Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Aort Koarktasyonu Neden Olur?

Aort koarktasyonu, kalpten çıkan en büyük arter olan aortun anormal biçimde daralması ile karakterize bir doğum anomalisidir (Doğumsal kalp hastalığı).

Aort koarktasyonu hastalığı nedir?

Aort koarktasyonu, kalpten çıkan en büyük arter olan aortun anormal biçimde daralması ile karakterize bir doğum anomalisidir (Doğumsal kalp hastalığı). Daralma genellikle aortun bedenin değişik yerlerine kan dağıtmak için dallandığı noktanın hemen arkasında görülür. Daralma yüzünden daralma bölgesinin hemen önünde kan akımı artmış, arkasında ise azalmıştır. Çocuğun üst beden yarısında (baş, boyun, üst göğüs yarısı ve sağ kol) gibi vücut bölgelerinde yüksek kan basıncı (tansiyon yüksekliği) görülür iken, alt beden yarısında (karın, kasıklar, bacaklar) kan basıncı (tansiyon) düşüktür ve kalp kan pompalamak için daha çok çalışmak zorunda kalır.

 Çocuklarda aort koarktasyonu belirtileri

Çocuklarda aort koarktasyonu belirtileri genellikle doğumdan itibaren mevcut ise de ergenliğe kadar yavaş yavaş da ortaya çıkabilir. Beslenme güçlükleri, hareketsizlik ve cilt renginde solukluk gibi yakınmalar sıktır. Daha büyük çocuklarda baş dönmesi, zonklayıcı baş ağrısı, ayak ve bacaklarda soğukluk, bacaklarda zayıflık ve egzersiz sonrası kramplara sık rastlanır. Yine büyük çocuklarda yüksek kan basıncı, kasık bölgesinde nabzın zayıflaması ya da alınamaması gibi belirtiler görülebilir. Ciddi olgularda kalp yetmezliği gelişebilir (konjestif kalp yetmezliği gibi).

Çocuklarda aort koarktasyonu teşhisi

Çocuklarda aort koarktasyonu teşhisinde genellikle kasıkta nabzın alınamaması ya da zayıf alınması ile ilk muayenede koarktasyon saptanabilir. Basınç farklarının değerlendirilmesi için bedenin değişik bölümlerinden tansiyon ölçümleri gerekebilir. Çocuğun aort ve kalbinin ultrasonu ve göğüs röntgenleri ile tanı kesinleştirilebilir.

Çocuklarda aort koarktasyonu tedavisi

Çocuklarda aort koarktasyonu tedavisinde cerrahi tedavisi ile koarktasyon düzeltilebilir. Genellikle 2-4 yaşları arasında yapılan ameliyat gerekir ise bebeklik döneminde de uygulanabilir. Ameliyat belirtilerin hızla ortadan kalkmasına yardımcı olur, kalbe olan hasarı önler ve yüksek kan basıncının gelişmesini engeller.

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Hipoplastik sol kalp sendromu nedenleri ve tedavisi
  2. Çocuklarda infektif endokardit nedenleri ve tedavisi
  3. Kalp hastası çocuklar nasıl beslenmeli
  4. Çocuklarda ve bebeklerde kalp deliği neden olur
  5. Çocuklarda kalp çarpıntısı nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git