Boyun Hastalıkları

Boyun Tutulması Neden Olur? Boyun Tutulması Tedavisi

Boyun tutulması genellikle sabahları rahatsız eden, belirgin bir şekilde başın hareket etmesini kısıtlayan, daha çok tek tarafı etkileyen boyun kaslarında ağrı, spazm denilen, kasılma hissettiren sıkıntılı bir durumdur. Boyun tutulması esnasında bir tarafa doğru başın eğilmesi, hareket ettirilmesi zorlaşır ve belirgin bir şekilde o bölgede ağrı hissedilir.

Boyun tutulması belirtileri

Boyun tutulması genellikle sabahları rahatsız eden, belirgin bir şekilde başın hareket etmesini kısıtlayan, daha çok tek tarafı etkileyen boyun kaslarında ağrı, spazm denilen, kasılma hissettiren sıkıntılı bir durumdur. Boyun tutulması esnasında bir tarafa doğru başın eğilmesi, hareket ettirilmesi zorlaşır ve belirgin bir şekilde o bölgede ağrı hissedilir.

Boyun tutulması nedenleri

Boyun tutulması, genelde ters bir yatış pozisyonundan kaynaklanabildiği gibi, doğuştan ve belli kas hastalıklarından da olabilir. Boyun tutulmasına neden olan sebepler göz önünde bulundurulduğunda aslında insanın başını taşımasını sağlayan kaslarda kasılma meydana gelir. Kas yapısı sürekli kasılıp gevşeyen yapılardır.

Lakin bu bölgedeki kaslar, kasılı olarak kalıp gevşeyemez ise boyun tutulması denilen durum ortaya çıkar. Bu durumun nedenleri, sürekli belli bir pozisyonda başı tutmak, uygun olmayan yastıkta yatmak, koltukta boyun kötü pozisyonda iken uyuya kalmak, rüzgara veya cereyana maruz kalmak gibi nedenler söz konusu olsa bile altta yatan başka nedenlerde vardır.

Boyun tutulmasında altta yatan nedenlergeçirilen ameliyatlar, geçirilen hastalıklar, vücutta bir çok olup biten sorunlardan, boyun kaslarına gelen olumsuz sinyallerden dolayı da boyun tutulması meydana gelebilir. Bunların dışında, boyun tutulmasının altında boyun fıtıkları, bademcik iltihabı, diş problemleri, ağız problemleri, rahim içi araç (spiral), baş, boyun bölgesi iltihapları gibi vücudun bir takım hastalıkları da boyun tutulmasına neden olabilir.
Ayrıca el işi yapanlarda, okul çantasını tek omuzda taşıyan öğrencilerde, ev işi yaparken ağır eşyaların yerlerini değiştirmek, bilgisayar başında hareket etmeden uzun oturmak, uzun süre hareket etmeden kitap okumak ve benzeri nedenlerden de boyun tutulması meydana gelebilir. Sık sık boyun tutulması yaşayan kişilerin geçer deyipte doktora gitmeyi ihmal etmemeleri gereklidir.

Boyun tutulması belirtileri

Boyun tutulmasının belirtilerini hasta zaten bazı sıkıntılar olarak yaşar. Boynunu hareket ettiremez, başını taşıyamaz ve çok ağrısı vardır. Bütün bu belirtiler sadece kas spazmı olabileceği gibi, diğer nedenlere bağlı boyun tutulması olabilir. Belirtileri o bölgedeki kaslarda ağrı, hassasiyet, dokunmakla artan ağrı, başı çevirmekte zorlanma, özellikle tek tarafta tutulma gibi belirtiler görülür.

Boyun tutulması tedavisi

Boyun tutulmasında tedavi olarak yapılacak ilk seçenek hastanın evde kendi kendine yapacağı, o bölgeyi sıcak tutmak her zaman faydalıdır. Çünkü, kasılan kas yapısı sıcakta gevşer. Evde o bölgeye sürülebilecek merhemler kullanılabilir.

Fakat boyun tutulması sorununda doktora baş vurmak gerekebilir. Bu problem için fizik tedavi veya beyin cerrahi uzmanlarına baş vurmak gereklidir. Doktor muayenesi yapıldıktan sonra, altta yatan bir neden var ise onun tedavisi yapılır. Boyun tutulmasında en önemli tedavi o bölgeyi sıcak tutmak, boynu zorlayan işleri biraz ara vermek, boynu sabit pozisyonda tutmaktan korumak gibi yöntemler ile ağrının rahatlatılması sağlanır.

