Burun Hastalıkları

Burun Kuruluğu Neden Olur?

Burun kuruluğunu tarif edebilmek için burun fonksiyonlarını tanımak gerekir. Halk arasında bilinen burnun sadece koku alma görevinin olduğudur.

Burun kurumasına neden olan hastalıklar

Burun kuruluğunu tarif edebilmek için burun fonksiyonlarını tanımak gerekir. Halk arasında bilinen burnun sadece koku alma görevinin olduğudur. Aslında burnun akciğerlere giden nefesi ısıtmak ve nemlenmesini sağlamak gibi önemli bir görevi vardır. Çünkü ağızdan veya burundan nefes alıp verme esnasında giren hava oldukça serttir ve nefesimiz direkt bu şekilde akciğerlere ulaştığında solunum yollarında ciddi rahatsızlıklara neden olur.

Burnun buradaki en önemli görevi nefesi nemlendirmek ve ısıtmaktır. Burun kuruluğu, burnun görevi ile tamamen paraleldir. Burun içerisini döşeyen mukoza nemi sağlayan asıl yapıdır. Burun mukozasını ilgilendiren tüm hastalıklar burun kuruluğuna yol açabilir. Burun kuruluğuna neden olan faktörler iki bölümde incelenecek olur ise, burnun kendisine ait nedenler ile burun kuruluğu ve dışarıdan oluşan sebepler ile oluşan burun kuruluğu şeklinde değerlendirilir.

Burun ameliyatları burun kuruluğuna neden olur mu?

Burun operasyonları ve burun içerisine uygulanan bütün müdahaleler burnun kendisini ve mukozasını etkilediği için burnun kurumasına sebep olur. Burun kuruluğu sürecinde mukozayı, bir halı gibi değerlendirdiğimizde bu halının üzerinde bulunan mikroskop ile bakıldığında görülen küçük kıllar vardır. Bu küçük tüyler, burun içerisinde biriken mikroskopik veya makroskopik şekilde görülebilen yabancı partikülleri taşıma görevini üstlenirler.

Burun içerisine yapılan operasyonlar nedeni ile mukozanın bahsi geçen tüy hareketi bozulur ve bu durum burunda kuruluğa ve kabuklanmaya yol açar. Herhangi bir burun operasyonu sonrası ortaya çıkan yara iyileşmesi itibari ile bir hafta on gün içerisindeki oluşan burun kuruluğu ve kabuklanmalar normal kabul edilir. Fakat ameliyat nedeni ile oluşan bir komplikasyondan dolayı burun kuruluğu oluşuyor ise bu durumun araştırılması gerekir. Burun operasyonlarından sonra 10 günden daha uzun süren burun kuruluğu ve kabuklanma olur ise hasta durumunu doktoruna bildirmelidir.

Burun spreyleri burun kuruluğu yapar mı?

Nezle, grip ve alerji ilaçları burun mukozasında bazı değişikliklere neden olur. Alerjinin kendisi burun içerisini döşeyen mokozanın kalınlaşmasını, incelmesini, su tutulumunu ve sıvı dengesini direkt olarak etkileyen bir hastalıktır. Alerji için kullanılan ilaçların özellikle su tutulumu üzerinde olumsuz etkisi vardır. Hem tedavide kullanılan ilaçların hemde hastalığın etkisi ile burun kuruluğu oldukça sık görülür. Özellikle enfeksiyon varlığında burun kuruluğunun yanı sıra burunda kabuklanma ve kötü nefes kokusu da ortaya çıkabilir. Bu gibi burun sorunları hem alerji hemde diğer burnu ilgilendiren hastalıklarda oldukça sık görülür.

Sigara içmek burun kuruluğu yapar mı?

Sigara ve diğer tüm tütün ürünleri (pipo, puro, nargile gibi) burundan geçtiği için iki nedene bağlı olarak burun kurumasına ve burun fonksiyonu kaybına yol açabilir. Bu nedenlerden biri burun kıllarının hareketinin bozulmasına bağlıdır. Sigara ile ilgili burun kuruluğunun diğer bir nedeni ise sigara içerisinde bulunan nikotin gibi kimyasalların kana karışarak oluşturduğu sorunlardır. Sigara kullanan kişiler genellikle alkolde kullanmaktadır ve alkol kullanımınında bu tür durumlara olumsuz etkisi olduğu için burun içerisinde bulunan fonksiyonlar bozulur ve buna bağlı olarak kabuklanma ve burun kuruluğu oluşur.

Burun kuruluğuna neden olan diğer faktörler

Bunların dışında burun kuruluğu yapan nedenler arasındaçevresel faktörler ve bazı hastalıklarda burun kuruluğu yapabilir. Örneğin, çok kuru hava, çok sıcak hava, çok terleyip su kaybetme, çok soğuk hava gibi hava şartları burun kuruluğu yapabilir. Ayrıca az su tüketimi, iç kulak sıvı dengesi bozukluğu gibi etkenlerde burun kuruluğu nedenleri arasında sayılabilen nedenlerdir.

Sjögren sendromu, vücuttaki mukozal dokuların kurumasına sebebiyet veren bir sendromdur. Bu sendrom nedeni ile burunda, gözlerde ve vücudun diğer nemli kısımlarında kuruluğa yol açar. Hormonal değişiklikler, özellikle kadınlarda menopoz dönemi vücudun mukozal dokularında kurumaya neden olarak göz kuruluğu, burun kuruluğu, ağız kuruluğu ve vajina kuruluğu gibi kuruluklara yol açabilir. Yüksek tansiyon, burun kuruluğunun yanı sıra burun kanaması da var ise tansiyon yüksekliği olabilir.

Burun kuruluğunun nedeni nasıl teşhis edilir?

