Burun Hastalıkları

Burun Tümörleri Nedenleri ve Belirtileri (Nazal Tümörler)

Burun tümörlerinin en sık görülen belirtileri burun tıkanıklığı ve burun kanamalarıdır.

Burun tümörleri nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Burun tümörleri, burun içi mukoza veya kemik yapılarda meydana gelen ve gittikçe büyüyerek burun kavitesini dolduran kitle haline gelir. Burun tümörleri maksiller sinüste % 55 oranında, nazal kavite de % 35 oranında, etmoid sinüslerde % 9 oranında, burnun diğer bölgelerinde % 1 oranında meydana gelirler.

Burun tümörleri burun hava yolu tıkanmaya başlayana kadar herhangi bir belirti vermeyebilir. Bu nedenle bu tümörler ilerlemiş dönemlerde fark edilir. Gecikmiş tümörler hastaların tedavisinin gecikmesine yol açar. Burun tümörleri erkeklerde kadınlara oranla 2 kat daha sık ve 50-70 yaşları arasında daha fazla görülür.

Burun tümörleri neden olur?

Burun tümörlerine neden olan faktörler tam olarak bilinmese de, mesleki faktörler ve sigara kullanımı etken olarak kabul edilebilir. Örneğin ağaç sanayi, mobilya sektöründe çalışanlarda, çila, nikel, krom, izopropil yağlar, vernik boyalar, lehim yapanlar gibi meslek koşullarında çalışanlarda burun tümörü görülme riski daha yüksektir. Ayrıca sigara kullanımı, alkol kullanımı gibi etkenler de burun tümörlerinin oluşmasında önemli etkenlerdir.

Burun tümörleri tipleri

Tip 1 burun tümörü nedir? : Antral mukozada sınırlıdır ve kemik normaldir.

Tip 2 burun tümörü nedir? : Postantral duvar haricinde kemiği tutmuştur.

Tip 3 burun tümörü nedir? : Maksiller sinüs arka duvarı, subkutan dokular, yanak derisi orbita taban veya medial duvarı, infratemporal fossa, pterigoid plate ve etmoid sinüsler invaze.

Tip 4 burun tümörü nedir? : Orbital apeks kribriform tabaka, kafa tabanı, nazofarenks, sfenoid, ve frontal ile orbital içeriği ile invaze eden tümör.

Burun tümörleri belirtileri

Burun tümörleri belirtileri

Burun tümörleri belirtileri

Burun tümörlerinin en sık görülen belirtileri burun tıkanıklığı ve burun kanamalarıdır. Burun tıkanıklığı genellikle tek taraflı ve uzun süren burun tıkanıklığıdır. Tümör sinüslerin ağızlarını kapatacak kadar büyür ise sinüslerin iltihaplanmasına neden olur. Sinüzit oluşan durumlarda baş ağrısı, yüz ağrısı ve yüzün şeklinin bozulması gibi belirtiler ortaya çıkar.

Burun tümörleri göze doğru yayılır ise göz kapağının kapanması, bulanık görme, çift görme ve görme bozukluğu, genize yayılım gösterir ise kulak yolunun tıkanması ve işitme kaybı gibi şikayetler görülebilir. Ağız bölgesine yayılım gösterir ise, dişlerin sallanması, dişlerin dökülmesi, üst çenede ağrı ve damakta şişlik gibi belirtiler de görülebilir.İlk belirtiler genellikle soğuk algınlığı belirtileri ile karışabilir. Tümörün farkı genelikle 7-10 günden uzun süren ve geçmeyen belirtiler göstermesidir.

Burun tümörleri teşhisi

Burun ve paranazal tümörlerinin tanısı genellikle kolaydır. Burun tümörlerinin teşhisi için öncelikle iyi bir kulak burun boğaz muayenesi ve endoskopik muayene ve bu esnada alınan örneğin laboratuvar bulguları gibi tanı yöntemleri kullanılır. Fakat sinüs içerisinden köken alan ve burun kavitesinde görülmeyen tümörlerin teşhisi için bilgisayarlı tomografi yöntemi de kullanılır. Bu işlemlerden sonra genellikle burun tümörlerinin tanısı konulabilir.

Burun tümörleri tedavisi

Burun tümörlerinin tedavisinde öncelikle cerrahi tedavi uygulanır ve tümör cerrahi olarak çıkarıldıktan sonra radyoterapi tedavisi ve bazı vakalarda kemoterapi tedavisi de uygulanabilir. Yapılacak ameliyatın şekli tümörün yerleşim yerine göre değişiklik gösterir.

