Boyun Hastalıkları

Boyun Kırıkları Neden Olur? Boyun Kırıkları Tedavisi

Omurga, 33-34 adet omur kemiğinden oluşur ve bu kemikler birbirine bağlar, eklemler ve disk denilen kıkırdaklar ile bağlanmıştır.

Boyun kırıkları nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Omurga, 33-34 adet omur kemiğinden oluşur ve bu kemikler birbirine bağlar, eklemler ve disk denilen kıkırdaklar ile bağlanmıştır. Omurga insanların dik bir şekilde ayakta durmasını, oturup kalkmasını sağlar ve içinde yer alan omurilik ve buna bağlı sinirleri de korur. Omurga kemiğinde yedi adet boyun omuru (servikal vertebra) bulunur.

Omurgada oluşan kırıklar diğer bölgelerde oluşan kırıklara göre daha önemlidir. Çünkü omurgada sinirler, omurilik ve hayati damar yapısı vardır. Boyun bölgesinin, beyin ile vücut arasında iletişim yollarının geçtiği önemli bir kavşak özelliği bulunmaktadır.

Boyun kırıkları nedenleri

Boyun kırıkları tedavi edilmez ise meydana gelecek hasarlar nedeni ile ölüm riski söz konusudur. Boyun kırıklarında diyafram adı verilen solunum kası felci meydana çıkabilir. Ayrıca boyundan aşağısının bütün hareketlerini sağlayan sinir sistemi boyun bölgesinden dağılmaktadır, bu nedenle boyun kırıklarında sinir hasarı oluşur ise tam felç olma riski vardır. Boyun kırıkları genellikle yüksekten düşme, trafik kazaları, silahlı yaralanmalar gibi travmalar nedeni ile oluşur.

Omurga kırıklarının % 5-10’nu boyun omurgasında meydana gelir. Yaz aylarında denizin kayalık kısımlarında veya havuzun kenarlarına yakın kısımlarda başın kayalara, betona veya yere çarpması sonucu kafa travmaları ve boyun travmaları gibi ani kazalar oluşabilir ve bunlara bağlı boyun kırıkları oluşur.

Servikal (boyun) bölgesi travmalarında omurlarda oluşan kırık ya da çıkıklar solunum yetmezliği oluşturarak ölüm riskine, el ve ayaklarda tam felce, idrar veya büyük abdest tutamamaya veya kaçırmaya sebep olabilir.

Boyun kırıkları belirtileri

Boyun kırığı olan kişilerde ilk belirti ağrı, kas spazmları, kırılma ile birlikte omurilik yaralanması söz konusu ise kollarda uyuşukluk, bacaklarda uyuşukluk, kollarda ya da bacaklarda hissizlik, güç kaybı, idrar veya büyük abdest kaçırma ya da yapamama gibi bazı belirtiler görülür.

Boyun kırıkları teşhisi

Boyun kırığı şüphesi olan kişi mümkün olduğu kadar az oynatılmalı ve hemen doktor veya ambulans bulunmalıdır. Yaralı sedye üzerine yerleştirilerek doktor eşliğinde kıpırdatılmadan hastaneye yetiştirilmelidir. Bu tür travmalarda hasta bilinçsizce taşınmamalıdır, çünkü kırılan bölgede sinirlere baskı olur ise felç kalma veya ölüm riski bulunmaktadır.

Servikal yaralanma şüphesinde radyografik görüntüler rutin olarak alınır. Boyun kırıklarında tanıyı koymak için, başvuru sırasında hastaya servikal direkt grafi, olgunun özelliğine göre konvansiyonel veya bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans (MRG) görüntüleme yöntemleri ile kırığın yeri ve dokulardaki hasar tespit edilir.

Boyun kırıkları tedavisi

Boyun kırıkları tedavisi

Boyun kırıkları tedavisi

Boyun kırıklarında hastanede uygulanan tedavi yöntemleri arasında yaralanmanın neden olduğu hasarlara göre farklı tedavi yöntemleri vardır.

 1. Bazı hastalarda crutchfield askısı, denilen bir askı ile altı haftalık yatak tedavisi başlatılır. Bu askının özel uçları kafa kemiğine vidalar ile tutturulur ve askıya belli bir ağırlık ekleyerek hastanın boynunu oynatmadan yatakta yatması sağlanır. Bu tedavi esnasında hastanın tüm ihtiyaçları yattığı yerden karşılanır.
 2. Bazı hastalarda ise cerrahi tedavi uygulanır. Cerrahi tedavide hastanın kırılan boynuna yaklaşık bir saat süren ameliyatta vidalar ile hastanın kırılan boynu birbirine sabitlenir. Bu vidaları çıkartmadan hasta iyileştikten sonra hayatını sürdürebilir.
 3. Halo-vest tedavi yöntemi özellikle nöroşirurjiyenler tarafından kararsız servikal yaralanmalarında yaygın olarak uygulanan bir yöntemdir.
 4. Boyun kırıklarının girişimsel tedavilerinden sonra, uzun süreli fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi uygulanır.
 5. Omurilik zedelenmesi meydana gelmiş ise fizik tedavi ile oluşan felç durumunun düzelmesi için fizik tedavi daha uzun sürebilir fakat yapılan tüm çalışmalara rağmen boyun kırıklarında ve omurilik zedelenmesi durumunda hastalarda çok fazla iyileşme sağlanamayabilir ve bu hastalar hayatlarının geri kalan kısmını kısmi veya tam felçli olarak devam ettirmek zorunda kalabilirler.
 6. Bu riskler göz önünde bulundurulduğunda denize veya havuza balıklama atlarken çok dikkatli olmak veya eğitimini almak gereklidir.
 7. Bunların dışında araba, motor gibi taşıtları kullanırken, yükseklerde çalışırken, riskli faaliyetlerde çok dikkatli olmak gereklidir.

Boyun hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Boyun hastalıkları
 2. Servikal kanal darlığı nedir
 3. Derin boyun enfeksiyonları
 4. Boyun fıtığı neden olur
 5. Baş, boyun ve omurilik yaralanmaları
 6. Baş, boyun kanseri nedenleri ve tedavisi
 7. Boyun eğriliği nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git