Burun kuruluğu nedenleri genellikle burnun kendisine ait sorunlardan kaynaklanır. Nadir olarak sistemik diğer hastalıklardan ve hormonal sorunlardan da burun kuruluğu oluşabilir. Burun kuruluğu şikayeti ile KBB uzmanına baş vuran hastalarda ilk yapılacak olan teşhis yöntemi iyi bir kulak burun boğaz muayenesi ve hastanın şikayetlerinin dinlenmesidir. Kulak burun boğaz muayenesi standart muayene şeklinde ya da endoskopik muayene şeklinde yapılır. Bunların dışında gerekir ise diğer sistemik hastalıklara yönelik teşhis yöntemlerine baş vurulur.

Burun kuruluğu tedavi edilir mi?

Burun kuruluğu tedavisinde, burun kuruluğunun tedavisinden ziyade burun kuruluğuna neden olan hastalıkların tedavisi yapılır. Burun kuruluğu tedavi edilmez ise burundan geçen havanın nemlenmesi bozulur ve bu durum ağız kuruluğuna, horlamaya ve benzeri şikayetlere yol açabilir. Burun kuruluğu uzun süre tedavi edilmez ise burun içerisinde biriken kabuklar nedeni ile burun içerisine giren havanın filtrelenmesi ve akışı bozulur. Aynı zamanda bu kabuklar enfeksiyon oluşmasına sebep olabilir.

Bu nedenle burun kuruluğunun nedenleri çok geciktirilmeden doğru teşhis edilmeli ve tedavisinin doğru yapılması önemlidir. Burun kuruluğunu önlemek için burun spreyleri kullanılabilir. Fakat burun spreyleri ezbere kullanıldığında yan etkileri vardır. Bu nedenle burun kuruluğu şikayetleri olan kişinin İyi bir KBB uzmanına görünmesi önemlidir.

Burun kuruluğu nasıl önlenir?

Burun kuruluğuna sebep olan hastalıkların tedavisinde hem hastalığa yönelik tedavi hemde burnun nemlenmesine yönelik işlemler uygulanabilir. Bunun için ilaç tedavilerinin yanı sıra bol sıvı tüketimi, yatak odasında nemlendirici buhar makinesi veya sıcak çay makinesinin kaynaması gibi nemlendirme yöntemleri, burna günde bir veya iki kez tuzlu ve karbonatlı su çekmek (1 litre kaynamış temiz suya 2 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı karbonat eklenmiş solüsyon), doktora danışarak eczanelerde okyanus suyu diye bilinen solüsyon kullanmak gibi yöntemler burun kuruluğu için fayda sağlayabilir. Fakat doktora danışmadan burun spreyleri kullanılmamalıdır.

Burun hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Burun tıkanıklığı neden olur
 2. Burun akıntısı neden olur
 3. Burun polipleri nedenleri
 4. Alerjik rinit nedir
 5. Burun kanaması neden olur

49 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  6 Temmuz 2015 at 22:05

  Merhaba, her sabah uyandığımda ağzım kuru dudaklarım ççatlamaktan yara oldu su ve herhangi bir katı yiyecekten tat alamıyorum. acaba neden böyle oluyor?

  • Avatar

   Adsız

   7 Temmuz 2015 at 10:36

   Özellikle sabahları ağız kuruluğu olan bireyler iç hastalıkları bakımından detaylı muayeneden geçmesi çok önemlidir. Şeker hastalığı, hipotiroid, parkinson hastalığı gibi hastalıklar ağız kuruluğu şeklinde kendini belli edebilir. Sabahları ağız kuruluğuna bazen akşam yemeğinde yenilen kızartmalar, turşular, tuzlu yiyecekler gibi ağız kuruluğu yapabilir. Sigara ve alkol kullanımı da sabahları ağız kuruluğu ile uyanmaya neden olur. Dudakların kuruması ve çatlaması yazın güneş ve sıcak, kışın soğuk ve rüzgar, B vitamini eksikliği, A vitamini eksikliği veya fazlalığı, sivilce ilaçları, diş protezi kullananlarda gibi nedenler dudaklarda kurumaya ve çatlamaya neden olur. Dudakların kuruluğunu önlemek için akşamdan nemlendirici sürmek faydalı olabilir. Bu şikayetlerin uzun süre geçmez ise bir diş hekimine ya da iç hastalıkları uzmanına gidilmesi gerekebilir.

 2. Avatar

  Ramil

  20 Haziran 2016 at 09:06

  Merhaba, ben burnumla bazen rahat nefes alamiyorum, gecen yil amaliyat oldum (artik et vardi diye) amma yine de bazen rahat nefes alamiyorum. Burun ifrazati kuruyor sanki, burnumda siskinlik hiss ediyorum, Sabahlari kendimi yorgun hiss ediyorum. bas agrilari da oluyor.
  lutfen yardimci olun.Tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Haziran 2016 at 21:53

   Burun kuruluğuna neden olan birçok faktör vardır.

   Burun kuruluğu burun ameliyatlarından sonra olabilir. Burun ameliyatlarında burun içindeki koruyucu tüylerin yapısı bozulur ve burun kuruluğu olur. Burun ameliyatlarından sonra burun kuruluğu ve kabuklanma gibi durumlar gelişir ise hasta doktorları ile görüşmelidir.

   Diğer burun kuruluğuna neden olan faktörler arasında kuru hava, sıcak hava, az su tüketimi, kafa içi dolaşım bozukluğu, hormonal değişiklikler, bazı sistemik hastalıklar, sinüzit ve sinüzit nedeni ile geniz akıntısı ve buna bağlı burun tıkanıklığı ve burun kuruluğu, çok fazla burun spreyi kullanımı, yüksek tansiyon, sigara dumanına maruz kalma, sigara kullanımı, polen alerjisi gibi birçok nedenler vardır.

