Ailevi Akdeniz Ateşi Hastalığı (Fmf)

Çocuklarda Akdeniz Ateşi Hastalığı Belirtileri

Çocuklar ailevi akdeniz ateşine sebep olan genler yüzünden hastalanır. Bunu bilmek önemlidir ki, akraba evlilikleri de iki taşıyıcının bir araya gelme riskini arttırır.

Çocuklarda akdeniz ateşi (fmf) hastalığı genetik mi?

Çocuklar ailevi akdeniz ateşine sebep olan genler yüzünden hastalanır. Bunu bilmek önemlidir ki, akraba evlilikleri de iki taşıyıcının bir araya gelme riskini arttırır. Hastaların ortalama 1/4’ünde ebeveynler aynı aile ağacında dır. Aynı ataların kuşakları özellikle yüksek ihtimal olan bireylerin akraba evliliği yapmaları önerilmemektedir. Fmf bulaşıcı bir hastalık mıdır? Hayır değildir.

Çocuklarda akdeniz ateşi hastalığı belirtileri

Hastalık her çocukta aynı değildir. Hatta fmf hastalığı atakları aynı çocukta bile farklı olabilir. Çocuklardaki hastalık yetişkinlerden farklı değildir. Genel olarak benzer rahatsızlıklar yaşanabilmektedir. Fakat artrit, eklem, iltihabı ve miyozit gibi bazı bulgular çocuklukta daha sıktır ve hasta çocuk büyüdükçe daha seyrek görülürler. Fmf hastalığının ilk belirtileri genellikle çocukluk döneminde görülür. Fmf hastalığının % 90’nı 20 yaşlarından önce başlar ve az sayıda hasta da hastalığın ilk belirtileri erişkinlikte ortaya çıkar.

Orşit erişkin erkeklerden çok küçük erkek çocuklarda saptanır. Fmf ‘in başlama yaşıda önemlidir. Amiloidoz riski tedavi edilmeyen ve hastalığı erken başlayan hastalar arasında daha yüksektir. Amiloidozise bağlı önce nefrotik sendrom, sonrada kronik böbrek yetmezliği meydana gelir. Kolşisin tedavisi ne kadar erken başlanır ve düzenli kullanılır ise amiloidozisin gelişimi o kadar önlenmiş olur. Bu nedenle tedavinin erken başlaması ve düzenli takip edilmesi oldukça önemlidir.

Akdeniz ateşi hastalığı ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Akdeniz ateşi hastalığı nedir
 2. Akdeniz ateşi hastalığı belirtileri
 3. Akdeniz ateşi hastalığı tedavisi
 4. Akdeniz ateşi hastalığı teşhisi
 5. Kolşisin nedir

Çocuklarda FMF Hastalığın

18 Yorum

 1. Adsız

  17 Mayıs 2015 at 10:44

  Akdeniz ateşi hastalığı bende var oğlumda ad olur mu bilmiyorum. Aslında genetik test yapılmasını istedim ama henüz daha yapılmadı. eğer varsa genetik testlerde kesin belli olur mu.

  • Faruk

   22 Aralık 2016 at 15:16

   Evet oğlunda var ama kolsişin ilacını düzenli kullanması gerekir

 2. Faruk

  18 Ocak 2016 at 13:28

  Genetik test de yoruma açıktır.Belirili mutasyonların çıkması sonucu teşhis koyulabilir.

 3. GLSRNRGZ

  23 Nisan 2016 at 02:25

  BENİM OĞLUM 6 YASINDA BİR SENE ÖNCE FMF TANISI KOYULDU FAKAT NE ANNE BABADA BÖYLE BİR GEN VAR NEDE MUTASYONA UĞRAMIŞ BİR GEN VAR AMA İLAÇ TEDAVİSİNE KARŞILIK VERİYOR. İLACI KULLANMADIĞI ZAMAN HALSİZ DÜŞÜP ATEŞLENİYOR VE EKLEM AĞRISI ÇEKİYOR. 🙁 BU NASIL OLUYOR BİZDE ANLAMADIK 🙁

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Nisan 2016 at 01:14

   > Akdeniz ateşi (FMF) hastalığı nadiren genetik testlerde herhangi bir gen olmaksızın da gelişebilen bir hastalıktır. Anne ve babada gen veya bozukluğa uğramış bir mutasyon saptanmamış olsa da çocuk bu geni 3-4 kuşak öncesinden de almış olabilir. Akdeniz ateşi hastalığında 70’den fazla mutasyon tanımlanmıştır. Yani hastalıktan tek bir gen sorumlu olmayabilir.

