Burun Hastalıkları

Burun Kuruluğu Neden Olur?

Burun kuruluğunu tarif edebilmek için burun fonksiyonlarını tanımak gerekir. Halk arasında bilinen burnun sadece koku alma görevinin olduğudur.

Burun kurumasına neden olan hastalıklar

Burun kuruluğunu tarif edebilmek için burun fonksiyonlarını tanımak gerekir. Halk arasında bilinen burnun sadece koku alma görevinin olduğudur. Aslında burnun akciğerlere giden nefesi ısıtmak ve nemlenmesini sağlamak gibi önemli bir görevi vardır. Çünkü ağızdan veya burundan nefes alıp verme esnasında giren hava oldukça serttir ve nefesimiz direkt bu şekilde akciğerlere ulaştığında solunum yollarında ciddi rahatsızlıklara neden olur.

Burnun buradaki en önemli görevi nefesi nemlendirmek ve ısıtmaktır. Burun kuruluğu, burnun görevi ile tamamen paraleldir. Burun içerisini döşeyen mukoza nemi sağlayan asıl yapıdır. Burun mukozasını ilgilendiren tüm hastalıklar burun kuruluğuna yol açabilir. Burun kuruluğuna neden olan faktörler iki bölümde incelenecek olur ise, burnun kendisine ait nedenler ile burun kuruluğu ve dışarıdan oluşan sebepler ile oluşan burun kuruluğu şeklinde değerlendirilir.

Burun ameliyatları burun kuruluğuna neden olur mu?

Burun operasyonları ve burun içerisine uygulanan bütün müdahaleler burnun kendisini ve mukozasını etkilediği için burnun kurumasına sebep olur. Burun kuruluğu sürecinde mukozayı, bir halı gibi değerlendirdiğimizde bu halının üzerinde bulunan mikroskop ile bakıldığında görülen küçük kıllar vardır. Bu küçük tüyler, burun içerisinde biriken mikroskopik veya makroskopik şekilde görülebilen yabancı partikülleri taşıma görevini üstlenirler.

Burun içerisine yapılan operasyonlar nedeni ile mukozanın bahsi geçen tüy hareketi bozulur ve bu durum burunda kuruluğa ve kabuklanmaya yol açar. Herhangi bir burun operasyonu sonrası ortaya çıkan yara iyileşmesi itibari ile bir hafta on gün içerisindeki oluşan burun kuruluğu ve kabuklanmalar normal kabul edilir. Fakat ameliyat nedeni ile oluşan bir komplikasyondan dolayı burun kuruluğu oluşuyor ise bu durumun araştırılması gerekir. Burun operasyonlarından sonra 10 günden daha uzun süren burun kuruluğu ve kabuklanma olur ise hasta durumunu doktoruna bildirmelidir.

Burun spreyleri burun kuruluğu yapar mı?

Nezle, grip ve alerji ilaçları burun mukozasında bazı değişikliklere neden olur. Alerjinin kendisi burun içerisini döşeyen mokozanın kalınlaşmasını, incelmesini, su tutulumunu ve sıvı dengesini direkt olarak etkileyen bir hastalıktır. Alerji için kullanılan ilaçların özellikle su tutulumu üzerinde olumsuz etkisi vardır. Hem tedavide kullanılan ilaçların hemde hastalığın etkisi ile burun kuruluğu oldukça sık görülür. Özellikle enfeksiyon varlığında burun kuruluğunun yanı sıra burunda kabuklanma ve kötü nefes kokusu da ortaya çıkabilir. Bu gibi burun sorunları hem alerji hemde diğer burnu ilgilendiren hastalıklarda oldukça sık görülür.

Sigara içmek burun kuruluğu yapar mı?

