C

Cilt Bakımında C Vitamini Ne İşe Yarar?

Vitamin C kollajen üretimini arttırdığı için antiaging ürün olarak da kabul görmektedir.

Vitamin C (askorbat) suda eriyebilir vitamin olup, turunçgiller ve sebzelerde bulunur. Vitamin C, UV’ye bağlı serbest radikalleri giderebildiği ve diğer potent antioksidan olan vitamin E rejenerasyonunu sağladığından kozmetik bileşik olarak ilgi çekmektedir.

Cilt bakımında C vitamininin etkileri ve kullanma nedenleri

Vitamin C kollajen üretimini arttırdığı için antiaging ürün olarak da kabul görmektedir. Vitamin C’nin kozmetik kullanımda askorbil palmitat, magnezyum askorbil fosfat ve L-askorbik asit gibi formları vardır.

  • Antioksidan olup kollajen sentezinde rol oynar.
  • Topikal olarak uygulandığında epidermis ve dermisten penetre olarak derideki pigment düzensizliklerini önler.
  • %10’luk L-askorbik asitin topikal uygulanması UV’ye bağlı eritemin azaltılmasında etkili olduğu gösterilmiştir. UV yanığından sonra uygulandığında tedavi edilmemiş alanlara göre eritemi %50 gibi bir oranda azaltmaktadır.
  • İnsan derisi kullanılan bir çalışmada %10 magnezyum askorbil fosfat krem ile melazma ve çillerde düzelme gözlendiği bildirilmiştir.
  • Deri rengini açıcı olarak da kullanılır.

Vitamin C’nin bu özellikleri olmakla birlikte, suda eridiğinden, topikal vitamin C preparatları solüsyonda stabilizasyon güçlüğü nedeniyle, deriye yeterli penetrasyonunda formülasyon zorluğu vardır.

Çalışmalar, vitamin C’nin cilt sağlığının sürdürülmesinde değişik rollerinden kutanöz yaşlanmada önemli bir aracı olduğunu göstermektedir. Ürün stabilitesindeki uygunsuzluk, deriye topikal yeterli penetrasyonundaki zorluklara rağmen, günümüzde cilt bakım ürünlerinin çoğu vitamin C içermektedir. Kozmetik ürünlerde en çok yer alan vitamin C formu, L-askorbik asit ve onun ester formu olan askorbil palmitattır.

Benzer sağlık yazıları

  1. Tretinoin nedir ve ne işe yarar
  2. Mikrodermabrazyon nasıl uygulanır
  3. Cilt yenilemede kullanılan dolgu maddeleri
  4. Otojen yağ enjeksiyonu nedir
  5. C vitamini nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git