Hastalıklar ve Tedaviler

Çocuk İstismarı Hastalığı (Pedofili) Nedir? Pedofili Tedavi Edilir mi?

Cinselliği etkileyen psikolojik ve sosyal faktörlerin pedofiliye neden olduğu düşünülmektedir.

Pedofili (sübyancılık) ya da çocuk istismarı hastalığı, yetişkinlerin çocuklara, ergenliğe yeni girmiş bireylere duyduğu ve genellikle cinsel istismara sebep olan ilgi duyma, arzulama durumudur. Pedofili genellikle erkeklerde görülür. Cinselliği etkileyen psikolojik ve sosyal faktörlerin pedofiliye neden olduğu düşünülmektedir. Pedofiller genellikle antisosyal kişilik bozukluğu gibi kişilik bozukluklarına sahiptir.

PEDOFİLİ BELİRTİLERİ

Kişi kendisinin rahatsız olduğunu düşünmediği gibi, bunun normal bir durum olduğuna inanır. Normal bireylere oranla düşünme yetileri, duyguları ve hazları daha fazla ve daha güçlü olabilir. Pedofilik aktivite (çocukların cinsel olarak istismar edilmesi) yasa dışıdır, pek çok pedofiliğin durumu tutuklandıklarında anlaşılır.

Pedofililer eylemlerini uygularken genellikle zor kullanmazlar, aksine önce masum yaklaşma, sonra uygunsuz yaklaşma, açık resimler gösterme, porno izletme gibi birçok davranışlarla çocuklara yaklaştıkları gösterilmiştir.

Bu kişilerin çoğu yaptığı davranışın çocuk üzerindeki etkisini önemsemezler.

PEDOFİLİ TEDAVİSİ

Uzun süreli psikoterapi ve ilaç tedavisi sonrasında cinsel arzu istekte azalma olabilmektedir, ancak çocuğa cinsel yönelimlerinde olumlu yönde değişiklik tespit edilemediği için günümüzde tedavi uygulamaları çocuklara cinsel yönelimi değiştirmek olmayıp, çocuklarla tekrar cinsel ilişkiye girme isteğini azaltmaya yöneliktir. Bu doğrultuda tedavinin temelini, kognitif davranış terapisi ve cinsel isteği azaltan ilaç tedavisi oluşturur.

Çocukların maruz kaldığı her türlü şiddetin ve gördükleri zararın önlenmesi bakımından pedofili tedavisi çok ama çok önemlidir. Fakat her çocuk istismarcısı pedofil değildir.

Benzer Yazılarımız

  1. Antisosyal Kişilik Bozukluğu Nedir
  2. Psikoterapi Nedir
  3. Tecavüzün Kötü Etkileri
  4. Voyörizm Nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git