Sigara ve diğer tüm tütün ürünleri (pipo, puro, nargile gibi) burundan geçtiği için iki nedene bağlı olarak burun kurumasına ve burun fonksiyonu kaybına yol açabilir. Bu nedenlerden biri burun kıllarının hareketinin bozulmasına bağlıdır. Sigara ile ilgili burun kuruluğunun diğer bir nedeni ise sigara içerisinde bulunan nikotin gibi kimyasalların kana karışarak oluşturduğu sorunlardır. Sigara kullanan kişiler genellikle alkolde kullanmaktadır ve alkol kullanımınında bu tür durumlara olumsuz etkisi olduğu için burun içerisinde bulunan fonksiyonlar bozulur ve buna bağlı olarak kabuklanma ve burun kuruluğu oluşur.

Burun kuruluğuna neden olan diğer faktörler

Bunların dışında burun kuruluğu yapan nedenler arasındaçevresel faktörler ve bazı hastalıklarda burun kuruluğu yapabilir. Örneğin, çok kuru hava, çok sıcak hava, çok terleyip su kaybetme, çok soğuk hava gibi hava şartları burun kuruluğu yapabilir. Ayrıca az su tüketimi, iç kulak sıvı dengesi bozukluğu gibi etkenlerde burun kuruluğu nedenleri arasında sayılabilen nedenlerdir.

Sjögren sendromu, vücuttaki mukozal dokuların kurumasına sebebiyet veren bir sendromdur. Bu sendrom nedeni ile burunda, gözlerde ve vücudun diğer nemli kısımlarında kuruluğa yol açar. Hormonal değişiklikler, özellikle kadınlarda menopoz dönemi vücudun mukozal dokularında kurumaya neden olarak göz kuruluğu, burun kuruluğu, ağız kuruluğu ve vajina kuruluğu gibi kuruluklara yol açabilir. Yüksek tansiyon, burun kuruluğunun yanı sıra burun kanaması da var ise tansiyon yüksekliği olabilir.

Burun kuruluğunun nedeni nasıl teşhis edilir?

Burun kuruluğu nedenleri genellikle burnun kendisine ait sorunlardan kaynaklanır. Nadir olarak sistemik diğer hastalıklardan ve hormonal sorunlardan da burun kuruluğu oluşabilir. Burun kuruluğu şikayeti ile KBB uzmanına baş vuran hastalarda ilk yapılacak olan teşhis yöntemi iyi bir kulak burun boğaz muayenesi ve hastanın şikayetlerinin dinlenmesidir. Kulak burun boğaz muayenesi standart muayene şeklinde ya da endoskopik muayene şeklinde yapılır. Bunların dışında gerekir ise diğer sistemik hastalıklara yönelik teşhis yöntemlerine baş vurulur.

Burun kuruluğu tedavi edilir mi?

Burun kuruluğu tedavisinde, burun kuruluğunun tedavisinden ziyade burun kuruluğuna neden olan hastalıkların tedavisi yapılır. Burun kuruluğu tedavi edilmez ise burundan geçen havanın nemlenmesi bozulur ve bu durum ağız kuruluğuna, horlamaya ve benzeri şikayetlere yol açabilir. Burun kuruluğu uzun süre tedavi edilmez ise burun içerisinde biriken kabuklar nedeni ile burun içerisine giren havanın filtrelenmesi ve akışı bozulur. Aynı zamanda bu kabuklar enfeksiyon oluşmasına sebep olabilir.

Bu nedenle burun kuruluğunun nedenleri çok geciktirilmeden doğru teşhis edilmeli ve tedavisinin doğru yapılması önemlidir. Burun kuruluğunu önlemek için burun spreyleri kullanılabilir. Fakat burun spreyleri ezbere kullanıldığında yan etkileri vardır. Bu nedenle burun kuruluğu şikayetleri olan kişinin İyi bir KBB uzmanına görünmesi önemlidir.

Burun kuruluğu nasıl önlenir?

Burun kuruluğuna sebep olan hastalıkların tedavisinde hem hastalığa yönelik tedavi hemde burnun nemlenmesine yönelik işlemler uygulanabilir. Bunun için ilaç tedavilerinin yanı sıra bol sıvı tüketimi, yatak odasında nemlendirici buhar makinesi veya sıcak çay makinesinin kaynaması gibi nemlendirme yöntemleri, burna günde bir veya iki kez tuzlu ve karbonatlı su çekmek (1 litre kaynamış temiz suya 2 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı karbonat eklenmiş solüsyon), doktora danışarak eczanelerde okyanus suyu diye bilinen solüsyon kullanmak gibi yöntemler burun kuruluğu için fayda sağlayabilir. Fakat doktora danışmadan burun spreyleri kullanılmamalıdır.

