Ayak Hastalıkları ve Tedavileri

Çekiç Parmak Nedir? Çekiç Parmak Belirtileri

Ayakta çekiç parmak şekil bozukluğu, genellikle ayağın diğer problemlerine eşlik eden ve genellikle ayağın ikinci, üçüncü yada dördüncü parmağında oluşan bir şekil bozukluğudur.

Çekiç parmak nedenleri ve tedavisi

Ayakta çekiç parmak şekil bozukluğu, genellikle ayağın diğer problemlerine eşlik eden ve genellikle ayağın ikinci, üçüncü yada dördüncü parmağında oluşan bir şekil bozukluğudur.

Çekiç parmak neden olur?

Bu şekil bozukluğunun nedeni genellikle baş parmak çıkıntısı, romatizmal hastalıklar, özellikle romatoid artrit gibi ayağın deformasyonu ile oluşan hastalıklar çekiç parmak gelişmesine sebep olabilir. Ancak, yaşın ilerlemesi ve kötü ayakkabı giymekte çekiç parmak oluşumunda rol oynar.

Çekiç parmak, basma kusurlarında, düz tabanlık nedeni ile, ayak kavisi çok yüksek olanlarda, ayakkabı içerisinde parmakların sıkışmasından, romatizmal problemi olan kişilerde, başparmak çıkıntısı (halluks valgus) sorununda, romatoid artrit hastalarında, şeker hastalarında, yaşlılarda herhangi bir problem olmamasına rağmen, yaşlılık nedeni ile eklemin şeklinin bozulması çekiç parmak oluşmasına neden olabilir. Ayrıca, kaza veya düşme gibi travmalara bağlı ayak bölgesi kırıklarında, yaralanmalarda uzun süre ya da hiç gelmeyen sinir hasarına bağlı çekiç parmak oluşur.

Çekiç parmak belirtileri

Çekiç parmak ayakta özelikle ikinci veya üçüncü parmağı tutan bir problemdir. Bu durumda parmak öncelikle kendisi yukarı doğru kalkar ve sonrasında parmak eklemden aşağı doğru bükülür. Bu bükülme sonucu hasta ayakkabı giymekte zorlanır ve parmakta ağrı, nasırlaşma, yara oluşumu gibi şikayetler başlar.

Hastalarda şikayetlerin tetiklenmesine yol açan faktör ayakkabının dar, yüksek topuklu ve uzun burunlu olmasıdır. Çekiç parmak tedavi edilmesi gereken ve tedavi edilmediği sürece ayak parmaklarında yara şikayetlerine yol açabilen bir ayak parmak bozukluğudur.

Çekiç parmak tedavisi

Çekiç parmak tedavisi

Çekiç parmak tedavisi

Çekiç parmağın tedavisinde parmağın şeklinin ne kadar bozuk olduğu önemlidir. Eğer parmakta çok fazla olmayan bir şekil bozukluğu var ise parmağın üzerine takılacak olan bir aparat (atel) ile ayakkabı içerisindeki sürtünmenin engellenmesi sağlanır.

Bozukluğun ilerlememesi için ayakkabıların önünün yuvarlak ve esnek olması gerekir. Bu nedenle ayakkabı seçimi yapılırken ayakkabının önünün yuvarlak ve yumuşak olmasına dikkat etmek önemlidir.

Çok ilerlemiş bozukluklarda özel yumuşak ve dikişleri dışarıya doğru yapılan ayakkabı veya doktorun önerdiği ayakkabı tedavisi uygulanır. Çekiç parmak genellikle başka bir patolojiye (hastalığa) bağlı olarak ortaya çıkar. Bu nedenle çekiç parmak tedavisi yapılırken en önemli nokta çekiç parmak ameliyatı sırasında diğer hastalığında tedavisinin yapılmasıdır.

Çekiç parmağın ameliyatında parmağın birinci ekleminde oluşan katlanmayı, kemiklerin kesilerek parmağın içerisine gönderilen bir tel yardımı ile düzeltilmesi ve parmağın yumuşak dokuları ile kemiğin bu pozisyona alışması sağlanır. Bu ameliyatta parmağın doğru tespit edilmesi önemlidir. Ameliyattan 6 hafta sonra röntgen takibi sonuçlarına göre tel çıkartılır.

Ayak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Yüksek topuklu ayakkabı giymek zararlı mı
 2. Ayak kokusu neden olur
 3. Ayak nasırları nedenleri
 4. Ayak mantarı nedenleri ve tedavisi

4 Yorum

 1. Adsız

  12 Ağustos 2015 at 22:08

  Çocuk ayağında çekiç parmak neden olur

  • Adsız

   15 Ağustos 2015 at 10:23

   Çocuklarda çekiç parmak genellikle doğumsal bir anomalidir. Çocukta bu tip bir problem görüldüğünde genetik yatkınlık söz konusu olabilir. Çocuklarda çekiç parmak 2-3 ve 4'üncü parmaklarda daha sık meydana gelir. Bu sorun çocuklarda ileri ki yaşlarda ayakkabı giymeyi zorlaştırıyor ve ağrı yapıyor ise cerrahi yöntemler ile düzeltilir. Çekiç parmak çocuğun aklı ermediği dönemlerde bir yere ayağını, parmağını vurması ve bu durumun habersiz kalması sonucu yanlış kaynama nedeni ile de oluşabilir.

 2. Tahir

  27 Temmuz 2016 at 01:22

  Benim sadece ayak bas parmağimda var sanirsam ama cok ileri duzey parmağim surekli olarak katliymis gibi duruyor acaba tedavisi nasil.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Temmuz 2016 at 01:23

   Ayak başparmağı daha önce herhangi bir darbe almış ise bu durum kireçlenme olabilir.

   Çekiç parmak tedavisinde öncelikle egzersiz tedavileri verilir. Bunun yanı sıra rahat edilecek ayakkabı giyilmesi de gerekir.

   Uygulanan ameliyatsız yöntemlere rağmen çekiç parmak şikayeti düzelmez ise cerrahi tedavi uygulanır.

   Öncelikle bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına gitmeniz gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git