Damar Hastalıkları ve Tedavileri

Buerger Hastalığı Nedir? Buerger Hastalığı Belirtileri

Buerger hastalığı, Thromboangiitis obliterans olarak da adlandırılan ve bacaklardaki, bazen de kollardaki sinirlerin, atardamarların ve toplardamarların ciddi şekilde yangılandığı çok sık görülmeyen bir bozukluktur.

Buerger hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Buerger hastalığı, Thromboangiitis obliterans olarak da adlandırılan ve bacaklardaki, bazen de kollardaki sinirlerin, atardamarların ve toplardamarların ciddi şekilde yangılandığı çok sık görülmeyen bir bozukluktur. Ayak ve el parmaklarına kanın akışı azalır ya da kesilir ve sonuç olarak kangren (doku ölümü) meydana gelir. Buerger hastalığı inflamatuar okluziv  hastalık olup ekstremitelerin orta boy kaslarını ve arterlerini (damarlarını) tutar.

Buerger hastalığı kimlerde görülür?

Buerger hastalığı sıklıkla sigara içenlerde ve 45 yaşından küçük erkeklerde 25-40 yaşları arasında görülür. Buerger hastalığı her ırkta görülebildiği gibi Orta ve Uzak Doğu’da Avrupa ve ABD’den daha yaygın görülmektedir. Buerger hastalığı günümüzde sigara kullanımın kadınlarda da artması nedeni ile kadınlarda da görülmektedir.

Buerger hastalığı neden olur?

Buerger hastalığının nedeni tam olarak bilinmese de sigara alışkanlığı, genetik faktörler, hiperkoagülabilite, damar endotel yapısı ve immünolojik sebepler Buerger hastalığı gelişiminden sorumlu tutulmaktadır. Buerger hastalığı genellikle ayak damarları, daha seyrek olarak da el, kol damarlarında tıkanıklık oluşması sonucu meydana gelir. Buerger hastalığının en önemli nedeni sigara kullanımı ve sigara kullanımına bağlı damar tıkanıklığıdır.

Buerger hastalığı nedir

Buerger hastalığı neden olur

Buerger hastalığı belirtileri

Buerger hastalığı belirtileri arasında el, ayak parmağı ve ayakta uyuşma, karıncalanma, his yokluğu (parastezi), ciltte soğukluk veya morarma, ilerlemiş dönemlerinde yara oluşması veya kangren oluşması, dolaşım eksikliği nedeni ile ayakta topallama (kladikasyon) bulguları, baldırda topallama bulguları, dinlenirken bile bacakta ve ayakta ağrı veya kol damarları etkilenmiş ise ellerde ve kollarda ağrı, damarlarda iltihaplanma bulguları gibi belirtiler ile kendini gösterebilir.

El ve ayak parmakları soğuk ve nemlidir. Yürüyen ve elini kullanan hastalarda karıncalanma ve uyuşma çok sık görülen bir belirtidir. Etkilenmiş parmaklarda morumsu kırmızı renk değişikliği Buerger hastalığının karakteristik cilt belirtisidir. Nekrotik lezyonlar (yara benzeri oluşumlar) genellikle parmakların özellikle de birinci parmağın ucunda başlar. Duruma bağlı gelişen enfeksiyon nedeni ile lezyonlar hızla bacağa doğru ilerler. Buerger hastalığı tedavi edilmez ise kangren oluşumu nedeni ile etkilenen uzvun veya parmağın kesilmesine yol açabilir.

Buerger hastalığı teşhisi

Buerger hastalığı teşhisinde hastanın fizik muayenesinde hastanın öyküsü (sigara kullanımı gibi), hastanın yaşı, hastanın ağrı belirttiği kısımın görünümü gibi muayene bulguları önemlidir. Buerger hastalığı tanısında hastanın hikayesi ve fizik muayenesi tanı için yeterli olabilir; ancak iskeminin derecesini objektif olarak değerlendirmek ve en uygun tedavinin planlanması için ekstra tanı yöntemlerine ihtiyaç duyulabilir.