Burun hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Burun tıkanıklığı neden olur
 2. Burun akıntısı neden olur
 3. Burun polipleri nedenleri
 4. Alerjik rinit nedir
 5. Burun kanaması neden olur

28 Yorum

 1. Adsız

  6 Temmuz 2015 at 22:05

  Merhaba, her sabah uyandığımda ağzım kuru dudaklarım ççatlamaktan yara oldu su ve herhangi bir katı yiyecekten tat alamıyorum. acaba neden böyle oluyor?

  • Adsız

   7 Temmuz 2015 at 10:36

   Özellikle sabahları ağız kuruluğu olan bireyler iç hastalıkları bakımından detaylı muayeneden geçmesi çok önemlidir. Şeker hastalığı, hipotiroid, parkinson hastalığı gibi hastalıklar ağız kuruluğu şeklinde kendini belli edebilir. Sabahları ağız kuruluğuna bazen akşam yemeğinde yenilen kızartmalar, turşular, tuzlu yiyecekler gibi ağız kuruluğu yapabilir. Sigara ve alkol kullanımı da sabahları ağız kuruluğu ile uyanmaya neden olur. Dudakların kuruması ve çatlaması yazın güneş ve sıcak, kışın soğuk ve rüzgar, B vitamini eksikliği, A vitamini eksikliği veya fazlalığı, sivilce ilaçları, diş protezi kullananlarda gibi nedenler dudaklarda kurumaya ve çatlamaya neden olur. Dudakların kuruluğunu önlemek için akşamdan nemlendirici sürmek faydalı olabilir. Bu şikayetlerin uzun süre geçmez ise bir diş hekimine ya da iç hastalıkları uzmanına gidilmesi gerekebilir.

   • huseyin

    12 Mart 2016 at 01:01

    Merhabalar, burun içi talenjektazi nedir, burun içi talenjektaziler tedavi edilir mi, doktor bu tür bir şey olduğunu söyledi, tekrar gitcem, test falan isteyecek galiba bilmiyorum, yardım ederseniz sevinirim, teşekkürler.

    • Sağlık Ocağım

     12 Mart 2016 at 21:16

     > Öncelikle geçmiş olsun, telenjiektaziler deri ve mukoza yüzeyinde ince damarsal çizgiler şeklinde kılcal damarların görünür hale gelmesine denir. Telenjiektazilerin çapı 0.1 mm arasında değişmektedir. Maksimum çapları 1 mm’dir. Telenjiektaziler genellikle altta yatan bir hastalığa bağlı belirtiler olarak da ortaya çıkmaktadır.

     > Telenjiektaziler her yaş grubunda ve her iki cinsiyette görülür ve deride, mukozalarda ve iç organlarda da görülebilir. Telenjiektaziler çoğunlukla uzun süre güneşe maruz kalınması sonucu gelişir. Ayrıca telenjiektaziler soğuk, sıcak, rüzgar ve burun silme gibi travmalar nedeni ile de oluşabilir. Telenjiektazilerin genetik yatkınlığı da vardır. Daha birçok etken telenjiektazilerin oluşmasında etkilidir.

     > Telenjiektaziler şekline ve yerine göre tedavi edilir. Telenjiektaziler genellikle lazer tedavisi ile tedavi edilir.

     > Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 2. Ramil

  20 Haziran 2016 at 09:06

  Merhaba, ben burnumla bazen rahat nefes alamiyorum, gecen yil amaliyat oldum (artik et vardi diye) amma yine de bazen rahat nefes alamiyorum. Burun ifrazati kuruyor sanki, burnumda siskinlik hiss ediyorum, Sabahlari kendimi yorgun hiss ediyorum. bas agrilari da oluyor.
  lutfen yardimci olun.Tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   20 Haziran 2016 at 21:53

   Burun kuruluğuna neden olan birçok faktör vardır.

