Burun Hastalıkları

Burun Tıkanıklığı Neden Olur? Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Burun tıkanıklığını tarif edebilmek için öncelikle burun anatomisini değerlendirmek gereklidir. Burun, üst solunum yollarının en ucunda duran bir organdır. Burun, nefes alma sırasında akciğerlere giden havayı yumuşatmak, nemlendirmek için çalışır. Koku alma burunun ikincil bir özelliğidir. Burnun, en ucunda bulunan kıllar sayesinde havada bulunan partiküller filtre edilir.

Burun tıkanmasına neden olan hastalıklar

Burun tıkanıklığını tarif edebilmek için öncelikle burun anatomisini değerlendirmek gereklidir. Burun, üst solunum yollarının en ucunda duran bir organdır. Burun, nefes alma sırasında akciğerlere giden havayı yumuşatmak, nemlendirmek için çalışır. Koku alma burunun ikincil bir özelliğidir. Burnun, en ucunda bulunan kıllar sayesinde havada bulunan partiküller filtre edilir.

Bu sayede akciğerlere giden hava yumuşamış, nemlenmiş ve filtre edilmiş şekilde gider. Burnun kıkırdak yada kemiğindeki eğriliklere bağlı anatomik bir problem, sinüzit gibi kronik bir enfeksiyon, nezle, grip gibi bazı akut enfeksiyonlar ya da alerjik rinit gibi mukozayı şişiren ve ödem yapan, kalınlaşmasına neden olan bütün rahatsızlıklarda burun tıkanması ortaya çıkar. Burun tıkanıklığı sorunu olan kişiler genellikle geceleri kaliteli uyku uyuyamazlar ve sabahları ağız kuruluğu ve boğaz kuruluğu ile uyanırlar.

Burun tıkanıklığı kronikleşir ise vücut bir müddet sonra bundan etkilenir ve kişinin efor kapasitesi düşer. Burun tıkanıklığı kişinin kaliteli uyku uyumasını, nefes almasını, spor yapmasını, konuşmasını, yemek yemesini, cinsel yaşamını, iş hayatını ciddi derecede etkiler. Bu nedenle uzun süren ve geçmeyen burun tıkanıklıklarında mutlaka bir KBB uzmanına baş vurmak önemlidir. Kısaca burun tıkanıklığı hem çocuklarda hemde yetişkinlerde yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyen ve tedavi edilmediği taktirde daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek bir sağlık sorunudur.

Burun tıkanıklığına neden olan faktörler

Burun tıkanıklığının başlıca sebebi günlük yaşamda sık karşılaştığımız, özellikle kış mevsiminde fazlaca görülen nezle, grip gibi viral enfeksiyonlardır. Bunların dışında sinüzit gibi kronik hastalığa bağlı hem küçük çocuklarda hemde yetişkinlerde burun tıkanıklığı olur.

Yetişkin bir bireyde burun tıkanıklığına en sık neden olan faktörlerden biride septum deviasyonu diye tabir edilen kıkırdak ya da kemik yapıda oluşan eğriliklerdir. Bu durum erken yaşlarda ya da daha ileri yaşlarda veya bazı travmalara bağlı ve bu duruma eşlik eden burun eti büyümeleri nedeni ile burun tıkanıklığı ortaya çıkabilir. Ayrıca burun tıkanmasına neden olan diğer faktörler, burun içi polipleri,iç kulak sıvı dengesi bozukluğu, geniz eti büyümesi, burun çatısında daralma (valv daralması) gibi etkenler tek başına veya birbirine eşlik ederek burun tıkanıklıklarına yol açabilir.

Burun tıkanıklığı nasıl tedavi edilir?

Burun tıkanıklığının tedavisinde burun tıkanıklığının nedeni bulunarak burun tıkanıklığı tedavi edilebilir. Basit bir enfeksiyon nedeni ile burun tıkanıklığı oluyor ise bazı lokal ve ağız yolundan ilaçlar ile, daha ilerlemiş enfeksiyonlarda antibiyotik tedavisi gibi tedaviler verilir. Sinüzit nedeni ile burun tıkanıklığı sorunu var ise hem lokal (burundan kullanılan) hemde bazı ağızdan alınan ilaçlar verilir.

