Bağışıklık Sistemi Hastalıkları

Çocuklarda AIDS Hastalığı Neden Olur?

Edinilmiş immün yetmezlik sendromu (AIDS) bulaşıcı ve hayatı tehdit edici bir hastalıktır.

AIDS hastalığı nedir?

Edinilmiş immün yetmezlik sendromu (AIDS) bulaşıcı ve hayatı tehdit edici bir hastalıktır. Enfeksiyona karşı vücudun doğal savunması olan bağışıklık sistemi zayıflamıştır. İnsan immün yetmezlik virüsü (HIV) tarafından ortaya çıkar. AIDS ABD’de 1-14 yaşları arasındaki çocukların ölüm nedenlerinin başında gelmektedir.

HIV tarafından ele geçirilen T-hücresi

T lenfositleri olarak da adlandırılan T hücreleri normalde diğer lenfositlerin enfeksiyon yaratan etkenler ile savaşıp onları yok etmesini sağlayan mekanizmaların kontrolünden sorumludur. T hücresinin HIV enfeksiyonu tarafından ele geçirilmesi sonucu vücut enfeksiyona karşı korumasız hale gelir.

AIDS virüsü çocuklara nasıl bulaşır?

AIDS’li çocukların çoğu virüsü doğum öncesinde ya da doğum sırasında almaktadır. HIV muhtemelen plasenta ile anne kanı bebeğin dolaşımına geçtiğinde ya da doğum kanalından geçerken bebeğe geçmektedir. Virüs meme verme sırasında da bebeğe bulaşabilmektedir. Ergenler ve cinsel istismara maruz kalmış çocuklar HIV enfeksiyonu taşıyan bir kişi ile cinsel temasta bulunduklarında virüsü almaktadır. HIV heteroseksüel ya da homoseksüel ilişki sırasında kan, meni, vajina ya da rektum sıvıları ile bulaşmaktadır.

Günümüzde AIDS hastası olan pek çok kişiye HIV ergenlikleri sırasında bulamıştır HIV ile enfekte iğnelerin paylaşılması da damar içinden madde kullanan genç ve çocuklarda virüsün bir başka bulaşma yoludur. Geçmişte kan transfüzyonları uygulanan çocuk ve ergenlere de HIV ile enfekte kan ve kan ürünü uygulaması ile bulaşma vakaları bildirilmiş ise de 1985’ten itibaren tüm kan örnekleri HIV bakımından araştırılmaya başlanmıştır. Kan transfüzyonları sırasında bulaşmaya bu nedenle nadir rastlanmaktadır.

Çocuklarda AIDS hastalığı belirtileri

HIV vücudun bağışıklık sistemini zayıflattığından enfekte çocuklarda kanser ve özellikle ağır bakteri enfeksiyonlara (fırsatçı enfeksiyonlar da denmektedir) yatkınlık görülmektedir. Normal koşullarda beden bu tür enfeksiyonlar ile rahatlıkla savaşabilir. Genelde HlV’in bedeni zayıflatıp bu tür enfeksiyonlar ile savaşmayı zorlaştırmasına kadar bir süre geçmesi gerekmektedir. HIV ile enfekte olan her beş çocuktan biri enfeksiyondan sonraki bir yıl içinde ağır hasta olmaktadır. Diğerlerinde hastalığın ortaya çıkması daha uzun olabilmektedir; okul yaşına ya da erken ergenliğe kadar hastalık belirtileri görülmeyebilir.

HIV enfeksiyonunun erken belirtilerinden bazıları iştah azalması, kilo artışının istenen düzeyde olmaması ya da kilo kaybı gözlenmesi, geçmeyen ateş, lenf bezlerinde düzelmeyen şişmeler, ishal, yorgunluk ya da enerji kaybı gibi belirtilerdir. Olağandışı ve tekrarlayıcı enfeksiyonlar, kanser ya da beyin hastalığı ortaya çıktığında AIDS tablosu gelişmiştir. Çocuğun beyni etkilenmiş ise bilişsel ve sinirsel sistem işlevleri de etkilenir. Enfekte çocukların çoğunlukla devinimsel (emekleme gibi) gelişimleri ile bilişsel gelişimleri (konuşmaya başlama gibi, yavaştır. Büyüme hızı da yavaşlamıştır. Enfekte çocuklarda sıklıkla pnömoni, yüksek ateş, ciddi ishal ve dehidratasyon ile nöbet nedeni olan bakteri enfeksiyonlarına rastlanmaktadır.

Pamukçuk ya da candidyasis adı verilen ve ağız ve boğazda beyaz lekelere ya da döküntülere neden olan durumlar görülebilir. Hızlı kilo kayıpları ortaya çıkabilir. HIV enfeksiyonu olan çocuklarda ayrıca lenfositik interstisyel pnömoni adı verilen ve nefes alımını zorlaştıran bir duruma rastlanabilir. AIDS’li çocukların başlıca ölüm nedeni Pneumocystis carinii pnömonisi adı verilen bir durumdur.