Boyun tutulmasında neler yapılmalı?

Boyun tutulması tedavisi

Boyun tutulması tedavisi

Boyun tutulması genelde yanlış pozisyonda uyuya kalındığında, klimaya ya da cereyana maruz kalındığında oluşur. Bu durum, ani gelişen bir durum olduğu için o anda doktora gitme imkanı yok ise yapılacak en iyi yöntem o bölgeyi sıcak uygulamak ve sıcak tutmaktır.

Lakin, çok fazla spazm oluşmuş kasta, sadece sıcak tutmak yetmeyebilir. Bu durumda o bölgeyi uygulanan kas gevşetici merhemler ile hafif masaj yapılması fayda sağlayabilir. Ayrıca, zeytin yağı ile hafif masaj yapıp, bir tülbent ile sarılır ve yatılır. Böylece o bölge hem yumuşar hemde sıcak tutulmuş olur. Fakat ağrının yanı sıra kollarda ağrı, uyuşma, karıncalanma gibi hisler olur ise öncelikle doktora gitmek oldukça önemlidir.

Boyun hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Boyun kireçlenmesi nedenleri ve tedavisi
 2. Derin boyun enfeksiyonu nedir
 3. Boyun ağrısı neden olur
 4. Boyun fıtığı nedenleri ve belirtileri

16 Yorum

 1. Avatar

  Murat

  26 Mart 2017 at 19:40

  Hocam merhaba çanta taşımaktan sabahları (öğrenciyim) boynum ağrımaya başladı ve boynum tık tık yapmaya başladı yani kütlüyor napabilirim ? TEŞEKKÜRLER

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Mart 2017 at 16:41

   Düzensiz ağırlık taşımak ve ağır yük ile uzun yürümek gibi durumlar omurga bozukluklarına neden olabilir. Fakat bu durumun başka bir sebebi de olabilir, bu nedenle bir fizik tedavi uzmanınca muayene önemlidir. Doktorunuz boyun egzersizleri verebilir veya altta yatan başka bir problem olup olmadığını araştırabilir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 2. Avatar

  ahmet

  21 Mayıs 2017 at 20:10

  MERHABA hocam boynum ağırlıklı olarak sol tarafı zannedersem cereyan sebebi ile ağrımaya başlıyor ama herhangi bir kasılma olmuyor ve bu ağrı sol gözümün arkasına kadar oluyor ki gözüm yerinden sökülürcesine ağrı oluyor nasıl bi önlem alabilirim her defasında aynı sorun oluyor .. teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Mayıs 2017 at 23:05

   Tekrar tekrar oluşan ağrılı sorunlarda vakit kaybetmeden ilgili alanda bir uzmana başvurmak önemlidir.

   Baş ve göze vuran ağrılar her zaman beyin kaynaklı ya da göz kaynaklı değil boyun kaynaklı da olabilir. Boyun bölgesindeki kaslar, omurlar, omurlar arasındaki diskler, boyun hareketlerinde önemli yeri olan faset eklemler (boyunda bulunan tüm yapılar) başın arka rafından, ensede, bazen göz çevresinde, bazen sol bazen de sağ tarafta kasılma şeklinde ağrılara neden olabilir.

   Boyun omurgası ile ilgili durumların servikal sinirlere ya da oksipital sinirlere baskı yapması sonucu oksipital nevralji ağrısı olabilir.

   Yine bu hissedilen ağrı göz ile ilgili bir probleme bağlı da olabilir. Akut glokom krizi gibi bir durum olabilir.

   Migren gibi bir durum olabilir.

   İç kulak ile ilgili bir durum olabilir.

   Bir fizik tedavi uzmanına gitmenizde ve boyun bölgesinde bir sorun olup olmadığının değerlendirilmesinde fayda vardır. Boyun ile ilgili bir problem yoksa diğer durumların nöroloji, göz doktoru gibi bölümlerde de değerlendirmeler gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 3. Avatar

  Aleyna

  17 Temmuz 2017 at 08:33

  Hocam ben öğrenciyim, çok ders çalışıyorum. Tatillerde de çok kitap okuyorum. Başım dolayısıyla günün çoğunda eğik bir biçimde ve bu boynumda ağrıya sebep oluyor. Bu ağrıyı nasıl önleyebilirim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Temmuz 2017 at 01:05

