Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar

Primer (birincil) olarak cinsel ilişki yolu ile (fakat sadece cinsel ilişki yolu ile değil) bulaşan enfeksiyonlar vardır.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ve bulaşım yolları

Primer (birincil) olarak cinsel ilişki yolu ile (fakat sadece cinsel ilişki yolu ile değil) bulaşan enfeksiyonlar vardır. En sık görülen cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (sexually transmitted infections, STI’ lar) arasında genital herpes virüsü, klamidya enfeksiyonları, kasık biti, genital siğiller, trikomoniyazis, sifıliz, gonore ve HIV enfeksiyonu bulunmaktadır.

Cinsel yolla enfeksiyon bulaşmasının nedenleri

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonler (STI’lar) açısından yüksek risk taşıyan belli başlı cinsel aktiviteler bulunmaktadır. Bunlar arasında klasik cinsel ilişki ya da çok sayıda partnere sahip olmak (özellikle eğer partnerlerin hastalıksız olup olmadığı hakkında bir bilgi yok ise). Sperm ya da başka beden sıvıları ile teması içeren aktiviteler cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar açısından önemlidir. Deri, ve mukozaları zedeleyebilen aktiviteler de bu enfeksiyonların bulaşmasında etkilidir. Güvenli cinsel ilişki bu riskleri en aza indirebilir ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları (STI’ları) önlemede yardımcı olabilir.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların tedavisi

Bakteriyel cinsel yolla bulaşan enfeksiyonların (STI’ların) çoğunun tedavisinde antibiyotikler kullanılabilir. Hastalıktan etkilenmiş bir kişinin partnerinin uygun bir şekilde test edilmesi ve tedavi edilmesi STI’ların tedavisinde önemlidir. 

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Human papilloma virüs nedenleri ve tedavisi
  2. Frengi (sifiliz) nedenleri ve tedavisi
  3. Klamidya enfeksiyonu nedir
  4. Hamilelikte bebeğe cinsel yolla hastalık bulaşır mı
  5. Genital uçuk nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git