Çocuklarda AIDS hastalığı teşhisi

Çocukta AIDS belirtileri var ya da onun HIV ile karşılaşmış olabileceği düşünülüyor ise hemen doktorunuza başvurun. Çocuğun kanında HIV saptanmasına yarayan testler istenecektir. Henüz belirti göstermez ise de HIV ile enfekte olup olmadığını anlamak için kan testleri yinelenebilir. Eğer çocuk HIV enfeksiyonu ile doğmuş ise anne ve baba da HIV enfeksiyonu açısından değerlendirilmelidir.

Testin negatif çıkması her zaman HIV enfeksiyonunun bulunmadığını göstermez. Enfeksiyon olduğu halde HIV kanda tespit edilene kadar aylar geçebilir. Ayrıca HIV ile enfekte olmak demek her zaman AIDS anlamına da gelmez. AIDS, HIV enfeksiyonu ilerlediğinde ortaya çıkmaktadır. Belirtilerin ortaya çıkma süresi ortalama 10 yıl sürmektedir. HIV ile enfekte olarak doğan bebeklerde ise AIDS 2 yıl içinde ortaya çıkabilmektedir.

Çocuklarda AIDS hastalığı tedavisi

AIDS’in tedavisi yoktur. Bazı çocuklarda hastalığın ilerlemesini yavaşlatan ya da durduran bazı ilaçlar geliştirilmiştir. Doktorlar tedaviye AIDS ortaya çıkmadan başlarlar. İlaçların birlikte kullanılması ile tedavide başarı sağlanabilmekte ve HIV ile enfekte kişilerde hastalığın ortaya çıkması geciktirilebilmektedir. Hastalığı ilerleyen çocuk ve gençler hastalığın tedavisi için çoğunlukla hastaneye yatırılırlar.

AIDS hastası çocuğun yaşamı nasıl olmalı?

AlDS’li çocukların ebeveyn ya da hamileri tarafından bağışıklık sistemlerini zorlayacak enfeksiyonlar bakımından sağlıklı tutulmaları önemlidir. AlDS’li çocuklar yaşamlarını olabildiğince normal sürdürebilecekleri bir çevrede bulunmalıdırlar. Aşağıda AlDS’li çocuklar için bazı öneriler bulunmaktadır:

 1. Doğruları öğrenin. HIV sıradan temas ile bulaşmadığından çocuğunuza gereken sevgi ve desteği gösterin; onu öpün, ona sarılın, onunla oynayın. Arkadaşları için bir tehdit oluşturmamasına da dikkat edin. Burun kanaması gibi özellikli durumlar ile nasıl başa çıkabileceğini öğretin.
 2. Sağlıklı beslenmesine özen gösterin. Doktorunuzdan besleyici yiyecekleri öğrenin. Sadece büyümesi ve gelişmesi için değil, hastalık ile savaşabilmesi için de çocuğunuzun düzenli beslenmeye gereksinimi vardır.
 3. Çocuğunuzun aktif olması için çaba harcayın. Düzenli egzersiz kaslarını güçlendirecektir. Arkadaşları ile birlikte olmak da AlDS’li çocuğunuz için çok önemlidir.
 4. Çocuğunuzun yeterli uyku uyuduğundan emin olun. Dinlenme zamanları ve uyku da hastalık ile savaşta önemlidir.
 5. Düzenli tıbbi kontrol ve diş bakımı uygulatın. Hem hastalığın denetlenmesi hem de sağlığının korunması için bu değerlendirmeler önem taşımaktadır.
 6. Temizliğe özen gösterin. Çocuğunuza sık sık ellerini yıkamasını ve enfeksiyona neden olabilecek mikrop barındıran şeylerden uzak durmasını öğütleyin. Enfeksiyon olasılığını azaltmak için oyuncaklarının ve odasının temiz olmasına dikkat edin.
 7. Çocuğunuzun önerilen ilaçları almasına dikkat edin. Verilen tüm ilaçları kullandığından emin olun.
 8. Çocuğunuzun duygularını paylaşmasına olanak tanıyın. Zor sorularını sevginiz ve güveniniz ile dürüstçe yanıtlayın.
 9. Çocuğunuzun öğretmenleri ile konuşun. Hastalık ile ilgili doğru bilgisi olduğundan ve diğer çocukların ve ailelerinin sorularını doğru bilgiler ile yanıtladığından emin olun.

Enfeksiyon hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Yenidoğan enfeksiyonları nedenleri ve tedavisi
 2. Çocuklarda mantar enfeksiyonları nedenleri ve tedavisi
 3. Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonları nedenleri ve tedavisi
 4. HIV/AIDS pozitif testi nedir
 5. Kız çocuklarında vajinal kaşıntı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git