Bebek Gelişimi

Çocuklar Neden Geviş Getirir? (Bebeklerde Ruminasyon Nedir?)

Geviş getirme, çocuğun kısmen hazmedilmiş gıdaları geri çıkarıp çiğnemesi ve yeniden yutması şeklindeki nadir bir yeme bozukluğudur.

Çocuklarda ruminasyon nedenleri ve tedavisi

Geviş getirme, çocuğun kısmen hazmedilmiş gıdaları geri çıkarıp çiğnemesi ve yeniden yutması şeklindeki nadir bir yeme bozukluğudur. En sık 3-12 aylar arası bebeklerde görülmekle birlikte, çocuklar ve ergenlerde de olabilmektedir. Bu bozukluğa neyin sebep olduğu bilinmemektedir. Geviş getirme, bağırsak hastalıkları, gastroözofagial reflü ve hiatus hernisi ile ilişkilendirilmiştir.

Bılimia bulunan ergenlerde geviş getirme de olabilir. Mental retardasyon bulunan çocuklarda da arada sırada geviş getirme görülmektedir. Geviş getirme, yemek saatlerinde bebek ile ebeveyn arasındaki sıkıntılı etkileşimlere ve ebeveyn ile çocuk arasındaki bağların zayıf olmasına da bağlanmıştır. Ebeveyn daha yakın bir bağ kurabilmek için daha yakın ve sevgi dolu bir etkileşimde bulunma ihtiyacı hissedebilir. Geviş getirme bu bebeklerde kontrol edici bir davranıştır ve dikkati üzerine çekme amacını taşır.

Çocuklarda ruminasyon belirtileri

Çocuk içine hava çekmeye ve çiğneme hareketleri yapmaya başlar, sırtını büker ve başını sürekli hareket ettirir. Karın kasları kasılır. Regürjitasyon öncesi ve sırasında parmağını ağzına sokabilir ya da besinlerin geri dönmesi için diline parmağı ile bastırabilir. Daha sonra besinleri tekrar tekrar çiğner ve yutar. Ağzından dışarı dökülen yemek miktar olarak az olabileceği gibi, bu durum yine de hastalıklara direnci düşürebilir. Malnütrisyon ve büyüme geriliği  geviş getirme durumuna katkıda bulunabilir.

Çocuklarda ruminasyon teşhisi ve tedavisi

Geviş getirme sorunu olan çocuğun doktor kontrolünde geviş getirmeye neden olabilecek fiziksel nedenleri araştırma amacı ile baryumlu röntgen incelemeleri istenebilir. Olağan tedavi, davranışların değiştirilmesi terapisi ya da davranışları değiştirmeye ve ebeveyn ile çocuğun bağını güçlendirmeye yönelik psikoterapiden oluşur. Terapist yemek yedirdiğiniz sırada çocuk ile ebevynin  etkileşimini gözlemlemek ve bu yolla yemek yedirme sürecini olumlu yönde değiştirmek için önerilerde bulunur. Çocukta gastroözofageal reflü var ise doktor ilaçlar verebilir. İlaçlar işe yaramaz ise reflüyü önleme ya da hiatus hemisini tamir etme amaçlı cerrahi girişim gerekebilir.

Çocuk hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda gastroözofagial reflü ve hiatus hernisi nedenleri
  2. Nekrozitan enterokolit nedenleri ve tedavisi
  3. Kısa bağırsak sendromu nedenleri ve tedavisi
  4. Bebekler neden kusar
  5. Bebeklerde doğumsal bağırsak kusurları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git