Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı (Fmf)

Çocuklarda Akdeniz Ateşi Hastalığı Belirtileri

Çocuklar ailevi akdeniz ateşine sebep olan genler yüzünden hastalanır. Bunu bilmek önemlidir ki, akraba evlilikleri de iki taşıyıcının bir araya gelme riskini arttırır.

Çocuklarda akdeniz ateşi (fmf) hastalığı genetik mi?

Çocuklar ailevi akdeniz ateşine sebep olan genler yüzünden hastalanır. Bunu bilmek önemlidir ki, akraba evlilikleri de iki taşıyıcının bir araya gelme riskini arttırır. Hastaların ortalama 1/4’ünde ebeveynler aynı aile ağacında dır. Aynı ataların kuşakları özellikle yüksek ihtimal olan bireylerin akraba evliliği yapmaları önerilmemektedir. Fmf bulaşıcı bir hastalık mıdır? Hayır değildir.

Çocuklarda akdeniz ateşi hastalığı belirtileri

Hastalık her çocukta aynı değildir. Hatta fmf hastalığı atakları aynı çocukta bile farklı olabilir. Çocuklardaki hastalık yetişkinlerden farklı değildir. Genel olarak benzer rahatsızlıklar yaşanabilmektedir. Fakat artrit, eklem, iltihabı ve miyozit gibi bazı bulgular çocuklukta daha sıktır ve hasta çocuk büyüdükçe daha seyrek görülürler. Fmf hastalığının ilk belirtileri genellikle çocukluk döneminde görülür. Fmf hastalığının % 90’nı 20 yaşlarından önce başlar ve az sayıda hasta da hastalığın ilk belirtileri erişkinlikte ortaya çıkar.

Orşit erişkin erkeklerden çok küçük erkek çocuklarda saptanır. Fmf ‘in başlama yaşıda önemlidir. Amiloidoz riski tedavi edilmeyen ve hastalığı erken başlayan hastalar arasında daha yüksektir. Amiloidozise bağlı önce nefrotik sendrom, sonrada kronik böbrek yetmezliği meydana gelir. Kolşisin tedavisi ne kadar erken başlanır ve düzenli kullanılır ise amiloidozisin gelişimi o kadar önlenmiş olur. Bu nedenle tedavinin erken başlaması ve düzenli takip edilmesi oldukça önemlidir.

Akdeniz ateşi hastalığı ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Akdeniz ateşi hastalığı nedir
 2. Akdeniz ateşi hastalığı belirtileri
 3. Akdeniz ateşi hastalığı tedavisi
 4. Akdeniz ateşi hastalığı teşhisi
 5. Kolşisin nedir

Çocuklarda FMF Hastalığın

9 Yorum

 1. Adsız

  17 Mayıs 2015 at 10:44

  Akdeniz ateşi hastalığı bende var oğlumda ad olur mu bilmiyorum. Aslında genetik test yapılmasını istedim ama henüz daha yapılmadı. eğer varsa genetik testlerde kesin belli olur mu.

  • Faruk

   22 Aralık 2016 at 15:16

   Evet oğlunda var ama kolsişin ilacını düzenli kullanması gerekir

 2. Faruk

  18 Ocak 2016 at 13:28

  Genetik test de yoruma açıktır.Belirili mutasyonların çıkması sonucu teşhis koyulabilir.

 3. GLSRNRGZ

  23 Nisan 2016 at 02:25

  BENİM OĞLUM 6 YASINDA BİR SENE ÖNCE FMF TANISI KOYULDU FAKAT NE ANNE BABADA BÖYLE BİR GEN VAR NEDE MUTASYONA UĞRAMIŞ BİR GEN VAR AMA İLAÇ TEDAVİSİNE KARŞILIK VERİYOR. İLACI KULLANMADIĞI ZAMAN HALSİZ DÜŞÜP ATEŞLENİYOR VE EKLEM AĞRISI ÇEKİYOR. 🙁 BU NASIL OLUYOR BİZDE ANLAMADIK 🙁

  • Sağlık Ocağım

   24 Nisan 2016 at 01:14

   > Akdeniz ateşi (FMF) hastalığı nadiren genetik testlerde herhangi bir gen olmaksızın da gelişebilen bir hastalıktır. Anne ve babada gen veya bozukluğa uğramış bir mutasyon saptanmamış olsa da çocuk bu geni 3-4 kuşak öncesinden de almış olabilir. Akdeniz ateşi hastalığında 70’den fazla mutasyon tanımlanmıştır. Yani hastalıktan tek bir gen sorumlu olmayabilir.

