Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Çillenme Neden Olur? Çiller Nasıl Tedavi Edilir?

Çiller, ciltte özellikle güneşin etkisi ile ve genetik yatkınlık ile ortaya çıkan küçük kahverengi lekelerdir. Çil oluşumu iki çeşittir ve çocuklarda görülen yüzde ve güneşe en çok maruz kalan bölgelerde meydana çıkan efelit denilen çillerdir.

Ciltte çillenme nedenleri

Çiller, ciltte özellikle güneşin etkisi ile ve genetik yatkınlık ile ortaya çıkan küçük kahverengi lekelerdir. Çil oluşumu iki çeşittir ve çocuklarda görülen yüzde ve güneşe en çok maruz kalan bölgelerde meydana çıkan efelit denilen çillerdir. Diğer bir çeşidi ise solar lentigo denilen ve daha ileri yaşlarda ortaya çıkan, daha düzensiz ve daha koyu renkli çillerdir.

Bu çiller kendiliğinden kaybolmaz ve tedavi gerektirir. Çillerin ortaya çıkışında genetik yatkınlık oldukça önemlidir. Çillenme oluşumunda rol alan diğer faktörler, puva denilen, ultraviole ışınları ile bazı hastalıklarda uygulanan tedavi yöntemi de çil oluşumunu tetikleyebilir. Ayrıca radyasyon tedavisi ve solaryum gibi bronzlaşma yöntemleri de ciltte çillenme ye yol açabilir.

Ciltte çillenme oluşumunu tetikleyen faktörler

Çillenme nedir

Deride çillenme kızıl saçlı ve yeşil gözlülerde daha sık görülür. Açık tenlilerde, renkli gözlülerde, kızıl saçlılarda ve sarı saçlılarda daha fazla çillenme olur. Fitzpatrick denilen deri tipleri vardır ve bunlar tip 1, tip 2 ve tip 3 denilen deri tipleridir.

Bu deri tipleri güneş gördüklerinde hemen bronzlaşamaz. Özellikle tip 1 deri tipi hiç bronzlaşamaz. Bu cilt tipinde güneş yanıkları daha ağır seyreder ve bu kişilerde daha fazla çillenme meydana gelir. Bazen koyu tenli kişilerde de çillenme olabilir.

Koyu tenli kişilerde, özellikle küçük yaşlarda çillenme görülür ise kseroderma pigmentozum denilen deri kanseri ile seyreden bir hastalıktan şüphelenmek gerekir. Çillenmeler güneş gören bölgelerde değil, koltuk altı gibi derinin kıvrım bölgelerinde meydana gelir ise nörofibromatozis denilen hastalık olabileceği akla getirilmelidir. Efelit denilen küçük çiller iki yaşlarında ortaya çıkar ve genç erişkin yaşlarda kendiliğinden kaybolur. Güneş yanığı çilleri genellikle 30-50 yaşları arasında ortaya çıkar ve yaşın ilerlemesi ile artış gösterebilir.

Çillerin tedavisi nasıl yapılır?

Çiller yok edilebilir. Çil oluşumu derinin üst tabakasında yer tuttuğu için tedavilere daha kolay cevap verir. Güneşten korunmak gereklidir. Çil tedavisinde leke açıcı kremler vardır. Bu kremler cildi soyma mekanizması ile ve melamin pigmenti içeren melanosit hücrelerini baskılamaya yönelik kremler tedavide kullanılır.

Bu kremlerin çok düzenli kullanılması gerekir. Leke tedavisi üç ay sürer. Çil oluşumunun tedavisinde başarı oranı yüksektir. Çünkü çiller derinin üst tabakasında oluşur. Çillerin tedavisinde en önemli nokta güneşten koruyucu kremlerdir. Bu kremler en az 30 faktörlü ve 3 saatte bir tekrarlanarak uygulanmalıdır.

Çil tedavisinde lazer tedavisi

Çil tedavisinde farklı lazerler kullanılır. Bu lazerlerin başında alexandrite lazerler ve fraksiyonel lazerler gelir. Hastanın tek tek ve daha koyu çilleri var ise bunlarda alexandrite lazerler kullanılır. Eğer hastada çok sayıda çil var ve açık tenli ise bunlarda fraksiyonel lazerler kullanılır.

Uygulamadan sonra lekelerde koyulaşmalar ortaya çıkabilir. Bu nedenle tek seans yetmeyebilir ve birkaç seans uygulanması gerekebilir. Seans aralıkları bir ay civarı olup 3-4 ay tedavi sürebilir. Lazer tedavisi sonrası ciltte kızarma şişme olabilir. Bu nedenle lazer tedavisi sorası da güneş koruyucu kremleri kullanmak ve güneşten korunma gereklidir.

Çil tedavisinde peeling tedavisi

Çillenme yüzeysel lekelenme olduğu için peeling uygulamasını da yanıt verir. Yüzeyel peelingler, glikolik asitli ve meyve asitli peeling uygulaması başarılı olabilir. Bunun yanı sıra gece ürünleri destekleyici olur. Peeling uygulaması yaklaşık 6 seans gibi yapılır ve seans aralıkları iki haftada bir olur. Peeling tedavisi ile ortalama 3 ay sonra çillerden kurtulmak mümkün olabilir.

