Cinsel Yaşam

Cinsel İsteği Arttırmak İçin Öneriler

Cinsel istek aslında beyinde çözülebilecek bir sorundur ve kadınlardaki cinsel isteksizlikten bahsedecek olursak, karşı cinsin bu konuda önemli yeri vardır. Kadının eşi veya partneri kadına yatakta, aile ortamında, sosyal yaşamında da önemsediğini ve değer verdiğini göstermesi kadının cinselliği istemesinde önemli bir faktördür.

Kadınlarda cinsel isteği arttırma yolları

Cinsel istek aslında beyinde çözülebilecek bir sorundur ve kadınlardaki cinsel isteksizlikten bahsedecek olursak, karşı cinsin bu konuda önemli yeri vardır. Kadının eşi veya partnerinin kadına yatakta, aile ortamında, sosyal yaşamında da önemsediğini ve değer verdiğini göstermesi kadının cinselliği istemesinde önemli bir faktördür.

Kadınlarda cinsel isteği dışarıdan etkenler ile arttırmak çok mümkün değildir. Kadın kendini rahat hisseder ise, yatak odasında eşi ile paylaşımı ve istediklerini bulması durumunda kadında cinsel istek normal olur. Fakat herhangi bir sağlık sorununa bağlı cinsel istekte bir azalma ya da yokluk var ise bu durumun nedeni araştırılmalı ve sebebe yönelik terapiye veya tedaviye başlanmalıdır.

Cinsel isteği arttıran besinler

Yenilen bir gıdada şekeri yükselten tatlı bir yiyecek veya tarçınlı bir yiyecek olur ise bu tür bir yiyecek serotonin salgılatır ve cinsel istekte artış yapabilir. Örneğin tarçınlı çikolata, keçi boynuzu, tarçınlı nane şekerleri, çikolatalar, yeşillikler, domates, tarçınlı salep, elma ile birlikte bir keçi boynuzu, hafif kahve atılmış bir nescafe ve küçük bir bitter çikolata gibi besinler cinsel ilişkiden yarım saat önce yenmesi durumunda cinsel isteği arttırabilir. Fakat bu tür yiyeceklerin sürekli yenmesi durumunda veya bu tür besinleri rutin olarak yemeye çalışıldığında da cinsel istekte herhangi bir değişiklik olmaz.

Çikolata yemek cinsel isteği arttırır mı?

Vücutta bazı hormonlar bulunmakta ve bu hormonlardan biri de cinsel istekte rol alan serotonin hormonudur. Serotonin hormonunu arttıran tüm besinler veya içecekler cinsel isteği arttırabilir. Örneğin, çikolata, kırmızı şarap, fıstık-fındık, ceviz,badem gibi besinler cinsel isteği arttırmada etkili olabilir. Çikolata tercihleri söz konusu olduğunda tabi ki bitter çikolata cinsel isteği arttırmada daha etkilidir.

Spor veya egzersiz yapmak cinsel isteği arttırır mı?

Kadınlarda cinsel istek nasıl artarSpor ve egzersiz, vücudun her sisteminde olduğu gibi cinsel isteğin hızlanmasında ve artmasında da etkilidir. Spor ve egzersiz sırasında kan dolaşımında bir hızlanma olacağı ve genital bölgelere giden kan akımında da artış olacağı için cinsel isteğin artmasında, orgazmın uzamasında ve orgazm kalitesinde etkilidir. Spor veya egzersiz yaptıktan yarım saat veya 45 dakika sonra cinsel ilişki yaşamanın cinsel istek artışında faydası olacaktır.

Fakat spordan hemen sonra cinsel ilişki önerilmez iken, en erken 30-45 dakika sonra önerilir. Bunun yanı sıra bazı egzersizler (kegel egzersizi gibi) kadınların vajinasında daralma sağlar ve bu gelişim kadınlar için iyi bir cinsel ilişki yaşanmasında etkilidir. Cinsel isteği arttırma amaçlı sporlar çok ağır sporlar değil, daha hafif düşük dozlu kardiyo egzersizleri ya da yürüyüş gibi sporlar önerilir.

Erotik film seyretmek cinsel isteği arttırır mı?

Eşlerin cinsel yaşamını renklendiren herhangi bir aktiviteyi, cinsel terapi uzmanları hayır yapmayın demez. Fakat erotik film izlemek için eşin bir kenara itilmesi hiç bir şekilde önerilmeyen bir davranıştır. Erotik film izlemenin amacı, bireyin eşi ile ilgilenmemesi ve onu ihmal etmesi olmamalıdır. Bu tür aktiviteler eşlerin cinsel ilişkilerinde olumsuz etkiler yapması için değil, olumlu etkiler yapması için uygulanmalıdır. Bunun yanı sıra aile yaşantısında çok olumsuz etki edecek veya eşi ile huzursuzluğa neden olacak kadar sert porno filmleri uzmanlar tarafından önerilmemektedir.

Cinsel sorunlar ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Kadınlarda cinsel isteksizlik neden olur
  2. Menopoz döneminde cinsellik ve cinsel sorunlar
  3. Kilolu olmak cinsel yaşamı etkiler mi
  4. Vajinal kuruluğun nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git