   Duruş pozisyonuna bağlı boyun fıtığı, boyun düzleşmesi gibi sorunlar oluşabilir. Öncelikle bir fizik tedavi uzmanına giderek böyle bir durum olmadığından emin olmanız önemlidir. Eğer herhangi bir sorun yok ise fizik tedavi uzmanından hangi egzersizlerin işe yarayacağı hakkında bilgi almanız ve bu egzersizleri bilinçli şekilde düzenli olarak yapmanız fayda sağlayacaktır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 4. Avatar

  Yusuf

  20 Ağustos 2017 at 13:35

  Hocam 1haftadir spora gidiyorum 3-4 gündür boynum tutuluyor ne yapmalıyım?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Ağustos 2017 at 12:14

   Eğer spora yeni başlamışsanız kaslarda zorlanma veya çok zorlamış olabilirsiniz. Spora başlarken bilinçli başlamak ve bilinçli yapmak gerekir. Daha az tekrarlar ile yavaş yavaş arttırarak, daha hafif egzersizlerle başlayarak, birkaç ay bu şekilde kasları ve diğer ilgili yapıları güçlendirerek başlamak ve düzenli şekilde devam etmek önemlidir, aksi taktirde geri dönüşümü olmayan hasarlanmalar oluşabilir. Ayrıca spora başlamadan ve bırakırken 10-15 dakikalık ısınma ve soğuma egzersizleri yapılması da gerekir. Spora bir başlayıp bir bırakmak da bu tür ağrılara yol açabilir. Bir kez spora başladıktan sonra haftanın 3-4 günü düzenli olarak devam edilmesi önemlidir.

   Spor yapma konusunda sağlık bilgisi de olan bir spor hocasından yardım almanızda fayda vardır.

   Bu tutulma için bir fizik tedavi doktoruna gitmeniz gerekir, çünkü yanlış bir hareketle boyun fıtığı oluşmuş da olabilir veya daha önceden boyun fıtığı, kireçlenme, kas yırtılması, bağ hasarları gibi durumların varlığı da söz konusu olabilir.

   Doktora gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 5. Avatar

  bayram

  22 Aralık 2017 at 12:16

  merhaba,basimin sag tarafinda agri ve kulak cinlamasiyla basladi ilk olarak 11 hafta sonra boynumun sag arka tarafinda tutulma oldu boynumu hareket ettirdikce basim agriyor beynim sancilaniyor doktor sprey verdi genzim acilsin diye ise yaramadi co-codamol agir ve normal agri kesiciler ise yaramiyor mmasaj ve uyku posizyonumu degistirmem ise yaramadi gun gectikce dahada kotulesir napmam gerekiyor ve neye bagli olabilir tessekkurler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2017 at 19:42

   Boyun kaynaklı baş ağrısı diye bir tanımlama vardır. Bu ağrı tipinde, boyunda yer alan çeşitli yapılardaki bozukluklar baş ağrısına neden olurlar.

   Boyun bölgesinde baş ağrısına neden olan yapılara gelince; boyun omurları ile ilgili bozukluklar, boyun fıtıkları, boyun kireçlenmesi, boyun kanal darlığı, boyun kaslarının spazmı gibi durumlar boyun kaynaklı baş ağrılarına neden olabilir.

   Geniz akıntısı veya geniz eti gibi durumlarınız varsa, bu duruma bağlı sinüzit oluşabilir ve buna bağlı da baş ağrısı olabilir.

   Yüksek tansiyona bağlı da enseden gelen baş ağrısı olabilir.

   Bir de fizik tedavi uzmanına gitmeniz gerekebilir veya ağrı kliniğine.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 6. Avatar

  Nermin

  13 Ocak 2018 at 18:51

  Hocam boynum tutuldu, omuzlarıma doğru ağrı yapıyor öksürürken dahi acıyo kasılyor, hareket etmekte zorlanıyorum ne yapmamı önerirsiniz teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Ocak 2018 at 15:32

   Boyun tutulması boyun kaslarında oluşan spazm’dır. Öncelikle bu kaslardaki spazmın çözülmesi gerekir. Bu durum için bir fizik tedavi uzmanına gitmek önemlidir. Doktorunuz ağrı kesici ve spazm giderici ilaçlar verecektir. Evde yapılabilecek uygulama ise sıcak suyla ıslatılmış havlu uygulama, sıcak duş altında biraz uzun kalma gibi uygulamalar yapılabilir, fakat kuru sıcak (ütüyle ısıtılmış haflu, saç kurutma makinesi tutma, sıcak su torbası gibi) uygulamalardan kaçınılmalıdır. Bunlara rağmen ağrılar ve tutulmalar davam ederse fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi uygulanabilir. Boyunda tutulmaya neden olabilecek herhangi bir hastalığın olup olmadığı araştırılır.