   Burun kuruluğu burun ameliyatlarından sonra olabilir. Burun ameliyatlarında burun içindeki koruyucu tüylerin yapısı bozulur ve burun kuruluğu olur. Burun ameliyatlarından sonra burun kuruluğu ve kabuklanma gibi durumlar gelişir ise hasta doktorları ile görüşmelidir.

   Diğer burun kuruluğuna neden olan faktörler arasında kuru hava, sıcak hava, az su tüketimi, kafa içi dolaşım bozukluğu, hormonal değişiklikler, bazı sistemik hastalıklar, sinüzit ve sinüzit nedeni ile geniz akıntısı ve buna bağlı burun tıkanıklığı ve burun kuruluğu, çok fazla burun spreyi kullanımı, yüksek tansiyon, sigara dumanına maruz kalma, sigara kullanımı, polen alerjisi gibi birçok nedenler vardır.

   Ameliyatı yapan doktorlarınız ile görüşmenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 3. Lala

  10 Ağustos 2016 at 13:33

  Merhaba. Ben burnumda kuruluk hiss ediyorum. Ozellikle uzanik vaziyetde rahat nefes alamiyorum. Ağzım acik kaliyor genellikle. Ve sanki biri gogsume bastiyor gibi. Bunun nedeni neler ola bilir? TTesekkurler.

  • Sağlık Ocağım

   11 Ağustos 2016 at 12:51

   Burun kuruluğunun birçok nedeni vardır.

   Hem burun kuruluğu hem de göğüste baskı hissi panik atak veya kaygı bozukluğu gibi psikolojik rahatsızlıklardan olabileceği gibi özellikle salgı bezlerini tutan sjögren sendromu olarak bilinen otoimmün hastalıklar grubundan olan bir sistemik hastalık nedeni ile de olabilir.

   Burun kuruluğu snüzit (sinüslerin iltihabı) nedeni ile de olabilir.

   Aşırı sıcak havalarda burun kuruluğu olması ve yine sıcaklara bağlı kalpte ritim bozukluğu gelişebilir ve göğüste baskı hissi olabilir.

   Gastroözofageal reflü nedeni ile geniz akıntısı ve geniz akıntısına bağlı geniz bölgesinin sekresyon ile dolması nedeni ile burun kuruluğu gelişebilir ve yine gastroözofageal reflüye bağlı göğüste baskı hissi olabilir.

   Sigara kullanımına bağlı, az su içmeye bağlı, iç kulak sıvı dengesi bozukluğuna bağlı, alerjik nezle, alerjik geniz akıntısı, polen alerjisi, besin alerjisi gibi alerjik durumlara bağlı burun kuruğu görülebilir.

   Sizin anlattığınız durumun alerjik reaksiyonlara (polen alerjisi, besin alerjisi, alerjik geniz akıntısı gibi) bağlı olma ihtimali de vardır.

   Polen alerjisi, kişinin hangi bitkinin ya da hangi ağacın polenlerine alerjisi olduğuna bağlı mart aylarında başlayıp ekim aylarına kadar sürebilmektedir.

   Yani birçok neden olabilir, bu nedenle öncelikle KBB uzmanına gitmeniz doğru olur.

   Bu durum KBB uzmanlığında çözülmez ve bu durum sizi ciddi şekilde rahatsız ediyor ise, uzun zamandır bu şikayetleriniz devam ediyor ise alerji immünoloji bölümünde bu durumun araştırılması gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 4. duru

  14 Ağustos 2016 at 21:46

  merhabalar burnumun üstü sanırım tahriş oldu ve soyuldu soyulduktan sonrada kızardı ve leke gibi kızarıklar oldu herhangibir rahatsızlık vermiyor fakat burnuma dokununca sanki üstünde jelatin varmış gibi duruyor ne önerirsiniz acil cevap bekliyorum teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   16 Ağustos 2016 at 14:32

   Burun cildi nezleye bağlı çok sık silmekten, yandığı için, deniz ve havuz sonrası yandığı için tahriş olur ve soyulur genellikle.

