Çocuk Gelişimi

Çocuklar İnternet Ve Televizyondan Nasıl Etkilenir?

Bilgisayar, telefon ve televizyon günümüzde çocukların ve gençlerin vazgeçilmez araçları haline gelmiştir. Çocukların okuldan kalan zamanlarında en fazla zaman geçirdikleri etkinlikler arasında kabul görmektedir.

Çocuklarda sosyal medyanın etkileri

Bilgisayar, telefon ve televizyon günümüzde çocukların ve gençlerin vazgeçilmez araçları haline gelmiştir. Çocukların okuldan kalan zamanlarında en fazla zaman geçirdikleri etkinlikler arasında kabul görmektedir.

Yaşamımızda bu kadar çok yeri olan internet ve televizyonun hem olumsuz hemde olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Dijital dünyanın, dijital teknolojinin, cep telefonu, dijital TV, bilgisayar oyunları ve internetin çocuklar üzerinde olumsuz etkileri ve sosyal gelişimini etkilediği konusunda artık şüphe yoktur.

Fakat ne kadar ve tam olarak nasıl etkilediği araştırmacılar, eğitimciler ve ebeveynler tarafından merak edilmektedir. Uzmanlar, internet ve şiddet içerikli oyunlar çocuklarda duyarsızlık, beyin aktivitelerinde belirgin düzeyde azalma, karar verme yeteneğinin bozulması, içe kapanma, sosyal fobi ve hırçınlık gibi davranış bozukluklarına sebep olduğunu bildirmektedirler.

Çocuklarda internetin olumlu etkileri

Gelişen dünyada internetin ortaya çıkış amacı iletişimi arttırmak, bilgi paylaşımını kolaylaştırmaktı. Fakat dünya genelinde internetin düşünülenden hızlı yayılması yararları kadar zararlarını da neden olmuştur. İnternetin insanlığa ve çocuklara faydaları oldukça fazladır. Örneğin, internet çok büyük bir kütüphanedir ve akla gelen her konuda araştırma yapmayı sağlar.

Kaynaklar, kitaplar, makaleler, yorumlar bulunur. İnternet sayesinde çok uzakta olan yakınlar ve akrabalar ile görüşmek için en iyi iletişim aracıdır. İnternetten gazeteler, dergiler okumak ve radyo dinlemek, televizyon seyretmek mümkün olur.

İnternetten sınav tarihleri, sınav bilgileri, adresler, takvim, saat, sağlık bilgileri, okul bilgileri, tarih bilgileri, yemek bilgileri, hastane bilgileri, telefon numaraları bilgileri, spor bilgileri, ders bilgileri, bitkiler, hayvanlar ile ilgili bilgiler, resimler ve daha birçok bilgi edinmek mümkündür. İnternet sayesinde alışveriş yapılır. İnternet doğru kullanıldığında ve yeterli zaman ayrıldığında aslında faydalıdır.

Çocuklarda internetin olumsuz etkileri

Çocuklarda internet bağımlılığı oluşmaktadır. İnternet bağımlılığı belirtileri, internetin başında planlanandan fazla kalmak, zamanın nasıl geçtiğini anlamamak, yalan söylemek, inkar etmek, içe kapanmak, göz temasının kesilmesi, toplumsal yaşamdan çekilme, sorumlulukları yerine getirmeme, hayal kurma, aşırı sinirli olma gibi belirtilerdir.

Uzun süre internet başında kalan çocuklar gerçek hayatta arkadaş bulma sıkıntısı çekerler. Bu çocuklar gün geçtikçe toplumdan uzaklaşırlar ve topluma karşı olumsuz düşünceler beslemeye başlarlar. Aşırı internet kullanan ve televizyon seyreden çocuklar kitap okumaktan mahrum kalır. İnternet başında fazla zaman geçirilmesi durumunda dersler, günlük işler ve sorumluluklar aksar.

İnternet kullanım süresi arttıkça çocuklarda saldırganlık, sinirlilik, genel sağlık durumunda bozulma (göz yorgunluğu, sırt ve bel ağrıları, uykusuzluk, baş ağrısı, yorgunluk ve hareketsiz kalma gibi), Çocukların internete ulaşma isteği maddi sıkıntılara neden olabilir. Çocukların ödevlerini kopyala yapıştır yapması çocuklarda ders çalışma yeteneğinin kaybolmasına neden olur ve benzeri olumsuz etkileri çocukları kötü yönde etkilemektedir.

Çocuklar ailelerine en fazla ihtiyaç duyduğu zamanlarda internete itilmektedir. İnternet tek başına intihar için risk faktörü olarak görülmektedir. Çocukların internet ile tanışmasından sonra ailelere çok büyük görevler düşmektedir. Aileler çocuklarının oynadığı şiddet içerikli oyunları kontrol etmelidir. Bir çocuk bilgisayar başında günde 30 dakikadan daha fazla kalmamalı ve aileler bu konuda kararlı olmalıdır. Aileler çocuklarının teknolojik cihazlardan çok, kendileri ile vakit geçirmelerini sağlamalıdır.