   Ameliyatı yapan doktorlarınız ile görüşmenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 3. Avatar

  Lala

  10 Ağustos 2016 at 13:33

  Merhaba. Ben burnumda kuruluk hiss ediyorum. Ozellikle uzanik vaziyetde rahat nefes alamiyorum. Ağzım acik kaliyor genellikle. Ve sanki biri gogsume bastiyor gibi. Bunun nedeni neler ola bilir? TTesekkurler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ağustos 2016 at 12:51

   Burun kuruluğunun birçok nedeni vardır.

   Hem burun kuruluğu hem de göğüste baskı hissi panik atak veya kaygı bozukluğu gibi psikolojik rahatsızlıklardan olabileceği gibi özellikle salgı bezlerini tutan sjögren sendromu olarak bilinen otoimmün hastalıklar grubundan olan bir sistemik hastalık nedeni ile de olabilir.

   Burun kuruluğu snüzit (sinüslerin iltihabı) nedeni ile de olabilir.

   Aşırı sıcak havalarda burun kuruluğu olması ve yine sıcaklara bağlı kalpte ritim bozukluğu gelişebilir ve göğüste baskı hissi olabilir.

   Gastroözofageal reflü nedeni ile geniz akıntısı ve geniz akıntısına bağlı geniz bölgesinin sekresyon ile dolması nedeni ile burun kuruluğu gelişebilir ve yine gastroözofageal reflüye bağlı göğüste baskı hissi olabilir.

   Sigara kullanımına bağlı, az su içmeye bağlı, iç kulak sıvı dengesi bozukluğuna bağlı, alerjik nezle, alerjik geniz akıntısı, polen alerjisi, besin alerjisi gibi alerjik durumlara bağlı burun kuruğu görülebilir.

   Sizin anlattığınız durumun alerjik reaksiyonlara (polen alerjisi, besin alerjisi, alerjik geniz akıntısı gibi) bağlı olma ihtimali de vardır.

   Polen alerjisi, kişinin hangi bitkinin ya da hangi ağacın polenlerine alerjisi olduğuna bağlı mart aylarında başlayıp ekim aylarına kadar sürebilmektedir.

   Yani birçok neden olabilir, bu nedenle öncelikle KBB uzmanına gitmeniz doğru olur.

   Bu durum KBB uzmanlığında çözülmez ve bu durum sizi ciddi şekilde rahatsız ediyor ise, uzun zamandır bu şikayetleriniz devam ediyor ise alerji immünoloji bölümünde bu durumun araştırılması gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 4. Avatar

  duru

  14 Ağustos 2016 at 21:46

  merhabalar burnumun üstü sanırım tahriş oldu ve soyuldu soyulduktan sonrada kızardı ve leke gibi kızarıklar oldu herhangibir rahatsızlık vermiyor fakat burnuma dokununca sanki üstünde jelatin varmış gibi duruyor ne önerirsiniz acil cevap bekliyorum teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Ağustos 2016 at 14:32

   Burun cildi nezleye bağlı çok sık silmekten, yandığı için, deniz ve havuz sonrası yandığı için tahriş olur ve soyulur genellikle.

   Cildin üst tabakası çıktığında alttan gelen tabakada başlangıçta kırmızılık olur ve bu normaldir.

   Bu durum yeni cilt tabakası tamamen oluştuğunda düzelecektir.

   Fakat sızlama yapıyor ve sizi rahatsız ediyor ise eczacınızadan sürülebilecek bir krem önerisi alabilirsiniz.

   Bu durum havuz veya deniz sonrası oluştu ve yanmadığı halde bu duruma geldi ise bir cildiye uzmanına gitmeniz uygun olur, çünkü durup dururken bu tür bir durum oluşmaz ve mantar enfeksiyonu kapmış olabilir.

   Hiç bir travmaya maruz kalmadan (silmek, nezle, yanma gibi) yine bu durumda da bir yerden mantar kapmış olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 5. Avatar

  Zeynep

  28 Ağustos 2016 at 20:36

  Merhaba bende sigara dumaninda tozlu ortamda nefes alamiyorum ve konuşamıyorum nefesim kesiliyor neden olabilir teşekkür ler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ağustos 2016 at 22:52

   Ağır kokulara ve tozlara karşı alerjiniz olabilir.

   Yani bu durum alerjik olabilir.

   Alerji immünoloji bölümünde bu durumun araştırılması gerekebilir.

   Sağlık dileğiyle.

 6. Avatar

  hülya

  29 Ağustos 2016 at 01:11

  Merhaba benim üst dişlerimde yanma üstdudağım da uyuşma burnumda sızı var dişlerim zirkonyum ön dişlerim kurtulamıyorum üstdişetim sürekli yanıyor ne yapmam lazım çok kötüyim yardım edin lütfen

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Ağustos 2016 at 18:30

   Diş eti iltihabı veya çürük diş, diş apsesi gibi bir durum olabilir, bu nedenle bir diş doktoruna gitmeden ne yapmanız gerektiği hakkında buradan bir şey söylemek doğru olmaz.

   Bir diş doktoruna gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 7. Avatar

  adsız

  15 Kasım 2016 at 00:43

  merhaba burnumdan aldığım nefes buz gibi ve kupkuru yapıyor genzimi ortam gayet normal sürekli burnum kapalı geziyorum evde bu gün hava soğudu ve yine kabus başladı hayat kalitem sıfırlanıyor doktora gittim aynen anlattım tıpta böyle bir şey yok dedi teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Kasım 2016 at 15:48

   Burun kısmında üşüme genellikle görülebilen bir durumdur, çünkü burun vücudun uç noktasındadır. Boğaz kuruluğu havanın kuru olmasından da kaynaklanabilir, bu gibi durumlarda evin içinde buhar makinesi çalıştırmak faydalı olabilir.