Tümör boyun bölgesine ve lenf bezlerine sıçrama (metastaz) yapmış ise lenf bezlerinin de cerrahi olarak alınması gerekebilir. Lenf bezleri de cerrahi olarak alındıktan sonra gerekir ise radyoterapi ve kemoterapi tedavileri uygulanır. Bütün bu tedavi olanaklarına rağmen burun tümörleri tedavisi genellikle geç teşhis edildiği için diğer KBB bölgesi tümörlerine oranla başarı oranı daha düşük olabilir.

Burun tümörleri ameliyatı nasıl yapılır?

Burun tümörlerinin ameliyatı eskiden klasik cerrahi yöntem ile yapılmakta idi. Klasik cerrahi yöntemde tümörün alınması için burun, yüz derisi, ağız içi, alın derisi veya saçlı deri gibi bölgelerden kesiler yapılarak tümör alınıyordu.

Günümüzde burun ve sinüslerin iyi huylu tümörlerin bazıları ve kötü huylu tümörlerin erken tanısı konulanları endoskopik yöntem ile çıkartılmaktadır. Bu yöntem endoskopik olarak burun deliklerinden girilerek dışarıdan herhangi bir kesi yapılmadan yapılır. Bu şekilde yapılan burun tümörleri ameliyatlarında iyileşme süresi daha hızlı ve estetik sonuçlar daha iyi olur. Ameliyat sonrası yaşanan olumsuz etkiler daha hafif, komplikasyonlar daha az olur.

Burun tümörleri tedavisinin başarı oranı nedir?

Burun tümörlerinin iyi huylu olanları tedavi sonrası tekrarlama oranı oldukça düşüktür. Kötü huylu tümörlerde erken tanı konulduğunda tedavinin başarı oranı yaklaşık % 80 civarıdır. Fakat geç tanısı konulan burun tümörlerinin tedavi başarısı düşüktür.

Burun hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Burun kanaması neden olur
 2. Burun polipleri nedenleri ve belirtileri
 3. Sinüzit belirtileri ve tedavisi
 4. Geniz eti (adenoid) nedir
 5. Çocuklarda buru polipleri neden olur
 6. Burun kuruluğu nedenleri ve tedavisi

11 Yorum

 1. Avatar

  Emre

  1 Ekim 2018 at 16:28

  Hocam tümörü aldırdık diyelim tekrarlarsa sonuç nereye gider ne olur yüzde şekil bozukluğu olur mu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ekim 2018 at 00:03

   Burun tümörü derken burnun cilt üzerinde bir tümör mü, yoksa burun içerisinde, burun boşluğunda, burun ve sinüsler arasında, burun ve farenks arasında oluşan tümörlerden mi bahsediyorsunuz, bu konuda daha detaylı bilgi verebilirseniz daha uygun olacaktır.

   Geçmiş olsun.

 2. Avatar

  yasin

  11 Kasım 2018 at 02:02

  hocam 6/7aydır burun tıkanılıgı yaşıyorum. doktora gittim tomografi çekti sünis agzı açık temiz cıktı dedi.Detaylı burum ıcıne baktı geniz eti kemik egriligi vs bişey yok dedi. burun spreyi verdi 3ay kullan dedi ama yinede burun tıkanıklıgım geçmedi ne tarafa yatsam o taraf tıkanıyor.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Kasım 2018 at 22:04

   Alerjik bir durum (akar alerjisi gibi) olabilir. Burnun gerisinde endoskpiyle bakılması gereken bir şey olabilir. Sık sık ve uzun süreli dekonjestan kullanımına bağlı burun tıkanıklığı olabilir. Başka ilaçlar da burun tıkanıklığı yapabilir. Nazofarenks tümörleri burun tıkanıklığına neden olabilir. Hormonal faktörler ile ilgili burun tıkanıklığı olabilir.

   Burun tıkanıklığının birçok sebebi olabilir.

   Belki daha detaylı araştırmalar gerekebilir.

 3. Avatar

  emir

  3 Aralık 2018 at 03:22

  hocam yaklaşık 2 buçuk aydır burnumun üstünde nohut tanesi büyüklüğünde bi şişlik var ve inmedi şişliği farkettikten 3 hafta sonra kbb ye gittim bişey yok dedi ve gönderdi bende 1 ay sonra farklı hastanenin kbb sine gittim oda aynı şekilde kontrole gel dedi gönderdi ve herhangi bir görüntüleme yapmadı test vb gibi hiçbir şey yapmadı bende artık gitmedim ve aradan 2 buçak ay geçti sizce önerileriniz neler. bu şişlik sizce kalıcı bi şişlikmi ne yapmam gerekiyor bana bir yol gösterin teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Aralık 2018 at 17:15

