Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Cleocin 150 mg Kapsül Nedir? Cleocin İlacının Yan Etkileri

Cleocin, ağızdan alınan ve linkozamid grubu bir antibiyotik olan klindamisin (klindamisin hidroklorürü şeklinde) içeren bir kapsüldür.

Cleocin 150 mg kapsül kullanma talimatı

Bu kullanma talimatını saklayınız. Daha sonra tekrar okumaya ihtiyaç duyabilirsiniz.

 1. Eğer ilave sorularınız olursa lütfen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.
 2. Bu ilaç kişisel olarak sizin için reçete edilmiştir; başkalarına vermeyiniz.
 3. Bu ilacın kullanımı sırasında, doktora veya hastaneye gittiğinizde bu ilacı kullandığınızı doktorunuza söyleyiniz.
 4. Bu talimatta yazılanlara aynen uyunuz. İlaç hakkında size önerilen dozun dışında yüksek veya düşük doz kullanmayınız.
 5. Cleocin 150 mg kapsül ağızdan alınır.
 6. Cleocin’un etkin maddesi nedir? : Her kapsül 150 mg klindamisine eşdeğer miktarda klindamisin hidroklorür içerir.
 7. Cleocin’un yardımcı maddeleri : Laktoz hidrus, magnezyum stearat, nişasta, talk, jelatin, eritrosin, Patent Mavisi V, kırmızı demir oksit, FD & C Mavisi No 2, titanyum dioksit

Bu ilacı kullanmaya başlamadan önce bu ”kullanma talimatını” dikkatlice okuyunuz, çünkü sizin için önemli bilgiler içermektedir.

Cleocin nedir?

 1. Cleocin, ağızdan alınan ve linkozamid grubu bir antibiyotik olan klindamisin (klindamisin hidroklorürü şeklinde) içeren bir kapsüldür.
 2. Her kutuda beyaz toz opak kırmızı-eflatun renkte PVC-AI blisterde 16 kapsül içeren ambalajlarda sunulmaktadır.

Cleocin hangi hastalıklarda kullanılır? (endikasyonları)

Cleocin hangi hastalıklarda kullanılır

Cleocin hangi hastalıklarda kullanılır

Cleocin, doktorunuzun uygun görmesi durumunda, klindamisine duyarlı bakterilerin neden olduğu aşağıdaki akut/kronik enfeksiyonların tedavisinde kullanılır:

 1. Alt solunum yolları enfeksiyonları ve Cleocin kullanılan hastalıklar : Bronşit, zatürre, akciğer absesi gibi alt solunum yolunu tutan enfeksiyonlarda endikedir.
 2. Üst solunum yolları enfeksiyonları ve Cleocin kullanılan hastalıklar : Bademcik iltihabı, yutak- boğaz iltihabı (farenjit), sinüzit, orta kulak iltihabı, kızıl gibi üst solunum yolunu tutan hastalıklarda endikedir.
 3. Çeşitli deri enfeksiyonları ve Cleocin kullanılan hastalıklar : Akne, selülit, kıl dibi iltihabı (fronkül), abse gibi hastalıklarda kullanılır.
 4. Kemik ve eklem enfeksiyonları : Kemik ve kemik iliği iltihapları (osteomiyelit), eklem iltihapları (artrit) gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.
 5. Karın içi enfeksiyonları ve Cleocin kullanılan hastalıklar : Karın zarı iltihabı (peritonit) ve karın içi absesi gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.
 6. Diş eti absesi ve diş eti iltihabı (periodontit) tedavisinde kullanılır.
 7. Jinekolojik (kadın üreme sistemi ile ilgili) enfeksiyonlarda Cleocin kullanılır.
 8. Cleocin, enfeksiyonun kana yayıldığı durumlarda (septisemi), kalp iç yüzeyinin iltihabı (endokardit) ya da AIDS hastalarındaki bazı enfeksiyonlar gibi daha ciddi olguların tedavisinde de kullanılabilir.
 9. Cleocin, tek başına ya da başka ilaçlar ile birlikte kullanıldığında malarya tedavisinde de etkilidir.
 10. Cleocin beyne geçmez, beyindeki ciddi enfeksiyonların tedavisi için uygun değildir.