   Kansızlık, tiroid bezinin az çalışması (hipotiroidi) gibi durumlarda da aşırı burun ve diğer vücut kısımlarının üşümesi görülebilir.

   Kronik geniz akıntısı gibi bir durumda da bu tür şikayetler görülebilir. Kronik geniz akıntısı alerjik de olabilir.

   Kansızlık açısından bir değerlendirme yapılmasında fayda var.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

  • Avatar

   Fatma

   5 Aralık 2016 at 15:28

   Merhaba benimde sizin anlattığınız gibi aşağı yukarı buz gibi soğuk .evesin burnumun direği kırılıyor sakızında gözlerimde burnumdakubkuru delireceğim gece uykusu yok gece gündüz kabus gibi

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    9 Aralık 2016 at 00:14

    Hem gözlerinizde hem de burnunuzda kuruluk olması alerjik olabilir. Kimyasal maddelere olan alerjiler, mevsimsel alerjiler bu tür sorunlara neden olabilir.

    Sinüslerde meydana gelebilecek bir tıkanmadan dolayı hem burun kuruluğu hem de gözlerde kuruluk olabilir.

    Kansızlığa bağlı burun kuruluğu olabilir.

    Hormonsal değişimlere bağlı burun kuruluğu olabilir.

    Bir KBB uzmanınca değerlendirme yapılmasında fayda var.

    Sağlık ve iyilik dileğiyle.

  • Avatar

   Burçim

   21 Ocak 2018 at 23:44

   Sizi en iyi ben anlarım. Aynı şeyleri yaşıyorum ve kış geldiği zaman hayat bana eziyet oluyor. Şu anda bile nefes alırken burnum acıyor, genzim yanıyor ve sanki boğazım şişecek gibi hissediyorum. Yazının üstünden çok zaman geçmiş, bir çözüm bulabildiniz mi?

 8. Avatar

  Mehmet

  27 Şubat 2017 at 07:28

  Merhaba,burnumun iç kısmında beyaz renkte kabuklar oluşuyor. Bunları bazen cımbızla temizliyorum tekrar oluşuyor.Bazen kabukları temizlerken kanıyor.Bu beyaz kabuklanma ne olabilir.Şimdiden teşekkür ediyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Mart 2017 at 11:13

   Burun kuruluğundan kaynaklanabilir, alerjik bir problem olabilir. Bir KBB doktoruna gitmeniz daha doğru olur, çünkü burnunuzu kurcaladıkça yara yaparsınız veya damarların çatlamasına neden olursunuz, bu nedenle kurcalamaktan kaçınmanız önemlidir. Evde buhar makinesi kullanmak faydalı olabilir, fakat buhar makinelerinin düzenli temizliği gerekir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemeniz de fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 9. Avatar

  Serkan

  28 Şubat 2017 at 23:03

  Merhaba benım burnumda bi kuruluk var basım dönüyor sürekli ve kulağımda çınlama var daha önce bole bişey yoktu bi evde yaşadım rutubet cok vardı ondan olabilirmi doktora gittim kanımda idrarda falan hiç bişey cıkmadı neden olabilir acaba teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Mart 2017 at 22:05

   Bu durum iç kulak sıvı dengesi bozukluğu olabilir, orta kulak iltihabı birlikteliği olabilir, alerjik bir durum olabilir. Bir KBB uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 10. Avatar

  ahmet çelik

  3 Nisan 2017 at 16:55

  Merhaba agzım ve burnum çok kuruyor agzımdan sürekli köpürüyo gibi tükürme ihtiyaçı duyoyorum.nedeni ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Nisan 2017 at 21:47

   Gecikmeden bir KBB uzmanına başvurmanızda fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 11. Avatar

  Engin

  5 Mayıs 2017 at 13:57

  Benim sorunum iki senedir olan bütün tıkanıklığı il kadın kullanıyorum uzun zamandır geceleri zor uyuyorum kafan hep salak gibi sanki burnum ve arkasi kafamdan ayri gibi sabahlari arka kisimda kabuk tutuyor ben boyle yasamaktan biktim ne yapayim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Mayıs 2017 at 20:11

   Burun kuruluğunun birçok nedeni olabilir. Alerjik sorunlar uzun süren burun kuruluğuna neden olabilir, sinüzit burun kuruluğuna neden olabilir, burun eti ve burun polipleri burun kuruluğuna neden olabilir, geniz eti burun kuruluğuna neden olabilir, kullanılan burun spreyleri uzun kullanım sonucu burun kuruluğu yapabilir.

   Bir KBB doktoruna gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 12. Avatar

  Sıtkıye

  29 Mayıs 2017 at 08:58

  Ağzım sürekli kuruyor.Doktora gittim tüm testler yapıldı hiçbir test pozitif çıkmadı. Fakat hiçbirşey de yapamadılar . Bu kuruluktan nasıl kurtulabilirim? Bir ara sinüzit için spreyler kullanmıştım bunlar neden olabilir mi? Eğer neden onlarca ne yapabilirim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Haziran 2017 at 11:42

   Kullanılan birçok ilaç veya sprey ağız kuruluğu yapabilir. Kullandığınız ilaca bağlı ağız kuruluğu yapıp yapmadığı değişiklik gösterebilir. Doğum kontrol ilaçları ağız kuruluğu yapabilir. Sinüzit kronikleşebilir ve buna bağlı olarak burun tıkanıklığı süreklilik gösterebilir, burun tıkanıklığı nedeni ile de geceleri sürekli ağzınızı açarak uyumak zorunda kalabilirsiniz, bu da ağız kuruluğuna sebep olur. Bu açıdan burun tıkanıklığı olup olmadığı da KBB hekimi tarafından bakılabilir.

