Ç

Büyük Kalp Damarlarının Ters Olması – Büyük Arter Transpozisyonu Nedir?

Büyük arter transpozisyonu nasıl bir hastalıktır?

Büyük arterlerin ters olması (büyük arter transposizyonu) olarak da adlandırılan ve doğumsal bir kalp hastalığı olan durum, kalpten kanı vücudun öteki bölümlerine taşıyan iki büyük kan damarının (aort ve pulmoner arterler) yer değiştirdiği bir kalp defektidir. Bu doğumsal kalp hastalığının sonuçları, çocuğun kanına akciğerlerden yeterince oksijen alınamaması ve vücuda çok az oksijen taşıyabilmesidir. Tedavi edilmezse, bebek doğduktan birkaç hafta ya da ay sonra kaybedilir.

Ana damarların yer değişikliği ne demek?

Büyük arterlerin yer değişikliği, kanı kalpten dışarı taşıyan ana damarların birbiriyle yer değiştirmiş olduğu bir kalp defektidir. Kanı kalpten akciğerlere taşıyan pulmoner arterler, aslında aortun (vücuttaki ana arter) bulunması gereken yerden çıkar ve bunların olması gereken yerde de aort damarı vardır. Bu defekt, akciğerlerden geçmiş kanın vücudun geri kalan bölümleri yerine tekrar akciğerlere gitmesine sebep olur. Yani bu durum kirli kanın akciğerlere gitmesi gerekirken vücuda gitmesi durumu, temiz kanın da vücuda gitmesi gerekirken akciğerlere gitmesi durumudur.

Büyük arterlerin ters olması nasıl belirtiler verir?

Oksijen eksikliği nedeniyle, yaşamın ilk saatleri ya da günlerinde bebeğin derisi mavimtrak bir renk alır. Bebekte zor emme, hızlı solunum, nefes darlığı gibi genel belirtiler vardır. Bebek bazen doğum sırasında normalden büyüktür. Bebeğin stetoskopla muayenesinde kalp üfürümü duyabilir.

Büyük arterlerin ters olması nasıl teşhis edilir?

Bebeğin doğumdan sonra mavi renkte görünmesi nedeni ile doktor kesin nedeni belirlemek için akciğer filmi, elektrokardiyografi (EKG), ekokardiyografi (EKO) ve kan tahlilileri gibi tetkiklerin yapılmasını ister. Son yıllarda bu tür doğumsal hastalıkların teşhisi fetal ekokardiyografi ile bebek anne karnındayken de teşhis edilebilmektedir.

Büyük arterlerin ters olması tedavisi

Bu bozukluğun teşhisi konulduktan sonra, sağ ve sol atrium (kalbin üst bölmeleri) arasındaki duvarda büyük bir delik oluşturmak için kalp kateterizasyonu yapılması gerekir. Bu oluşturulan delik, oksijenlenmek için akciğerlere giden kanın bebeğin kalbinin sağ bölmelerine ve vücudun bütününe gidebilmek için de aorta geçmesini sağlar.

Büyük arter transpozisyonunun kesin tedavisi cerrahidir. Bebek doğduktan sonra ilk 1-3 ay içinde, damarların olması gereken yerlerine nakledilmesi için ameliyat yapılır. Bu ameliyattan sonra bebek eksiksiz ve sağlıklı bir yaşam sürer.

Benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda kalp damar hastalığı olur mu
  2. Patent duktus arteriozus neden olur
  3. Çocuklarda doğumsal kalp hastalığı nedenleri
  4. Çocuklarda kalp romatizması
  5. Hipoplastik sol kalp sendromu nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git