   BOYUN TUTULMASI NEDENLERİNE GELİNCE;

   * Televizyonun karşısında koltukta uyuya kalma

   * Yastığın rahat olmaması

   * klimanın boyuna doğru vurması

   * Rüzgara maruz kalma

   * Bilgisayar başında uzun süre oturmak

   * Cereyanda kalma, bunlar gibi nedenleri saysak da, aslında bunlar gerçek nedenler değillerdir ama bunların oldukça fazla katkısı vardır.

   BOYUN TUTULMASININ ALTTA YATAN NEDENLERİNE GELİNCE;

   * Çoğunlukla diş sıkma

   * Boğaz iltihapları

   * Dişlerdeki problemler

   * Boyun kireçlenmesi

   * Boyun fıtıkları, bunlar da altta yatan nedenlere örnek olarak verilebilir.

   Bir fizik tedavi uzmanına, diş doktoruna gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 7. Avatar

  Yunus Emre İspir

  24 Mart 2018 at 21:38

  Hocam okçuyum ağır spor yapıyorum boynumda tutulma oluyor tek taraflı oluyor sonra sağdan sola geçiyor ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Mart 2018 at 00:08

   Öncelikle bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına gitmeniz önemlidir. Çünkü boyun tutulmaları kas kaynaklı olabileceği gibi boyun fıtığı, boyun kireçlenmesi gibi nedenlerle de olabilir. Fakat acil boyun tutulması durumunda belli aralıklarla 10-15 dakika kadar sıcak suyla ıslatılmış sıcak havlu uygulamak ve boynu sıcak tutacak bir şeyle boynu sarmak ve eczacınızın önereceği kas gevşetici kremle günde bir, iki kez masaj yapmak ve sarmak faydalı olabilir. Sıcak duşun belli bir süre tutulması da faydalı olur, ancak kuru ısı uygulanmamalıdır. Rüzgara, cereyana, klimaya maruz kalmamaya, terli olarak durmamaya her zaman özen gösterilmesi gerekir. Yaptığınız spordan önce 10-15 dakika ısınma ve germe egzersizleri, spordan sonra soğuma egzersizleri yapılması önemlidir. Ancak, varsa altta yatan neden araştırılmalıdır. Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   İyi yaşam dileğiyle.

 8. Avatar

  Zihni

  26 Haziran 2018 at 07:20

  Hocam 2 3 ayda bir boynum tutuluyor işte çalışırken aniden ağrı girdi 2 saatte boynum sabit kaldı yürümekte bile zorlanır oldum kolumu yukarı kaldıramaz hareket edemez oldum bir çok kas gevşetici merhem ilaç iğne kullandım fayda etmiyor düzelmesi 1 buçuk haftayı buluyor ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Haziran 2018 at 16:51

   Boyun tutulması hemen hemen birçok insanın başına gelen bir durumdur. En sık akla gelen nedenler; koltukta televizyon seyrederken uygunsuz pozisyonda uyuya kalınması, yatak ve/veya yastık değiştirilmesine bağlı boynun tutulması, klima çalışan ortamlarda klimaya maruz kalınması, esintili havada rüzgara maruz kalınması gibi mazeretlerdir. Ancak bunlar gerçek nedenler değildir, evet bunların boyun tutulmasına önemli katkısı ve/veya tetikleyici etkisi vardır ama gerçek neden değildirler. Boyun tutulmasının en önemli gerçek nedenleri ise diş sıkma dır (çok sık karşılaşılan nedenlerdendir). Diş sıkma ile birlikte sadece çene kaslarında değil, boyun kaslarında da spazm oluşur, bunun da üzerine rüzgar, zorlama gibi nedenler de eklenince daha da kendini gösteren boyun tutulmalarına neden olur. Bunun dışında boğaz iltihapları geçirmek, dişlerdeki sorunlar (diş iltihaplanmaları, diş kökündeki apselergibi) nedenlere bağlı da boyun tutulmaları olabilir.

   Diş doktoru, fizik tedavi uzmanı gibi uzmanlıklar tarafından değerlendirmeler yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git