B

Bradikardi Nedir? (Kalp Neden Yavaş Atar?)

Bradikardi, kalp atım hızının normalin altında olması haline verilen addır. Erişkin bir insanın dinlenme esnasında kalp atım hızı normalde dakikada 60 ile 100 arasında iken, bradikardi bulunması durumunda dakikada 60'ın altında atar.

Kalbin yavaş atması (bradikardi) nedir?

Bradikardi, kalp atım hızının normalin altında olması haline verilen addır. Erişkin bir insanın dinlenme esnasında kalp atım hızı normalde dakikada 60 ile 100 arasında iken, bradikardi bulunması durumunda dakikada 60’ın altında atar. Bradikardi kalbin vücuda oksijeni bol kanı pompalayamaması durumunda ciddi sorunlara yol açabilir. Fakat bazı insanlarda bradikardi olmasına rağmen, belli bir belirti görülmeyebilir.

Bradikardi neden olur?

Bradikardi, kalbin pompalama görevinin hızını kontrol eden elektriksel uyarıların bozulması sonucu oluşur. Kalbin elektrik sisteminin bozulmasına neden olan bazı durumlar veya hastalıklar vardır.

 • Yaşlanma nedeni ile kalp dokusunda bozulma
 • Kalp hastalığı ve kalp krizinden sonra kalbin hasar görmesi
 • Yüksek kan basıncı (hipertansiyon)
 • Doğuştan kalp hastalığı (konjenital kalp defektleri)
 • Kalbe ait iltihabi durumlar
 • Kalp ameliyatının sebep olduğu bozulmalar
 • Tiroid bezi hastalıkları
 • Romatizmal ateş
 • Amiloidoz birikimi ve amiloidoz birikimine neden olabilen hastalıklar
 • Sistemik lupus eritematozus gibi enflamatuar hastalıklar
 • Hemokromatozis
 • Antiaritmik ilaçlar, Beta blokerler, kalsiyum kanal blokerleri gibi ilaçlar
 • Otonomik etkiler
 • İntrakraniyal basınç artışı
 • Hipotermi
 • Diğer kalp ritim bozuklukları gibi hastalıklar ya da bozukluklar bradikardiye neden olabilir.

Bradikardi (kalbin yavaş atması) belirtileri

Bradikardi sorunu bulunan hastalarda beyin ve vücut yeteri kadar oksijen alamadığı için bazı şikayetler ortaya çıkabilir.

 • Bayılacak hale gelme ya da bayılma
 • Baş dönmesi
 • Halsizlik hissi
 • Bitkin hale gelme
 • Nefes darlığı
 • Göğüs ağrıları
 • Uyku bozukluğu
 • Sersemlik
 • Çarpıntı
 • Hafızada bozukluk
 • Fiziksel aktivite sırasında hemen yorulma gibi belirtiler bradikardi durumunda görülebilir.

Tedavisi gecikmiş bradikardilerde sık bayılma nöbetleri, kalbin yeterli kan pompalayamaması (kalp yetmezliği), ani kalp durması ya da ölüm gibi durumlar da gelişebilir.

Bradikardi (kalbin yavaş atması) teşhisi

Bradikardi tanısının konulması için bir kadiyoloji uzmanına başvurulduğunda, öncelikle muayeneden sonra doktorun soracağı sorulara kesin cevap vermek gerekir. Yaşanan herhangi bir stres, yaşam şekli değişikliği ve kullanılan ilaçlar gibi durumların hasta tarafından cevaplanması önemlidir.

Hastanın muayenesi ve öyküsü alındıktan sonra bazı testlerin yapılması gerekmektedir. Örneğin elektrokardiyografi (EKG) bradikardilerin teşhisi için oldukça önemli bir tanı yöntemidir. Holter cihazı ile kalbin 24 saat boyunca hastanın günlük yaşantısını sürdürdüğü esnada kalbin ritmini kaydeder.

