Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Aritmiler ve Aritmi Belirtileri

Aritmi kalp atışının normal olmamasıdır. Genel olarak iki tip aritmi vardır: bradikardi, kalbin normalden daha yavaş atması; taşikardi de normalden hızlı atmasıdır.

Aritmiler (ritim bozuklukları) neden olur?

Aritmi kalp atışının normal olmamasıdır. Genel olarak iki tip aritmi vardır: bradikardi, kalbin normalden daha yavaş atması; taşikardi de normalden hızlı atmasıdır. İlk gençlik yıllarına kadar çocukların kalp atışları daha hızlıdır. Düzenli spor yapan çocukların kalp hızları, kalp daha etkili çalıştığından, daha yavaş olabilir.

Kalp hızı çok yavaş (dakikada 40’dan az) ya da çok hızlı (dakikada 120’den fazla) olduğunda ciddi sorunlar görülebilir. Bu durumlarda kalp yetmezliği gelişebilir. Çocuğun kalp hızı değişiklikleri altta yatan romatizmal ateş, kardiyomiyopati ya da doğumsal kalp hastalığı gibi bir sorunun habercisi olabilir. Diğer aritmi nedenleri arasında ilaçlar, zehirler, enfeksiyonlar ve endokrin (hormonal) bozukluklar ve benzeri hastalılar vardır.

Çocuklarda aritmi belirtileri

Aritmi sorunu olan hafif olgularda genellikle hiçbir belirti görülmeyebilir. Ciddi aritmi olgularında ise solukluk, beslenme güçlüğü ve hareketsizlik görülebilir. Aritmisi olan çocuklar kendi yavaş, hızlı ya da düzensiz kalp atışlarının farkına varabilir, nefes darlığı, baş dönmesi, halsizlik, solgunluk ve ani bayılmalar sergileyebilirler. Altta yatan kalp hastalığı var ise göğüs ağrısı da görülebilir.

Çocuklarda aritmi teşhisi

Çocuğun kontrolleri sırasında doktor kalp hızı sorununu fark edebilir. Tanıyı kesinleştirmek için elektrokardiyogram, (EKG) isteyebilir. Bu yöntem ile kalpteki elektriksel faaliyet değerlendirilir. Test sırasında hiçbir ağrı duyulmaz. Bazı durumlarda çocuğa holter monitörü adı verilen ve 24 saat boyunca kullanılan bir EKG cihazı da takılabilir. Kan testleri, ekokardiyogram (kalp ultrasonu) gibi tetkikler de aritmi nedenlerinin araştırılmasında kullanılabilir.

Çocuklarda aritmi tedavisi

Çocukta aritmi hafif ise tedavi gerekmeyebilir. Ciddi aritmilerde antiaritmik ilaçlar ile belirtilerin kontrol edilmesine çalışılır. Çok ağır durumlarda kalp üzerine uygulanan cihaz ile elektrik masajı gerekebilir. Uzun süren sorunlarda pacemaker denen (kalp pili) suni ritim üreticileri kullanılması gerekebilir.

Çocuk kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda göğüs ağrısı nedenleri ve tedavisi
  2. Çocuklarda kalp ameliyatı neden ve nasıl yapılır
  3. Çocuklarda kalp romatizması nedenleri ve tedavisi
  4. Çocuklarda romatizmal ateş nedenleri ve tedavisi
  5. Çocuklarda kalp yetmezliği nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git