B

Bradikardi Nedir? (Kalp Neden Yavaş Atar?)

Bradikardi, kalp atım hızının normalin altında olması haline verilen addır. Erişkin bir insanın dinlenme esnasında kalp atım hızı normalde dakikada 60 ile 100 arasında iken, bradikardi bulunması durumunda dakikada 60'ın altında atar.

Kalbin yavaş atması (bradikardi) nedir?

Bradikardi, kalp atım hızının normalin altında olması haline verilen addır. Erişkin bir insanın dinlenme esnasında kalp atım hızı normalde dakikada 60 ile 100 arasında iken, bradikardi bulunması durumunda dakikada 60’ın altında atar. Bradikardi kalbin vücuda oksijeni bol kanı pompalayamaması durumunda ciddi sorunlara yol açabilir. Fakat bazı insanlarda bradikardi olmasına rağmen, belli bir belirti görülmeyebilir.

Bradikardi neden olur?

Bradikardi, kalbin pompalama görevinin hızını kontrol eden elektriksel uyarıların bozulması sonucu oluşur. Kalbin elektrik sisteminin bozulmasına neden olan bazı durumlar veya hastalıklar vardır.

 • Yaşlanma nedeni ile kalp dokusunda bozulma
 • Kalp hastalığı ve kalp krizinden sonra kalbin hasar görmesi
 • Yüksek kan basıncı (hipertansiyon)
 • Doğuştan kalp hastalığı (konjenital kalp defektleri)
 • Kalbe ait iltihabi durumlar
 • Kalp ameliyatının sebep olduğu bozulmalar
 • Tiroid bezi hastalıkları
 • Romatizmal ateş
 • Amiloidoz birikimi ve amiloidoz birikimine neden olabilen hastalıklar
 • Sistemik lupus eritematozus gibi enflamatuar hastalıklar
 • Hemokromatozis
 • Antiaritmik ilaçlar, Beta blokerler, kalsiyum kanal blokerleri gibi ilaçlar
 • Otonomik etkiler
 • İntrakraniyal basınç artışı
 • Hipotermi
 • Diğer kalp ritim bozuklukları gibi hastalıklar ya da bozukluklar bradikardiye neden olabilir.

Bradikardi (kalbin yavaş atması) belirtileri

Bradikardi sorunu bulunan hastalarda beyin ve vücut yeteri kadar oksijen alamadığı için bazı şikayetler ortaya çıkabilir.

 • Bayılacak hale gelme ya da bayılma
 • Baş dönmesi
 • Halsizlik hissi
 • Bitkin hale gelme
 • Nefes darlığı
 • Göğüs ağrıları
 • Uyku bozukluğu
 • Sersemlik
 • Çarpıntı
 • Hafızada bozukluk
 • Fiziksel aktivite sırasında hemen yorulma gibi belirtiler bradikardi durumunda görülebilir.

Tedavisi gecikmiş bradikardilerde sık bayılma nöbetleri, kalbin yeterli kan pompalayamaması (kalp yetmezliği), ani kalp durması ya da ölüm gibi durumlar da gelişebilir.

Bradikardi (kalbin yavaş atması) teşhisi

Bradikardi tanısının konulması için bir kadiyoloji uzmanına başvurulduğunda, öncelikle muayeneden sonra doktorun soracağı sorulara kesin cevap vermek gerekir. Yaşanan herhangi bir stres, yaşam şekli değişikliği ve kullanılan ilaçlar gibi durumların hasta tarafından cevaplanması önemlidir.

Hastanın muayenesi ve öyküsü alındıktan sonra bazı testlerin yapılması gerekmektedir. Örneğin elektrokardiyografi (EKG) bradikardilerin teşhisi için oldukça önemli bir tanı yöntemidir. Holter cihazı ile kalbin 24 saat boyunca hastanın günlük yaşantısını sürdürdüğü esnada kalbin ritmini kaydeder.

Eğik masa testi, bu test bayılma nöbetlerinin nedenini anlamak amacı ile kullanılır. Egzersiz testi, bu test yürüme bandında yürürken ya da bisiklet kullanırken kalp atım hızının hastaya uyum sağlayıp sağlamadığını anlamak için kullanılır. Elekrofizyolojik inceleme. Diğer nedenlerden kaynaklanan bradikardilerin anlaşılması için de bazı kan tahlilleri ve bu hastalıklara yönelik tetkikler yapılır.

Bradikardi nedir

Bradikardi tedavisi

Bradikardinin tedavisi, elektriksel iletim sorununun tipine, şikayetlerin şiddetine ve kalbin yavaş atmasının sebebine bağlıdır. Hipotiroidizim gibi altta yatan rahatsızlıklardan kaynaklanan bradikardi var ise bunların tedavisinin yapılması ile bradikardi düzelebilir.

