Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Çocuk ve Ergenlerde Obsesif Kompülsif Bozukluk Neden Olur?

Obsesif-kompülsif bozukluk, çocuğun tekrarlamadan duramadığı davranışlara yol açan inatçı ya da tekrarlayıcı düşüncelerinin olduğu ruhsal bir bozukluktur.

Obsesif kompülsif bozukluk nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Obsesif-kompülsif bozukluk, çocuğun tekrarlamadan duramadığı davranışlara yol açan inatçı ya da tekrarlayıcı düşüncelerinin olduğu ruhsal bir bozukluktur. Obsesif düşünceler ve kompülsif davranışlar, normal etkinlikleri engelleyecek denli ağır olabilir. Çocukların çoğu zaman zaman, normal büyümenin bir parçası olarak, yatma sırasındaki saplantılı davranışlar ya da işlerin belli bir şekilde yapılmasını isteme gibi bazı obsesif-kompülsif davranışlar gösterir.

Bu davranışlar normal yaşam şeklini etkilemiyor ise, aşırı zaman kaybına yol açmıyor ve çocukta kaygıya neden olmuyor ise endişe etmeye gerek yoktur. Obsesif-kompülsif bozukluk ile anoreksiya nervosa adlı yeme bozukluğu, tourette sendromu adlı sinir sistemi hastalığı ve epilepsi arasında bir bağlantı vardır. Obsesif-kompülsif bozukluk çocuklarda genellikle ergenlik dönemlerinde başlar.

Çocuklarda obsesif kompülsif bozukluk belirtileri

Bazı çocuklarda yalnızca obsesif düşünceler ve bazılarında da yalnızca kompülsif davranışlar varken, çoğunda bu ikisi bağlantılıdır. Obsesif düşünceler, fikirler ya da görüntüler çocuğun zihnine istemsiz bir şekilde girer ve normal davranışları etkilemeye başlar. Çocuk anlamsız olduğunu fark edebildiği halde, bunları göz ardı edemez. Sık görülen bazı obsesif düşünceler temizlik ile, çok kötü bir şey olacağını düşünme, cinsellik ile ya da din ile ilişkilidir. Obsesif düşünceler ile birlikte çocuk tiksinti, kuşku, korku ve depresyon da hissedebilir.

Bu düşüncelere yanıt olarak, çocuk belirli tekrarlayıcı hareketler yapmaya başlar. Örneğin çocuk mikroplar ve temizlik konusunda saplantılı ise neredeyse ayin gibi ellerini yıkamaya başlayacak ve bu işi gerekenden çok daha sık yapacaktır. Ellerini yıkamak çocuktaki anksiyeteyi geçici bir şekilde ortadan kaldırsa da, obsesif düşünceler ve anksiyete geri gelir ve çocuk aynı şeyi yeniden yapması gerektiğini hisseder.

Obsesif-kompülsif bozukluk bulunan çoğu çocuk, çok kötü bir şey olacağına ilişkin obsesif düşüncelere tepki olarak kontrol etme davranışları gösterebilmektedir. Çocuk emniyette olduğundan emin olmak için yatarken sürekli kilitleri kontrol eder. Çocuklarda bir seferinde birden çok sayıda obsesif düşünce ya da kompülsif davranış bulunabilir. Sık görülen öteki kompülsif davranışlar arasında tekrar tekrar dokunma, sayma, eşyaları belirli bir düzende yerleştirme, gütme ve dua etme sayılabilir.

Çocuklarda obsesif kompülsif bozukluk teşhisi

Çocuğunuzda obsesif-kompülsif bozukluk semptomlarını fark ederseniz ya da o size bu semptomlardan söz ederse, onun belirtilerinin değerlendirilmesi için ilgili bir uzmana (psikiyatri uzmanı veya psikolog gibi) götürmek gerekir. Doktor başka hastalıklar bulunmadığını göstermek için çocuğa eksiksiz bir fiziksel muayene yapar ve gerekiyor ise bazı tetkikler ister.

Çocuklarda obsesif kompülsif bozukluk tedavisi

Obsesif kompülsif bozukluğu teşhisi konulan çocuğun davranışlarını değiştirmesi için psikoterapiye gereksinimi olabilir. Psikiyatri uzmanı çocuktaki anksiyete ve depresyona karşı ilaç vermek zorunda da kalabilir. Çocukların çoğu ilaçlar ile ya da ilaçsız, davranış terapisi tedavisine iyi yanıt verir. İlk tedaviden sonra tekrarlamalar görülebilir, ancak bu durum kontrol altına alınarak çocuğun yeniden normal bir yaşam sürdürmesi sağlanır.

Çocuklarda ve ergenlerde obsesif kompülsif bozukluk neden olur

Çocuklarda ve ergenlerde obsesif kompülsif bozukluk neden olur

Psikolojik hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Takıntı hastalığı (obsesif kompülsif bozukluk) türleri
  2. Çocuk ve ergenlerde bipolar bozukluk nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Psikoz nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Çocuklarda anksiyete bozukluğu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Manik depresif bozukluk nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  6. Saç kıl koparma hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  7. Madde bağımlığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git