   Ayrıca ağız kuruluğuna tükürük salgısında azalmaya neden olan durumlar da sebep olabilir. Altta yatan bir duruma bağlı gelişen Sjögren sendromunda ağız kuruluğu olabilir. Tükürük bezi kistleri olabilir. Uyku apnesi ağız kuruluğuna neden olabilir. Burun polipleri, burun eti büyümesi, burun eğriliği gibi nedenler ağız kuruluğuna neden olabilir. Uyku apnesi için uyku polikliniğinde tetkikler yapılması gerekir. Bazı romatolojik hastalıklar ağız kuruluğuna neden olabilir ve bunlar için romatoloji alanında araştırmaların yapılması gerekir. Troid hastalıkları ağız ve boğaz kuruluğuna neden olabilir. Psikolojik bazı hastalıklar (anksiyete bozuklukları, panik atak gibi) ağız kuruluğu yapabilir. Şeker hastalığı ağız kuruluğu yapabilir. Menopoz dönemleri ağız kuruluğu yapabilir. Besin alerjileri veya diğer alerjik sorunlar ağız ve boğaz kuruluğu yapabilir.

   Yani bu duruma sebep olabilecek birçok hastalık ya da problem vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 13. Avatar

  Cansu

  16 Temmuz 2017 at 21:35

  Merhaba, benim burun deliklerm sanki yapışmış gibi devamlı burnunu oynatma hissi var hiç bir doktora anlatamadım bu bende inanılmaz bir ağrı yapıyor. Sinüzit deyip gönderiyolar ciddi anlamda hayatımi etkiliyor bu durum. Sizce bu nedir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Temmuz 2017 at 22:29

   Burun etleri ile burun orta bölmesi arasında yapışıklık olabilir ve hissetiğiniz bu şikayet buna bağlı olabilir.

   Burunun içinin yapışıyormuş gibi olmasının bir diğer nedeni de aşırı burun kuruluğu olabilir. Kronik sinüzit, uyku apnesi, aşırı sıcak havalar, sigara kullanımı, sigara dumanına maruz kalma, alerjik sebepler de burun kuruluğu yaparak bu tür şikayetlere neden olabilir. Nazal vestibüler stenoz nedeni ile anlattığınız şikayetler görülebilir. Bazı ilaçlar da burun kuruluğu yapabilir. Göz damlaları burun kuruluğu yapabilir.

   KBB cerrahisi, uyku apnesi bakımından göğüs hastalıkları uzmanı, alerjik sebepler bakımından alerji immünoloji gibi bölümler tarafından bu durumun değerlendirilmesinde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 14. Avatar

  Muhammed

  27 Temmuz 2017 at 22:20

  merhaba burnum kuruyo delikleri daralıyo aldıgım nefes sanki bosa gidiyo ve basım agrıyo ama terlediğim zaman sanki burnumda biyer gevşiyo hani kulak tıkandıgında acılır ya ozaman cok rahatım nefes aldıgımı anlamıyorum bile basımda rahatlıyo ve ve sanki aldıgım nefes başımın icine kadar gidiyo cok rahat oluyorum cok doktora gittim ama bir türlü sorun bulunmadı tomografi cektirdik iki defa tertemiz sinuzit yok antibiyotik kullandım alerjiktir diue ilac kullandım ama faydasını gormedim he birde burnum tıkandıgında igrenc kokan bir geniz akıntısı oluyo yardımcı olursanız teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Temmuz 2017 at 20:28

   Burun kuruluğu, geniz akıntısı doktorunuzun da söylediği gibi alerjik olabilir, alerjik sorunlar kişi alerjene maruz kaldığı sürece ilaç kullanılsa bile devam edebilir ya da tedavi sonrası hemen tekrarlayabilir.

   Neye alerjinizin olduğuna bağlı değişmekle birlikte sürekli alerjene maruz kalıyor olabilirsiniz. Örneğin polen alerjisi alrjik riniti olan kişilerde Mart ayından Eylül-Ekim aylarına kadar devam edebilir. Akar alerjisini önlemek zaten çok mümkün değildir (çünkü ev tozları her zaman mevcuttur). İş koşullarındaki maddelere, kokulara karşı alerjiniz varsa bundan korunmanız da zordur. Sigara kullanıyorsanız veya bir şekilde sigara dumanına maruz kalıyorsanız ve sigara dumanına ve kokusuna alerjiniz varsa zaten alerjenden hiç kurtulma imkanınız yoktur. Hayvan alerjiniz varsa ve evinizde hayvan varsa bundan kurtulmak için alerjiye neden olan hayvandan kurtulmanız gerekir.

   Mantarlar alerjiye sebep oluyorsa ev içinde ıslak bir çamaşır asılmamalı (banyo havluları dahil), banyolarda ıslak kalan ve mantar üretebilecek (banyo bezleri gibi) bulundurulmamalı, küflenmiş hiç bir şeye maruz kalınmamalı, ev sık sık havalandırılmalı, ev nemli bir ev ise ve mümkünse daha havadar bir eve çıkılmalı, evde canlı çiçek veya boş ama toprak olan saksılar bulundurulmamalı nemli ve yağmurlu havalarda mantar sporlarına maruz kalınmaması için gerekmedikçe dışarıya çıkılmamalı gibi birçok önlem gerekir, ancak bu kadar çok önlemi almak mümkün olmayacağı için ve neye alerjiniz olduğunu bilmediğiniz için en iyisi alerji immünoloji bölümüne gitmenizde fayda vardır.

   Geniz akıntısı, burun kuruluğu, kötü koku alerji sorunu olan kişilerde oldukça sık görülen şikayetlerdir. Terlediğinizde burnun rahatlaması burun kuruluğu olduğu için olabilir. Alerjik riniti olan kişilerde zamanla birçok alerjene karşı alerji gelişebilir ve yıl boyu sürebilir.

