Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Aşırı Yeme Alışkanlığı Neden Olur?

Aşırı yeme, bir çocuğun psikolojik ve ruhsal nedenler ile ısrarla aşırı miktarda besin tükettiği bir bozukluktur. Bu çocuklar için gıdalar, rahatlık ve duygusal destekle özdeşlenmiştir.

Aşırı yeme nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Aşırı yeme, bir çocuğun psikolojik ve ruhsal nedenler ile ısrarla aşırı miktarda besin tükettiği bir bozukluktur. Bu çocuklar için gıdalar, rahatlık ve duygusal destekle özdeşleşmiştir. Bebek her ağladığında ya da huzursuzlandığında ebeveynler fiziksel ve ruhsal rahatlık sağlamak yerine onu besler ise aşırı yeme bebeklik çağında da başlayabilir. Çocuk stresli durumlarda ya da keyfi kaçtığında yemek istemeye alışır. Ebeveynler bu davranışı çocuğun ömrü boyunca sürdürebilirler.

Çocuklarda aşırı yeme belirtileri

Aşırı yiyen çocuklar çoğunlukla fazla kilolu ya da obestir. Bu çocuklar depresyon durumunda, hayal kırıklığına uğradıklarında, ev ya da okulda karşılaştıkları sorunlarda ya da arkadaşları ile uyuşmazlıklarda rutin şekilde aşırı yerler. Bazı vakalarda, aşırı yemek yeme bulimia’nın ilk işareti olabilir. Arkadaşları ve öğretmenleri fazla kilolu olduklarından bu çocuklara ters davranabilirler ve çocuk rahatlamak için aşırı yemeyi sürdürür. Ebeveynler yemek yemeyi sevgi ve ilgi ile özdeşleştiriyorlar ise çocuk onları mutlu etmek için de aşırı yiyor olabilir.

Çocuklarda aşırı yeme teşhisi

Doktorunuz çocuğunuzun kilosunu yaş ve cinsiyete göre standart çizelgeler ile karşılaştırarak kilo fazlalığı olup olmadığını belirleyebilir. Aşırı yeme tanısı koyabilmek için, hekim size çocuğunuzun yeme alışkanlıklarını, fiziksel etkinlik düzeyini, ruhsal durumunu ve ailede yeme bozukluğu öyküsünü sorabilir. Aşırı yemenin altında yatan sorunları belirleme amacı ile, çocuğunuzu bir ruh sağlığı uzmanına sevk edebilir.

Çocuklarda aşırı yeme tedavisi

Aşırı yiyen çocukların tedavisinde davranışı değiştirmeye yönelik terapiler, aşırı yeme tedavisinde çok başarılı olmuştur. Davranış terapilerinde çocuğa yenmesi uygun olan besinler ve uygun miktarlar öğretilir. Ayrıca çocuğun kilo vermesi için egzersiz yapmasına da gerek vardır. Çocuğa ebeveynler yağ ve kalori içeriği düşük bir beslenme şekli sağlamalı ve atıştırmaya uygun çok yağlı yiyecekleri eve sokmamalıdır. Çocuk diyetine ve egzersiz programına uyduğunda çocuk yiyecek ile değil takdir ve ilgi ile ödüllendirilmelidir.  Ailenin tümünün, yürüme, bisiklete binme ya da yüzme gibi sağlıklı etkinliklere katılması da çocuğun kilo vermesi ve aşırı yemesinin önlenmesi için çok ama çok önemlidir.

Beslenme ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Obezite nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Çocuklarda kolesterol bozuklukları neden olur
  3. Şekerli ve gazlı içeceklerin zararları
  4. Kilo vermeye yardımcı besinler
  5. Televizyon seyretmek kilo almaya neden olur mu
  6. Metabolizma nasıl hızlı çalışır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git