Çocuk Gelişimi

Çocuk Yetiştirme Ve Eğitimi Nasıl Olmalı?

Uzmanlar çocuk yetiştirmede en önemli konunun çocuk ile doğru iletişim kurmak olduğunu belirterek disiplin ve nasihatin dengeli olması konusunda dikkate çekmektedirler. İyi, başarılı ve mutlu çocuk yetiştirmenin ilk kuralının çocuk ile doğru iletişim kurmak olduğunu belirten uzmanlar, anne ve babalara çocuklarını korumacı tavır ile yetiştirmek değilde, çocuklara mücadeleci olmanın yolunu gösterilmeleri gerektiği üzerinde durmaktadırlar.

Başarılı çocuk nasıl yetiştirilir?

Uzmanlar çocuk yetiştirmede en önemli konunun çocuk ile doğru iletişim kurmak olduğunu belirterek disiplin ve nasihatin dengeli olması konusunda dikkate çekmektedirler. İyi, başarılı ve mutlu çocuk yetiştirmenin ilk kuralının çocuk ile doğru iletişim kurmak olduğunu belirten uzmanlar, anne ve babalara çocuklarını korumacı tavır ile yetiştirmek değilde, çocuklara mücadeleci olmanın yolunu gösterilmeleri gerektiği üzerinde durmaktadırlar.

Çocuğun anne ve babasının karşılıksız sevgisine ve şevkatine ihtiyacı vardır. Anne ve babanın görevi çocuğun sadece maddi ihtiyaçlarını karşılama ile sınırlı değildir. Çocuğun güvenli, huzurlu bir ortamda yetişmesi duygusal, sosyal, zihinsel, bedensel ve psikolojik sağlığının korunması, kişisel gelişiminin, ilgi ve yeteneklerinin desteklenmesi, kendine yetebilen bağımsız bir birey olarak hayata hazırlanması da ailenin temel görevlerindendir.

Doğru ve başarılı çocuk yetiştirme yöntemleri

Çocuk yetiştirmede kural 1 : Çocuk yetiştirmenin birinci kuralı çocuğun, şevkatli, karakterli anne ve babası ile huzurlu bir yuvada büyümesidir.

Çocuk yetiştirmede kural 2 : Anne ve babanın çocuğunu kendi parçası olarak kabul etmesi ve onun hayatı hakkında kararlar alması veya almaya çalışması normaldir. Fakat çocuğunda özeline saygı duyulmalı ve kendini özgür hissetmesine fırsat verilmelidir.

Çocuk yetiştirmede kural 3 : Çocuğun kendini mutlu hissetmesi anne babanın mutluluğundan daha önemli olması gerektiği gibi, ikisi arasında bir denge kurulmalıdır.

Çocuk yetiştirmede kural 4 : Anne ve baba çocuğunu bütün zorluklardan korumayı değil, çocuğa sorumluluk duygusunu ve zorlukları birlikte aşmayı öğretmelidir.

Çocuk yetiştirmede kural 5 : Ailenin bütün yükü tek başına taşıması yerine, anne, baba ve çocuğun da içinde bulunacağı bir takım oluşturarak sorumluluklar ve yaşam biçimi paylaşılmalıdır.

Çocuk yetiştirmede kural 6 : Anne ve baba çocuğunu zor işlerden koruma amacında değil, çocuğunu hayata hazırlama amacı içinde olmalıdır.

Çocuk yetiştirmede kural 7 : Anne ve babalar çocuklarının sorunlarını dinlemeli ve çözümü çocuk ile birlikte bulmaya çalışmalıdırlar.

Çocuk yetiştirmede kural 8 : Anne ve baba çocuğun konulan kurallara uymasını beklemeli, lakin çocuklarında kurallara itiraz etme hakkının olduğunu unutmamalıdır. En etkili istek çocuğa seçenek sunmaktır.

Çocuk yetiştirmede kural 9 : Anne ve baba çocuğunun sözlerini yetişkinlere dinler gibi dinlemelidir. Fakat onların yetişkinler gibi davranmalarını beklememelidir.