   > Ayrıca Akdeniz ateşi hastalığı ile ilgili hiç bir şikayeti olmayan kişilerde de hastalık ile ilgili bir mutasyon taşıma olasılıkları da vardır. Çocukta görülen belirtiler FMF hastalığı ile uyumlu ise, kolşisin tedavisine yanıt veriyor ise hasta olma ihtimali yüksek olabilir. Çocuk geni 3-4 kuşak öncesinden almış olabilir veya teyze, hala, hala çocukları, dayı, amca, amca çocukları, dayı çocukları veya daha uzak akrabalarda hastalık var olabilir veya geçmişte olabilir.

   > Akdeniz ateşi hastalığı belirtileri oldukça derindir ve her hasta da farklı belirtiler veya aynı hastada farklı zamanlarda farklı belirtiler gösterebilir. Ayrıca Akdeniz ateşi hastalığı başka romatizmal hastalıklar ile de karışabilir. Bu yüzden tedavi denme sürecine bırakılır. Tedavi başlar ve hastanın tedaviye vereceği yanıt beklenir. Hiç bir Akdeniz ateşi hastasına tedaviye vereceği yanıtı beklemeden sen Akdeniz ateşi hastasısın demek zordur.

   > Kontrollerinize dikkat etmenizde fayda var.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 4. Eda

  30 Kasım 2016 at 04:30

  İyi günler yeğenim de karın ağrısı ve ateşle doktora götürdük doktor Akdeniz atesi veya kanser de olabilir demiş bi ateş ve karın ağrısı ile bunların anlaşılması ne kadar doğru acil bilgi verirseniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   2 Aralık 2016 at 12:30

   Karın ağrısı ve ateş Fmf hastalığının en önemli bulgusudur (özellikle çocuklarda), fakat karın ağrısı ve ateşin bir arada görülmesi enfeksiyonlara bağlı da olabilir.

   Birçok enfeksiyonel sebep karın ağrısı ve ateş yüksekliğine neden olur.

   Bağırsak enfeksiyonları, mide iltihabı, idrar yolu enfeksiyonları, böbrek enfeksiyonları, hepatitler, safra iltihabı, ülseratif kolit, gıda zehirlenmesi, apandisit gibi birçok sebep çocuklarda karın ağrısına neden olabilir, bunun yanı sıra ateş yüksekliği de olabilir.

   Gastroloji bölümünde veya romatoloji bölümünde bu durumun daha derin araştırılması gerekir. Ayrıca Akdeniz ateşi hastalığı için genetik testler de yardımcıdır.

   Sağlık dileğiyle.

 5. Yelda

  20 Mayıs 2017 at 02:08

  Merhaba oğluma Akdeniz Ateşi dendi ama ilaçı kullanmasına rağmen düzenli olarak her ay aynı şikayetler oluyor Bademcikleri şişiyor kusma ateş ishal halsizlik ne yapmalıyım acaba

  • Sağlık Ocağım

   21 Mayıs 2017 at 06:14

   Teşhis yenilerde kondu ve ilaç yenilerde başlandı ise şikayetlerin şiddeti 1 yıl kadar devam edebilir. Bazı hastalarda kolşisin yeteri kadar fayda etmeyebilir de. İlacın dozu ve başka tedavilerin gerekip gerekmediği konusunda romatoloji doktorunuza danışmanız daha doğru olur. Çoğun beslenmesine, üşümemesine, ayaklarını sıcak tutmasına, uyku düzenine gibi durumlara dikkat etmek faydalı olur.

   Bu hastalıkta düzenli doktor kontrolleri önemlidir, çünkü doktorunuz gelişen diğer komplikasyonlar için ek tedaviler verebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git