   > Ayrıca Akdeniz ateşi hastalığı ile ilgili hiç bir şikayeti olmayan kişilerde de hastalık ile ilgili bir mutasyon taşıma olasılıkları da vardır. Çocukta görülen belirtiler FMF hastalığı ile uyumlu ise, kolşisin tedavisine yanıt veriyor ise hasta olma ihtimali yüksek olabilir. Çocuk geni 3-4 kuşak öncesinden almış olabilir veya teyze, hala, hala çocukları, dayı, amca, amca çocukları, dayı çocukları veya daha uzak akrabalarda hastalık var olabilir veya geçmişte olabilir.

   > Akdeniz ateşi hastalığı belirtileri oldukça derindir ve her hasta da farklı belirtiler veya aynı hastada farklı zamanlarda farklı belirtiler gösterebilir. Ayrıca Akdeniz ateşi hastalığı başka romatizmal hastalıklar ile de karışabilir. Bu yüzden tedavi denme sürecine bırakılır. Tedavi başlar ve hastanın tedaviye vereceği yanıt beklenir. Hiç bir Akdeniz ateşi hastasına tedaviye vereceği yanıtı beklemeden sen Akdeniz ateşi hastasısın demek zordur.

   > Kontrollerinize dikkat etmenizde fayda var.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

  • gamze

   4 Ağustos 2017 at 09:57

   Benim kardeşime de fmf akdeniz ateşi tanısı koyuldu yaklasık 2 yıl önce.13 yaşındayken.cildinde yaralar kızarma ellerinde parmak uçlarında morarma surekli ateş halsizlik eklem agrısı oluyordu.aylarca hastalıgına reşhis konulamadı.şimdi kolşisin tedavisi görüyor.Benim annem ve babamdada böyle bi rahatsızlık yok taşımıyolarda.Ama dayım tasıyıcıymış.yani sizin de aile bireylerinizden birinden vardır belkide

 4. Eda

  30 Kasım 2016 at 04:30

  İyi günler yeğenim de karın ağrısı ve ateşle doktora götürdük doktor Akdeniz atesi veya kanser de olabilir demiş bi ateş ve karın ağrısı ile bunların anlaşılması ne kadar doğru acil bilgi verirseniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Aralık 2016 at 12:30

   Karın ağrısı ve ateş Fmf hastalığının en önemli bulgusudur (özellikle çocuklarda), fakat karın ağrısı ve ateşin bir arada görülmesi enfeksiyonlara bağlı da olabilir.

   Birçok enfeksiyonel sebep karın ağrısı ve ateş yüksekliğine neden olur.

   Bağırsak enfeksiyonları, mide iltihabı, idrar yolu enfeksiyonları, böbrek enfeksiyonları, hepatitler, safra iltihabı, ülseratif kolit, gıda zehirlenmesi, apandisit gibi birçok sebep çocuklarda karın ağrısına neden olabilir, bunun yanı sıra ateş yüksekliği de olabilir.

   Gastroloji bölümünde veya romatoloji bölümünde bu durumun daha derin araştırılması gerekir. Ayrıca Akdeniz ateşi hastalığı için genetik testler de yardımcıdır.

   Sağlık dileğiyle.

 5. Yelda

  20 Mayıs 2017 at 02:08

  Merhaba oğluma Akdeniz Ateşi dendi ama ilaçı kullanmasına rağmen düzenli olarak her ay aynı şikayetler oluyor Bademcikleri şişiyor kusma ateş ishal halsizlik ne yapmalıyım acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Mayıs 2017 at 06:14

   Teşhis yenilerde kondu ve ilaç yenilerde başlandı ise şikayetlerin şiddeti 1 yıl kadar devam edebilir. Bazı hastalarda kolşisin yeteri kadar fayda etmeyebilir de. İlacın dozu ve başka tedavilerin gerekip gerekmediği konusunda romatoloji doktorunuza danışmanız daha doğru olur. Çoğun beslenmesine, üşümemesine, ayaklarını sıcak tutmasına, uyku düzenine gibi durumlara dikkat etmek faydalı olur.

   Bu hastalıkta düzenli doktor kontrolleri önemlidir, çünkü doktorunuz gelişen diğer komplikasyonlar için ek tedaviler verebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 6. Sultan

  26 Mayıs 2017 at 20:17

  Merhaba bende fmf hastasıyım ilk belirtiler hamilelik dönemin de ortaya çıktı karın ağrılarıyla öncesinde hiç bir belirtisi olmadı hastalıkla tanışmam 28 yaşında oldu . Hamileliğe bağladılar ve hastalık bulunamadı. Doğumdan sonra ayak bileklerimde şişmeler başladı . Doktora gittim yine sonuç elde edemedik 2016 yılına kadar bu hastane olayları devam etti en son acillik olup sürekli gittiğim özel bir hastanedeki doktor teşhis koydu. İlacı kullandım ateş ve karın ağrıları geçti sonra DNA testi yaptırdım DNA çıkmadı ve başka bir doktor siz fmf değilsiniz dedi ilacı bıraktırdı ataklar tekrarlamaya başladı. Şuan yine kullanıyorum sizce doğrumu yapıyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Mayıs 2017 at 12:06