Çocuklarda televizyonun olumlu etkileri

Televizyon çocukları nasıl etkiler

Televizyon çocukları nasıl etkiler

Çocukların izleyeceği programlar doğru seçildiği taktirde televizyonun yaydığı radyasyon dışında çok fazla zararı yoktur. Doğru haber programları sayesinde ülke içinde ve dünyada meydana gelen gelişmelerden haberdar olunur. Sağlık eğitimi ve diğer eğitim içerikli programlar ve uzmanlar sayesinde bilgi açısından önemli bir yere sahiptir.

Çocuklara özel eğitici programları ile çocukları olumlu etkiler. Çocukların ilgi alanlarını, kelime hazinelerini genişletir ve bilgi yarışmaları genel kültürü arttırır. İyi ve doğru çekilmiş belgeseller sayesinde hiç bilinmeyen bölgeler, ülkeler, hayvanlar, yaşamlar öğrenilir. Eğitici programlar ve diziler aile bireylerini bir arada tutmayı ve paylaşmayı öğretir.

Çocuklarda televizyonun olumsuz etkileri

Televizyon programlarını izlerken seçici davranılmaz ise televizyonun çocuklar üzerinde olumsuz etkileri ortaya çıkar. Televizyon programlarının bir çoğunda konuşma dili ve argo kelimeler kullanılması nedeni ile çocuklarda konuşma bozukluğuna neden olabilir.

Çocuk televizyonu tek başına seyrederken televizyonun sunduğu her şeyi gerçekmiş gibi algılayabilir. Çocuklar televizyon ile konuşamadıkları için çocuğun öğrenme ve merakını engelleyebilir. Çocukların uzun süre televizyon başında oturmaları, çocuklarda kitap okuma, resim yapma, spor yapma, oyun oynama, zamanında yemek yeme gibi olumlu faaliyetleri olumsuz etkiler.

Çocuklar televizyonun başında uzun vakit geçirirler ise çevreye olan ilgilerini ve sosyalleşmelerini engeller. Çocukların televizyon başında uzun kalması şişmanlamaya, ıvır zıvır yemeye, sürekli kendilerini yorgun hissetmesine, çocukların televizyonda gördükleri yiyecekleri ve oyuncakları istemesine neden olur.

Çocuklarda internet ve televizyonun zararlı etkileri nasıl önlenir?

İnternet çocukları nasıl etkiler

İnternet çocukları nasıl etkiler

Televizyonu çocuklara faydalı hale getirmek için öneriler, günümüzde televizyondan kurtulmanın mümkün olmadığı durumlarda dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Televizyonu çocuklara güvenli kılabilmek için akıllı işaretlere dikkat etmek gereklidir.

Televizyonun kontrollü izlenmesini sağlamak gerekir. Saatlerce televizyon seyretmek zaman kaybından başka bir şey değildir. Televizyon konusunda evde bazı sınırlamalar getirmek gereklidir.

Televizyon evin bir köşesinde sürekli açık tutulmamalı, belirli saatlerde izlenmeli (günde iki saat gibi sınırlama getirilmeli), yemek yerken televizyon açılmamalı, evin her odasında televizyon olmamalı, genel izleyici programları ve filmleri izlenmeli, izlenen programları veya filmleri çocuklar ile tartışıp değerlendirmelidir. Kontrollü bir şekilde televizyon seyretmek olumsuz davranışların ortaya çıkmasını önler ve faydalı duruma gelebilir.


İnterneti çocuklara faydalı hale getirmek için öneriler, internetten bilgi edinilmesi durumunda evdeki kitaplar rafa kaldırılmamalı ve çocukların okuma alışkanlıkları kaybedilmemelidir. İnternet ortamının, doğal ortamın sınırlarını geçmesine izin verilmemelidir. Yapılacak her şeyi internet üzerinden yapmaya çalışılmamalıdır. Çocukları internet bağımlısı yapmamak için başka faaliyetler ile meşgul etmek önemlidir.

Çocukların oynadığı oyunların girilen sitelerin ne kadar doğru olduğu aile içinde tartışılıp değerlendirilmelidir. Çocukların bilgisayar başında geçireceği zamanı bir sınır getirilmelidir. Televizyonun kumandasını kapatmayı dikkat edildiği gibi, bilgisayarında düğmesini kapatmayı dikkat etmek gerekir.

Çocuk gelişimi ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Çocuklar neden altını ıslatır
  2. Çocuklarda kardeş kıskançlığı neden olur
  3. Çocuğun kendi yatağında yatması nasıl sağlanır
  4. Çocuklarda büyüme ağrısı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git