta astım hastalığı var ise hava yolları normalden daha hassas olur ve bazı maddeler ya da tetikleyici faktörler tahrişe sebep olabilir. Astım hastalığını en çok tetikleyen etmenler ev akarları, hayvan tüyleri, polen, sigara dumanı, soğuk hava ve göğüs enfeksiyonlarıdır. Astım hastalığı her yaş grubunda görülebilen bir hastalıktır. Fakat çocuklarda ve erkek çocuklarında kız çocuklarına göre daha sık görülür. Astım hastalığı çocukların dörtte üçünde ergenlik dönemine doğru geçebilir iken, erişkinlik döneminde tekrar ortaya çıkabilir.

Çocuklarda astım hastalığı neden olur?

Astım hastalığının kesin bilinen tek bir nedeni yoktur. Çocuğun rahatsızlığına etki eden birden fazla etken olabilir. Bu nedenler genetik (aile fertlerinde astım ya da alerjik hastalık olması) gibi nedenler, beslenme ile ilgili faktörler, çevresel faktörler gibi etkenler astım hastalığına yol açabilir. Astım ataklarını tetikleyen etmenler sigara dumanı, ev tozu akarları, kimyasal dumanlar, soğuk hava, polen alerjisi, enfeksiyonlar, stres, bazı yiyecekler, bazı ilaçlar (aspirin, beta blokerler gibi), alerjiye neden olan tetikleyiciler ile astım atakları artabilir.

Çocuklarda astım hastalığı belirtileri

Çocuklarda astım belirtileri arasında çocukta nefes alamama, göğsünde sıkışma hissi, soluk alırken ıslık sesine benzer ses çıkması ve özellikle geceleri artış gösteren öksürük gibi belirtiler vardır. Astım belirtilerinin süresi ve şiddeti değişkenlik gösterir ve genelikle geceleri ve egzersiz sonrası şiddetlenir. Çocuk ciddi bir astım atağı geçiriyor ise soluk almakta zorlanır ve kalp atım hızı artar. Ayrıca çocuğun tırnaklarında morarma, göğüs ve boyun bölgesinde sıkışma, soluk alıp verirken burun deliklerinde genişleme gibi belirtiler de görülebilir.

Çocuklarda astım hastalığı teşhisi

Çocuklarda astım hastalığı tanısında çocuk hastalıkları veya göğüs hastalıkları uzmanı fizik muayenede çocukta ortaya çıkan şikayetlerin öyküsünü aileden alır ve göğüs muayenesinde solunum seslerini dinleyerek astım hastalığının ön tanısını elde etmiş olur. Astım tanısı genellikle bazı testler ile, en sık kullanılan test zirve üfleme (ekspiratuar) akım hızı testidir. Bu test yapıldıktan sonra çocuğa kısa süreli astım ilacı verilir. Astım ilacını kullandıktan sonra tekrar aynı test yapılır ve test yapıldıktan sonra değer daha yüksek çıkar ise tanı doğrulanmış olur. Bu test 5 yaşından büyük çocuklarda yapılır. Daha küçük çocuklarda astım ilacını içlerine çekmeleri sağlanır ve çocukta iyileşme gözlenir ise astım varlığı düşünülür.

Çocuklarda astım hastalığı tedavis

Çocuklarda astım hastalığı tedavis

Çocuklarda astım hastalığı tedavisi

Çocuklarda astım tedavisi, eğer çocukta çok sık astım şikayetleri olmaz ve hafif seyreder ise kısa süreli beta- 2 agonisti adı verilen bir inhale ilaç verilir. Bu ilaç şikayetlerin geçmesinde yardımcıdır. Çocukta şikayetler sık ve şiddetli ise ikinci bir inhale kortikosteroid adı verilen (solunum yolu ile alınan) ilaç verilir.

Bu ilaçlar, çocuğun doktoru tarafından ne şekilde kullanılması önerildi ise o şekilde kullanılmalıdır. Bu ilaçların yetmediği durumlarda steroid tabletler verilebilir. Tablet ilaçların yan etkileri daha ciddi olduğu için gerekmedikçe verilmez. Çok ağır astım ataklarında çocuğun hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi gerekebilir.

Çocukları astım’dan koruma yöntemleri

Çocukları astım ve diğer birçok hastalıktan koruyabilmek için öncelikle sigara kullanımı var ise bırakmak, sigara içilen ortamlardan uzak tutmak ve kesinlikle çocukların yanında sigara içmemek en önemli görevlerden biridir.

Şiddetli astım atakları olan çocukların grip, pnömokok- zatürre, menenjit ve kan enfeksiyonuna neden olan bir bakteri aşılarını olmaları gereklidir. Bu hastalıklar astım ataklarını daha çok etkiler. Çocuğun astım ataklarını tetikleyen faktörleri not etmeye çalışmak faydalı olur. Çocuğun sağlıklı kilo kontrolünü sağlamak astım krizlerini önlemede yardımcı olur. Çocuğun sağlıklı kilosunu koruyabilmesi için dengeli ve düzenli beslenmesi, düzenli egzersiz yapması gerekmektedir. Bu durum aileleri daha çok ilgilendirir. Aileler bu konuda çocuklarına yardımcı olmalıdır.

Çocuklarda astım ataklarını etkileyen faktörler

Çocuklarda astım ataklarını etkileyen faktörler

Solunum yolu hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Astım hastalığı nedir
  2. Astım ilaçları nasıl kullanılır
  3. Reaktif hava yolu hastalığı neden olur
  4. Bisinozis (pazartesi ateşi hastalığı) neden olur
  5. Sarkoidoz hastalığı nedenleri ve tedavisi
  6. Alerjik astım hastalığı nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git