Cleocin’i kullanmadan önce nelere dikkat etmek gerekir?

Aşağıdakilerden biri sizde varsa, ya da geçmişte olmuşsa Cleocin sizin için uygun ilaç olup olmadığına karar vermesi için lütfen doktorunuza bildiriniz.

 1. Klindamisine, linkomisine veya Cleocin’in içerdiği diğer maddelere karşı aşırı duyarlı (alerjik) iseniz ilacı kullanmayınız.
 2. Eğer; ishalseniz, ya da antibiyotik aldığınızda genel olarak ishal oluyorsanız ya da mide, bağırsak problemleriniz varsa Cleocin kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 3. Eğer ilacı kullanırken ya da tedavi sonrasında sizde şiddetli, uzun süreli ya da kanlı ishal meydana gelmiş ise derhal doktorunuza bildiriniz; doktorunuza danışmadan ishal kesici bir ilaç almayınız. Bu, antibiyotikler ile tedavi sonrasında oluşabilen bağırsak iltihaplanmasının (psödomembranöz kolit) bir göstergesi olabilir ve tedavinin sonlandırılması gerekebilir.
 4. Diğer antibiyotiklerde olduğu gibi uzun süreli Cleocin kullanımında dirençli bakteri ve mantar enfeksiyonları gelişebilir (süper enfeksiyon). Bu ağız ya da vajinada pamukçuk şeklinde ortaya çıkar. Bu olasılık ve acil müdahale için tedaviniz mutlaka doktor kontrolü altında yapılmalıdır. Eğer Cleocin kullanırken ya da kullanımı tamamladıktan hemen sonra ağız ya da dilinizde beyazlaşma, ağrı ya da genital organlarınızda kaşıntı, akıntı varsa lütfen hemen doktorunuza bildiriniz.
 5. Böbrek ya da karaciğer problemleriniz varsa ve Cleocin’i uzun süre kullanacaksanız doktorunuz sizden böbrek, karaciğer ve kan testleri isteyebilir. Bu kontrollerin kaçırılmadan, düzenli olarak yapılmasına dikkat ediniz.
 6. Astım, egzama ya da saman nezleniz varsa Cleocin kullanmadan önce doktorunuza danışınız.
 7. Cleocin laktoz içerir. Eğer daha önceden doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı dayanıksızlığınız olduğu söylenmiş ise bu tıbbi ürünü almadan önce doktorunuz ile temasa geçiniz.

Bu uyarılar, geçmişteki herhangi bir dönemde dahi olsa sizin için geçerli ise lütfen doktorunuza danışınız.

Hamilelikte Cleocin kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

 1. Cleocin’in hamilelikte kullanılmasının güvenli olup olmadığı bilinmemektedir. Bu nedenle hamilelik döneminde doktorunuz önermedikçe Cleocin kullanmayınız.
 2. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme döneminde Cleocin kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

 1. Cleocin’in anne sütüne geçtiği bilinmektedir. Bu nedenle emzirme döneminde doktorunuz önermedikçe Cleocin kullanmayınız.

Araç ve makine kullananlar Cleocin kullanabilir mi?

 1. Cleocin’in araba ve tehlikeli makineler kullanımına etkisi üzerine özel çalışmalar yapılmamıştır. Cleocin tedavisinin araba sürme kabiliyetine bir etkisi olabileceğine dair kesin bir bilgi bulunmamakla birlikte, eğer bir sorunuz olursa doktorunuza danışınız.

Cleocin’in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

 1. Cleocin laktoz içermektedir. Doktorunuz tarafından bazı şekerlere karşı dayanıksızlığınız olduğu söylenmiş ise Cleocin kullanmadan önce doktorunuz ile konuşunuz.