   İyi KBB uzmanınca ya da alerji immünolji uzmanınca değerlendirmeler yapılması faydalı olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 15. Avatar

  METİN

  26 Ağustos 2017 at 12:16

  Merhaba,
  Burnumda aşırı kuruluk var. Gün içerisinde kabuk kabuk yapılar burnum içinden dökülüyor.
  Sürekli kaşıntı. Dışarıya sızmayan çok ufak minimal kanamalar oluyor.
  Özellikle sabahları uyandığımda da burnumun iç yüzeyi ince, kaygan, sarı bir zar tabakası ile kaplanmış oluyor. Bu tabaka biraz nemli fakat kötü kokulu, rahatsız edici ve çok kaşındırıyor. Mecburen bu tabakayı da temizliyorum daha sonra gün boyu kuruluk devam ediyor. Yaz-kış fark etmiyor birden ortaya çıkıyor. Sanırım alerjik ama neden kaynaklandığını bilemiyorum.
  5-6 yıl öncesinde askerdeyken gittiğim doktor alerjik rinit teşhisi koymuştu. Verdiği antihistaminik hapı yutunca uykudan uyanamadığım için uzun süre kullanamadım. Kuruluğa da bir faydası olmadı. Krem sürerek etkisini hafifleştirmeye çalışıyorum fakat günlük yaşamımı çok olumsuz etkiliyor.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ağustos 2017 at 14:19

   Anlattığınız durum alerjik rinite bağlı olabilir. Alerjik riniti olan kişilerde bazı dönemler alerji sorunu bir şeylere bağlı tetiklenerek her şeye karşı alerji gelişebilir ve bu durum eskiden baharları ve sonbaharları olurken tetiklendiğinde yıl boyu devam edebilir ve birçok alerjene karşı (toz, polen, besin, hayvan, duman, kimyasallar gibi) alerjik reaksiyon olabileceği için bu şekilde dönem dönem çok rahatsız edici olabilir. Burun kuruluğu alerjik rinitin önemli bir belirtisidir.

   Ayrıca dönem dönem vitamin eksiklikleri, hormonal dengesizlikler bu durumu ciddi şekilde tetikleyebilir. Bazen mide ile ilgili problemler, onikiparmak bağırsağı ile ilgili problemler emilim bozukluğuna neden olarak vitamin eksikliklerine yol açabilir.

   Yine alerjik sinüzit, burun eti, burun eğriliği gibi durumlar da burunda kuruluğa neden olabilir.

   Bu durumun alerji immünoloji bölümünde daha detaylı araştırılması faydalı olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 16. Avatar

  Nur44

  1 Eylül 2017 at 03:27

  İyi günler benim burnumda kuruluk ve kaşıntı var aynı şekilde boğazımda genzimdede var yutkunurken zorlanıyorum boğazımda yutkunurken kaşıyor ve bişi batıyor gibi ağrılar oluşuyor burnum kuru ve aşırı derecede kaşıyor ve birde hapşuruyorum ara ara normalden biraz fazla yani ve faranjitimde var benim daha önce sesim kısıldı 20 25 gün ama bu faranjitten kaynaklı değil gibi hiç böyle olmamıştım daha önce neden olabilir bana yardımcı olabilirmi sinir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Eylül 2017 at 01:07

   Hem farenjit oluşumu hem de anlattığınız diğer şikayetler alerjik rinite bağlı olabilir. Alerjik riniti olan kişilerde alerjene veya alerjenlere maruz kalındığı sürece bu şikayetler tekrarlayabilir zamanla tedavi yapılmaz ise daha da kötüleşebilir. Boğazınızdaki sorun farenjite ya da özofajite bağlı da olabilir. Farenjit, özofajit alerjik de olabilen durumlardır. Eğer sigara kullanımı söz konusu ise bu durum sigara kullanımına bağlı da olabilir.

   İyi bir KBB doktoruna gitmeniz önemlidir. Bu durum yemek borusunda, yutakta daha ciddi sorunlara yol açabilir. Daha sonra neye ya da nelere alerjinizin olduğunun bulunması için alerji immünoloji bölümüne gitmeniz faydalı olacaktır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 17. Avatar

  Hakan

  7 Ekim 2017 at 22:25

  Merhaba ben lisede burnuma top çatması sonucu kanamayı engellemek için pamukla tıkadım .daha sonra uyudum ve sonra sağ burnumda nefes almakta güçlük çekmeye ve sağ burnumda kuruluk oluştu.deviosyon ameliyatı oldum biraz daha iyi ama hala biraz kuruluk var nefes almakta zorlandığım zamanlar oluyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ekim 2017 at 12:39

   Ameliyattan sonra da burun kuruluğu devam edebilir. Burun ile ilgili cerrahi müdahaleler burun mukozasını etkilediği için burun kuruluğuna yol açabilir. Ameliyattan sonra burun kuruluğu belli bir zaman sonra geçmese doktora danışmak önemlidir. Nefes almakta zorlanmanızın başka bir sebebi de olabilir. Doktorunuza danışarak oda nemlendirici kullanmak faydalı olabilir. Yeterli su tükettiğinizden emin olmanız önemlidir. Sigara, alkol, kahve, tuz tüketiminin fazla olması mukozalarda kuruluğa neden olabileceğinden bunlar konusunda dikkatli olmanız fayda sağlayabilir.

   KBB doktorunuzla tekrar görüşmeniz faydalı olacaktır.

 18. Avatar

  Hasan

  11 Ekim 2017 at 19:37

  Merhaba benim burnumda kuruma oluyor sürekli temizliyorum hemen kuruyo dokunun ada acıyor burnum yardım edebilir misiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Ekim 2017 at 13:50

   Rinit oluşmuş olabilir. Burun mukozasının yapısında ve işlevinde bozulmaya neden olabilecek bazı faktörler burun kuruluğuna yol açabilir. Kuru hava, sigara kullanımı, alerjik enlamasyon, çok su kaybetme, az su tüketme, vücutta sıvı dengesini bozan sebepler, hormonal etkenler, burnun kendisine ait sorunlar, bazı ilaçlar, sjögren sendromu gibi durumlar burun kuruluğuna yol açabilir.

