Hastalıklar ve Tedaviler

Bradikardi Nedir? (Kalp Neden Yavaş Atar?)

Bradikardi, kalp atım hızının normalin altında olması haline verilen addır. Erişkin bir insanın dinlenme esnasında kalp atım hızı normalde dakikada 60 ile 100 arasında iken, bradikardi bulunması durumunda dakikada 60'ın altında atar.

Kalbin yavaş atması (bradikardi) belirtileri ve tedavisi

Bradikardi, kalp atım hızının normalin altında olması haline verilen addır. Erişkin bir insanın dinlenme esnasında kalp atım hızı normalde dakikada 60 ile 100 arasında iken, bradikardi bulunması durumunda dakikada 60’ın altında atar. Bradikardi kalbin vücuda oksijeni bol kanı pompalamaması durumunda ciddi sorunlara yol açabilir. Fakat bazı insanlarda bradikardi olmasına rağmen, belli bir belirti ya da komplikasyon görülmeyebilir.

Bradikardiye neden olan faktörler

Bradikardi, kalbin pompalama görevinin hızını kontrol eden elektriksel uyarılarının bozulması sonucu oluşur. Kalbin elektrik sisteminin bozulmasına neden olan bazı durumlar, yaşlanma nedeni ile kalp dokusunda bozulma, kalp hastalığı ve kalp krizinden sonra kalbin hasar görmesi, yüksek kan basıncı (hipertansiyon), doğuştan kalp hastalığı (konjenital kalp defekti), kalp dokusunun enfeksiyonu (miyokardit), kalp ameliyatının sebep olduğu bozulma, troid bezi hastalıkları, romatizmal ateş veya lupus gibi enflamatuar hastalıklar, hemokromatozis (organlarda demir birikmesi) ve diğer kalp ritim bozuklukları gibi bazı hastalıkların varlığı da bradikardi oluşmasına neden olabilir.

Bradikardi, genelde bazı kalp hastalığı tiplerinden dolayı kalp dokusunda oluşan bozulmalar nedeni ile meydana gelir. Bu nedenle kalp hastalığını arttıran risk faktörleri, bradikardi riskini de arttırır. Yaşam şeklini değiştirerek ya da tıbbi tedavi ile bradikardi riskini azaltmak mümkün olabilir. Örneğin, tansiyon yüksekliğini dengede tutmak, kolesterol seviyesini dengede tutmak, sigara içmekten kaçınmak, aşırı alkol tüketiminden uzak durmak, uyuşturucu gibi maddeler kullanmamak ve stresten uzak durmak gibi bazı önlemler ile bradikardi riskini azaltmak mümkün olabilir.

Bradikardi (kalbin yavaş atması) belirtileri

Bradikardi sorunu bulunan hastalarda, beyin ve vücut yeteri kadar oksijen alamadığı için bazı şikayetlere neden olabilir. Örneğin, bayılacak hale gelme ya da bayılma, baş dönmesi, halsizlik hissi, bitkin hale gelme, nefes darlığı, göğüs ağrıları, uyku bozukluğu, sersemlik veya hafızada bozukluk ve fiziksel aktivite sırasında hemen yorulma gibi bazı belirtiler görülebilir. Bunların dışında, tedavisi gecikmiş bradikardilerde sık bayılma nöbetleri, kalbin yeterli kan pompalayamaması (kalp yetmezliği), ani kalp durması ya da ölüm gibi durumlar ile karşılaşılması söz konusudur.

Bradikardi (kalbin yavaş atması) teşhisi

Bradikardi tanısının konulması için, bir kadiyoloji uzmanına baş vurulduğunda öncelikle, doktorun muayene ettikten sonra soracağı soruları kesin cevap vermek gereklidir. Yaşanan herhangi bir stres, yaşam şekli değişikliği ve kullanılan ilaçlar gibi soruların hasta tarafından cevaplanması önemlidir. Bunların dışında, bazı testlerin yapılması gerekmektedir. Örneğin, elektrokardiyografi (EKG) bradikardilerin teşhisi için oldukça önemli bir tanı yöntemidir. Holter cihazı, kalbin 24 saat boyunca hastanın günlük yaşantısını sürdürdüğü esnada kalbin ritmini kaydeder. Olay kaydedici, bu cihaz hastanın taşıyacağı birkaç hafta ya da ay süresince kalbin atımını kaydetmek amacı ile kullanılır.

