C

Cleocin Vajinal Krem Nedir ve Ne İçin Kullanılır? Cleocin Kremin Yan Etkileri

Bu ilaç, bakteriyel vajinozu (vajinadaki bakteriyel bir enfeksiyon) tedavi etmek için kullanılır.

Cleocın vajinal krem kısaca nedir?

 • Cleocin nedir? Cleocin vajinal krem, ağzı bakalit kapaklı 40 g’lık 7 adet tek kullanımlık aplikatörü ile birlikte sunulmaktadır. Cleocin vajinal krem, klindamisin fosfat isminde bir antibiyotik içerir ve vajinal krem şeklindedir.
 • Cleocin ne için kullanılır? Bu ilaç, bakteriyel vajinozu (vajinadaki bakteriyel bir enfeksiyon) tedavi etmek için kullanılır.
 • Cleocin nasıl kullanılır? Doktorunuz Cleocin krem’i hangi dozda ve ne sıklıkta almanız gerektiğine karar verecektir. Tavsiye edilen doz bir aplikatör dolusudur (yaklaşık 5 gram). Bir aplikatör dolusu ilaç üç ya da yedi gün boyunca yatmadan önce vajina içine uygulanır. Doktorunuzun talimatlarını tam olarak takip ediniz ve asla dozda kendiniz bir değişiklik yapmayınız. Vajina içine uygulanır. Doktorunuz başka türlü önermemiş ise, ilacı her gece yatmadan önce uygulamayı unutmayınız. Kremi kullanmadan önce ellerinizi mutlaka yıkayınız.
 • Cleocin’in kullanım şekli nedir? İlacın kutusu içinde vajina içine en uygun uygulamaya olanak sağlayacak şekilde tasarlanmış 7 adet tek kullanımlık plastik aplikatör vardır. Tüpün kapağını açarak plastik aplikatörlerden birini tüpün ağzına takınız, tüpü dibinden yavaşça sıkarak kremin aplikatörün içine dolmasını sağlayınız, aplikatör içindeki itici kolun sonuna kadar dışarı itilmesi halinde yeteri miktarda kremin dolduğunu gösterir, aplikatörü tüpten ayırınız ve tüpün kapağını kapatınız, sırtüstü yatarken aplikatörü vajina içine doğru olabildiğince derine ilerletiniz, aplikatörün içindeki itici kolu yavaşça en sonuna kadar itiniz, boşalan aplikatörü vajinadan yavaşça çıkarınız ve atınız, kullanılan aplikatörü klozete atmayınız, kremi uyguladıktan sonra ellerinizi iyice yıkayınız.
 • Cleocin kullanılmaması gereken durumlar: Klindamisin, linkomisin veya Cleocin vajinal krem’in içerdiği diğer maddelere karşı aşırı duyarlı (alerjik) iseniz bu ilacı kullanmayınız. İltihaplı barsak hastalığı (IBH) veya antibiyotik ile bağlantılı kolit rahatsızlığı geçmişiniz varsa doktor kontrolü altında olmadan Cleocin kremi kullanmayınız.
 • Cleocin’in özel durumlarda kullanımı: Hamilelik, ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Hamileyseniz, hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Cleocın vajinal krem’in hamileliğin ilk üç ayında kullanılmasının güvenli olup olmadığı bilinmemektedir, bu nedenle hamilelik döneminde doktorunuz tavsiye etmedikçe Cleocin’i kullanmayınız. Emzirme, ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Cleocin vajinal krem’in etkin maddesi süte geçebileceğinden emzirme döneminde kullanmayı düşünüyorsanız doktorunuza bildiriniz. Doktorunuz Cleocin’in size uygun olup olmadığına karar verecektir. Emzirme döneminde etkin maddenin bebeğe süt vasıtasıyla geçmesi beklenmese de bebeğinizde kanlı ishal veya başka hastalık belirtileri görürseniz hemen doktorunuza danışınız. Çocuklarda, çocuklarda kullanım dozuna ilişkin veri yoktur. 12 yaşından küçük çocuklarda Cleocin kullanılması önerilmez. Böbrek ve karaciğer yetmezliğinde, her iki durumda da herhangi bir doz ayarlaması yapılmasına gerek yoktur.
 • Cleocin’in yaygın görülen yan etkileri: Tüm ilaçlarda olduğu gibi Cleocın vajinal krem de yan etkilere neden olabilir; bununla beraber bu yan etkiler herkeste ortaya çıkmayabilir. Kadın cinsel organında görülen bir çeşit mantar hastalığı (vulvovajinal kandidiyaz), baş ağrısı, sırt ağrısı, sersemlik, tat duyusu bozuklukları, üst solunum yolu enfeksiyonu, karın ağrısı, kabızlık, ishal, bulantı, kusma, uygulama bölgesi dışında kaşıntı, döküntü, idrar yolu enfeksiyonu, idrarda şeker, idrarda protein, doğum eyleminin normal seyretmemesi, adet döngüsünde bozukluk, olağan adet kanamanız dışında ara kanama, kadın cinsel organında görülen kaşıntı ve akıntı (vulvovajinit), kadın cinsel organında rahatsızlık (vulvovajinal rahatsızlık), kadın cinsel organında ağrı (vulvovajinal ağrı) gibi yan etkiler Cleocin krem’in yaygın görülen yan etkileridir.