   Bir KBB uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 19. Avatar

  Bahri

  28 Kasım 2017 at 17:59

  Burun kuruluğu babadan genetik olarak bana da geçmiş diyebilirim.
  45 yaşındayım. Kendimi bildim bileli Grip olmam dışında burnumun aktığını hatirlamam.
  Yaklaşık 20 sene önce uşuttugumde geceleri burnum kururdu uykudan kaldirirdi. Şimdiye kadar geçici çözümlerle sprey vazelin krem sürerek geldim. Şu anda bunları kullanınca alerji oluyor, nefes alırken yanma oluyor.
  KKB ye gittim onlar da nemlendirici verdi çözüm olmadı.
  Ne yapmam,nereye gitmem gerekir.
  Tsk ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Aralık 2017 at 22:45

   Konjenital (doğumsal) koanal artrezi gibi bir duruma bağlı tıkanıklık ve buna bağlı burun kuruluğu olabilir. Tabii burun kuruluğuna neden olan diğer durumlar söz konusu değilse. Burun mukozasını etkileyen bütün hastalıklar ve problemler burun kuruluğuna neden olabilir.

   Hiperplastik atrofik rinit denilen rinit tipi olabilir.

   Geçirilen burun operasyonlarına bağlı kronik burun kuruluğu olabilir.

   Sjögren sendromu burun kuruluğuna neden olabilir.

   Saman nezlesi burun kuruluğuna neden olabilir.

   Bu tür durumların da araştırılması gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 20. Avatar

  belgin

  6 Aralık 2017 at 14:59

  merhaba benim burnumda kuruma oluyor ve cok rahsatsz oluyorm arada azda olsa kanıyor kötü kokular alıyorum bugun dr gittim burun eğriliği var dedi krem ve deniz suyu verdı 20dk amelıyatı var labılırsın dedı olmam şartmı nefes aluırum ama burundan az ağız kuruluğmda var ameliyt olsammı bılenıyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Aralık 2017 at 13:44

   BURUN EĞRİLİĞİ (SEPTUM DEVİASYONU), gerek gelişimsel olarak septumun aşırı büyümesi ve çevresine sığamadığı için S veya C şeklinde kıvrılması sonucu gerekse burna gelen darbeler sonucunda oluşan kırıklara bağlı olarak oluşabilir. Septumun kıvrılması ya da kalınlaşması, burun içindeki hava yolunu daraltır veya tam olarak tıkayabilir. BU nedenle burundan nefes almak zorlaşır ve kişi ağızdan nefes almak zorunda kalır, bu da bazı sağlık sorunları beraberinde getirir. Beslenme sırasında ağızdan nefes almak kişiye sıkıntı verir, horlamaya sebep olur, ağız ve burun kurulukları olur, ağız solunumundan dolayı üst solunum yolu enfeksiyonları (farenjit, larenjit, sinüzit gibi) daha sık oluşur.

   Ameliyat kararı tabii ki sizindir. Buradan, bu konuda yönlendirme yapmak mümkün değildir. Hem KBB uzmanı hem de plastik cerrahi uzmanı ile görüşmeniz ve onlardan ameliyatınızın nasıl geçeceği hakkında bilgi almanız size daha fazla fayda sağlayacaktır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 21. Avatar

  İrem

  10 Aralık 2017 at 16:04

  Merhaba geçen sene sürekli takanıyordum. Özellikle soğuk günlerde. Her sabah üst üste hapşırarak uyanıyordum. Sonra doktora gittim. Ameliyat dedi. Üç adet doktora gittim hatta… Üçüncüsü hem estetik ameliyat önerdi burun düşmesi varmış hem de burun etleri şiştiğini ve bunlara da müdahale edilmesini söyledi. Sonra yaz gelince ilginç bir şekilde tıkanma geçti. Hapşırma devam ettiği için alerji testi yaptırdım. Hiçbir şeye alerjim çıkmadı. Yaz sonu tıkanıklık yokken burnum kanamaya başladı. Hala daha bazı sabahlar burnum kanayarak uyanıyorum. Bu kış çok tıkanma problemi yaşamadım ama şimdi de sabahları kanamış bir burunla uyanıyorum. Bu da çok sinir bozucu. İlla ameliyat olmam gerekiyor mu? Burnumda belirgin hiçbir şey yok. Hatta oldukça ufak bir burnum var. S C şekillerinde göz ile görünmüyor. Güzel de bir burnum var 🙂 ameliyat olursam bozulur diye çekiniyorum sanırım. Ne yapmam gerekiyor acaba bir kez daha doktora gitmeli miyim? Yoksa nemlendirici kullanmam kanamalara iyi gelir mi? Kafam çok karışık… Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Aralık 2017 at 22:58

   Burun eti büyümeleri, hapşırmalar alerjik reaksiyonlara bağlı olabilir. Birçok etken alerjiye yol açabilir. Sigara dumanı, tozlar, maytlar, hayvan tüyleri, kepekleri, kızartma kokuları, parfüm-deterjan kokuları, polenler, gıdalar gibi birçok etken alerjiye sebep olabilir ve bütün bunlara yönelik testler de gerekebilir.

   Burun eti büyümesinin en önemli belirtisi burun tıkanıklığıdır. Sürekli ağızdan solunum olacağı için sık üst solunum yolu enfeksiyonları, horlama, ağız kuruluğu gibi başka belirtiler de görülebilir.