Diğer kalp sorunları için kullanılan bazı ilaçlar bradikardiye neden olabileceğinden bunların değerlendirilmesi ve yerine alternatif ilaçlar verilmesi sonucu baradikardi şikayeti düzeltilebilir.

Bunların dışında kalp pili (peysmekır) köprücük kemiğinin altına yerleştirilen, cep telefonu büyüklüğünde, pille çalışan bir cihazın takılması gerekebilir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Ritim bozukluğu neden olur
 2. Taşikardi neden olur
 3. Atriyal flutter nedir
 4. Ventriküler fibrilasyon nedenleri
 5. Elektroşok cihazı nedir

25 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  16 Mayıs 2014 at 15:49

  merdiven çıkarken çok yoruluyorum böyle sanki kalbim yavaşlıyor gibi.

 2. Avatar

  Adsız

  16 Ocak 2015 at 13:52

  Çok yiyen arkadaşlarıma sesleniyorum kalbinizin düzgün çalışması için az yiyin ama sık sık yiyin.

 3. Avatar

  fatos celik

  4 Ekim 2016 at 14:09

  Ben bradikardiyim.doktorum teshis koydu ama ilaci kullanmaya korkuyorum ya bisey olursa kalp bu neticede ama bir yandan da carpintilar hic huzur vermiyor uykuya hasretim cok asiri zayifladim kipirdiyamayacak bir insan oldum.korkuyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ekim 2016 at 22:50

   Doktorunuz ilaç vermiş ise düzenli kullanmak da fayda var. Bu bozukluğun altında yatan bir neden var ise bu nedenin de bulunması önemlidir.

   Tekrar kontrole gitmenizde fayda var.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

  • Avatar

   Mustafa Harun Öztürk

   8 Mayıs 2018 at 22:30

   Bende de var, ben Beloc kullanıyorum, şu anda çok iyiyim elhamdülillah. Doktor verdiyse kullanmanız gerekir. RABBİM acil şifalar verir inş.

 4. Avatar

  sevil

  5 Ocak 2017 at 20:45

  Benim kalbim yavaş çalışıyormuş.bugün öğrendim.Sonucum 53 en kısa zaman da kardiyolojiye gidicem ama korkuyorum. Tedavisi varmı kilom normal aşırı yemek ve yağlı yemem.Hep yorgunum. Cevizi çok severim ve yerim. Sadece çok hareketli değilim. Çalışmıyorum evdeyim bu yüzden olabilir mi.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ocak 2017 at 15:45

   Kalbin yavaş çalışması (bradikardi) olarak tanımlanır. Bu teşhis nerede konuldu bu da önemlidir. Eğer tesadüfen veya herhangi bir nedenden dolayı çekilen elektrokardiyografide konulmuş ise sizdeki durum sinüs bradikardisi olabilir. Bu tür kalp atım hızı için uykuda ne kadar olduğu ve efor sırasında ne kadar olduğunun anlaşılması için 24 saatlik holter takılması gerekebilir, bu nedenle bir kardiyoloji uzmanına gitmeniz doğru olur.

   Kardiyoloji doktoruna gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 5. Avatar

  Hamzal

  13 Nisan 2017 at 19:59

  BeN atletizme katılmıştim bu yüzden sağlık raporu istediler bende hastaneye gittim kalbin yavaş atıyor diye vermediler bana bu aralarda kalbiM aralıklarla çok ağrıyor bide sigara kokusu gelince hemen etkileniyom

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Nisan 2017 at 15:06

   İyi bir kardiyolojik değerlendirme gerekir. Ağır kokulara karşı alerjiniz oluyorsa bu tür durumlarda da kalp atım problemleri yaşanabilir. Alerjik sorunların alerji immünoloji alanında araştırılması gerekebilir. Göğüz hastalıkları uzmanınca da değerlendirme gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 6. Avatar

  anksiyete mağduru

  20 Haziran 2017 at 02:41

  Merhaba hocam size bir sorum olucaktı. Ben bir aydan fazla oldu çabuk yorluyorum ve merdiven çıkamaz hale geldim kalbim duracakmış gibi oluyor az atım oluyor kalbimde sürekli değil ama bi süre otururken ayağa kalktığımda yine kalbim zorlanıp yavaşlıyor nefese hep açlık hissi oluşuyor. Benim 1 seneye yakın anksiyete bozukluğu için antidepresan laroksyl 25 mg kullanıyorum bu gün kardiyolojiye gittim ekg ve ekoanjiyografi cihazıyla görüntüledi.bunun sebebini yine anksiyeteye bağladı ilaç olarak dideral yazdı. Reçeteyi okudum sadece taşikardi için kullanılıyor bende ise badikardi var bu durumu daha beter yapmaz mı acaba lütfen yardımcı olun şimdiden tşkr ederim hocam…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Haziran 2017 at 12:55

   Kalp atımında ki anormalliğin ne olduğunun tam olarak anlaşılması için 24 saatlik holter testinin yapılması önemlidir. Ritim anormalliklerinin tipinin ne olduğunu hastalar kendisi anlayamaz. Ritim anormalliğinin birçok alt tipi de vardır. Bu durumunuz hipoglisemiye (kan şekeri düşüklüğüne) bağlı da olabilir. İnsülin direncine, insülin yetmezliğine (diyabete) bağlı da olabilir. Tiroid sorunlarına bağlı olabilir.

