Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Apandisit Belirtileri ve Tedavisi

Apandisit kalın bağırsağın başlangıç bölümünden uzanan küçük bir uzantı olan ve karnın sağ alt kadranında yer alan appendiksin iltihaplanmasıdır.

Apandisit hastalığı nedir?

Apandisit kalın bağırsağın başlangıç bölümünden uzanan küçük bir uzantı olan ve karnın sağ alt kadranında yer alan appendiksin iltihaplanmasıdır. Dışkı birikimi nedeni İle enfeksiyon ortaya çıktığında ya da etraf dokularında şişme olduğunda iltihabi durum söz konusudur. Apandisit genelde çocuklarda ve 10-20 yaş grubunda görülür. Appendiksin bilinen bir işlevi yoktur. Appendiks çekumdan, yani kalın bağırsağın başlangıç bölümünden uzanan parmaksı çıkıntıdır.

Çocuklarda apandisit belirtileri

Çocuklarda apandisit belirtileri arasında genellikle ilk belirti hazımsızlık ve karın bölgesinde aralıklı ağrı duyusudur. Ağrı giderek süreğenlik kazanır ve birkaç saat içinde şiddetlenir. Ateş, kusma ve iştah kaybı gözlenir. Yoğun ağrı ve hassasiyet daha sonra karnın sağ alt kısmında belirgin hale gelir. Eğer hemen tedavi edilmez ise, appendiks patlayabilir, bakteriler ve bağırsak içeriği karın boşluğuna yayılabilir. Appendiks patladığında peritonit adı verilen karın zarı iltihabı ya da apse oluşabilir. Peritonit tedavisiz kalması durumunda ölümcül olabilir.

Çocuklarda apandisit teşhisi

Apandisit hayatı tehdit edebilir. Karnın sağ alt kadranında yoğun ağrı ve hassasiyet olur ise çocuk mutlaka acil servise götürülmelidir. Apandisitin diğer karın içi hastalıklarından ayırt edilmesi zor olabilir. Doktorunuz kan, idrar testleri, karın röntgeni ya da ultrasonografi isteyebilir. Tanının kesinleşmesi için cerrahi girişim gerekebilir.

Çocuklarda apandisit tedavisi

Apandisitin tek tedavi yöntemi appendiksin çıkarıldığı cerrahi yöntemdir. Çocuğunuzda apandisit var ise hastaneye yatırılması ve genel anestezi alması gerekir. Cerrahlar karnın sağ alt kısmından yaptıkları küçük kesiden appendiksi çıkarabilirler. Eğer appendiks patlamamış ise çocuğunuz 1-2 gün içinde hastaneden çıkabilir; ancak patlama durumunda çocuğun 4-7 gün daha hastanede kalması ve serum ile damar içi yolla antibiyotik alması gerekebilir. Sindirim sistemi tam olarak çalışmaya başladığında ağız yoluyla yiyecekleri alabilir. Hastaneden çıktıktan sonra, her zamanki işlevlerine ne zaman geri dönebileceğini doktor bildirecektir.

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda görülen fıtıkların nedenleri ve tedavisi
  2. Çocuklarda ve bebeklerde kabızlık neden olur
  3. Bebeklerde kusma neden olur
  4. Çocuklarda karın ağrısı neden olur
  5. Çocuklarda irritabl bağırsak sendromu

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git