Peeling tedavisi uygulamasında da güneşten korunmak önemlidir. Çünkü peeling tedavisi derinin üst tabakasının duyarlılığını arttırır. Peeling tedavisi sonrası nadir olarak deride kızarmalar, kabarmalar ortaya çıkabilir. Peeling uygulaması yapılmadan 4 hafta önce retinoik asit içeren kremler kullanılması peeling sonrası kızarmaları önlediği gibi, peeling uygulamasının başarısını da arttırır. Çillenme yani efelit tedavisinde çok derin bir peeling yapılmadığı için çok fazla yan etki görülmez.

Cilt hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Selülit neden olur
 2. Cilt kanseri nedenleri ve tedavisi
 3. Cilt bakımı nasıl yapılır
 4. Uçuk neden çıkar

6 Yorum

 1. Avatar

  çilsiz kızlar f*ck you

  4 Ocak 2017 at 16:11

  ben ne renkli saçlıyım ne de renkli gözlüyüm tenim beyaz bile değil ama yüzümde birkaç tane var nedeni ne olabilir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ocak 2017 at 23:48

   Cilt lekesi ve çillenme bir bölgede deriyi renk veren hücrelerin sayısının artması ya da renk maddesinin aşırıya kaçması sonucu oluşur. Cilt lekesinin ve çillenmenin en önemli nedeni güneştir. Cilt rengini veren hücrelerin uyarılmasına güneş ışığı sebep olur.

   Cilde direkt parfüm, kolonya, deodorant gibi maddeler sürüp güneşe çıkmak cilt lekelerine ve çillenmeye neden olabilir.

   Ağda ve peeling uygulamasından sonra güneşe çıkmak cilt lekelerine ve çillenmeye sebe olabilir.

   Yeni oluşmuş yara izleri veya yanık izleri varken güneşe çıkmak cilt lekelerine ve çillenmeye neden olabilir.

   Esmer tenli kadınlarda da hormonal dalgalanmaları bağlı cilt lekeleri olabilir (özellikle ”melasma” olarak tanımlanan durum) sık görülür. Örneğin çillenme dediğiniz durum melasma görünümünde ise bu durum hamilelik, doğum, adet dönemleri, doğum kontrol haplarının kullanımı, hormon replasman tedavisi, yoğun gün ışığına maruz kalma gibi durumlar melasma türü cilt lekelerine neden olabilir.

   Bir cildiye doktoruna gitmemişseniz gitmeniz de fayda vardır. Hormonal faktörlerin de araştırılması gerekebilir.

   Yani cilt lekeleri ve çillenme buğday tenlilerde de, esmer tenlilerde de, açık tenlilerde de olabilmektedir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 2. Avatar

  Elif

  6 Ağustos 2017 at 12:04

  Merhaba. Benim sadece burnumda bikaç tane vardı ama belli değildi denize girdim burnum da ve yanak çevrelerimde çıktı biraz. Ve ben beyaz tenliyim sıyah saçlıyım. Bu geçer mi sizce

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Ağustos 2017 at 18:52

   Güneş cilt lekelerinin oluşumunda en önemli etkendir. Güneşten korunma bu tür cilt lekelerinde tedavinin temelini oluşturur. Bir dermatoloji (cildiye) muayenesi faydalı olacaktır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 3. Avatar

  Gamze

  16 Temmuz 2018 at 00:55

  Ben kızıl saçlıyım beyaz tenliyim ama yeşil gözlü değilim bide 12 yaşındayım kaç yaşında geçer

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Temmuz 2018 at 14:16

   Cildin güneş ışını alan kısımlarında melanin pigmenti, ultraviole ışınlarını emmekte yetersiz kalır, bu nedenle de melanosit hücreleri daha fazla melanin üretmeye başlarlar ve gruplaşmış melanosit hücrelerinin etrafında biriken melanin pigmenti ciltte leke şeklinde görülür ve bu lekeler çil olarak adlandırılır. Fakat çiller her bünyede oluşmayabilir. Çillerin oluşması çoğunlukla genetik faktörlere de bağlıdır. MC1R olarak isimlendirilen bir gen çil oluşmasından sorumlu tutulmaktadır.

   Çiller sıklıkla açık tenli, kızıl veya sarı saçlı ve güneşle teması çok olan kişilerde görülür. Fakat kumral ve esmer tenlilerde de çil oluşabilir. Küçük yaşlarda yüz bölgesi çok fazla güneş ışınlarına maruz kalanlarda çillenme daha fazla olur. Genellikle erken yaşlarda başlar, ancak yaş büyüdükçe azalabilir.

   Bir cildiye uzmanına gitmenizde fayda vardır. Güneşten yüzünüzü korumak için doktorunuz cildinize uygun güneşten koruyucu krem verebilir. Ayrıca güneşe çıkarken yüzünüzü güneşten koruyacak şapka kullanmanız, güneş gören vücut bölgelerinizi ince ve mümkün oldukça açık renkli uzun kollu, uzun bacaklı, yakarı mümkün olduğunca kıyafetler giyerseniz, cildinizi güneşin zararlı ışınlarında bu şekilde de koruyabilirsiniz. Denize gitme, güneşlenme gibi aktiviteleri doktorunuzun önerileri doğrultusunda yapmanız gerekir ya da bu tür aktivitelerden uzak durmanız gerekebilir.

   Doktorunuzdan önlemler ve neler yapılabileceği hakkında da bilgi almanız önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git