Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Anksiyete Bozukluğu Nedenleri ve Belirtileri

Kaygı, rahatsızlık, endişe ve korku ile karakterize, orta ya da ağır şiddette olabilen bir duygusal durumdur.

Anksiyete (kaygı) bozukluğu hastalığı nedir?

Kaygı, rahatsızlık, endişe ve korku ile karakterize, orta ya da ağır şiddette olabilen bir duygusal durumdur. Örneğin, 7 aylıktan okul çağına kadar olan çocukların ebeveynlerinden ayrıldıklarında kaygı yaşamalarına sık rastlanır. Küçük çocuklar sıklıkla karanlık, gök gürültüsü, yabancılar ve anlayamadıkları daha pek çok şeyden korkabilirler. Eğer çocuğun kaygısı tek bir şey ile ya da olay ile ilgili değil ise ve çocuğun normal işlev görmesine (örneğin okula gitmekten korkmak gibi) engel oluyor ise önemli bir sorun olduğunu düşünmek gerekir. Ciddi kaygı sorunları kaygı bozukluklarına neden olabilir.

Kaygı bozukluğu tipleri ve belirtileri

En sık görülen kaygı bozuklukları arasında yaygınlaşmış kaygı bozukluğu, panik bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu ve obsesif kompülsif bozukluk yer alır.

Çocuklarda yaygınlaşmış kaygı bozukluğu belirtileri : Yaygınlaşmış kaygı bozukluğu olan çocuklar sürekli kaygı içinde ve endişelidirler. Endişeleri özel bir neden ile açıklanamayacak kadar şiddetlidir. Çocuğun duyguları gündelik hayatı bozacak şiddette olabilir. Nefes alamama, yoğunlaşma güçlüğü, uykusuzluk, baş dönmesi, huzursuzluk, titreme, kalp hızında artış (aritmi) ve ağız kuruluğu görülebilir.

Çocuklarda panik bozukluğu belirtileri : Panik bozukluğu olan çocukta kısa süren yoğun korku dönemleri vardır. Panik atak denen bu nöbetlerin belli bir nedeni bulunmaz. Ani gelen göğüs ağrısı ya da göğüste baskı hissi, ani kalp çarpıntısı, baş dönmesi ve boğulma hissi görülür. Diğer belirtiler terleme, nefes darlığı, üşüme hissi, sıcak basması, ayak ve ellerde uyuşma, kontrol kaybı ve ölüm korkusu ile gerçeklik duygusunun kaybıdır.

Çocuklarda fobi bozukluğu belirtileri : Bazı nesne ve olaylara karşı duyulan mantık dışı korkulardır. Kalabalık, yılan, yükseklik fobileri görülebilir. Fobiler genellikle daha büyük yaştaki çocuklarda ve ergenlerde görülür. Fobiler panik atakları tetikleyebilir. Sık görülen ve agorafobi olarak bilinen açık alan ve kalabalık yerlerde bulunmaktan korkma, çocuğun evden uzaklaştığında çok yoğun kaygı hissetmesine sebep olur. Bu tür ortamlarda, agorafobili bir çocuk panik atak geçirebilir.

Çocuklarda travma sonrası stres bozukluğu belirtileri : Bu bozukluk, bir araba kazasından ya da kasırgadan sağ olarak kurtulma, birinin öldürülmesine tanık olma, ciddi çocukluk çağı tacizine ya da tecavüzüne maruz kalma gibi korkutucu, dehşet uyandırıcı ve fiziksel-duygusal bir travmaya sebep olan olaylara tepki olarak ortaya çıkmaktadır. Çocuk bu olayı hafızasında ya da rüyalarında tekrar tekrar yaşar ve giderek içe kapanmaya, duygusal olarak küntlük hissetmeye başlar. Ayrıca bu olaya ait anıları tetikleyen herhangi başka bir durumda korku hissetmeye başlar. Depresyon ve panik ataklar da diğer belirtiler olarak görülebilir. Geleceğe ait karamsarlık yerleşebilir.

Çocuklarda obsesif kompulsif bozukluk belirtileri : Bu bozukluk “her yerde mikroplar var” gibi inatçı, zorlayıcı, tekrarlayıcı düşünceler (obsesyon) oluşturmaktadır. Bu düşünceler çocuğun el yıkamak gibisinden törensel davranışları (kompulsiyon) tekrar tekrar yapmasına yol açmaktadır.

Çocuklarda anksiyete bozukluğu teşhisi ve tedavisi

Eğer çocuk herhangi bir kaygı bozukluğuna ait belirtiler gösteriyor ise çocuk doktoru bir psikiyatri ya da psikologdan değerlendirme isteyecektir. Bu kaygı bozukluğu teşhis edildikten sonra, çocuğun kaygısının azalması için ilaç kullanımı ve beraberinde altta yatan sorunların çözümü için psikoterapi gerekebilir. Diğer aile bireylerinin de terapi seanslarına katılımı gerekebilir. Tedavi ile birlikte, çocuk kaygısı ile başa çıkmayı, günlük stresler ile daha iyi uğraşmayı öğrenebilir. Çocuğun sıkıntıları ve problemleri hakkında onunla konuşmak gündelik kaygı ve korkuların azalmasına yardımcı olabilir.

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda hareket bozuklukları nedenleri ve tedavisi
  2. Ergenlerde depresyon nedenleri ve tedavisi
  3. Tourette sendromu nedenleri ve tedavisi
  4. Dikkat eksikliği nedenleri ve tedavisi
  5. Otizm hastalığı nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git