Ç

Çocuklarda Aritmiler ve Aritmi Belirtileri

Aritmi kalp atışının normal olmamasıdır. Genel olarak iki tip aritmi vardır: bradikardi, kalbin normalden daha yavaş atması; taşikardi de normalden hızlı atmasıdır.

Kardiyak aritmiler neden olur?

Aritmi kalp atışının normal olmamasıdır. Genel olarak iki tip aritmi vardır: bradikardi, kalbin normalden daha yavaş atması; taşikardi de kalbin normalden hızlı atmasıdır. İlk gençlik yıllarına kadar çocukların kalp atışları daha hızlıdır. Düzenli spor yapan çocukların kalp hızları, kalp daha etkili çalıştığından, daha yavaş olabilir.

Kalp hızı çok yavaş (dakikada 40’dan az) ya da çok hızlı (dakikada 120’den fazla) olduğunda ciddi sorunlar görülebilir. Bu durumlar da kalp yetmezliği gelişebilir. Çocuğun kalp hızı değişiklikleri altta yatan romatizmal ateş, kardiyomiyopati ya da doğumsal kalp hastalığı gibi bir sorunun habercisi olabilir. Diğer aritmi nedenleri arasında ilaçlar, zehirler, enfeksiyonlar ve endokrin (hormonal) sorunlar, bazı sistemik hastalıklar, bazı vitamin ve mineral eksiklikleri sayılabilir.

Çocuklarda aritmi belirtileri

Aritmi sorunu olan hafif olgularda genellikle hiçbir belirti görülmeyebilir. Ciddi aritmi sorunu olan çocuklarda ise solukluk, beslenme güçlüğü ve hareketsizlik görülebilir. Aritmisi olan çocuklar kendi yavaş, hızlı ya da düzensiz kalp atışlarının farkına varabilirler, nefes darlığı, baş dönmesi, halsizlik, solgunluk ve ani bayılmalar gibi belirtiler gösterebilirler. Altta yatan bir kalp hastalığı var ise göğüs ağrısı da görülebilir.

Çocuklarda aritmi teşhisi

Çocuğun kontrolleri sırasında doktor kalp hızı değişikliğini fark edebilir. Tanıyı kesinleştirme amaçlı elektrokardiyografi (EKG) isteyebilir. Bu yöntem ile kalpteki elektriksel faaliyet değerlendirilir. Test sırasında hiçbir ağrı hissedilmez. Bazı durumlarda çocuğa holter monitörü adı verilen ve 24 saat boyunca kullanılan bir EKG cihazı da takılabilir. Kan testleri, ekokardiyografi (kalp ultrasonu) gibi tetkikler de aritmi nedenlerinin araştırılmasında kullanılabilir.

Çocuklarda aritmi tedavisi

Çocukta aritmi hafif ise tedavi gerekmeyebilir. Ciddi aritmilerde antiaritmik ilaçlar ile belirtilerin kontrol altına alınması gerekir. Çok ağır durumlarda kalp üzerine uygulanan cihaz ile elektrik masajı gerekebilir. Uzun süren aritmi sorunlarında pacemaker denen (kalp pili) suni ritim üreticileri kullanılması gerekebilir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda göğüs ağrısı nedenleri ve tedavisi
  2. Çocuklarda kalp ameliyatı neden ve nasıl yapılır
  3. Çocuklarda kalp romatizması nedenleri ve tedavisi
  4. Çocuklarda romatizmal ateş nedenleri ve tedavisi
  5. Çocuklarda kalp yetmezliği nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git