B

Bulimia Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Bulimia nedir?

Bulimia, gizli atıştırmalar şeklindeki yeme nöbetlerinin ve ardından kilo vermek için kişinin kendini kusturduğu ya da müshil ya da idrar söktürücü ilaçlar kullandığı bir yeme bozukluğudur.

Bazı bulimiklerin aşırı egzersiz yaptıkları da görülür. Bulimiaya, anoreksiya nervoza’dan daha sık rastlanır. Ancak genelde bu iki bozukluk birlikte görülür veya anorektik hastalarda da bulimia görülebilir.

Bulimianın nedeni tam olarak bilinmemektedir ancak ayrılık, kişinin sevdiği birini kaybetmesi, stres, kişinin kilo probleminin olması, yemenin ayıp görüldüğü ve zayıflığın taktir edildiği kültürel çevre, iş çevresi bozukluğu gibi durumlar bulimia bozukluğunun ortaya çıkmasında tetikleyici olabilir.

Bulimia hastalığı neden olur?

Bulimia tipik olarak rejim yapmaya çalışan ergenlerde başlar. Bu ergenler, kusma ve müshil kullanımı, idrar söktürücülerin kullanımı, aşırı egzersizin kilo vermelerine yardımcı olduğunu keşfetmişlerdir.

Aşırı atıştırma ve çıkarma atakları haftada bir ya da daha fazla kez tekrarlanır. Atıştırma nöbetleri depresyon, can sıkıntısı, anksiyete ya da yalnızlık ve üzücü olaylar gibi nedenler ile tetiklenebilir. Bulimiklerin %90’ı genç ya da üniversite yaşlarındaki kızlardır. Diğerleri ise ergen erkeklerdir.

Aile öyküsünde yeme bozukluğu, madde ve alkol kullanımı bulunan ergenler ve cinsel istismara maruz kalan ergenler bulimia hastalığına yakalanma bakımından risk altındadır. Manken, dansçı veya oyuncu olmak için zayıflamaya çalışan gençlerde de bulimia problemi ortaya çıkabilir.

Bulimia hastalığı belirtileri

 • Pek çok bulimiğin genel görünümleri sağlıklıdır.
 • Hastalıklarını yıllarca başarıyla saklayabilirler.
 • Bu kişilerin kiloları değişkenlik gösterse de çoğunlukla aşırı zayıf olanlarına rastlanmaz.
 • Fiziksel belirtiler genelde kusma nedeniyle ortaya çıkar.
 • İlk belirti kişinin elinde olanı ve elin sürekli olarak ağza sokulması nedeni ile görülen bir nedbe oluşumudur.
 • Yineleyen kusmalar diş minelerine zarar vererek diş çürüklerine, dişlerde renk değişikliklerine ve sıcak- soğuk içeceklere karşı hassasiyete neden olabilir. Kusma nedeni ile hastanın çenesinde yer alan tükürük bezleri şişebilir. Kusma ayrıca boğazın arkasında tahrişlere de neden olabilir.
 • Bulimik bireylerde baş ağrıları, halsizlik, kas krampları, adet düzensizlikleri veya adetlerin kesilmesi gibi şikayetler de ortaya çıkabilir.
 • Sık idrara çıkma ve aşırı susama gibi belirtiler görülebilir.
 • Aşırı müshil kullanımı ciddi ishallere ya da dışkıda kan görülmesine neden olabilir.
 • Kusma nöbetleri, aşırı egzersiz, idrar söktürücü ilaç kullanımı ve müshil kullanımı hayatı tehdit edecek kadar dehidratasyona (sıvı kaybına) yol açabilir. Dehidratasyon gelişen bulimik hastada hızlı solunum, kalp atımında hızlanma (taşikardi), bilinç karışıklığı, baş dönmesi ve sonuç olarak da bilinç kaybı görülebilir.
 • İpeka adı verilen kusturucu şurubun sık sık kullanılması da ani ölümlere neden olabilir.
 • Bulimikler genellikle yiyecekleri düşünür ve bu hastaların sosyal ve okul yaşamları ciddi şekilde etkilenmiştir.
 • Bulimiklerde dürtüsel davranışlara, ufak hırsızlıklara, alkol ve madde kullanımlarına ve hatta fuhuş yapmaya kadar gidebilen cinsel eylemlere rastlanabilir.

Bulimia belirtileri

Bulimia hastalığı teşhisi

Doktor klinik muayenede ayrıntılı bir fiziksel muayene yapar ve çocuğun ya da bireyin yeme alışkanlıkları ve vücuduyla ilgili bir olumsuz düşüncesi olup olmadığıyla ilgili öyküsünü hastanın kendisinden ya da ailesinden öğrenmeye çalışır.

Doktor muayene sırasında dişleri de kontrol eder ve bu bozukluğun fiziksel belirtilerinin teşhisi için bu muayene oldukça yardımcıdır. Bulimia belirtilerine benzeyen belirti ve bulgulara neden olabilecek diğer bozuklukların saptanabilmesi için çeşitli kan testleri de istenebilir.

Bulimia hastalığı tedavisi

Bulimia hastalığında tedavinin amacı atıştırma ve kusma döngüsünün kırılması ve altta yatan psikolojik sorunların tedavisi veya bu sorunların çözümüdür. Hastanın davranışları kontrol edilemeyecek düzeyde ise ya da komplikasyonlar ortaya çıkmış ise çocuğun ya da bireyin birkaç hafta hastaneye yatırılması gerekebilir.

Hasta bu süre içinde bir tüp yardımıyla beslenebilir. Hastanede yatsın yatmasın hastanın mutlaka psikolojik yardım alması, kendilik algısının düzeltilmesi ve altta yatan duyguların tanınması gerekmektedir.

Beslenme uzmanı (diyetisyen) de kilo kontrolü için uygun önerilerde bulunabilir. Grup, aile terapisi ve destek grupları da bulimia tedavisinde fayda sağlayabilir. Psikiyatri uzmanı, antidepresan ilaçlar da reçete edebilir.

Bulimia tedavisinde iyileşme uzun sürebilir ve ilk tedaviden haftalar ya da aylar sonra bile tekrarlamalar görülebilir. Genelde hastalığın gidişi olumludur. İyi bir tedavi sayesinde bulimik hastaların çoğunda düzelme sağlanır.

Benzer sağlık yazıları

 1. Obezite nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Çocuklarda yemek seçme nasıl önlenir
 3. Anoreksiya hastalığı nedir
 4. Çocuklarda ve ergenlerde obsesif kompülsif bozukluk neden olur
 5. Kas erimesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git