   Bazı Akdeniz ateşi hastalarında taşıyıcılık olmayabilir ama taşıyıcı olmasalar da hastalık olabilir. Akideniz ateşi hastalığında taranan birçok mutasyon vardır, bu nedenle genetik testler hastalığı doğrulasa bile genetik analiz uzmanları siz FMF hastasısınız demez genellikle. Genetik testler yapıldıktan sonra genetik danışmanlık alması uygundur denilerek romatoloji bölümüne gönderilir hastalar. Romatoloji bölümünde diğer tüm tetkikler yapılır ve genellikle hastanın şikayetleri doğrultusunda ilaca başlanır, hastadan bir süre ilacı düzenli olarak kullanması istenir, hasta ilacı kullanmaya başladıktan sonra karın ağrılarında ve diğer sıkıntılarında gözle görülür bir azalma olursa bu şekilde hastalık doğrulanmış sayılır.

   Yani özellikle son yıllarda yapılan çalışmalar bu hastalıktan sorumlu olduğu düşünülen birçok gen mutasyonu olduğu için, hatta ülkelere göre bile gen mutasyonları değişiklik gösterebildiği için genetik testler ile hastalığı doğrulamak çok mümkün değildir ama genetik testler bazı hastalarda benzer şekilde görüldüğü için genetik testler hem doğrulamak hem de yardımcı olmak amacı ile de kullanılabilmektedir. Fakat taşıyıcı olmayan kişilerde de bu hastalık görüldüğü için sadece genetik testlere bakılarak siz hastasınız ya da siz hasta değilsiniz demek çok mümkün olmayabilir.

   En doğrusu üniversite ya da araştırma hastanelerinde bulunan romatoloji bölümüne gitmeniz olur. Burada gerekli araştırmalar ve tedavi ile birlikte yakın takip yapılarak teşhis doğrulanabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 7. Nur

  1 Eylül 2017 at 21:14

  Merhaba brnim kızım 13 yaşında fmf taşıyıcı çıktı korşisin başladık 8. Gün ishal halsizlik ve yorgunluk yapıyor ayak bileklerinde ağrı var bu geçermi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Eylül 2017 at 01:00

   Akdeniz ateşi hastalığında anlattığınız şikayetler ataklar şeklinde belli aralıklarla olabilir ve bazen daha kısa bazen de daha uzun sürebilir. İlaç tedavisi başladıktan ve ilacın doktorun önerdiği şekilde düzenli olarak kullanılmasından sonra atak araları seyrekleşebilir, ataklar biraz daha kısa sürebilir, ataklar yaş ilerledikçe başka yönlere doğru farklılık gösterebilir, ataklar kişilere göre farklılık gösterebilir. Fakat Akdeniz ateşi hastalığı kalıtsaldır ve geçmez. Hastalık bir kez başladıktan sonra (ki bu başlama yaşı çocuklukta ya da daha geç yaşlarda da [20-30 yaşları arasında] olabilir).

   Hastalık belli aralıklarla romatolojik olarak takip edilir. Doktorunuzun önerilerini dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 8. Zehra

  28 Kasım 2017 at 21:43

  Ben fmf hastasıyım 3 yaşında oğlum var onda da taşıyıcı çıktı ama önce belirtiler yoktu 3-4 aldır sık karnım ağrıyor demeye başladı ateş olmuyor ama sadece karnım ağrıyor diyor bugünde karın ağrısı ve ateş oldu usg tit falan bakıldı temiz çıktı acaba fmf atağı mı bunlar benim gibi üç gün sürmüyor ağrıları çok şiddetlide olmuyor fmf ağrısı gibi değil ama hafif geçebilir mi böyle ataklar cvp verirseniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Aralık 2017 at 21:54

   Akdeniz ateşi hastalığı taşıyıcıları aynı zamanda hastası da olabilirler veya olmayabilirler ya da taşıyıcılar az da olsa bu hastalığın bazı belirtilerini dönem dönem yaşayabilir. Her Akdeniz ateşi hastasında atakların süresi, şiddeti, şekli, ne tür belirtiler göstereceği değişiklik gösterebilir. Aynı hastada bile ataklar değişkenlik gösterebilir.