Eğik masa testi, bu test bayılma nöbetlerinin nedenini anlamak amacı ile kullanılır. Egzersiz testi, bu test yürüme bandında yürürken ya da bisiklet kullanırken kalp atım hızının hastaya uyum sağlayıp sağlamadığını anlamak için kullanılır. Elekrofizyolojik inceleme. Diğer nedenlerden kaynaklanan bradikardilerin anlaşılması için de bazı kan tahlilleri ve bu hastalıklara yönelik tetkikler yapılır.

Bradikardi nedir

Bradikardi tedavisi

Bradikardinin tedavisi, elektriksel iletim sorununun tipine, şikayetlerin şiddetine ve kalbin yavaş atmasının sebebine bağlıdır. Hipotiroidizim gibi altta yatan rahatsızlıklardan kaynaklanan bradikardi var ise bunların tedavisinin yapılması ile bradikardi düzelebilir.

Diğer kalp sorunları için kullanılan bazı ilaçlar bradikardiye neden olabileceğinden bunların değerlendirilmesi ve yerine alternatif ilaçlar verilmesi sonucu baradikardi şikayeti düzeltilebilir.

Bunların dışında kalp pili (peysmekır) köprücük kemiğinin altına yerleştirilen, cep telefonu büyüklüğünde, pille çalışan bir cihazın takılması gerekebilir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Ritim bozukluğu neden olur
 2. Taşikardi neden olur
 3. Atriyal flutter nedir
 4. Ventriküler fibrilasyon nedenleri
 5. Elektroşok cihazı nedir

12 Yorum

 1. Adsız

  16 Mayıs 2014 at 15:49

  merdiven çıkarken çok yoruluyorum böyle sanki kalbim yavaşlıyor gibi.

 2. Adsız

  16 Ocak 2015 at 13:52

  Çok yiyen arkadaşlarıma sesleniyorum kalbinizin düzgün çalışması için az yiyin ama sık sık yiyin.

 3. fatos celik

  4 Ekim 2016 at 14:09

  Ben bradikardiyim.doktorum teshis koydu ama ilaci kullanmaya korkuyorum ya bisey olursa kalp bu neticede ama bir yandan da carpintilar hic huzur vermiyor uykuya hasretim cok asiri zayifladim kipirdiyamayacak bir insan oldum.korkuyorum

  • Sağlık Ocağım

   7 Ekim 2016 at 22:50

   Doktorunuz ilaç vermiş ise düzenli kullanmak da fayda var. Bu bozukluğun altında yatan bir neden var ise bu nedenin de bulunması önemlidir.

   Tekrar kontrole gitmenizde fayda var.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 4. sevil

  5 Ocak 2017 at 20:45

  Benim kalbim yavaş çalışıyormuş.bugün öğrendim.Sonucum 53 en kısa zaman da kardiyolojiye gidicem ama korkuyorum. Tedavisi varmı kilom normal aşırı yemek ve yağlı yemem.Hep yorgunum. Cevizi çok severim ve yerim. Sadece çok hareketli değilim. Çalışmıyorum evdeyim bu yüzden olabilir mi.

  • Sağlık Ocağım

   7 Ocak 2017 at 15:45

   Kalbin yavaş çalışması (bradikardi) olarak tanımlanır. Bu teşhis nerede konuldu bu da önemlidir. Eğer tesadüfen veya herhangi bir nedenden dolayı çekilen elektrokardiyografide konulmuş ise sizdeki durum sinüs bradikardisi olabilir. Bu tür kalp atım hızı için uykuda ne kadar olduğu ve efor sırasında ne kadar olduğunun anlaşılması için 24 saatlik holter takılması gerekebilir, bu nedenle bir kardiyoloji uzmanına gitmeniz doğru olur.