Diğer ilaçlar ile birlikte Cleocin kullanımı

 1. Bazı ilaçlarla birlikte alındığında Cleocin’in ya da diğer ilacın etkisi değişebilir.
 2. Eritromisin (Bir antibiyotik); iki ilaç birbirinin etkisini yok eder.
 3. Kas gevşeticiler (Cleocin bu ilaçların etkisini artırabilir)
 4. Doğum kontrol hapları (Cleocin tedavisi sırasında ya da Cleocin tedavisini bıraktıktan sonra 7 gün süre ile kondom gibi diğer doğum kontrol yöntemlerini denemelisiniz).
 5. Klindamisine cevap vermeyen hastalar linkomisinden de fayda görmeyebilir.

Eğer reçeteli veya reçetesiz herhangi bir ilaç kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise, lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Cleocin nasıl kullanılır?

Doktorunuz Cleocin’i hangi dozda ve ne sıklıkta almanız gerektiğine karar verecektir.

 1. Erişkinlerde Cleocin kullanımı : Erişkinlerde Cleocin dozu günde iki, üç ya da dört eşit doza bölünerek günlük 600-1800 mg’dır. Uzun süreli kullanım başka enfeksiyonlara yol açabilir. Doktorunuzun talimatlarını tam olarak takip ediniz ve asla dozda kendiniz bir değişiklik yapmayınız.
 2. Cleocin’in uygulama yolu ve metodu : Cleocin’i bir bardak su ile alınız.
 3. Çocuklarda Cleocin kullanımı : Çocuklarda süspansiyon (Cleocin Pediatrik Granül) ya da ampul (Cleocin Fosfat Ampul) formu tercih edilmekle birlikte, Cleocin kapsüllerin çocuklarda kullanılıp kullanılmayacağına ya da enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak hangi dozlarda kullanılacağına doktorunuz karar verecektir. Çocuklarda önerilen doz, enfeksiyonun ciddiyetine bağlı olarak her 6 saatte 3 ve 6 mg/kg arasındadır. Çocuğunuzun alması gereken kapsül sayısına doktorunuz karar verecektir.
 4. Yaşlılarda Cleocin kullanımı : Yaşlılarda doz kısıtlamasına gerek yoktur. Yetişkinlerde uygulanan doz ile aynıdır.
 5. Cleocin’in yiyecek ve içecek ile kullanılması : Emilimi açısından Cleocin’in yiyecek ve içecekler ile bir etkileşimi yoktur. İlacınızı yemekten önce veya sonra, ama yemek borunuzun tahriş olmaması için mutlaka bir bardak dolusu su ile birlikte alınız.

Cleocin’in özel kullanım durumları

 1. Böbrek yetmezliği durumunda Cleocin kullanımı : Herhangi bir doz ayarlaması yapılmasına gerek yoktur.
 2. Karaciğer yetmezliği durumunda Cleocin kullanımı : Herhangi bir doz ayarlaması yapılmasına gerek yoktur. Uzun süreli kullanmak gerektiğinde doktorunuz düzenli karaciğer, böbrek ve kan testleri isteyebilir. Eğer Cleocin’in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz varsa, doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.
 3. Kullanmanız gerekenden daha fazla Cleocin kullandıysanız : Cleocin’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız hemen bir doktora veya en yakın hastanenin aciline başvurunuz. Boşalmış dahi olsa ilaç blisterini yanınızda götürünüz.
 4. Cleocin almayı unutursanız : Eğer bir Cleocin dozunu tamamıyla unuttuysanız bu durumu doktorunuza haber veriniz. Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

Cleocin ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler

 1. Cleocin’i düzenli olarak ve tam olarak doktorunuzun önerdiği şekilde kullanınız. Kendinizi iyi hissetseniz dahi tedaviyi kesmeyiniz; çünkü tedavi erken sonlandırılırsa ilaç mikropların tamamını öldürmemiş olabilir ve enfeksiyon tekrarlanabilir.

Cleocin’in olası yan etkileri nelerdir?

Tüm ilaçlarda olduğu gibi Cleocin’de yan etkilere neden olabilir; bununla beraber bu yan etkiler herkeste ortaya çıkmayabilir.