Üstteki bilgiler Cleocin vajinal krem’in kısa bilgileridir. Daha detaylı bilgi edinmek için alttaki KULLANMA TALİMATINA bakınız. 

Cleocın krem kullanma talimatı

 • Cleocin’in etkin maddesi nedir? Her 1 gram kremde 20 mg klindamisine eşdeğer miktarda klindamisin fosfat bulunur.
 • Cleocin’in yardımcı maddeleri: Sorbitan monostearat, polisorbat 60, propilen glikol, stearik asit, setostearil alkol, setil, palmitat, mineral yağ, benzi, alkol, saf su içerir.

Cleocin vajina içine uygulanır.

 • Cleocin ilacını kullanmaya başlamadan önce bu Kullanma Talimatını dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.
 • Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.
 • Bu ilaç hakkında ilave sorularınız olursa lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 • Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir, başkalarına vermeyiniz.
 • Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde bu ilacı kullandığınızı doktorunuza söyleyiniz.
 • Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz ilaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.

Cleocın krem nedir ve ne için kullanılır? (Cleocın krem’in endikasyonları)

 • Cleocin vajinal krem, ağzı bakalit kapaklı 40 g’lık 7 adet tek kullanımlık aplikatörü ile birlikte sunulmaktadır. Cleocin vajinal krem, klindamisin fosfat isminde bir antibiyotik içerir ve vajinal krem şeklindedir.
 • Bu ilaç, bakteriyel vajinozu (vajinadaki bakteriyel bir enfeksiyon) tedavi etmek için kullanılır.

Cleocın krem kullanımının sakıncalı olduğu durumlar (kontrendikasyonlar)

 • Klindamisin, linkomisin veya Cleocin vajinal krem’in içerdiği diğer maddelere karşı aşırı duyarlı (alerjik) iseniz bu ilacı kullanmayınız.
 • İltihaplı barsak hastalığı (IBH) veya antibiyotik ile bağlantılı kolit rahatsızlığı geçmişiniz varsa doktor kontrolü altında olmadan Cleocin kremi kullanmayınız.

Cleocın krem kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken durumlar (uyarılar/önlemler)

 • İshalseniz ya da antibiyotik aldığınızda genel olarak ishal oluyorsanız ya da mide, barsak problemleriniz varsa bu ilacı kullanırken dikkatli olunuz. Eğer ilacı kullanırken ya da tedavi sonrasında sizde şiddetli, uzun süreli ya da kanlı ishal meydana gelmişse derhal doktorunuza bildiriniz; doktorunuza danışmadan ishal kesici bir ilaç almayınız. Bu, antibiyotikler ile tedavi sonrasında oluşabilen barsak iltihaplanmasının (psödomembranöz kolit) bir göstergesi olabilir ve tedavinin sonlandırılması gerekebilir.
 • 12 yaşından küçük çocuklarda Cleocin kullanımı uygun değildir.
 • Tüm vajinal enfeksiyonlarda olduğu gibi, Cleocin vajinal krem tedavisi sırasında cinsel ilişkiye girmeyiniz.
 • Cleocin  vajinal krem, kondom veya diyafram gibi doğum kontrol yöntemlerinin etkisini azaltabilir veya yok edebilir. Bu tedaviyi takip eden 72 saat boyunca kondom veya gebelik önleyici diyafram kullanmayınız.
 • Cleocin vajinal krem tedavisi sırasında tampon, duş (vajinal yıkama) gibi diğer vajinal ürünlerin kullanımı tavsiye edilmez.

Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerliyse lütfen doktorunuza danışınız. 

Cleocın krem’in özel kullanım durumları

 • Hamilelik döneminde Cleocin kullanılır mı? İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Hamileyseniz, hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız ya da hamile kalmayı planlıyorsanız bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Cleocın vajinal krem’in hamileliğin ilk üç ayında kullanılmasının güvenli olup olmadığı bilinmemektedir, bu nedenle hamilelik döneminde doktorunuz tavsiye etmedikçe Cleocin’i kullanmayınız. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu anlarsanız hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 • Emzirme döneminde Cleocin kullanılır mı? İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Cleocin vajinal krem’in etkin maddesi süte geçebileceğinden emzirme döneminde kullanmayı düşünüyorsanız doktorunuza bildiriniz. Doktorunuz Cleocin’in size uygun olup olmadığına karar verecektir. Emzirme döneminde etkin maddenin bebeğe süt vasıtasıyla geçmesi beklenmese de bebeğinizde kanlı ishal veya başka hastalık belirtileri görürseniz hemen doktorunuza danışınız. Böyle bir durum gerçekleşirse emzirmeyi durdurunuz.
 • Böbrek ve karaciğer yetmezliği durumlarında Cleocin kullanımı: Her iki durumda da herhangi bir doz ayarlaması yapılmasına gerek
 • Araç ve makine kullananlar Cleocin kullanabilir mi? Cleocin krem’in araba ve tehlikeli makineler kullanımına etkisi üzerine özel çalışmalar yapılmamıştır. Cleocin krem tedavisinin araba sürme kabiliyetine bir etkisi olabileceği düşünülmemesine rağmen, eğer bir sorununuz olursa doktorunuza danışınız.

Cleocın krem’in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

Cleocin vajinal krem, propilen glikol içerir. Propilen glikol ciltte irritasyona neden olabilir. Cleocin vajinal krem, setostearil alkol içerir. Setostearil alkol lokal deri reaksiyonlarına (kontak dermatit gibi) sebebiyet verebilir.

Diğer ilaçlar ile birlikte Cleocın kullanımı

Bazı ilaçlarla birlikte alındığında Cleocin krem’in ya da diğer ilacın etkisi değişebilir.

Bu ilaçlar aşağıda sıralanmıştır: 

 • Eritromisin (bir antibiyotik); iki ilaç birbirinin etkisini yok eder.
 • Kas gevşeticiler (Cleocin krem bu ilaçların etkisini artırabilir).
 • Klindamisine cevap vermeyen hastalar linkomisinden de fayda görmeyebilir.
 • Kanı seyreltmek için kullanılan varfarin, asenokumarol, fluindion gibi ilaçlar bu ilaçlardan birini kullanıyorsanız, büyük ihtimalle kanamanız olabilir. Doktorunuz kanınızın ne oranda pıhtılaştığını kontrol etmek için düzenli olarak kan testi yapacaktır.
 • Vitamin K antagonisti ilaçlar kullanıyorsanız doktorunuza bilgi veriniz.

Eğer reçeteli veya reçetesiz herhangi bir ilaç kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise, lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Cleocın vajinal krem nasıl kullanılır?

Doktorunuz Cleocin krem’i hangi dozda ve ne sıklıkta almanız gerektiğine karar verecektir.

Cleocin krem kullanımı için uygun doz/uygulama sıklığı için talimatlar: 

Tavsiye edilen doz bir aplikatör dolusudur (yaklaşık 5 gram). Bir aplikatör dolusu ilaç üç ya da yedi gün boyunca yatmadan önce vajina içine uygulanır. Doktorunuzun talimatlarını tam olarak takip ediniz ve asla dozda kendiniz bir değişiklik yapmayınız.

Cleocin krem’in uygulama yolu ve metodu: 

 • Vajina içine uygulanır.
 • Doktorunuz başka türlü önermemiş ise, ilacı her gece yatmadan önce uygulamayı unutmayınız.
 • Kremi kullanmadan önce ellerinizi mutlaka yıkayınız.

