Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Aşırı Terleme – Hiperhidrozis Neden Olur?

Ter bezleri, ürettikleri ter sayesinde vücut sıcaklığının yükselmesini önler. İnsan vücudunda 1,6 milyon ile 4 milyon arasında ter bezi vardır.

Terleme nedir?

Ter bezleri, ürettikleri ter sayesinde vücut sıcaklığının yükselmesini önlerler. İnsan vücudunda 1,6 milyon ile 4 milyon arasında ter bezi vardır. Çapları 30-50 µm olan ter bezleri derinin altında yer alır ve yaklaşık 2-5 milimetrelik bir kanaldan teri, deri yüzeyine taşırlar. Ter üretimi için komut beynin alt merkezlerinden gelir.

Hiperhidrozis (aşırı terleme), ekrin ter bezlerinin aşırı çalışmasına bağlı olarak deri yüzeyine salınan terin artmasıdır. Bazı çocuklarda özellikle geceleri, bazen de başını yastığa koymasıyla birlikte denilebilecek kadar kısa sürede terleme görülebilmektedir. Sağlıklı ve aşırı hareketli bir çocuk özellikle sıcak havalarda terleyebilir ve bu durum normaldir ancak bazen çok ciddi hastalıklar nedeni ile çocuklarda aşırı terleme görülebilmektedir. 

Çocuklarda aşırı terlemenin fizyolojik nedenleri

Terleme bazı hastalıklardan dolayı aşırı olabileceği gibi fizyolojik sebeplerden dolayı da olabilir.

 1. Efor sarf etmek aşırı terlemeye neden olur mu? : Egzersiz ve aşırı hareketlilik aşırı terlemenin önemli fizyolojik nedenleri arasındadır. Egzersiz sırasında ya da aşırı hareketli çocuklarda meydana gelen terlemeler normal kabul edilir.
 2. Çevre ısısının artması aşırı terlemeye neden olur mu? : Normal çevre ısısı 20-23 derece arasıdır ve bunun üzerindeki çevre ısısı veya bu derecelerde çocuğu kat kat giydirmek çocukta terlemeye sebep olur.  Yeni doğan bebeklerde aşırı terleme olur ise bu durum yeni doğan sarılığını işaret edebilir, bu nedenle aşırı terlemesi olan bebeğin sıvı eksikliğinin giderilmesi önemlidir.
 3. Heyecanlanma ve stres aşırı terlemeye neden olur mu? : Heyecan terlemeyi ciddi derecede tetikler. Heyecanlanmaya bağlı terleme tüm vücutta yaygın olabileceği gibi sıklıkla alın bölgesinde, koltuk altında, kasıklarda, el ve ayaklarda oluşur. Bazen çocuk istemediği veya sıkıldığı bir yerde iken de aşırı terlemesi görülebilir.
 4. Beslenme ile ilgili aşırı terleme olur mu? : Bazı yiyecekler özellikle baharatlı, acı ve sıcak yemekler alın, üst dudak ve yanaklarda terlemeye sebebiyet verebilir. Bazen büyük ya da küçük tuvalet ihtiyacının ertelenmesi veya çok sıkışması gibi fizyolojik bir sebep de geçici aşırı terlemeye neden olur.
 5. Ergenliğe geçiş aşırı terlemeye neden olur mu? : Özellikle ergenlik dönemindeki çocuklarda hormonsal gelişim ve tiroid bezinin aşırı çalışması ergenlerde terlemeye neden olabilmektedir. Özellikle ergenlerde görülen aşırı terleme probleminde ve nedeni bulunamayan terleme sorunlarında madde kullanımı gibi durumlar göz önünde bulundurulmalıdır.

Çocuklarda aşırı terlemeye neden olan hastalıklar

Çocuklarda aşırı terlemeye neden olan hastalıklar

Çocuklarda aşırı terlemeye neden olan hastalıklar

Terlemeye neden olan faktörler arasında fizyolojik sebeplerin olabileceği gibi bazı hastalıklar da terlemeye neden olabilir.