   Romatoloji doktorunuz ile bu konuyu konuşmanızda fayda vardır. Sonuçta bu hastalıkların uzmanı romatoloji uzmanlarıdır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle…

 9. buket çakır

  22 Şubat 2018 at 13:44

  merhaba benim kizimda 1 ay once genetik testinde AAA heterozigot cikti, yasi kucuk oldugu icin genetik sonucunu onemsemiyoruz tedavi baslamayacagiz siz ateslenmemesine dikkat edin dediler, hic bir sey anlamadim, 3.5 yasinda, zaman zaman karin ağrısı halsizlik oluyor 13 14 saat uyumasina ragmen kalksa bile olduğu yerde sizip kaliyor ates olmuyor, bazen de oluyor,.. bunun sebebi gelisi neden oluyor? nelere dikkat etmeliyim? bu sekilde nasil davranmaliyim? kendimi cok caresiz hissediyorum, ne yapacagimi bilemiyorum.lutfen yardimci olunuz saygilar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Şubat 2018 at 19:11

   Ailesel Akdeniz ateşi (AAA) tekrarlayıcı ateş ve serozit (akciğerlerde plevra iltihabı, kalbin perikard iltihabı, karın zarı iltihabı) ataklarıyla karakterize bir hastalıktır. AAA’nin tipik atakları 12 saat-3 gün sürmektedir. Artrit (eklem iltihabı) sık görülen bulgu olup, hastaların neredeyse yarısında görülebilmektedir.

   Akdeniz ateşi hastalığı otozomal resesif geçişli bir hastalıktır. AAA, MEFV genindeki mutasyonlar sonucu organizmanın enflamasyona verdiği yanıtın bozulması olarak tanımlanmaktadır. MEFV geninin kodladığı proteinler nötrofillerde ve miyeloid seri öncüllerinde eksprese olmakta ve ”pyrin” ya da ”marenostrin” olarak adlandırılmaktadır. Nükleusta bulunan bu proteinin antienflamatuar etkisi olduğu düşünülmektedir. Böylelikle MEFV genindeki herhangi bir mutasyon (değişime uğrama), anormal pyrin proteinlerinin sentezine yol açarak, enflamasyonun etkin olarak baskılanmasını engellemektedir. Ancak yine de atağı başlatan fizyolojik etmenler net olarak bilinmemektedir.

   MEFV geninde 20’den fazla mutasyon tanımlanmış olup, bu mutasyonlardan 4’ü hastalığın sık görüldüğü etnik gruplardaki mutasyonların %85’inden sorumludur. En sık görülen iki mutasyon; M694V ve V726A’dır.

   Hastalığın tetikleyici etmenleri tam olarak bilinmemekle birlikte, enfeksiyonların ve stresin önemli rolünün olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle çocuğunuzu soğuktan, ayaklarını ve karnını üşütmekten, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklardan mümkün olabildiğince korumak faydalı olabilir.

   Çocuk Akdeniz ateşi hastaları genellikle ataklar sırasında çok hasta görünürler ve günlük aktivitelerini sürdüremezler. Ataklar çocuğun okulundan geri kalmasına neden olacak kadar ağır geçebilir.

   Amiloidoz hastalığın en önemli komplikasyonudur. Amiloid özellikle böbreklerde birikmekle birlikte, gastrointestinal sistemde, karaciğerde, dalakta, kalp ve testislerde de birikebilir, hatta tiroidite bile neden olabilir. Bu nedenle senede iki kez (6 ayda bir) romatolji doktorunun isteyeceği idrar ve kam testleri son derece önemlidir. Çünkü amiloidoz birikimi organ hasarlarına hatta organ kayıplarına bile neden olabilir. Romatoloji doktorunuz gerek görürse kolşisin tedavisine başlanabilir. Bunu doktorunuz ile görüşmelisiniz.

   Bazı hastalar üşütmemeye dikkat ettiklerinden fayda gördüklerini de belirtmektedirler. Bazı hastalar sağlıklı besinlerle ve ev yemekleriyle beslenmenin, kasları ve eklemleri güçlendirmeye yönelik sportif aktivitelerin veya egzersizlerin faydalı olduğunu ve kendilerinde işe yaradığını belirtmektedirler. Bunlar göz önünde bulundurulduğunda sağlıklı beslenme, sağlıklı ev yemekleri ile beslenme, sokak yemeklerinden mümkün olduğunca uzak durma, hazır gıdaların en aza indirilmesi, sağlıklı yaşam tarzı, uyku saatlerinin düzenli olması, kontrollerin düzenli yapılması, ateşli hastalıklarda (soğuk algınlığı, grip ve benzeri) doktora başvurulması gibi durumların dikkat edilmesi faydalı olacaktır.

   Akdeniz ateşi hastalığında ataklar ve atakların özellikleri hakkında daha detaylı bilgiyi altta verilen linkten de ulaşabilirsiniz.

   https://www.saglikocagim.net/akdeniz-atesi-hastaliginda-ataklar-ataklarin-ozellikleri/

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git