Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Cilt Bakımı Nedir? Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

Normal sağlıklı bir cilde olması gereken canlı, parlak ve elastik görünümünü sağlamak için cilt temizliği ve bakımının düzenli aralıklarla yapılması gereklidir.

Cilt bakımı nasıl yapılmalı?

Normal sağlıklı bir cilde olması gereken canlı, parlak ve elastik görünümünü sağlamak için cilt temizliği ve bakımının düzenli aralıklarla yapılması gereklidir. Cilt temizliği ve bakımının tanımı, cilt üzerinde biriken ölü tabakayı temizleyerek cildi yenilemek ve komedonlardan arındırarak sivilcelerin oluşumunu engellemek, cilt esnekliğini ve gençliğini devam ettirmek için yapılan uygulamalardır. Cilt bakımı iki grupta değerlendirilir.

Evde yapılan cilt bakımı nedir? : Kişinin doğal kozmetik ürünler ile cildin ihtiyacına göre periyodik olarak uyguladığı günlük, haftalık ve aylık bakımlardır. Kişi cilt bakımını güzellik salonlarında yaptırsa bile evde de devam ettirmesi gerekir.

Güzellik salonlarında yapılan cilt bakımı nedir? : Uzmanlar tarafından profesyonel ürünler ve cihazlar yardımı ile cildin ihtiyacına göre periyodik olarak uygulanan aylık veya haftalık bakımlardır.

Cilt bakımı nasıl yapılır

Cilt bakımı nasıl yapılır

Cilt bakım uygulamaları

Cilt temizleme nedir? : Cilt temizliği standart cilt temizliği dışında her gün yapılması gereken bir uygulamadır. Cildin tipine uygun bir temizleyici ile cilt akşam sabah temizlenmelidir.

Cilt sıkıştırma nedir? : Günlük cilt bakımında temizleme işleminden sonra tonik uygulanmalıdır. Tonik uygulamasında cildin ihtiyacına göre cildi ferahlatmak, rahatlatmak ve gözenekleri sıkıştırmak işlemi yapılır.

Cildi nemlendirme nedir? : Tonik uygulamasından sonra nemlendirici kremler kullanmak gereklidir. Nemlendirici uygulamasında, cildi dış etkenlerden korumak ve cildi nemlendirmek amaçlanır.

Cildin bakımı nedir? : Tonik uygulaması yapıldığı gün mutlaka gece kremi kullanmak gereklidir. Gece kremleri geceleri cildin beslenmesinde ve yenilenmesinde fayda sağlar.

Göz çevresi ve boyun bakımı nedir? : Göz çevresi ve boyun bölgesi özel bakım isteyen bölgelerdir. Bu bölgelere her gün, uygun bakım ürünleri ile bakım uygulanmalıdır.

Aylık ve haftalık cilt bakımı nedir? : Cildin ihtiyacına göre, aylık veya haftalık olarak scrup ve bakım maskesi uygulamaları yapılmalıdır. Scrup bakımları sayesinde ciltte biriken ölü tabakalardan cildi arındırmak, kullanımı sonrasında cildin ihtiyacına göre cildi nemlendirmek, beslemek ve gözenekleri sıkıştırmak gibi farklı özelliklerinden faydalanmak için uygulanır.

Cilt nedir

Cilt nedir

Cilt hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Cilt beni nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Cilt lekesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Güneşlenmek kanser yapar mı
  4. Solaryum sağlığa zararlı mı
  5. Çillenme nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  6. Selülit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  7. Kontakt dermatit nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git