C

Cerrahi Sarılık Nedir? Cerrahi Sarılık Nedenleri ve Tedavisi

Sarılık, subkutan dokularda bilirubin depolanması sonucu cildin sarı renk almasıdır.

Sarılık, subkutan dokularda bilirubin depolanması sonucu cildin sarı renk almasıdırVücutta sarılık genellikle kan hücrelerinin aşırı yayılımı, karaciğer hastalıklarından dolayı veya safra kanallarına bası olması gibi mekanik nedenlerden kaynaklanır. Bazı durumlarda safra yolları iltihabı sarılığa sebep olur. İyi huylu ya da kanser riski taşıyan tümörler de sarılık yapabilir.

SARILIK NEDENLERİ

 • İleri yaşlarda (özellikle 40 yaşından sonra) ani gelişen sarılıklar kötü huylu hastalıkların (kanser ya da kanserleşme özelliği taşıyan hastalıklar) belirtilerinden biri olabilir.
 • Genç yaşlarda görülen sarılıklar ise genellikle iyi huylu hastalıklar ve iltihabi durumlardan kaynaklanır.
 • Yaşanılan bölgeye göre bazı hastalıklar (örn. köpek kisti diye bilinen kist hidatik hastalığı) gibi durumlar da ise sarılığın ortaya çıkmasının yaş ile ilişkisi olmaz ve her yaş grubunda görülebilir.
 • Karaciğerin porta hepatis denilen bölgesindeki bazı lenf düğümlerinin büyümesi sarılığa yol açabilir.
 • Safra yolu kistleri, safra iltihabı, safra sisteminde yayılma gösteren tümörler, safra yolu kanseri, safra kesesi taşları, safra kanallarının daralması gibi safra kesesi ve safra yolları ile ilgili hastalıklar sarılık nedenleri arasında önemli yer tutmaktadır.

Diğer nedenler;

 • Pankreatit (pankreas iltihabı),
 • Travmalar,
 • İskemik striktür,
 • Safra kesesi ameliyatı sonrası safra yolunda yaralanma veya daralma,
 • Geçirilmiş safra yolu ameliyatlarında nedbe dokusu oluşması.
Sarılık ve sarılık türleri

Sarılık ve sarılık türleri

Ameliyat sonrası (cerrahi) sarılık nedir?

Bazı iyi huylu hastalıklardan dolayı ortaya çıkan sarılıklarda hastalığın kendisi ölümcül olmasa da, sarılığın yol açtığı sistemik problemler hayati tehlike taşıyabilir. Sarılık sadece safra kanalını ve sistemini etkilemekle kalmaz, uzak organları da etkileyerek yetmezliklere neden olabilir. Örneğin kalbin kasılma gücünün azalması, akciğerlerin oksijen değişiminin bozulması ya da böbreklerden idrar atılımının zorlaşması gibi organ hasarları ortaya çıkabilir. Bu gibi nedenler ile zaten tek başına zararlı ve ölümcül olabilecek sorunlara neden olan sarılık, bir hastalığın tedavisi sırasında cerrahi girişimden sonra ortaya çıkmış ise tedavisi daha zordur ve ölüme neden olabilir. Bu gibi durumlarda meydana gelen sarılıklara, yani cerrahi tedavi uygulanması gereken ve sistemik olarak hastanın hayatını tehdit eden sarılıklara cerrahi sarılık adı verilir.

Cerrahi (ameliyat sonrası) sarılık belirtileri

Cerrahi sarılık belirtilerinde genellikle öncelik gösteren belirtiler;

 • Karnın sağ üst tarafında (sağ üst kadranda) ağrı,
 • İdrarda koyulaşma,
 • Ateş,
 • Kaşıntı,
 • Gözlerde ve vücutta sararma,
 • Bulantı ve kusma,
 • Açık renkte dışkılama.

Safra iltihabı olursa ateş, titreme ve üşüme ile birlikte karın ağrısı gibi belirtiler görülür.

Cerrahi (ameliyat sonrası) sarılık teşhisi

Cerrahi sarılık teşhisinde öncelikle hastanın geçirdiği cerrahi operasyon ve hastanın şikayetleri gastroentroloji veya genel cerrahi uzmanının yapacağı muayene sırasında ayrıntılı şekilde sorulur.

Sonrasında bazı kan testleri istenir. Kan tahlillerinde bilirubin düzeyinin artması, alkalen fostataz düzeyinin artması ve karaciğer enzimlerinin artış göstermesi ile sarılığın ön tanısı konulur.

Tıkanıklığın ya da sorunun kaynağının bulunması için bazı görüntüleme yöntemlerine gerek duyulur. Karın ultrasonografisi, bilgisayarlı tomografi, endoskopi ile yemek borusunun, midenin ve onikiparmak bağırsağının incelenmesi, manyetik rezonans görüntüleme ile pankreas ve safra yollarının görüntülenmesi gibi teşhis yöntemleri kullanılır.

Cerrahi (ameliyat sonrası) sarılık tedavisi

Cerrahi sarılık tedavisinde amaç tıkanıklığın giderilmesidir. Tıkanıklığın nedeni safra taşları ise taşın boyutu, yeri ve sayısı seçilecek tedavi yöntemini belirler.

Safra yolunda veya kesesinde taş varsa endoskopik ERCP yöntemi ile safra kesesi alınır.

Bazı durumlarda cerrahi tıkanıklığın giderilmesi için cerrahi tedaviye gerek duyulabilir. Bu durum ciddi bir durumdur ve tedavi edilmezse ölüme kadar gidebilen bir sonuç ortaya çıkabilir. Safra tıkanıklığı tedavi edilmediği sürece kolanjit adı verilen bir iltihaba neden olabilir.

Tıkanmanın nedeni kanser ise genellikle tedavi cerrahidir. Fakat tıkanma sarılığı ile doktora baş vuran hastaların % 90-95’inde ameliyat imkanı kalmamış olabilir. Bu durumda hastaların ameliyat olması çok mümkün olmayabilir. Bu durumda safranın bağırsağa akışının sağlanması için safra stenti takılır. Tıkalı safra kanalı içine stent denilen metal kafes ya da plastik tüp yerleştirilerek safranın bağırsağa akması sağlanır. Stent takılması işlemi perkütan yöntem ile ya da endoskopik yöntem ile yapılır. Stent takılması işlemi genellikle safra yolları ya da safra kesesi kanserli hastalara uygulanır ve stent takıldıktan sonra hastanın ilaç tedavisi, kemoterapi tedavisi ve takibi devam eder.

Safra hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazılarımız

 1. Safra kanalı tıkanıklığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Biliyer atrezi (safra yolu atrezisi) nedenleri ve tedavisi
 3. Safra kesesi ameliyatı neden ve nasıl yapılır
 4. Safra kesesi iltihabı (kolesistit) nedenleri ve tedavisi
 5. Safra kesesi taşları nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Peritonit (karın zarı iltihabı) nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git