   Cildin üst tabakası çıktığında alttan gelen tabakada başlangıçta kırmızılık olur ve bu normaldir.

   Bu durum yeni cilt tabakası tamamen oluştuğunda düzelecektir.

   Fakat sızlama yapıyor ve sizi rahatsız ediyor ise eczacınızadan sürülebilecek bir krem önerisi alabilirsiniz.

   Bu durum havuz veya deniz sonrası oluştu ve yanmadığı halde bu duruma geldi ise bir cildiye uzmanına gitmeniz uygun olur, çünkü durup dururken bu tür bir durum oluşmaz ve mantar enfeksiyonu kapmış olabilir.

   Hiç bir travmaya maruz kalmadan (silmek, nezle, yanma gibi) yine bu durumda da bir yerden mantar kapmış olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 5. Zeynep

  28 Ağustos 2016 at 20:36

  Merhaba bende sigara dumaninda tozlu ortamda nefes alamiyorum ve konuşamıyorum nefesim kesiliyor neden olabilir teşekkür ler

  • Sağlık Ocağım

   29 Ağustos 2016 at 22:52

   Ağır kokulara ve tozlara karşı alerjiniz olabilir.

   Yani bu durum alerjik olabilir.

   Alerji immünoloji bölümünde bu durumun araştırılması gerekebilir.

   Sağlık dileğiyle.

 6. hülya

  29 Ağustos 2016 at 01:11

  Merhaba benim üst dişlerimde yanma üstdudağım da uyuşma burnumda sızı var dişlerim zirkonyum ön dişlerim kurtulamıyorum üstdişetim sürekli yanıyor ne yapmam lazım çok kötüyim yardım edin lütfen

  • Sağlık Ocağım

   30 Ağustos 2016 at 18:30

   Diş eti iltihabı veya çürük diş, diş apsesi gibi bir durum olabilir, bu nedenle bir diş doktoruna gitmeden ne yapmanız gerektiği hakkında buradan bir şey söylemek doğru olmaz.

   Bir diş doktoruna gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 7. Adsizz

  3 Kasım 2016 at 10:01

  Merhaba her sabah uyandığımda burnum kupkuru oluyor ve zor nefes alıyorum burnum icindekler de kup kuru oluyor günde 2 litre su içiyorum

  • Sağlık Ocağım

   4 Kasım 2016 at 11:17

   Burun kuruluğunun birçok nedeni olabilir. Yattığınız odanın havasındaki kuruluk, geceleri ağız açık uyumak, soğuk havalar, aşırı sıcak hava gibi nedenler burun kuruluğu yapabilir.

   Sinüslerin tıkanması burun kuruluğu yapabilir.

   Sigara kullanımı ya da bu tür dumanlara maruz kalmak burun kuruluğu yapabilir.

   Hormonal değişimler burun kuruluğu yapabilir.

   Burun polipleri burun kuruluğu yapabilir.

   İç kulak sıvı dengesinin bozulması burun kuruluğu yapabilir.

   Yüksek tansiyon burun kuruluğu yapabilir.

   Bazı sistemik hastalıklar dolaylı olarak burun kuruluğu yapabilir.

   Uzun süreli burun spreylerini kullanmak burun kuruğu yapabilir.

   Öncelikle bir KBB uzmanına gitmeniz doğru olur.

   Sağlık dileğiyle

 8. adsız

  15 Kasım 2016 at 00:43

  merhaba burnumdan aldığım nefes buz gibi ve kupkuru yapıyor genzimi ortam gayet normal sürekli burnum kapalı geziyorum evde bu gün hava soğudu ve yine kabus başladı hayat kalitem sıfırlanıyor doktora gittim aynen anlattım tıpta böyle bir şey yok dedi teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   19 Kasım 2016 at 15:48

   Burun kısmında üşüme genellikle görülebilen bir durumdur, çünkü burun vücudun uç noktasındadır. Boğaz kuruluğu havanın kuru olmasından da kaynaklanabilir, bu gibi durumlarda evin içinde buhar makinesi çalıştırmak faydalı olabilir.