Eğik masa testi, bu test bayılma nöbetlerinin nedenini anlamak amacı ile kullanılır. Egzersiz testi, bu test yürüme bandında yürürken ya da bisikletini kullanırken kalp atım hızının hastaya uyum sağlayıp, sağlamadığını anlamak için kullanılır. Diğer nedenlerden kaynaklanan bradikardilerin anlaşılması için de bazı kan tahlilleri yapılır.

Bradikardi (kalbin yavaş atması) tedavisi

Bradikardinin tedavisi, elektriksel iletim sorununun tipine, şikayetlerin şiddetine ve kalbin yavaş atmasının sebebine bağlıdır. Hipotiroidizim ya da obstrüktif uyku apnesi gibi altta yatan rahatsızlıklardan kaynaklanan bradikardi var ise bunların tedavisinin yapılması ile bradikardi düzelebilir. Diğer kalp sorunları için kullanılan bazı ilaçlar bradikardiye neden olabileceğinden bunların değerlendirilmesi ve yerine alternatif ilaçlar verilmesi sonucu baradikardi şikayeti önlenebilir.

Bunların dışında, kalp pili (peysmekır), köprücük kemiğinin altına yerleştirilen, cep telefonu büyüklüğünde, pille çalışan bir cihazın takılması gerekebilir. Cihazdan çıkan teller damarların arasından dolaşıp kalbe gider ve tellerin uçlarındaki elektrotlar kalp dokularına bağlanır. Bu pil kalp hızını izleyerek uygun hızı korumak amacı ile elektriksel uyarılar üretir.

Ritim bozuklukları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Ritim bozukluğu neden olur
 2. Taşikardi neden olur
 3. Atriyal flutter nedir
 4. Ventriküler fibrilasyon nedenleri
 5. Elektroşok cihazı nedir

6 Yorum

 1. Adsız

  16 Mayıs 2014 at 15:49

  merdiven çıkarken çok yoruluyorum böyle sanki kalbim yavaşlıyor gibi.

 2. Adsız

  16 Ocak 2015 at 13:52

  Çok yiyen arkadaşlarıma sesleniyorum kalbinizin düzgün çalışması için az yiyin ama sık sık yiyin.

 3. fatos celik

  4 Ekim 2016 at 14:09

  Ben bradikardiyim.doktorum teshis koydu ama ilaci kullanmaya korkuyorum ya bisey olursa kalp bu neticede ama bir yandan da carpintilar hic huzur vermiyor uykuya hasretim cok asiri zayifladim kipirdiyamayacak bir insan oldum.korkuyorum

  • Sağlık Ocağım

   7 Ekim 2016 at 22:50

   Doktorunuz ilaç vermiş ise düzenli kullanmak da fayda var.

   Ayrıca bu tip ritim bozukluğunun altında yatan bir neden var ise bu nedenin de bulunması önemlidir.

   Bu durumları doktorunuz ile görüşmelisiniz ve tedaviyi kendiniz bırakmamalısınız.

   Tekrar kontrole gitmeniz de fayda var.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 4. sevil

  5 Ocak 2017 at 20:45

  Benim kalbim yavaş çalışıyormuş.bugün öğrendim.Sonucum 53 en kısa zaman da kardiyolojiye gidicem ama korkuyorum. Tedavisi varmı kilom normal aşırı yemek ve yağlı yemem.Hep yorgunum. Cevizi çok severim ve yerim. Sadece çok hareketli değilim. Çalışmıyorum evdeyim bu yüzden olabilir mi.

  • Sağlık Ocağım

   7 Ocak 2017 at 15:45

   Efor sarf etme kalp atımını hızlandırır, ancak normal atış seviyesinin efor sarf edip etmemeniz ile çok fazla ilgisi olmaz genellikle.

   Kalbin yavaş çalışması (bradikardi) olarak tanımlanır. Bu teşhis nerede konuldu bu da önemlidir. Eğer tesadüfen veya herhangi bir nedenden dolayı çekilen elektrokardiyografide konulmuş ise sizdeki durum sinüs bradikardisi olabilir. Bu tür kalp atım hızı için uykuda ne kadar olduğu ve efor sırasında ne kadar olduğunun anlaşılması için 24 saatlik holter takılması gerekebilir, bu nedenle bir kardiyoloji uzmanına gitmeniz doğru olur.

   SİNÜS BRADİKARDİSİ NEDENLERİ ARASINDA; sinüs nodu fibrozisi, ateroskleroz, doğumsal kalp hastalığı, psikolojik durum bozukluğu, bazı ilaçlar, santral sinir sisteminde genetik mutasyon, perikardit, Lime hastalığı, hiptiroidi, romatizmal ateş gibi nedenler vardır.

   Kardiyoloji doktoruna gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git