   Kardiyoloji doktoruna gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 5. Hamzal

  13 Nisan 2017 at 19:59

  BeN atletizme katılmıştim bu yüzden sağlık raporu istediler bende hastaneye gittim kalbin yavaş atıyor diye vermediler bana bu aralarda kalbiM aralıklarla çok ağrıyor bide sigara kokusu gelince hemen etkileniyom

  • Sağlık Ocağım

   18 Nisan 2017 at 15:06

   İyi bir kardiyolojik değerlendirme gerekir. Ağır kokulara karşı alerjiniz oluyorsa bu tür durumlarda da kalp atım problemleri yaşanabilir. Alerjik sorunların alerji immünoloji alanında araştırılması gerekebilir. Göğüz hastalıkları uzmanınca da değerlendirme gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 6. anksiyete mağduru

  20 Haziran 2017 at 02:41

  Merhaba hocam size bir sorum olucaktı. Ben bir aydan fazla oldu çabuk yorluyorum ve merdiven çıkamaz hale geldim kalbim duracakmış gibi oluyor az atım oluyor kalbimde sürekli değil ama bi süre otururken ayağa kalktığımda yine kalbim zorlanıp yavaşlıyor nefese hep açlık hissi oluşuyor. Benim 1 seneye yakın anksiyete bozukluğu için antidepresan laroksyl 25 mg kullanıyorum bu gün kardiyolojiye gittim ekg ve ekoanjiyografi cihazıyla görüntüledi.bunun sebebini yine anksiyeteye bağladı ilaç olarak dideral yazdı. Reçeteyi okudum sadece taşikardi için kullanılıyor bende ise badikardi var bu durumu daha beter yapmaz mı acaba lütfen yardımcı olun şimdiden tşkr ederim hocam…

  • Sağlık Ocağım

   24 Haziran 2017 at 12:55

   Kalp atımında ki anormalliğin ne olduğunun tam olarak anlaşılması için 24 saatlik holter testinin yapılması önemlidir. Ritim anormalliklerinin tipinin ne olduğunu hastalar kendisi anlayamaz. Ritim anormalliğinin birçok alt tipi de vardır. Bu durumunuz hipoglisemiye (kan şekeri düşüklüğüne) bağlı da olabilir. İnsülin direncine, insülin yetmezliğine (diyabete) bağlı da olabilir. Tiroid sorunlarına bağlı olabilir.

   Elektrokardiyografi, ekokardiyografi gibi tetkiklerin yanı sıra holter testinin, bazı ilgili kan tetkilerinin yapılmasında da faya vardır, bu nedenle ya doktorunuzla bu durumu tekrar görüşmeniz ya da endokrinoloji uzmanlığında tiroid ile ilgili, şeker seviyesi ile ilgili tetkiklerin yapılması önemlidir. Fakat söylediğiniz şikayetlere anksiyete bozukluğu da yol açabileceği gibi tiroid sorunları ve diğer şeker düzeyi ve insülin düzeyi ile ilgili problemler de anksiyeteye neden olabileceği için endokrinoloji bölümünde bunlara yönelik tetkikler faydalı olacaktır.

   Laroxil de kan şekeri düzeyinde değişikliklere neden olabilmektedir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 7. pelin

  15 Eylül 2017 at 23:04

  Merhabalar 22 yasindayim kalbim normalde 80-85 arasi atiyor 2 gundur geceleri 55-57 arasinda atiyor uyuyamiyorum kalbim duracakmis gibi tansiyonum 10-5 hep diyetisyene gidiyorum ozel klinik sebebi olabilir mi

  • Sağlık Ocağım

   20 Eylül 2017 at 17:23

   Diyetisyene hangi sebepten gittiğinize bağlı olarak bu durumun neden geliştiği değişiklik gösterebilir.

   Bazı ilaçlar, zehirlenmeler, hipotiroidi, hipertansiyon, doğumsal kalp hastalıkları, kalbe ait iltihabi durumlar, bazı sistemik hastalıklar gibi kalp atım anormalliklerine neden olabilir.

   Kardiyoloji uzmanına gitmeniz gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git