Endokrinolojik Hastalıklar ve Tedavileri

Büyüme Hormonunun (Growth Hormon) Kas Gelişimine Etkisi

Bir anabolik ajan olarak, GH 1980'li yıllardan beri  sporcular tarafından kullanılmış ve İnternational Olympic Commite (IOC) ve National Collegiate Athletic Association (NCAA) tarafından yasaklanmıştır.

GROWTH hormon; büyüme hormonu, somatotropin, somatotrop hormon, GH, STH gibi adlandırmalar ve kısaltmalar ile de adlandırılmaktadır. Büyüme hormonu, hipofiz bezi tarafından üretilen ve normal vücut gelişimini uyaran bir maddedir. Bu hormon, kas hücrelerinde protein üretimini ve yağların yıkımından enerji elde edilmesini arttırır.

Büyüme hormonu (growth hormon) ne işe yarar?

Somatropin (INN) olarak da adlandırılan hGH’nin rekombinant bir formudur. Rekombinant, insan ve hayvan dokusundan yapılmadığını ifade eder. Çocuklarda büyüme bozukluklarını, yetişkinlerde büyüme hormonu eksikliğini  tedavi etmek için kullanılır. Son yıllarda, Amerika Birleşik Devletlerinde bazı doktorların yaşlılarda canlılığı arttırmak için GH eksikliği olan hastalara GH hormonunu reçete ettikleri bilinmektedir. Yasal olmakla birlikte, GH’nin bu amaçla kullanımının etkinliği ve güvenirliği klinik olarak denenip, test edilmemiştir.

Bir anabolik ajan olarak, GH 1980’li yıllardan beri  sporcular tarafından kullanılmış ve İnternational Olympic Commite (IOC) ve National Collegiate Athletic Association (NCAA) tarafından yasaklanmıştır. Performansı arttırmak için ilacın kullanımı FDA tarafından onay almamıştır.

Amerika Birleşik Devletlerinde, GH’nin FDA onaylı kullanımı sadece süt ineklerinde süt üretimini arttırma amaçlı inek somatotropini olarak adlandırılan, ineğe özgü GH türününe aittir.

GH sadece bir tıp doktoru tarafından reçete edildiğinde yasal olarak kullanılabilmektedir. 

Sporcularda büyüme hormonu (growth hormon) kas gelişimi için kullanılır mı?

Son yıllarda rekombinant teknolojisi ile kolaylıkla üretilebilen GH doping amacıyla kullanılmaktadır. Güçlü bir anabolizan olan büyüme hormonu vücudun tüm sistemlerini etkiler ve kasların gelişiminde de önemli rolü vardır. Hipofizden GH salınımını uyku, egzersiz, stres gibi faktörlerin yanı sıra çeşitli aminoasitler ve ilaç uygulamaları da arttırmaktadır. Örneğin bazı spor dallarında GH salınımının ve buna bağlı olarak kas kitlesinin gelişiminin antreman ve egzersizlerle arttırılabildiğinin ortaya çıkmasıyla, bu hormonun sporcuların gelişimindeki önemi artmıştır.

Büyüme hormonunun (growth hormonun) yan etkileri nelerdir?

Günümüzde GH ve IGF-1, rekombinant teknolojisi ile çok miktarda ve daha ucuz bir maliyetle üretilebildiğinden, bunların farklı amaçlarla kullanımları cazip hale gelmiştir. Fakat dünya şampiyonluğunda yarışan atletlerce yüksek dozda kullanılmaları ya da spor hekimlerinin aşırı doz uygulamaları sonucu birçok yan etkiler de olabilmektedir. Örneğin vücut geliştirme sporu yapanlarda ölüme kadar gidebilen yan etkiler görülebilmektedir.

  • Büyüme hormonu kullanılması durumunda gelişen en önemli yan etkilerden olan organların büyümesi ciddi riskler oluşturabilmektedir. Ayrıca iç organların büyümesi, kalp damar hastalıkları ve diyabet oluşma riskini ve varolan kalp  hastalıklarının kötüye gitmesi riskini arttırmaktadır.
  • Vücutta fazla büyüme hormonu bulunması durumunda bir başka önemli tehlike de insan beyninden kazanılan büyüme hormonunun kullanımı ile Creutzfeld-Jakob hastalığı bulaşma riskidir.
  • Büyüme hormonunun diğer yan etkileri arasında kemik-eklem ve kas ağrıları, hipertansiyon, kalp yetmezliği ve osteoartrit gelişiminin hızlanması gibi yan etkiler sayılabilir.
  • Etkisini IGF-1 miktarını arttırarak gösterdiği için GH kullanımı, glukoz intoleransı ve benzeri gibi metabolik fonksiyon bozukluklarına da neden olabilmektedir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Hızlı kas geliştirme yöntemleri
  2. Egzersizin kas hücrelerine ve kas gelişimine etkisi
  3. Protein eksikliği nedenleri ve protein eksikliğine iyi gelen besinler
  4. Aminoaistler nedir
  5. Spor yapanlar için beslenme önerileri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git