Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuklarda Yüzücü Kulağı Hastalığı Neden Olur?

Yüzücü kulağı hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yüzücü kulağı veya otitis eksterna olarak da bilinen kulak zarına kadarki dış kulak yolunda ortaya çıkan bir enflamasyondur. Nedeni genellikle göl, havuz ya da denizde yüzerken kapılan bakteri ya da mantar enfeksiyonlarıdır. Çocuklarda yüzücü kulağı çoğu zaman sıcak yaz aylarında, göllerdeki bakteri düzeyleri yükseldiğinde ya da iyi klorlanmamış yüzme havuzlarında ortaya çıkar.

Yüzücü kulağı öteki kulak enfeksiyonu tiplerinden ve soğuk algınlığından da gelişebilir. Çocuklar kulaklarını temizleme amacıyla kulağa kirli bir parmak, pamuk sarılmış bir çubuk ya da başka bir cisim soktuğunda bakterileri de içeri sokabilir. Kulak yolu derisinin saç spreyleri, şampuanlar ve saç boyaları ile tahriş olması da enfeksiyona zemin hazırlayabilir. Yüzücü kulağı hastalığı çoğu zaman tekrarlar.

Çocuklarda yüzücü kulağı hastalığı belirtileri

Yüzücü kulağı hastalığının belirtileri arasında kulak yolunda kaşıntı, kırmızılık, şişlik ve ağrı vardır. Kulak memesi tutulup bir tarafa doğru hareket ettirildiğinde ağrı şiddetlenir. Çoğu zaman kulaktan bir akıntı vardır ve tedavi uygulanmadığında bu akıntı sarı renkte olur. Kulak yolu derisi pullanabilir ve çocuk kulağını tıkalı hisseder.

Çocuklarda yüzücü kulağı hastalığı teşhisi

Yüzücü kulağı hastalığı KBB uzmanı muayenesinde doktor çocuğun kulağını özel bir görüntüleme aygıtıyla inceler ve laboratuvarda incelenmek üzere akıntıdan örnek alıp incelemeye gönderebilir.

Çocuklarda yüzücü kulağı hastalığı tedavisi

Çocuklarda yüzücü kulağı hastalığı tedavisi

Çocuklarda yüzücü kulağı hastalığı tedavisi

Yüzücü kulağı hastalığına bir enfeksiyon yol açtığında, doktor aynı anda enflamasyonu da gideren antibiyotikli ya da antifungal içeren bir kulak damlası tedavisi verir. Çocuktaki yüzücü kulağı belirtileri genellikle tedaviye başladıktan sonra üç günde iyileşir. Hafif bir vakada, doktor yalnızca kulak yolunu temizleyip kurutur.

Enflamasyon iyileşene kadar çocuğun yüzmesine izin verilmez. Çocuk bir yüzme takımının elemanı ise ve yüzmeye devam etmesi gerekiyor ise ya da hastalık sürekli tekrarlıyor ise her yüzmeden sonra kulağı yarısı alkol ve öteki yarısı beyaz sirkeden oluşan bir sıvı ile yıkayıp kurutarak mikropları öldürmek mümkün olabilir.

Yüzücü kulağı hastalığı nasıl önlenir?

Çocuğun dış kulak yolunun iltihaplanmasını engellemek için, kulakları olabildiğince kuru tutmaya çalışmalısınız. Aşağıda bahsi geçen önlemler faydalı olabilir.

 1. Çocuk yüzdükten sonra kulaklarındaki suyu çıkartmak için başını bir tarafa eğmesi gerekir ve yumuşak bir havlu ile kulak içi, kulak kenarları iyice kurulanmalıdır.
 2. Kulaklarına parmağını ya da herhangi bir cismi sokmaması için çocuk uyarılmalıdır.
 3. Doktordan kulakları kurutucu bir ilaç yazması istenebilir ya da yukarıda tarif edilen sıvı kullanılabilir.
 4. Çocuk çok yüzüyor ise yüzücü başlığı kullanmalıdır.
 5.  Göllerde, bakteri düzeylerinin yükseldiği sıcak ve nemli iklimlerde fazladan önlemler alınmalıdır.

Kulak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Kulak enfeksiyonları nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Kulakta sıvı toplanması (efüzyonlu otit media) nedir
 3. Kulak zarı yırtılması nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Kulak tıkanıklığı neden olur
 5. Kulak akıntısı neden olur
 6. Dış kulak iltihabı nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git