Aşağıdakilerden biri olursa, Cleocin’i kullanmayı durdurunuz ve DERHAL doktorunuza bildiriniz veya size en yakın hastanenin acil bölümüne başvurunuz:

 1. Aniden hapşırma, soluk almada güçlük, yüz, göz kapağı ve dudaklarda şişkinlik, deride döküntü şeklinde kızarma, kaşıntı (özellikle tüm vücudu etkiliyorsa) Bunların hepsi çok ciddi yan etkilerdir.

Eğer bunlardan biri sizde mevcut ise sizin Cleocin’e karşı ciddi alerjiniz var demektir. Acil tıbbi müdahaleye veya hastaneye yatırılmanıza gerek olabilir.

Bu çok ciddi yan etkilerin hepsi çok seyrek görülür. Cleocin ile görülen diğer yan etkiler aşağıdaki gibi olup yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde sıralanmıştır.

 1. Çok yaygın : 10 hastanın en az 1 inde görülebilir.
 2. Yaygın : 10 hastanın birinden az,
 3. fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilir.
 4. Yaygın olmayan : 100 hastanın birinden az, fakat 1.000 hastanın birinden fazla görülebilir. Seyrek : 1.000 hastanın birinden az görülebilir.
 5. Çok seyrek : 10.000 hastanın birinden az görülebilir.
 6. Bilinmeyen : Eldeki verilerden hareketle tahmin edilemiyor.

Cleocin’in yaygın yan etkileri

 1. Karın ağrısı İshal
 2. Anormal karaciğer fonksiyon testleri

Cleocin’in yaygın olmayan yan etkileri

 1. Makülopapüler (deriden hafif kabarık) cilt kızarıklığı
 2. Kusma
 3. Bulantı
 4. Döküntü

Cleocin’in seyrek görülen yan etkileri

 1. Kan üre nitrojen (BUN) ve serum kreatinin düzeylerinin artması
 2. Günlük idrar miktarının azalması (oligüri) ve/veya idrarda protein tespit edilmesi (proteinüri)
 3. Birden fazla eklemde şişlik, ağrı, hassasiyet

Cleocin’in bilinmeyen yan etkileri

 1. Kadın cinsel organında iltihaplanma (Vajinada iltihap)
 2. Eozinofili (bir tür alerji hücresi), Agranülositoz (beyaz kan hücreleri sayısında azalma), Trombositopeni (trombosit-kan pulcuğu- sayısında azalma), geçici nötropeni (lökopeni)
 3. Alerjik reaksiyonlar
 4. Tat alma duyusunda bozulma
 5. Özofageal ülser, özofajit (yemek borusu iltihabı)
 6. Sarılık
 7. Vezikülobüllöz döküntüler (bir çeşit deri hastalığı), döküntü, Steven Johnson Sendromu/eritema multiforme (Ciltte ve göz çevresinde kan oturması, şişlik ve kızarıklıkla seyreden iltihap), toksik epidermal nekroz (deride içi sıvı dolu kabarcıklarla seyreden ciddi bir hastalık), eksfoliyatif dermatit (bir tür deri hastalığı), morbilliform benzeri cilt kızarıklığı, kaşıntı, deriye ait ciddi yan etki reaksiyonu (SCAR)

Eğer bu kullanma talimatında bahsi geçmeyen herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

Cleocin nasıl saklanır?

 1.  Cleocin’i çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.
 2. Cleocin 25°C’nin altındaki oda sıcaklığında nemden koruyarak saklayınız.
 3. Cleocin’i son kullanma tarihi ile uyumlu olarak kullanınız.
 4. Ambalajdaki son kullanma tarihinden sonra Cleocin’i kullanmayınız.
 5. Eğer üründe ve/veya ambalajında bozukluklar fark ederseniz Cleocini kullanmayınız.

Cleocin kullanılabilen hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Akciğer apsesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Bronşit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Farenjit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Çocuklarda orta kulak iltihabı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Peritonit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Kıl kökü iltihabı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 7. Endokardit nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git