Anüs Hastalıkları

Çocuklarda Anüs İmperforatus Nedenleri ve Tedavisi

Eğer çocuk anüs imperforatus ile doğmuş ise çocuğun doktoru doğumdan kısa bir süre sonra fizik muayene ile bu defekti saptayabilecektir. Hastanede doğan bebeklerde bu durumun teşhisi doğum sonrası hemen konulabilir.

Anüs imperforatus hastalığı nedir?

Anüs imperforatus (makat tıkanıklığı) bebeğin anüssüz doğduğu doğumsal anomalidir. Anüs rektumun dışarıya açılan ağzıdır, rektum ise kalın bağırsağın alt ucudur. Bu bölüm deri ile kaplıdır veya doğumdan önce bebeğin rektumu ile anüsü arasındaki iç kanal oluşmamıştır.

Çocuklarda anüs imperforatus belirtileri

Anüsü olmayınca yeni doğan bebek dışkılayamaz. Anüsün olması gereken yerde deride yeşilimsi bir kabarıklık veya bir çukur olabilir. Çocuğun idrar yollarında da gelişim anormalliği olabilir. Eğer bebeğin bir anüsü var olduğu halde anüs rektuma bağlı değil ise kusma ve karında şişkinlik ya da gerginlik gibi karın içi tıkanma belirtileri görülebilir.

Çocuklarda anüs imperforatus teşhisi

Eğer çocuk anüs imperforatus ile doğmuş ise çocuğun doktoru doğumdan kısa bir süre sonra fizik muayene ile bu defekti saptayabilecektir. Hastanede doğan bebeklerde bu durumun teşhisi doğum sonrası hemen konulabilir.

Çocuklarda anüs imperforatus tedavisi

Doğumsal anüs yokluğu

Doğumsal anüs tıkanıklığı

Anüs imperforatus defektinin giderilmesi için bebeğin ameliyat edilmesi gerekmektedir. Eğer bebeğin anüsünü bir deri örtmekte ise cerrah bu deriyi oradan o bölgeden kaldırır. Ameliyattan sonra cerrah, parmağı ile veya özel bir alet kullanarak anal dilatasyon denen bir işlem yapıp bebeğin anüsünü genişletebilir.

Eğer bebeğin rektal kanalı gelişmedi ise cerrahın rekonstrüktif cerrahi yöntemler ile önce bir anüs yapıp sonra bunu rektuma bağlaması gerekebilir. Anal cerrahi öncesinde bebeğin bağırsaklarında biriken dışkının atılabilmesi için geçici kolostomi yapılabilir.

Kolostomi, karında bir kesi yapıldıktan sonra bebeğin kaim bağırsağının bir kısmının bu kesiğin ağzına birleştirerek dışkının bu deliğin dışarıdaki ucuna yerleştirilmiş bir torbaya boşaltılmasını sağlayan cerrahi bir girişimdir. Anal cerrahi sonrasında bebeğinizin birkaç yıl içinde normal bağırsak kontrolü sağlama olasılığı büyüktür. Bu çocukların yaklaşık yüzde 80’i 4 yaşına kadar tuvalet eğitimini tamamlamaktadır.

Anüs hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Makatta kaşıntı nedenleri ve tedavisi
  2. Makatta çatlak nedenleri ve tedavisi
  3. Hemoroid nedenleri ve tedavisi
  4. Anal fistül nedenleri ve tedavisi
  5. Retroskopi nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git