Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı (Fmf)

Çocuklarda Akdeniz Ateşi Hastalığı Belirtileri

Çocuklar ailevi akdeniz ateşine sebep olan genler yüzünden hastalanır. Bunu bilmek önemlidir ki, akraba evlilikleri de iki taşıyıcının bir araya gelme riskini arttırır.

Çocuklarda akdeniz ateşi (fmf) hastalığı genetik mi?

Çocuklar ailevi akdeniz ateşine sebep olan genler yüzünden hastalanır. Bunu bilmek önemlidir ki, akraba evlilikleri de iki taşıyıcının bir araya gelme riskini arttırır. Hastaların ortalama 1/4’ünde ebeveynler aynı aile ağacında dır. Aynı ataların kuşakları özellikle yüksek ihtimal olan bireylerin akraba evliliği yapmaları önerilmemektedir. Fmf bulaşıcı bir hastalık mıdır? Hayır değildir.

Çocuklarda akdeniz ateşi hastalığı belirtileri

Hastalık her çocukta aynı değildir. Hatta fmf hastalığı atakları aynı çocukta bile farklı olabilir. Çocuklardaki hastalık yetişkinlerden farklı değildir. Genel olarak benzer rahatsızlıklar yaşanabilmektedir. Fakat artrit, eklem, iltihabı ve miyozit gibi bazı bulgular çocuklukta daha sıktır ve hasta çocuk büyüdükçe daha seyrek görülürler. Fmf hastalığının ilk belirtileri genellikle çocukluk döneminde görülür. Fmf hastalığının % 90’nı 20 yaşlarından önce başlar ve az sayıda hasta da hastalığın ilk belirtileri erişkinlikte ortaya çıkar.

Orşit erişkin erkeklerden çok küçük erkek çocuklarda saptanır. Fmf ‘in başlama yaşıda önemlidir. Amiloidoz riski tedavi edilmeyen ve hastalığı erken başlayan hastalar arasında daha yüksektir. Amiloidozise bağlı önce nefrotik sendrom, sonrada kronik böbrek yetmezliği meydana gelir. Kolşisin tedavisi ne kadar erken başlanır ve düzenli kullanılır ise amiloidozisin gelişimi o kadar önlenmiş olur. Bu nedenle tedavinin erken başlaması ve düzenli takip edilmesi oldukça önemlidir.

Akdeniz ateşi hastalığı ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Akdeniz ateşi hastalığı nedir
  2. Akdeniz ateşi hastalığı belirtileri
  3. Akdeniz ateşi hastalığı tedavisi
  4. Akdeniz ateşi hastalığı teşhisi
  5. Kolşisin nedir

Çocuklarda FMF Hastalığın

18 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git