   Siz dışarıdan her ne kadar bir bozukluk görmeseniz de hafif eğrilikler, düşüklükler dışarıdan belli olmayabilir. Fakat sizdeki şikayetler ”Koanal artrezi” denilen doğumsal bir bozukluğa bağlı da olabilir. Koanal artrezi, geniz ve burun arasında bulunan geniz açılma delikleri olan koana’ların anne karnındayken gelişim sırasında anormal kemik ya da yumuşak doku tarafından kapalı olması olarak tanımlanabilir. Yani bu tür bir durum da olabilir veya olmayabilir. Bu bakımdan da araştırmalar yapılması faydalı olabilir. Burun polipleri olabilir. Çünkü burun kanaması genellikle burun poliplerinde görülür.

   Ameliyat kararını siz ve doktorunuz vereceksiniz, bu konuda buradan bir yönlendirme yapmak doğru olmaz. Her ameliyatın avantajları ve dezavantajları olabilir. Ameliyat kararını vermeden önce bunları doktorunuz ile daha detaylı görüşerek karar vermelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 22. Avatar

  Yardim

  10 Temmuz 2018 at 07:40

  Merhaba , yaklaşık 8 aydır ciddi şekilde burun içi kuruluk var bende. Kbb uzman bir kişi bana sprey tarzı bişey verdi. Bu da gecirmezse git muayene ol çünkü son sprey bu dedi. Yani kullanılacak. Muayene için hastaneye gittiğimde çok kötü olmuş dedi kbb doktoru. Bu spreyi de kullanmissan geçirmemisse sende başka bişey olabilir dedi. Dahiliyeye sevk etti. Dahiliye de bir sürü tahlil yaptırdı. B12 d3 ve bazı değerlerim çok düşük çıktı b12 26 çıktı. Bunlardan kaynaklı olabilir dedi. Bana iğne verdi. Kullandım ama hâlâ aynı. Bu defa kulağıma vuruyor ağrısı ve üst dişlerim sanki çürümüş gibi ağrıyor. Ne yapmam lazım sizce neyden olabilir bu lütfen yardımcı olun

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Temmuz 2018 at 13:37

   Bilinçsizce ve aşırı burun spreyi kullanımı burun mukozasının nemlenmesini etkileyerek kuruluğa neden olabilir. Ancak burun kuruluğu sinüzit, rinit gibi üst solunum yolu ile ilgili iltihabi durumlara bağlı da olabilir. Sinüzit, rinit kronikleşebilir ve bunlar alrjik olabilir. Farenjit, özofajit gibi yemek borusuna ait iltihabi durumlara bağlı kulak ağrısı, kulak iltihabına bağlı kulak ağrısı olabilir. Yani üst solunum yollarınızda alerjik etkenlere bağlı iltihabi durumlar olabilir ve bunlar kronikleşmiş olabilir.

   Alerji immünoloji bölümüne gitmenizde fayda vardır. Burada daha detaylı araştırmalar yapılarak sebep bulunmaya çalışılır. Yemek borusunun değerlendirilmesi için gastroloji bölümüne gitmek gerekir.

   Sigara kullanımı varsa veya pasif içici iseniz veya bazı alerjenler sizde alerjiye neden oluyorsa bu anlattığınız durumlar olabilir. Sigara kullanımı B vitamininin emilimini bozarak B vitamini eksikliğine yol açabilir. Bu vitamin eksiklikleri alerjik durumların şiddetlenmesine veya ortaya çıkmasına neden olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 23. Avatar

  seda

  1 Ağustos 2018 at 11:54

  Merhaba hocam ben iki seneye yakındır ne olduğunu hala bilemediğim bir sorunla uğraşıyorum bu sorunum kış günü duman kokularını sol burnumdan fazla soluma yolu ile alma sonucu başladı. Bunun sonucunda gözümde sol kulağımda beynimde şakaklarıma kadar basınc seklinde acı cektim sürekli göz doktoruna gittim bişey cıkmadı kbb baktı konka büyüme olabilir dedi ama sprey verdi gecti gibi oldu geçmedi tekrar basladı ardından nöroloji eeg emg mr cekti plak var dedi ama ms değil dedi şükür ve ben en son dün gene aynı sorunlarla basbasayım. İşyerine gelen giden herkesin parfüm kokusu sokakta lokantaların kokusu sigara kokuları mahvediyor beni ve istanbulda koku labaratuvarında baktırdım akupunktur tedavisi verdiler benim sorunum hala devam ediyor sol burnumun içi acıyor bastırınca sağ burnum zaten arada tıkanıyor anlamıyorum lütfen yardımcı olursanız sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ağustos 2018 at 01:54

   Bahsettiğiniz durum alerjik olabilir. Alerjik problemleri olan kişilerde (özellikle alerjik riniti olanlarda) zamanla birçok alerjene (örn. ilk başlarda sadece polen alerjisi varsa ilerleyen dönemlerde toza, dumana, ağır kokulara (kızartma kokusu dahil), kimyasallar, kozmetik ürünlerine, akarlara, mantarlara, hayvan tüyleri ve kepeklerine, böcek ısırmalarına, yenilen bazı besinlere gibi) karşı alerji gelişebilir. Alerjik rinit nazal mukozanın havayla solunan bir alerjenle karşılaştığı anda ortaya çıkan inflamatuar cevaptır. Alerjik rinit her yaşta görülebilmekle birlikte en sık başlangıç yaşı çocukluktan erişkinlik çağına geçildiği yıllardır. Alerjik rinite sıklıkla eşlik eden hastalıklar;effüzyonlu otitis media (orta kulak iltihabı), sinüzit, konjonktivit, farenjit, uyku bozukluklarıdır.

   Bu tür durumların tam olarak araştırılması için en iyisi alerji immünoloji bölümüne gitmek gerekir. Alerjik olduğu tespit edildiğinde alerji immünoloji uzmanınız alerji aşısı önerebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git