Cleocın krem kullanımında aplikatör’ün kullanım şekli 

İlacın kutusu içinde, vajina içine en uygun uygulamaya olanak sağlayacak şekilde tasarlanmış 7 adet tek kullanımlık plastik aplikatör vardır.

 • Tüpün kapağını açarak, plastik aplikatörlerden birini tüpün ağzına takınız.
 • Tüpü dibinden yavaşça sıkarak, kremin aplikatörün içine dolmasını sağlayınız.
 • Aplikatör içindeki itici kolun sonuna kadar dışarı itilmesi, yeteri miktarda kremin dolduğunu gösterir.
 • Aplikatörü tüpten ayırınız ve tüpün kapağını kapatınız.
 • Sırtüstü yatarken, aplikatörü vajina içine doğru olabildiğince derine ilerletiniz.
 • Aplikatörün içindeki itici kolu yavaşça en sonuna kadar itiniz.
 • Boşalan aplikatörü vajinadan yavaşça çıkarınız ve atınız.
 • Kullanılan aplikatörü klozete atmayınız.
 • Kremi uyguladıktan sonra ellerinizi iyice yıkayınız.

Cleocin krem nasıl kullanılır

Kullanmanız gerekenden daha fazla Cleocin krem kullandıysanız: 

Eğer kullanmanız gerekenden daha fazla Cleocin krem kullanmışsanız hemen doktorunuza söyleyiniz ve doktorunuz kullanmanızı söyleyene kadar Cleocin’i kullanmayınız. Cleocin krem’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız bir doktor veya eczacı ile konuşunuz.

Cleocin vajinal krem almayı unutursanız: 

Eğer bir Cleocin krem dozunu alacağınız saati birkaç saat geçirirseniz hatırladığınızda hemen kullanınız. Bir sonraki dozun zamanı yakınsa, unuttuğunuz dozu atlayınız. Sonraki dozları zamanında uygulayınız. Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Cleocin krem kazayla yutulursa:

Siz veya bir yakınınız Cleocın’i yutarsa hemen doktorunuz ile irtibata geçiniz. Krem büyük ihtimalle herhangi bir zarara yol açmaz fakat ne yapacağınız konusunda doktorunuz size bilgi verecektir.

Eğer Cleocin krem’in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz varsa, doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

 • Çocuklarda Cleocin kullanımı: Çocuklarda kullanım dozuna ilişkin veri yoktur. 12 yaşından küçük çocuklarda Cleocin kullanılması önerilmez.
 • Yaşlı hastalarda Cleocin kullanımı: Yaşlı hastalarda kullanım dozuna ilişkin veri yoktur.
 • Böbrek yetmezliği durumunda Cleocin kullanımı: Herhangi bir doz ayarlaması yapılmasına gerek yoktur.
 • Karaciğer yetmezliği durumunda Cleocin kullanımı: Herhangi bir doz ayarlaması yapılmasına gerek yoktur.

Cleocin krem ile tedavi bittiğinde oluşabilecek etkiler 

Cleocin krem’i düzenli olarak ve tam olarak doktorunuzun önerdiği şekilde kullanınız. Kendinizi iyi hissetseniz bile tedaviyi kesmeyin; çünkü tedavi erken sonlandırıldığında ilaç mikropların tamamını öldürmemiş olabilir ve enfeksiyon tekrarlayabilir.

Cleocın krem’in olası yan etkileri nelerdir?

Tüm ilaçlarda olduğu gibi Cleocın vajinal krem de yan etkilere neden olabilir; bununla beraber bu yan etkiler herkeste ortaya çıkmayabilir.

Aşağıdakilerden birini fark ederseniz, hemen doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

Yaygın olmayan şiddetli, uzun süreli ya da kanlı ishal (kramp şeklinde şiddetli karın ağrısı ya da ateşle birlikte seyredebilir). Bu, antibiyotikler ile tedavi sırasında ya da tedavi sonlandıktan sonra oluşabilen ve ciddi bir barsak enfeksiyonunu gösteren bir yan etkidir.

Kurdeşen veya kızamık benzeri kızarıklık gibi alerjik reaksiyon oluşursa, bunların hepsi ciddi yan etkidir. Acil tıbbi müdahale gerekebilir.

Ciddi yan etkiler çok seyrek görülür.