   Şişlik dediğiniz oluşum burun içinde değilde burun derisi üzerinde bir şişlik ise büyük bir ben gibi bir şey olabilir. Kemik büyümesi gibi bir durum olabilir. Nazal dorsal kist gibi bir durum olabilir. Kemik kisti olabilir. Verdiğiniz bilgilerle bu konuda net bir yorum yapmak çok mümkün değildir. Fakat, belki bir cildiye uzmanına gitmeniz daha iyi sonuç verebilir veya buradan da sonuç alamazsanız baş-boyun cerrahisine gitmeniz gerekebilir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 4. Avatar

  Muharrem

  16 Mart 2019 at 22:24

  Hocam kbb uzmanına gittiğim de sağ sinüsde kist olduğunu ve burun kemiğinde eğrilik var olduğunu söyledi kronik sinüzit olduğunu ameliyat olmamı dedi şuan sinüzit için antibiyotik kullandım geçti gibi ama değişiklik göstererek burun tıkanıklığı var gözlerde ağrı ve burun kemiğinde ağrılar var bazen alın kısmında da agrı olabiliyor ameliyat nisandan sonra acele etmelimiyim teşekkürler

 5. Avatar

  Süleyman

  19 Ocak 2020 at 10:48

  Merhaba hocam benim şikayetim yaklaşık 6 aydır sol burun içi kemiğe yapışık nohut tanesi çapında yara bağlıyor eğer ben koparmassam dört beş günde kabuk düşüyorkbb doktoruna gittim verdiği kremleri 15 gün günde iki defa kullandım bırakınca gene aynı doktor ara ara bu kremleri kullanmaya devam et dedi zaman la geçermiş hocam yorumlarınızı merak ediyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Ocak 2020 at 01:48

   Burun polibi olabilir. Doktorunuza danışmadan elinizle koparmaya çalışmamalısınız. Burun polipleri hem çocuklarda hem de erişkinlerde sık görülen enflamatuvar kitlelerdir. Doktorunuza kontrole gitmeyi ihmal etmeyin. Rinit, özellikle alerjik bir sebebe bağlı rinit varsa burunda hem polip oluşma riskini arttırır, hem de rinit kaynaklı burunda tekrarlayıcı yara olabilir. Uçuk gibi bir şey de olabilir.

   Geçmiş olsun.

 6. Avatar

  Sıla

  11 Şubat 2022 at 08:37

  Merhaba hocam, sol burnumun içerisini kaplayan birşey var ve sol burnumdan nefes almamı engelliyor. Bu durum daha önceleri daha az yasanırken 1 bucuk haftadır tamamı ile kapanmıs olup kendim dısarıdan baktığımda o kırmızı burun içerisindeki sebep olan şişliği görebiliyorum. Devlet hastanesinden Randevu aldım fakat daha zamanı var sizce daha erken bir teşhis için farklı hastanede kontrol olmalı mıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Şubat 2022 at 13:51

   BURUN İÇİNDE ŞİŞLİĞİN SEBEPLERİ;

   * Bahsettiğiniz şişlik burun polip’i olabilir. Burun polipleri burun boşluklarını doldurdukları için koku alma bozukluğu oluştururlar. Yaygın belirtiler; nefes alma zorluğu, koku ve dolayısıyla tat alma bozukluğu, burun akıntısı, baş ağrısı, öksürük, üst dişlerde veya yüzde ağrı, sinüslerde basınç, göz çevresinde kaşıntı ve horlamayı içerebilir.

   * Burun etleri (konka) büyümesi olmuş olabilir. Örneğin alerjik problemler (toz, polen, küf, mantar, bazı kimyasal maddeler, kedi-köpek tüyleri-kepekleri gibi) konka büyümesine neden olabilir. Ayrıca sigara dumanı, hava kirliliği, burun iltihapları, sinüzit, burun kemik eğriliği gibi sebepler de burun eti büyümesine neden olabilir. Bu tür durumlar için KBB uzmanına gitmek gerekir. Burun eti büyümesiyle solunum gittikçe zorlaşır ve bu durum solunum yollarında çeşitli sağlık sorunlarına neden olur. Uyku apnesi, burun tıkanıklığı (en belirgin belirtisi burun tıkanıklığıdır), burundan nefes alınamadığı ve sürekli ağızdan solunum yapıldığı için ağız ve boğaz kuruluğu gibi sorunlar ve belirtiler görülür.

   * Fibrohistiositik tümörler de burun içinde şişliğe neden olabilir. Bu tümörler nazal kavitenin (burun boşluğunun) oldukça nadir görülen non-epitelyal tümörleridir. Fibrohistiositik tümörler benign (iyi huylu) veya malign (kötü huylu) olabilirler. Belirtiler; burun tıkanıklığını, burunda şişliği, burun kanamasını, yanakta şişliği ve ağrıyı ve diğer başka belirtileri ve bulguları içerebilir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git