Cinsel Yaşam

Cinsellik Nedir? Cinsel İstek Neden Olmaz?

Cinsellik, cinsel hisler ve davranış biçimini ya da bir kişinin cinsel eğilimi ya da tercihini ifade eden bir terimdir.

Cinsellik ve cinsel yaşam nedir?

Cinsellik, cinsel hisler ve davranış biçimini ya da bir kişinin cinsel eğilimi ya da tercihini ifade eden bir terimdir. Karşı cins ile yaşanan cinsellik ”Heteroseksüelite” olarak adlandırılır iken, iki aynı cinsin birbirine cinsel istek duyması ise ”homoseksüellik” olarak adlandırılır. Bireylerin her iki cinse de cinsel istek duyması ise ”Biseksüelite” şeklinde tanımlanmaktadır. 

Cinsel isteksizlik neden olur?

Engellenmiş cinsel istek, cinsel isteğin (libido) olmaması ya da cinsel aktivite sırasında fiziksel olarak cinsel uyarılabilmenin olmaması şeklinde tanımlanabilir. Her iki durum da fiziksel ya da psikolojik olabilir.

Kadınların çoğu ve erkeklerin bazıları hayatlarının bazı dönemlerinde cinsel isteksizlik yaşarlar. Buna en sık yol açan nedenler arasında bitkinlik, sağlık durumunun iyi olmaması ve çocuk doğurmadan sonra ki rahatsızlıklar bulunmaktadır. Bunların dışında ki nedenler arasında uyku hapları, antidepresanlar, antihipertansifler, oral kontraseptifler gibi bazı ilaçlar ve alkol de cinsel isteği azaltabilir. Psikolojik faktörler arasında depresyon, anksiyete, stres, tatmin edici olmayan ilişkiler, gebelik korkusu ya da travmatik bir cinsel deneyim bulunmaktadır.

Fiziksel cinsel uyarım olmaması nedir?

Fiziksel cinsel uyarım olmaması, her iki cinsiyet için de bir kişinin bir miktar da olsa fiziksel cinsel uyarılma yaşayamaması nadir bir durumdur. Bu eksikliğin sık karşılaşılan bir nedeni partnerin yetersiz ya da içten olmayan cinsel tekniği bulunmasıdır ve cinsellik ile ilgili suçluluk hissi ya da cinsel olarak yeterli olamama yönündeki kaygısı da bu probleme katkıda bulunabilir.

Cinsel isteksizlik tedavi edilir mi?

Cinsel isteksizlik tedavisinde, cinsel terapi ya da ilişki danışmanlığı psikolojik temeli olan cinsel problemlerin çözülmesinde yardımcı olabilir. Fiziksel nedenlere ya da kimyasal kullanımına bağlı cinsel problemler altta yatan neden düzeltildiğinde genellikle düzelir.

Cinsel ilişki nedir?

Cinsel ilişki terimi genellikle, erkeğin cinsel organının kadının cinsel organına girmesi olayını ifade eder. Bununla birlikte bazı kişiler bu terimi daha geniş kullanarak daha geniş bir cinsel aktiviteyi ifade ederler. Fizyolojik olarak cinsel ilişki, dört temel evreden oluşur ve bu evreler uyarılma (genellikle cinsel ilişki öncesi bir oynaşma dönemi), plato (genellikle penetrasyon oluşur), orgazm ve çözülme gibi evrelerdir. Cinsel ilişkinin her evresinin süresi değişkendir.

Erkekte cinsel ilişki nasıl yaşanır?

Erkekte plato fazı vajinal penetrasyon fazı genellikle bu aşamada gerçekleşir ve itme hareketleri başlar. Penis maksimum boyuta ulaşır ve testisler yükselir.

Erkekte ejekülasyon (boşalma) dönemi testisler, prostat ve penisi birbirine bağlayan kanallardaki kasların kasılmaları yoğun haz duyguları ile semenin penisten fışkırmasını sağlar.

Erkekte uyarılma dönemi cinsel düşünceler, partnerinin bedeninin hayali ve bedenine dokunmak ve ilişki öncesi oynaşma bir erkeği uyarabilir. Penis kanla dolar, bu şekilde sertleşir ve erekte olur.

Erkekte çözülme sonrası penis tam erekt haldeki boyutunun yarısına döner ve testisler iner.

Kadında cinsel ilişki nasıl yaşanır?

Kadında plato fazı vajinanın duvarlarında kas kasılmaları penisin kavranmasına yardımcı olur. Uterus yükselir ve klitoris deri örtüsünden geri çekilir.

Kadında orgazm olma dönemi vajinanın dış kısmının duvarları defalarca ritmik ve kuvvetli olarak kasılır ve yoğun bir haz duygusu klitoris ve tüm vücutta yayılır.

Kadında uyarılma dönemi ilişki öncesi oynaşma daha önemli olabilse de, erkektekine benzer faktörler uyarılmaya neden olur. Klitoris uzar, vajina genişler ve duvarları kayganlaştırıcı bir sıvı salgılar.

Kadında çözülme dönemi klitoris iner ve dereceli olarak vajina gevşer, uterus alçalır.

Cinsellik ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Cinsel isteği arttırmak için öneriler
  2. Kadınlarda cinsel isteksizlik neden olur
  3. Erkeklerde cinsel isteksizlik neden olur
  4. Kadınlarda orgazm olamama nedenleri
  5. Orgazm olmak ve orgazm olmanın faydaları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git