C

Civa Zehirlenmesi Nedenleri ve Belirtileri

Civa zehirlenmesinin en sık nedeni endüstride kullanılan sıvı civanın dumanına maruz kalmaktır.

Civanın vücuda toksik etkileri nelerdir?

Civa zehirlenmesinin en sık nedeni endüstride kullanılan sıvı civanın dumanına maruz kalmaktır. Civa insan vücudunda bulunmaması gereken bir maddedir. Başta kağıt, deri, boya, diş hekimliği, elektrikli alet sanayii olmak üzere kullanılan bir maddedir.

Civa evlerde pil, termometre, barometre, ampul gibi eşyalarda bulunur. Amalgam diş dolgularında, bazı aşılarda ve antiseptik solüsyonlarında da civa bulunmaktadır. Ayrıca civa bileşikleri bağırsak ve mide sorunlarına (bulantı, kusma ve karın ağrısı gibi şikayetlere yol açabilir) veya deri yolundan ciddi deri enflamasyonuna sebep olur. Civanın en zararlı etkisi civa buharına maruz kalma sonucu olur.

Civa zehirlenmesi belirtileri

Civa solunum yolu ile ya da deri yolundan vücuda alındıktan sonra başlıca beyin ve böbreklerde birikir.

 • Civanın beyinde birikmesi sonucu yorgunluk, koordinasyon bozukluğu, kolay heyecanlanma, titreme, dudaklarda hissizlik, sinirlilik, uykusuzluk, ağızda metalik tat hissi, kas seğirmeleri, kas ağrısı, baş ağrısı, uyuşmalar gibi belirtiler görülür.
 • Ağır vakalarda görme bozukluğu ve unutkanlık ortaya çıkabilir.
 • Yoğun miktarda civa buharı soluyanlarda öksürük, göğüste yanma ve nefes darlığı gibi belirtiler de görülür.
 • Civa birikimi böbreklerde oluşursa böbrek yetmezliğine de yol açabilir.

Civa zehirlenmesi tedavisi

Civa zehirlenmesinin tedavisi civanın vücuttan atılımını hızlandıran şelazyon yapan ajanlar ve hemodiyaliz tedavisi ve civa birkaç saat içinde alınmış ise hastayı kusturma ve midenin yıkanması gibi işlemleri içerir.

Civa zehirlenmesi nasıl önlenir

Civa zehirlenmesi nasıl önlenir

Civa nedir?

Civanın kimyasal ve fiziksel özelliklerini özetleyecek olursak: Civa sıvı durumunda bulunan tek elementtir. Civa doğada çeşitli bileşikler halinde bulunur. Civanın gümüş ve kalay ile yaptığı ikinci bir alaşım olan amalgam, diş hekimliğinde çok sık kullanılır.

Amalgamın en önemli bileşimi olan civa üç değişik formda olabilir.

 • Elementler veya metalik civa
 • Civa tuzları
 • Organik civa bileşikleri

Bu sınıflama toksisite derecelerine göre yapıldığında; en toksik olarak metil ve etil civa bileşikleri ve daha sonra civa buharı gelmektedir. Bunların yanı sıra civanın inorganik tuzları ve fenil civa tuzları da toksisite içermektedir.

Bunların her biri kendilerine özgü biyolojik etkilere sahiptir. Ancak halk sağlığına yönelik en önemli tehtid oluşturan, civanın inorganik bileşikleri yani temel olarak metil civa olduğu kanıtlanmıştır. Bu bileşik, yıllardan beri dünyanın çeşitli bölgelerinde kitle zehirlenmelerine neden olmuştur.

Benzer sağlık yazıları

 1. Besin zehirlenmesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Kurşun zehirlenmesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Zehirlenmeler ve zehirlenmelerde ilk yardım 
 4. Temel yaşam desteği nedir
 5. Koma durumunda ilk yardım nasıl yapılır

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git