   Kansızlık, tiroid bezinin az çalışması (hipotiroidi) gibi durumlarda da aşırı burun ve diğer vücut kısımlarının üşümesi görülebilir.

   Kronik geniz akıntısı gibi bir durumda da bu tür şikayetler görülebilir. Kronik geniz akıntısı alerjik de olabilir.

   Kansızlık açısından bir değerlendirme yapılmasında fayda var.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

  • Fatma

   5 Aralık 2016 at 15:28

   Merhaba benimde sizin anlattığınız gibi aşağı yukarı buz gibi soğuk .evesin burnumun direği kırılıyor sakızında gözlerimde burnumdakubkuru delireceğim gece uykusu yok gece gündüz kabus gibi

   • Sağlık Ocağım

    9 Aralık 2016 at 00:14

    Hem gözlerinizde hem de burnunuzda kuruluk olması alerjik olabilir. Kimyasal maddelere olan alerjiler, mevsimsel alerjiler bu tür sorunlara neden olabilir.

    Sinüslerde meydana gelebilecek bir tıkanmadan dolayı hem burun kuruluğu hem de gözlerde kuruluk olabilir.

    Kansızlığa bağlı burun kuruluğu olabilir.

    Hormonsal değişimlere bağlı burun kuruluğu olabilir.

    Bir KBB uzmanınca değerlendirme yapılmasında fayda var.

    Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 9. Mehmet

  27 Şubat 2017 at 07:28

  Merhaba,burnumun iç kısmında beyaz renkte kabuklar oluşuyor. Bunları bazen cımbızla temizliyorum tekrar oluşuyor.Bazen kabukları temizlerken kanıyor.Bu beyaz kabuklanma ne olabilir.Şimdiden teşekkür ediyorum

  • Sağlık Ocağım

   3 Mart 2017 at 11:13

   Burun kuruluğundan kaynaklanabilir, alerjik bir problem olabilir. Bir KBB doktoruna gitmeniz daha doğru olur, çünkü burnunuzu kurcaladıkça yara yaparsınız veya damarların çatlamasına neden olursunuz, bu nedenle kurcalamaktan kaçınmanız önemlidir. Evde buhar makinesi kullanmak faydalı olabilir, fakat buhar makinelerinin düzenli temizliği gerekir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemeniz de fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 10. Serkan

  28 Şubat 2017 at 23:03

  Merhaba benım burnumda bi kuruluk var basım dönüyor sürekli ve kulağımda çınlama var daha önce bole bişey yoktu bi evde yaşadım rutubet cok vardı ondan olabilirmi doktora gittim kanımda idrarda falan hiç bişey cıkmadı neden olabilir acaba teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   2 Mart 2017 at 22:05

   Bu durum iç kulak sıvı dengesi bozukluğu olabilir, orta kulak iltihabı birlikteliği olabilir, alerjik bir durum olabilir. Bir KBB uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 11. ahmet çelik

  3 Nisan 2017 at 16:55

  Merhaba agzım ve burnum çok kuruyor agzımdan sürekli köpürüyo gibi tükürme ihtiyaçı duyoyorum.nedeni ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   8 Nisan 2017 at 21:47

   Gecikmeden bir KBB uzmanına başvurmanızda fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 12. Engin

  5 Mayıs 2017 at 13:57

  Benim sorunum iki senedir olan bütün tıkanıklığı il kadın kullanıyorum uzun zamandır geceleri zor uyuyorum kafan hep salak gibi sanki burnum ve arkasi kafamdan ayri gibi sabahlari arka kisimda kabuk tutuyor ben boyle yasamaktan biktim ne yapayim

  • Sağlık Ocağım

   7 Mayıs 2017 at 20:11

   Burun kuruluğunun birçok nedeni olabilir. Alerjik sorunlar uzun süren burun kuruluğuna neden olabilir, sinüzit burun kuruluğuna neden olabilir, burun eti ve burun polipleri burun kuruluğuna neden olabilir, geniz eti burun kuruluğuna neden olabilir, kullanılan burun spreyleri uzun kullanım sonucu burun kuruluğu yapabilir.

   Bir KBB doktoruna gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git