   Elektrokardiyografi, ekokardiyografi gibi tetkiklerin yanı sıra holter testinin, bazı ilgili kan tetkilerinin yapılmasında da faya vardır, bu nedenle ya doktorunuzla bu durumu tekrar görüşmeniz ya da endokrinoloji uzmanlığında tiroid ile ilgili, şeker seviyesi ile ilgili tetkiklerin yapılması önemlidir. Fakat söylediğiniz şikayetlere anksiyete bozukluğu da yol açabileceği gibi tiroid sorunları ve diğer şeker düzeyi ve insülin düzeyi ile ilgili problemler de anksiyeteye neden olabileceği için endokrinoloji bölümünde bunlara yönelik tetkikler faydalı olacaktır.

   Laroxil de kan şekeri düzeyinde değişikliklere neden olabilmektedir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 7. Avatar

  pelin

  15 Eylül 2017 at 23:04

  Merhabalar 22 yasindayim kalbim normalde 80-85 arasi atiyor 2 gundur geceleri 55-57 arasinda atiyor uyuyamiyorum kalbim duracakmis gibi tansiyonum 10-5 hep diyetisyene gidiyorum ozel klinik sebebi olabilir mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Eylül 2017 at 17:23

   Diyetisyene hangi sebepten gittiğinize bağlı olarak bu durumun neden geliştiği değişiklik gösterebilir.

   Bazı ilaçlar, zehirlenmeler, hipotiroidi, hipertansiyon, doğumsal kalp hastalıkları, kalbe ait iltihabi durumlar, bazı sistemik hastalıklar gibi kalp atım anormalliklerine neden olabilir.

   Kardiyoloji uzmanına gitmeniz gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 8. Avatar

  onuryıldız

  7 Kasım 2017 at 23:54

  şimdi ben nexivol kullanıyordum zayıflayınca bıraktırdı doktor. nabız için tansiyon holter taktı gün içi normal sadece akşam 9 ve sabah 6 arası 40-50 arası. sorum şu kalp hastası trioid guatır herangi bir sorunum olsaydı nabız sadece akşam değil heranmı düşük olurdu ? benim sadece akşam ve gece böyle..
  bradikardi demek heranmi düşük ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Kasım 2017 at 23:49

   Bradikardi, kalp hızının 60’dan düşük atım/dakika olarak tanımlanır. Ancak, bradkardi şikayetlere neden olduğunda hız dakikada 50 atımdan düşüktür. Yavaş kalp hızı bazı hastalarda fizyolojik olarak normal olabilir iken, diğerlerinde kalp hızının 50’nin üstünde olması yetersiz olabilir. Kullandığınız ilaca bağlı olarak da bradikardi gelişmiş olabilir. Doktorunuz çıkan sonuca göre başka bir ilaç tedavisi verebilir.

   Sinüs bradikardisi ve AV bloklar en sık rastlanan yavaş kalp atım hızı nedenleridir. Bradikardinin tipine göre, nedenine göre, takip ve tedavi şeması, kalp hastalığın seyri değişiklik gösterebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle…

 9. Avatar

  mehmet salih

  22 Nisan 2018 at 19:28

  merhba benm soruma cvp alablrmm lutfen
  gece yataga girdikten sonra nefes alisim yavasliyor sanki kalbim hizli sonra cok yvas atior ve once ayaklarim sonra ellerim isiniyor uyuyamiyorum 4 5 kadr bu sadece gece oluyor 1den sonra

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Nisan 2018 at 23:04

   Anksiyete bozukluğu, panik atak, şeker hastalığı, tiroid hastalıkları gibi hastalıklarda anlattığınız şikayetler bir arada görülebilir. Çünkü bu hastalıklar ayaklarda yanma hissine, kalp ile ilgili sıkıntılara neden olabilir. Fakat sadece bu anlattığınız şikayetlerle neyiniz olduğu hakkında internet sitesi üzerinden net bir şey söylemek çok da mümkün değildir. Duruma uygun bazı testler, fizik muayene sırasında doktorun elde edeceği bulgular ve gerek duyulursa görüntüleme yöntemleri yol gösterici olabilir.

