Göğüs Hastalıkları ve Tedavileri

Bronşit Belirtileri Ve Tedavisi

Akut ve kronik bronşit neden olur?Bronşit - bronchitis, akciğerlere giden havayollarının iç yüzündeki zarın iltihaplanmasıdır. Bronşit, akut ve kronik bronşit olarak iki grupta değerlendirilir. Akut bronşit grip benzeri enfeksiyonel hastalıklar ile görülür iken, kronik bronşit daha ciddi derecede iltihabi bir durumdur ve mutlaka tedavi edilmelidir.

Akut ve kronik bronşit neden olur?

Bronşit – bronchitis, akciğerlere giden havayollarının iç yüzündeki zarın iltihaplanmasıdır. Bronşit, akut ve kronik bronşit olarak iki grupta değerlendirilir. Akut bronşit grip benzeri enfeksiyonel hastalıklar ile görülür iken, kronik bronşit daha ciddi derecede iltihabi bir durumdur ve mutlaka tedavi edilmelidir.

Akut bronşit : Çoğunlukla grip, kızamık, boğmaca ve tifo gibi hastalıklar ile birlikte ortaya çıkar. Akut bronşitli hastalar sisli ve soğuk havalarda daha çok rahatsızlık çekerler. Akut bronşitin ortaya çıkmasında çevre ve iklim şartları büyük önem taşır ve hava sıcaklığındaki hızlı değişimler, hava kirliliği, sigara kullanımı, burun kemiği eğriliği, polip, geniz eti, soğuk ve kuru hava akut bronşit gelişiminde önemli rol oynar.

Kronik bronşit : Bu tip bronşitte hava yollarını yağlayan bezlerde büyüme ve iç yüzeyinde yer alan tüyler görevini yapamaz hale gelmiştir. Akut bronşit tedavi edilmez ise zaman içerisinde bu durum kronik bronşite neden olabilir. Kronik bronşit genellikle erişkinlerde görülür ve bu durum daha çok sigara kullanımına, hava kirliliğine ve solunum yolları enfeksiyonlarına bağlıdır.

Bronşit belirtileri

Akut bronşit belirtileri : Belirtiler hastaların genelinde soğuk algınlığına takiben ortaya çıkar. Hastalığın başlangıcında burun akıntısı, hapşırma, gözlerde kızarma ve yanma gibi belirtiler görülür. Bu belirtilerin devamında kuru ve yakıcı öksürük, boğaz ağrısı, akşamları yükselen ateş gibi belirtiler vardır. Öksürme sırasında göğüs kemiği arkasında batar tarzda şiddetli ağrı olabilir. İleri yaş hastalarda öksürüğe nefes darlığı da eşlik eder. Birkaç gün içerisinde öksürük yumuşar ve sarı yeşil renklerde yapışkan şekilde balgam çıkmaya başlar. Bazı hastalarda halsizlik ve iştahsızlık görülür.

Kronik bronşit belirtileri : Kronik bronşitin en önemli belirtileri kuru öksürük veya balgamlı öksürüktür. Fakat balgam yutağa geldikten sonra çıkmayabilir. Kronik bronşitte ateş daha hafif, solunum zorluğu daha fazladır. Nefes darlığı efor sırasında hastanın hareketlerini kısıtlayacak derecede olabilir.

Bronşit teşhisi

Bronşit tanısı, göğüs hastalıkları uzmanın yapacağı fizik muayene ve hastanın şikayetleri tanıda yeterli olabilir. Doktor zatürreden şüphelenir ise akciğer röntgeni isteyebilir.

Bronşit tedavisi

Bronşit tedavisi

Bronşit tedavisi

Akut bronşit tedavisi : Akut bronşit tedavisinde öncelikle hastaya ev istirahati verilir. Hasta soğuktan kendini korumalı ve istirahat ettiği odanın havası nemlendirilmelidir. Şiddetli öksürüklerde buhar banyosu fayda sağlayabilir. Sigara kullanımı mutlaka bırakılmalı, sigara içilen ortamlardan uzak durulmalı, hava kirliliği, deodorant, böcek ilaçları ve diğer tahrişe neden olan faktörlerden kaçınmalıdır. Akut bronşitin genel nedeni virüsler olduğu için antibiyotik kullanımına her zaman gerek kalmaz. Doktorun önereceği öksürük ilaçları kullanılmalıdır. Balgam çıkaran hastalar bol sıvı içmeli, ateşi olan hastalara ateş düşürücü ilaçlar verilir.

Kronik bronşit tedavisi : Kronik bronşit tedavisinde eğer hasta sigara kullanıyor ise ilk olarak sigaranın bırakılması istenir. Kronik bronşitli hastalar kesinlikle sigara dumanına maruz kalmamalıdır. Ayrıca tozlu ve kirli havadan korunmalı ve sağlıklı beslenmeye dikkat etmelidir. Bunların yanı sıra solunum yollarını genişletici ve balgam söktürücü ilaçlar verilir. İltihap giderici antibiyotik tedavilerine gerek duyulabilir.

Bronşektazi belirtileriAlerjik astımKOAH hastalığı nedir?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git