Çocuk yetiştirmede kural 10 : Disiplin ve nasihat devamlı olur ise etkili olur. Çocuğa nasihat eden anne ve baba ettiği nasihati önce kendileri uygulamalıdır ki, çocuk onlara inansın.

Çocuk yetiştirmede kural 11 : Çocukların arkadaş çevresi ve sosyal yaşamındaki gelişmeler yakından izlenmelidir. Fakat çok fazla müdahale edilmemelidir.

Çocuk yetiştirmede kural 12 : Ebevenler, çocuğunu hayat yolunda yürütmeye değil, ona hayat yolunda nasıl yürüyeceğini öğretmelidir.

Çocuk yetiştirmede kural 13 : Bir anne çocuklarını büyütürken doğal olarak kendini evde hapis olmuş ve sosyallikten uzaklaşmış hissedebilir. Fakat anne ve babanın sıradan olaylardan mutluluk duyması, kendini özgür hissetmesi ve sorumluluk dengesini kurabilmesi durumunda bu durum daha kolay atlatılır.

Çocuk yetiştirmede kural 14 : Ebeveyn, anne, baba, eş, iş ilişkilerini birbirine karıştırmamalıdır.

Çocuk yetiştirmede kural 15 : Anne ve babanın, çocuğunun kendi düşüncelerini bilmek gibi bir görevi söz konusu değildir. Çocuğa kendi düşünceleri ile baş başa bırakıp çocuğun kendi gemisinin kaptanı olmasına fırsat verilmelidir.

Çocuk yetiştirmede kural 16 : Anne ve baba çocuğuna bazen kızıp sinirlenebilir. Önemli olan sonrasında kendi kendine eleştirebilmeli ve haksız olduğu durumlarda çocuğundan özür dilemeyi bilmelidir.

Çocuk yetiştirmede kural 17 : Çocuk en olmadık zamanda soru sorduğunda cevap veremesek bile ilk fırsatta çocuğun dinlenmesi ve ona zaman ayrılması gereklidir.

Çocuk yetiştirmede kural 18 : Çocuk eğitiminde sevgi, saygı, ilgi, sabır ve güven kelimelerinin sihirli kelimeler olduğunu unutmamak gereklidir. Çocuğun ne düşündüğünü önemsemek ve bunu ona hissettirmek, kendisini ifade etmesi konusunda cesaretlendirmek bu sihirli kelimeler ile mümkündür.

Çocuk yetiştirmede kural 19 : Ailenin sabrı amaca yönelik olmalıdır. Her istediği yapılan çocuk bencil, her istediğine hayır denilen çocuk ise inatçı olur.

Çocuk yetiştirmede kural 20 : En önemlisi çocuğun insani değerleri ve empatiyi bilmesidir. Çocuk ideal insanın dünyayı değiştirmeye kendisinden başladığını bilmelidir.

Çocuğa nasıl örnek olmalı?

Çocuğa nasıl örnek olmalı

Çocuğa nasıl örnek olmalı

Çocuk anne ve babayı örnek alır. Çocuklar önce gözleyerek sonrada taklit ederek öğrenirler. Aile bir sorun ile karşılaştığında ya da birisi ile bir anlaşmazlığa düştüğünde çocuk anne ve babayı bu durumda dikkatlice izler. İleride karşılaşacağı sorunlar karşısında nasıl davranacağını aileden öğrenir.

Çocuğun nasıl davranmasını istediğiniz şeklide davranılmalıdır. Çünkü çocuk anne ve babayı örnek alır. Sen benim dediğimi yap, yaptığımı yapma anlayışı, çelişkili bir tutumdur. Çocuklar üzerinde söylenenlerden çok davranışlar etkilidir.

Çocukların yanında anne ve babanın söyledikleri ve davranışları birbiri ile uyumlu olmalıdır. Aileler çocuklara ne söylüyor ise o şekilde davranmalıdır. Anne baba kendi davranışını değiştirmeden çocuğunun davranışını değiştirmesini beklememelidir.

Çocuk gelişimi ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Çocuğun kendi yatağında yatması nasıl sağlanır
  2. Çocuklar internet ve televizyondan nasıl etkilenir
  3. Çocuklarda tuvalet eğitimi nasıl olmalı
  4. Ergenlik nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git