 1. Enfeksiyonlara bağlı hastalıklar aşırı terlemeye neden olur mu? : Enfeksiyonlara bağlı hastalıklarda terlemenin en önemli nedeni ateşi olan vücudu soğutma çabasıdır. Terleme tüberküloz, bruselloz, sıtma, gribal enfeksiyonlar, boğaz enfeksiyonları gibi enfeksiyonlara bağlı pek çok hastalık çocuklarda terlemeye neden olur. Tüberküloz enfeksiyonu varlığında çocukta gece terlemesi oldukça sık görülen bir şikayettir.
 2. Şeker düşüklüğü (hipoglisemi) aşırı terlemeye neden olur mu? : Hipoglisemi, kan şekerinin aşırı düşmesi nedeni ile ciddi şekilde terlemeye sebep olur. Yeni doğan bebeklerde şeker düşüklüğü söz konusu olur ise titreme, renk morarması, emmmeyi reddetme, kalp atışında hızlanma gibi belirtiler aşırı terlemeye eşlik edebilir. Daha büyük çocuklarda ise terleme ve hızlı kalp ritmi, solukluk, dalgınlık ve anormal davranışlar hipoglisemi belirtileri olabilir.
 3. Tiroid bezi hastalıkları aşırı terlemeye neden olur mu? : Tiroid bezinin aşırı çalışmasından dolayı (hipertiroidi) çocuklarda aşırı terleme problemi ve terlemenin yanı sıra halsizlik, tansiyon yüksekliği, kalp çarpıntısı, kilo kaybı görülebilir.
 4. Hipofiz bezi hastalıkları aşırı terlemeye neden olur mu? : Hipofiz bezinin aşırı çalışması nedeni ile meydana gelebilen akromegali hastalığı da aşırı terlemeye yol açar.
 5. Kalp hastalıkları aşırı terlemeye neden olur mu? : Özellikle doğumsal kalp hastalığı olan çocuklarda eğer aşırı terleme söz konusu ise kalp yetmezliğinin başladığına işaret edebilir, bu nedenle doğumsal kalp hastalığı olan çocukta bu belirtiye dikkat edilmelidir.
 6. Baş ağrıları aşırı terlemeye neden olur mu? : Bazen çocuklarda migren tipi baş ağrıları başlamadan önce aşırı ter boşalması görülebilir. Bazı çocuklarda herhangi bir nedene bağlı ya da bir neden olmaksızın olan baş dönmeleri atakları da aşırı terlemeyle birlikte olabilir.
 7. Alerjik etkenler aşırı terlemeye neden olur mu? : Alerjik yapısı olan çocuklarda aşırı terlemeler olabilmektedir. Zor nefes alıp vermek, burun etlerinde alerjiye bağlı şişme, solunum ve geniz akıntısındaki artış gibi etkenler çocuk efor sarf etmeye başladığında aşırı terleme yapabilir.
 8. Geniz eti büyüklüğü aşırı terlemeye neden olur mu? : Geniz eti normal boyutundan büyük olan çocuklarda gece terlemesi ve uyku apnesi görülebilir. Bu gibi durumlar dikkat edilmeli ve bu durumlar tedavisiz bırakılmamalıdır.
 9. Raynaud fenomeni hastalığı aşırı terlemeye neden olur mu? : Raynaud hastalığı olarak bilinen hastalık varlığında ellerde ayaklarda morarmalar olur ve bu morarma olduğu sırada el ve ayaklarda ciddi terleme atakları görülebilir.
 10. Raşitizm hastalığı aşırı terlemeye neden olur mu? : Raşitizm hastalığı da çocuklarda aşırı terlemeye neden olur fakat terleme şikayetleri hastalığın başlangıcında değil ilerlemiş dönemlerinde daha sık görülür.
 11. D vitamini eksikliği aşırı terlemeye neden olur mu? : Yaşamın ilk yıllarında (bebeklik döneminde) D vitamini eksikliği olan ve yeterince D vitamini alamamış çocuklarda ileri yaşlarda aşırı terleme görülebilmektedir.

Aşırı terlemeye neden olan diğer faktörler

Bazı ciddi hastalıklarda da çocuklarda aşırı terleme problemi görülebilir. Örneğin lenf bezlerinin tümörleri çocuklarda aşırı terlemeye yol açabilir fakat bu tür hastalıklarda başka belirtiler de olur, bu nedenle aşırı terlemesi olan çocuklarda diğer belirtilerinde dikkate alınması gerekir.

Anormal tansiyon yüksekliğine neden olan feokromositoma hastalığı ve fenilketonüri hastalığı gibi hastalıklarda da çocuklarda aşırı terleme sorunu görülebilir.

Çocuklarda aşırı terlemeye neden olabilecek diğer bazı faktörler arasında kansızlık, C vitamini eksikliği, kistik firozis, diyabetis mellitus, gut hastalığı, endokardit ve miyokardit gibi kalp ile ilgili iltihabi hastalıklar da vardır.

Bazı ilaçlar, aspirin türevlerinin aşırı kullanılması, antibiyotik kullanımı döneminde, böcek ilaçları gibi ilaçların solunması, civa zehirlenmesi, diyabet hastalarında insülin dozunun aşırı alınması gibi durumlar çocuklarda aşırı terlemeye sebep olabilecek diğer faktörlerdir.

Çocuklarda terleme (hiperhidrozis) nasıl önlenir?

 1. Terlemeye meyilli bir çocuğunuz var ise çocuğun yemeklerine acı, baharat gibi maddeler katılmamalı, çikolata, fıstık ezmesi, kahve gibi besinlerden çocuk mümkün olduğunca uzak tutulmalıdır.
 2. Aşırı terleme sorunu olan çocukların elbiseleri pamuklu olmalı, yünlü ve naylon giysiler giydirmekten kaçınılmalı, çocuk uyku tulumu ve battaniyeler ile yatırılmamalı dır.
 3. Terleme sorunu olan çocuk çevre ısısına uygun giydirilmeli, çocuğun bulunduğu ortam ya da odası 23 dereceden düşük ısıda tutulmalı, oda düzenli olarak havalandırılmalıdır.
 4. Terleme sorunu olan çocuk normal çocuklara göre daha sık duş aldırılmalıdır, bu sayede terlemeye bağlı gelişebilecek isilik, dermatit ve mantar sorunlarını da önlenebilir.

Aşırı terleme sorunu olan çocuğun tedavisi terlemeye neden olan hastalıkların araştırılıp teşhis ve tedavi edilmesi şeklinde yapılır. Aşırı terleme problemi olan çocuk mutlaka bir uzman veya ilgili uzmanlar tarafından değerlendirilmelidir.

Çocuklarda terlemeye neden olabilecek hastalıklar ile ilgili yazılar

 1. Çocuklarda tüberküloz hastalığı nedenleri ve tedavisi
 2. Çocuklarda anksiyete bozukluğu nedenleri ve tedavisi
 3. Hipoplastik sol kalp sendromu nedenleri ve tedavisi
 4. Çocuklarda hipoglisemi nedenleri ve tedavisi
 5. Lenfoma nedenleri ve tedavisi
 6. Hipertiroidi (tiroid bezinin fazla çalışması) neden olur
 7. Bruselloz hastalığı nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git