Cerrahi Operasyonlar

Bypass Nedir? Bypass Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Koroner bypass ameliyatı kimlere yapılır?

Bypass, tanım olarak köprüleme demektir. Kalpteki bypass ameliyatının olayı, hastanın bir damarı tıkalı ve o damarı tıkalı olan bölgenin önünden ve arkasından dolaştırmak üzere yeni bir damar konulur ve bunun adına bypass denir. Bypass ameliyatı kalpteki koroner damarlar denilen ve kalbi besleyen bu asıl damarların tıkanması sonucu uygulanan bir işlemdir.

Damar tıkanıklığı genelde en fazla orta yaştaki erkeklerde ve daha yaşlı erkeklerde görülür ve kadınlarda da genellikle menopoz döneminden sonra koroner damar hastalıklarına rastlanır. Bypass ameliyatı da genelde bu gruptaki hastalarda uygulanır.

Bypass ameliyatı kalbindeki koroner damarları tıkanmış hastalarda yapılır. Bu gruptaki hastalar genelde farklı şikayetler ile doktora başvururlar ve en sık başvurulan sebep göğüs bölgesinde komple ağrıdır. Ayrıca hiç bir şikayeti olmadan kalp krizi geçiren hastalarda da hiç beklenmeden bypass ameliyatı yapılır.

Bypass ameliyatı öncesi hastanın hazırlığı nedir?

Bypass ameliyatı olması gereken hastaların ameliyat öncesi eğer acil bir ameliyat değil ise bir, iki ay öncesinden sigarayı bırakması gerekmektedir. Diğer bir ameliyat öncesi durum ise hasta eğer fazla kilolu ise biraz olsun kilo vermesi gereklidir. Fakat acil durumlarda hasta kilolu bile olsa bypass ameliyatı yapılabilir. 

Bypass ameliyatı nasıl yapılır?

Bypass ameliyatı nasıl yapılır

Bypass ameliyatı nasıl yapılır

 1. Bypass ameliyatı çoğunlukla genel anestezi altında yapılır.
 2. Bypass ameliyatı göğüsteki iman tahtası denilen bölgeden kesilerek bazı özel aletler ile göğüs açılır ve ameliyat esnasında hastanın dolaşım sistemi kalp akciğer pompasına devredilir.
 3. Çalışan kalpte ameliyatı yapmak zor olduğu için öncelikle hastanın atardamar kanı alınır ve bir cihaza verilir ve bu cihazda kan oksijenlenir ve toplardamardan geriye verilir.
 4. Bazı hastalarda bir damar değişirken bazılarında ise üç damar değişikliği yapılabilir, bu nedenle hastanın değişecek damar sayısına ve başka faktörlere göre ameliyatın süresi değişebilir. Ameliyatın süresi ortalama üç, üç buçuk saat arasında değişebilir.
 5. Bypass ameliyatından sonra hastalar bir, iki gün yoğun bakımda kalır ve sonrasında normal odada 5-6 gün hastanede gözetim altında tutularak taburcu edilirler.

Bypass ameliyatının riskleri veya yan etkileri

Yapılan her ameliyatta bir risk bulunmaktadır. Bypass ameliyatında bütün Dünyada ve Türkiye’de iyi bir cerrahın elinde % 2 civarında risk bulunmaktadır. Bu % 2’nin içinde çok yaşlı hastalar ve acil olarak bypass yapılan hastalar daha fazla risk taşımaktadır fakat bypass ameliyatı kararı verilen hastaların bu riski kabul etmeleri gerekir. Bypass ameliyatı riski genç bir hastada daha az iken, daha yaşlı ve daha çok damarı tıkalı ve kalp fonksiyonu yeteri kadar çalışmayan hastada biraz daha fazladır.

Bypass ameliyatı geçiren hasta kaç günde taburcu olur?

Son yıllarda kalp için yapılan bypass ameliyatları oldukça rahat geçen ameliyatlar olmaya başlamıştır. Bypass ameliyatı sonrası hasta ortalama bir hafta sonra evine dönebileceği gibi bazen hasta 9 gün sonra evine dönebilir.

Bypass ameliyatından sonra nelere dikkat etmeli?

 1. Bypass ameliyatından sonra kişi evine döndükten sonra bir süre daha sakin bir yaşam şekli gerekir, evde dolaşabilir, hareket edebilir, camiye ve bakkala gidebilir.
 2. Bu süre ortalama bir ay kadar devam eder ve sonrasında kişi günlük yaşamına geri dönebilir.
 3. Bypass ameliyatından 1 ay bittikten sonra kişi yürüyüş, hafif egzersiz ve yüzme gibi aktivitelerine yavaş yavaş kendini çok fazla zorlamadan başlayabilir.
 4. Bypass ameliyatında tıkanmış olan damar köprüleme işlemi ile düzeltilir fakat altta yatan ve damar tıkanıklığına neden olan faktör düzeltilemez, bu nedenle bpass ameliyatı geçirmiş hasta yaşam kalitesine çok dikkat etmelidir.
 5. Bypass ameliyatından sonra hasta kesinlikle sigara içmemeli, diyetine çok dikkat etmeli, hayvansal yağlardan uzak durmalı, kan sulandırıcı ilaçlarını dikkatli kullanmalı ve az yağlı yemekler ile beslenmelidir fakat hasta nasıl olsa bypass oldum diye, bütün bunları dikkat etmez ise tekrar damar tıkanıklığı oluşur ve bu defa risk biraz daha fazla olur.

Bypass ameliyatı sonrası cinsel yaşam devam eder mi?

Bypass ameliyatı olan kişinin ortalama bypass ameliyatından sonra bir buçuk ay sonra cinsel ilişkiye girmesinde bir sakınca olmaz.  Bu süreç, kişinin kendini nasıl hissettiğine göre de uzayabilir. Bu kişilerin erkek de olsa, kadında da olsa bir süre çok fazla abartmadan daha kontrollü bir cinsel yaşam sürmeleri tavsiye edilir.

Bypass sonrası genelde kadın hastalarda psikolojik olarak cinsel isteksizlik olabilir ve psikolojik destek ile bu durum aşılabilir. Erkeklerde de aynı sorun yaşanır ise bir üroloji uzmanına baş vurmaları ve gereken tedaviyi görmelerinde fayda vardır. Bu sayede bypass ameliyatı açısından bir sakıncası olmadığını bilmeleri önemlidir. Hastalar bu gibi durumları doktorlarına bildirmelidirler.

Kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Kalp krizi (miyokart infarktüsü) neden olur
 2. Kalp damar hastalığı nedenleri ve belirtileri
 3. Kalp damar hastalıklarında beslenme
 4. Koroner arter hastalığı nedir
 5. Hamilelik ve kalp damar hastalığı
 6. Ateroskleroz nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 7. Akut arter tıkanıklığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

1 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git