   Bu şikayetler başka sistemik hastalıklarda da bir arada görülebilir.

   Alkol kullanımına, aşırı kafein tüketimine bağlı da kalp atımlarında, kalp ritminde düzensizlik olabilir.

   Böbrek işlev bozukluğuna bağlı ellerde ve ayaklarda, vücutta yanma hisleri olabilir, kalp ile ilgili problemler olabilir.

   Vitamin eksikliklerine bağlı hem ayaklarda yanma hissi, hem de kardiyak problemler görülebilir.

   İç hastalıkları uzmanına, kardiyoloji uzmanına gitmenizde ve gerekli incelemelerin yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

   • Avatar

    Halil ibrahim

    17 Mayıs 2018 at 04:48

    Bana holter takıldı en düşük 41 uyku halindeyken ilk uyanma halinde 51 en yüksekte 150 ve 103 çıkmış ve erken atım gözlenmiş

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     22 Mayıs 2018 at 19:45

     Ventriküler ekstrasistoller kalp hastalığı olmayan insanların üçte birinde görülebilmektedir. kalp damar hastalığı olanlarda bu oran artmaktadır.

     Ektrasistoller kimlerde daha sık görülür diyecek olursak; hipertansiyonu olanlarda, kalbinde spor yapmaya veya başka bir sebebe bağlı büyüme olanlarda, kalp kası hastalığı varlığında, mitral kapak prolapsusu olanlarda, kalp kapak ve damar hastalıklarında daha sık görülür.

     Doktorunuz duruma göre altta yatan bir nedenin olup olmadığını araştırmak isteyebilir, bu nedenle doktor kontrolünüzü ihmal etmemeniz önemlidir.

     Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 10. Avatar

  Mukaddas

  25 Haziran 2018 at 10:04

  Slm lar bende 3 gün önce öğrendim kalbim 60 saniyede 43 veya 46 arası nabzın normal mi yoksa ciddi bir sorun mu yaşım 35 beş üç sene önce ansu oldum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Haziran 2018 at 17:07

   KORONER ANJİYOGRAFİ, kalp boşluklarının ve kalp damarlarının içine kontrast madde verilerek görüntü alınması ve X ışınları kullanılarak hareketli film çekilmesi işlemidir. Bu işlem sayesinde kalp krizine neden olan koroner damarlardaki damar sertliği (ateroskleroz) hastalığının varlığı ve tıkanıklığın ne yoğunlukta olduğu teşhis edilir. Koroner anjiyografi aynı zamanda kalp kapak hastalıkları ve kalbin pompalama fonksiyonunun değerlendirilmesinde de faydalı bir işlemdir.

   Daha önceki anjiyografi sonucunuz da ne çıktığına göre şu anki durumun ne olduğu değişiklik gösterebilir.

   Doktorunuz ile görüşmeniz daha doğru olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 11. Avatar

  Tugba

  25 Temmuz 2018 at 17:38

  Ben 22 yaşındayım ve kalbim çok kötü bi şekilde sıkışıyo bu olay 10 dk sürdükten sonra on ağrının sırt bölümünde ağrı kaliyo 1 2 saat sonra geciyo ekg çekildim kalbin yavaş calisiyo gibi duruyo dedi başka bi doktara daha görün dedi bide sizden bilgi almak istiyorum evde 1 dk saydigimda 45 46 cikiyo

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Ağustos 2018 at 22:22

   Böyle bir durum olabilir. Bu nedenle kardiyoloji veya kalp damar cerrahisi tarafından daha detaylı araştırmaların yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 12. Avatar

  Nazmiye

  16 Ağustos 2018 at 08:45

  Hocam merhaba ben 21 yaşındayım. Sürekli göz kararması, baş dönmesi yaşayan biriyim. Ancak bunun yanısıra bir de nefes daralması yaşamaya başladım özellikle yürüyüş ve dinlenme sırasında gögsümden aşağıya nefesimin gitmediğini, yetmediğini hissediyorum. Sürekli esneme hali içerisinde yorgun ve bitkin oluyorum. Tansiyonum hep 87/60 gibi çıkıyor kalp atışım da 43/46 arası neden acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Ağustos 2018 at 23:56

   Kardiyoloji, dahiliye, nöroloji gibi uzmanlıklar tarafından incelemeler yapılmasında fayda vardır.

   Tansiyonunuz düşük olmayabilir veya olabilir, tansiyon düşüklüğünde bu tür belirtiler olabilir. Bradiaritmi olarak tanımlanan airitmi tipinde bu tür belirtiler olabilir. Bradikardiye neden olabilecek altta yatan bir kalp hastalığı veya başka bir hastalık olabilir. Baş dönmesinin sebebi nörolojik bir duruma bağlı da olabilir.

   Altta yatan nedenin araştırılması gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git