Cleocin krem’in yaygın yan etkileri

 • Kadın cinsel organında görülen bir çeşit mantar hastalığı (vulvovajinal kandidiyaz)
 • Baş ağrısı
 • Sırt ağrısı
 • Sersemlik
 • Tat duyusu bozuklukları
 • Üst solunum yolu enfeksiyonu
 • Karın ağrısı
 • Kabızlık
 • İshal
 • Bulantı, kusma
 • Uygulama bölgesi dışında kaşıntı, döküntü
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • İdrarda şeker
 • İdrarda protein
 • Doğum eyleminin normal seyretmemesi
 • Adet döngüsünde bozukluk
 • Olağan adet kanamanız dışında ara kanama
 • Kadın cinsel organında görülen kaşıntı ve akıntı (vulvovajinit)
 • Kadın cinsel organında rahatsızlık (vulvovajinal rahatsızlık)
 • Kadın cinsel organında ağrı (vulvovajinal ağrı) gibi yan etkiler Cleocin krem’in yaygın görülen yan etkileridir.

Cleocin krem’in yaygın olmayan yan etkileri 

 • Bakteriyel enfeksiyon
 • Aşırı duyarlılık
 • Denge bozukluğundan kaynaklanan baş dönmesi (vertigo)
 • Burun kanaması
 • Karın bölgesinde gerginlik, gaz, nefeste koku
 • Kurdeşen (ürtiker), deri üzerinde oluşan kızarıklık (eritem)
 • Ağrılı idrar yapma
 • Kadın cinsel organında görülen bir çeşit iltihap (trikomonal vulvovajinit)
 • Kadın cinsel organında görülen enfeksiyon (vajinal enfeksiyon)
 • Pelvik ağrı
 • Mikrobiyolojik testlerde anormallik gibi yan etkiler Cleocİn krem’in yaygın olmayan yan etkileridir.

Cleocİn krem’in sıklığı bilinmeyen yan etkileri 

 • Deride bir çeşit mantar hastalığı
 • Vücutta tiroid hormonunun gereğinden fazla üretilmesi (hipertiroidizm)
 • Uzun süreli antibiyotik kullanımına bağlı kanlı, sulu ishalle seyreden barsak iltihabı, karın bölgesinde rahatsızlık, hazımsızlık
 • Deriden hafif kabarık döküntü (makülopapüler döküntü)
 • Kadın cinsel organında görülen bir çeşit hastalık (endometriyoz)
 • İnflamasyon
 • Ağrı
 • Midede yanma
 • Derinin geniş bölgelerinde düzensiz kırmızı lekeler şeklinde döküntü (ekzantem) gibi yan etkiler Cleocin krem’in sıklığı tam olarak bilinmeyen yan etkileridir.

Eğer bu Kullanma Talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

Yan etkilerinin raporlanması

Kullanma Talimatında yer alan veya almayan herhangi bir yan etki meydana gelmesi durumunda hekiminiz, eczacınız veya hemşireniz ile konuşunuz. Ayrıca karşılaştığınız yan etkileri www.titck.gov.tr sitesinde yer alan “İlaç yan etki bildirimi” ikonuna tıklayarak ya da 0 800 314 00 08 numaralı yan etki bildirim hattını arayarak Türkiye Farmakovijilans Merkezi’ne (TÜFAM) bildiriniz. Meydana gelen yan etkileri bildirerek kullanmakta olduğunuz ilacın güvenliliği hakkında daha fazla bilgi edinilmesine katkı sağlamış olursunuz.

Cleocın krem nasıl saklanır?

 • Cleocin krem’i çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
 • Cleocin krem’i 15-30 °C arasındaki oda sıcaklığında saklayınız fakat dondurmayınız.
 • Cleocin krem’i son kullanma tarihi ile uyumlu olarak kullanınız.
 • Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra Cleocin krem’i kullanmayınız.

Bu kullanma talimatı 08.01.2015 tarihinde onaylanmıştır.

Benzer sağlık yazıları

 1. Vajinit nedenleri ve tedavisi
 2. Bartolinit nedenleri ve tedavisi
 3. Klamidya enfeksiyonu nedenleri ve tedavisi
 4. Vajinal akıntı nedenleri ve tedavisi
 5. Kız çocuklarında vajinal kaşıntı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git