Buerger hastalığı teşhisi için kullanılan bazı yöntemlerde bilek ve parmak basınç monitörizasyonu ve pletizmografi, dijital arter akım hızı veya her ikisinin birden pratik klinik değeri vardır.

Buerger hastalığının ayrıcı tanısında 50 yaş üzeri hastalar anti streptolizin O (ASO) üretimi açısından da değerlendirilmelidir. Kadın hastalarda Buerger hastalığı skleroderma ya da sistemik lupus eritamatozus gibi kollajen hastalıklardan ayırt edilmelidir. Ayrıca Buerger hastalarında Ateroskleroza yatkınlık da söz konusudur. Bu nedenle bu durumların teşhisi için de farklı teşhis yöntemleri uygulanabilir.

Buerger hastalığı tedavisi

Erken evrede yakalanan Buerger hastalığı tedavisinde ilk aşama hastanın sigarayı bırakması, yatak istirahati ve bazı ilaç tedavileri şeklinde tedavi yöntemleri uygulanır. Sigara bırakılmadan yapılan herhangi bir ilaç tedavisi fayda sağlamaz. İlaç tedavisinde fibrotik, antitrombotik ve kan sulandırıcı ilaç tedavileri, enfeksiyonlar için antibiyotik tedavileri gibi tedaviler erken evrede teşhis edilen Buerger hastalarında fayda sağlayabilir.

Cerrahi tedavi gereken Buerger hastalarında genellikle hastaya ve hastanın lezyonlarına göre cerrahi planı yapılır. Kullanılan ilaç tedavilerine rağmen hastalığın ilerlemesini durduracak ya da tam olarak tedavi edecek bir panzehiri yoktur.

Ağrı için uygulanacak tedavi yöntemlerinden biri de epidural anestezi yöntemidir. Hiperborik O2 tedavisi de ağrıyı azaltır ve ülserlerin iyileşmesinde fayda sağlar. Epidural elektrik stimülasyon tedavisi geçmeyen ağrı tedavisinde kullanılabilir.

Cerrahi tedavi Buerger hastalığında direkt olarak altta yatan sebebe özgü etkili olmadığı için en iyi şekilde cerrahi tedavi uygulansa da hasta sigara içmeye devam ettiği sürece hastalığın tekrarlamasını engel olamaz.

Buerger hastalığında ilerlemeyi durdurmak için ne yapılabilir?

Buerger hastalığının ilerlemesini durdurmak için hastanın bazı durumlara dikkat etmesi gerekir.

 1. Buerger hastalığında hastanın semptomları soğuk havalarda artabilir. Bu nedenle soğuk havalarda korunmak önemlidir. Soğuk havalarda etkilenen uzvu üşütmemek için yeterli giyinmek gerekir.
 2. Buerger hastalarında etkilenen uzvun yaralanmasını önlemek için çıplak ayakla yürümemek, mikrop kapacak alanlardan uzak durmak (havuz, deniz, sauna, hamam gibi), ayağın rahat olması için uygun ayakkabı giymek gibi korunma yöntemleri önemlidir.
 3. El ve ayak dolaşımın devam etmesi için doktorun önerdiği hafif egzersizler veya düzenli yürüyüş yapılmalıdır.
 4. El ve ayaklara, bacaklara, kollara uygulanacak hafif bir masaj kan dolaşımında faydalıdır.
 5. Uzun süre aynı pozisyonda oturmaktan ve ayakta kalmaktan korunmak gerekir.
 6. Vücudu sıkacak dar ve lastikli elbiseler veya çoraplar giymek zarar verebilir; bu nedenle uygun kıyafetler ve uygun çoraplar giyilmelidir.

Damar hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Akut arter tıkanıklığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Ateroskleroz hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Yüksek kolesterol neden olur
 4. Süperior arter sendromu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Koroner arter hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Kalp damar hastalığı nedenleri ve belirtileri
 7. Hamilelikte tromboemboli nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git