B

Buğdayda Zehirli Mantar – Fusarium Enfeksiyonu ve Riskleri

Fuserium enfeksiyonu zehirlenmeye neden olmakla birlikte, uzun vadede kronik, ölümcül hastalıklara bile neden olabilmektedir.

Fusarium enfeksiyonu nedir?

Fusarium türleri öncelikle bitki hastalığıdır. İnsanlarda ve hayvanlarda da nadir olarak enfeksiyona neden olur. İnsanlarda, keratit (kornea dokusunun iltihaplanması) ve onikimukoz (tırnak mantarı) gibi yüzeyel enfeksiyonlara ve vücuda girdikten sonra bölgesel ya da yaygın enfeksiyonlara neden olurlar. Yaygın enfeksiyon genellikle bağışıklığı baskılanmış kişilerde saptanır.

Enfeksiyon normal insanlarda alerjik hastalığa yol açabilir. Bazı Fusarium türlerinin oluşturduğu toksinlerle kontamine besinlerin alımından sonra, hem insanlarda hem de hayvanlarda toksik hastalık görülür. Yüzden fazla Fusarium türü vardır, ancak çok azı insanlarda hastalığa yol açar.

Fusarium enfeksiyonu nasıl yayılır?

Fusarium türleri tüm dünyada toprak, bitki, bitki artıkları, hava, su ve su biyofilm tabakasında bulunur. Fusarium türleri tropikal ve ılıman bölgelerde saptanırlar. Bu enfeksiyonun yayılmasında rüzgarlı ve yağmurlu havanın etkisi büyüktür. Mikroorganizma insanlarda yüzeyel, lokal invaziv ve yaygın enfeksiyonlar oluşturur. Hastalığın bulguları, konağın bağışıklık sisteminin durumuna ve patojenin giriş bölgesine göre değişmektedir.

Buğdayda zehirli mantar (fusarium) enfeksiyonu salgını var mı?

Son günlerde yayınlanan haberler ve bilgiler doğrultusunda una ve ekmeğe kolaylıkla bulaşabilen Fusarium mantarı nedeni ile dünyanın en önemli ve kaliteli buğday üretimini yapan Rusya’nın kırmızı alarmda olduğu ortaya çıkmıştır. Bu durum, Rusya’dan buğday ithalat eden Türkiyeyi de yakından ilgilendirmektedir.

Fusarium enfeksiyonu zehirlenmeye neden olmakla birlikte, uzun vadede kronik, ölümcül hastalıklara  bile neden olabilmektedir.

Türkiye, Rusya’dan tahıl ithal eden ülkeler içinde ilk sıralarda yer almaktadır, bu nedenle Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bu durum için çalışma başlatmış ve ithal edilen ürünlerde Fusarium tespit edilmesi halinde ithalatın durdurulacağını bildirmiştir.

Buğdayda zehirli mantar (Fusarium) enfeksiyonu insanlarda hastalığa neden olur mu?

Fusarium türleri ile meydana gelen enfeksiyonlarda klinik bulgular enfeksiyonun giriş bölgesine, immünsüpresyonun yoğunluğuna ve süresine bağlı olarak değişir. Enfeksiyonun girdiği ve sağlığı normal olan insanlarda genellikle sadece bölgesel enfeksiyonlar gelişirken, bağışıklığı ciddi şekilde baskılanmış hastalarda çoğunlukla yaygın hastalık görülür.

Buğday zehirli mantarının (Fusariumun) insan sağlığına ciddi etkileri olduğu bildirilmektedir. Uzmanlar bu enfeksiyonun vücut direncini düşürdüğünü, karaciğer ve böbrekleri zarar verdiğini ve ileri dönemlerde kronik hastalıklara yol açtığını vurgulamaktadırlar. Yine uzmanlar bu mantarın tahıl ürünleri içinde oldukça dirençli olduğu ve ürün depolandığında onlarca yıl bu ürünün içinde enfeksyonun yaşadığını da söylemektedirler.

Benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda mantar enfeksiyonları neden olur
  2. Bebeklerde ve annenin memesinde pamukçuk neden olur
  3. Vücut mantarı nedenleri ve tedavisi
  4. Saç derisi mantarı nedir
  5. Tırnak mantarı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git