Alerjik hastalıklara bağlı burun tıkanmasında burun spreylerinin yanı sıra ağız yolu ile alınan antialerjik ilaçlar verilir. Kronikleşmiş alerji sorununda aşı tedavisi uygulanır. Anatomik nedenler (kıkırdak ve kemik yapıda bozukluk) nedeni ile meydana gelen burun tıkanıklıklarında Eğrilmiş olan kısmın ve bu duruma eşlik eden burun etinin genel ya da lokal anestezi altında cerrahi tedavisi uygulanır.

Burun tıkanıklığının cerrahi tedavisi nasıl yapılır?

Burun tıkanıklığı tedavisi

Burun tıkanıklığı tedavisi

Burun tıkanıklığının nedenleri değerlendirildiğinde enfeksiyonel nedenler çıkartılır ise, geriye anatomik bozukluklar kalmaktadır. Bu anatomik bozukluklar içerisinde septum deviasyonu olarak bilinen kıkırdak dokusunun ve kemik bölümünün eğrilikleri, burun eti hipertrofisi ve daha ileri ki aşamalarda sinüzite neden olabilecek anatomik değişiklikler gibi durumlarda, cerrahi tedavi ilk seçenek olarak kabul edilir.

Günümüzde burunda oluşan bozukluklar genellikle genel anestezi altında bazen endoskopik olarak bazende konvansiyonel olarak bu bozukluklar cerrahi olarak düzeltilir. Bu bozukluklara bağlı ya da kendi başına olan kronik sinüzitlerin tedavisinde de cerrahi tedaviler günümüz koşullarında uygulanmakta ve iyi sonuçlar vermektedir. Burun içi poliplerinin ilaç tedavisi ya da cerrahi tedavisi yapılır.

Burun tıkanıklığı için evde neler yapılabilir?

Burun tıkanıklığı sorunu varlığında evin havasının daha nemli, daha sıcak ve daha soğuk olmaması gereklidir. Çünkü bu süreçte hasta burnu tıkalı olduğu için ağızdan nefes almak zorunda kalır ve bu nedenle başka sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Genel olarak beslenme açısından değerlendirildiğinde çok su içmek burun tıkanıklığında oldukça faydalıdır.

Çünkü insan bünyesi içilen su oranına göre su metabolizmasını harekete geçirir. Burun tıkanıklığının nedeni ne olursa olsun yeterli su içmek fayda sağlar. Burun tıkanıklığı için evde yapılabilecek diğer bir yöntem ise burnun içerisine yakmayacak miktarda tuz içeren bir solüsyon (1 su bardağı suya 1 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı sofra karbonatı kaynamış suya atıp eriterek hazırlanmış solüsyonu) her gün bir iki defa ılık olarak burana çekerek burnu yıkmak fayda sağlar.

Burun eti burun tıkanmasına neden olur mu?

Burun etinin anlamı burun içerisinde bulunan, tıp dilinde konka adı verilen her iki burunda alt, orta ve üst olarak sağ burunda ve sol burunda toplam altı adet bulunan etler, kendi içerdikleri damardan zengin doku sayesinde burun içerisine geçen havanın yumuşamasını ve nemlenmesini sağlar. Yetişkin yaş grubunda en sık karşılaşılan septum deviasyonu diye tabir edilen burnun ortasındaki ya da burun direği olan kemiğin sağa ya da sola eğrilmesi sonucu oluşur.

Bunun yanı sıra eğrilen bu kısmın iç kısmında (genişlemiş kısmında) bulunan burun eti büyüyerek o bölgenin tıkanmasına neden olur. Burun etleri her insanda bulunan yapılardır. Bu yapılar normal iken bir sorun oluşturmadığı gibi, bir sebebe bağlı olarak büyüdüklerinde burun tıkanıklığına neden olur. Dolayısı ile, burun eti, nazal polip, geniz eti veya başka bir sebebe bağlı olarak burun tıkanıklığına neden olan faktörün ortaya çıkarılması ve iyi değerlendirilmesi tedavisi açısından önemlidir.

KBB hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Burun tıkanıklığı bitkisel tedavisi
  2. Bahar alerjisi neden olur
  3. Çocuklarda hırıltılı solunum neden olur
  4. Boğaz kuruluğu nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git