Boyun Hastalıkları

Boyun Kireçlenmesi Nedenleri Ve Belirtileri

Kireçlenme vücudun her yerinde oluşabildiği gibi, bunların en önemlilerinden biride boyun kireçlenmesi olarak düşünülebilir.Halk arasında kireçlenme olarak adlandırılan hastalık, aslında genetik olarak omurga eklemlerinin erkenden yaşlanması, aşınması, yıpranması ve yapılarının bozulmasıdır.

Boyun kireçlenmesi tedavisi

Kireçlenme vücudun her yerinde oluşabildiği gibi, bunların en önemlilerinden biride boyun kireçlenmesi olarak düşünülebilir.Halk arasında kireçlenme olarak adlandırılan hastalık, aslında genetik olarak omurga eklemlerinin erkenden yaşlanması, aşınması, yıpranması ve yapılarının bozulmasıdır.

Boyun kireçlenmesinin temel nedeni genetik olduğu gibi olumsuz yaşam faktörleri de neden olabilir. Boyun eğri pozisyonda çalışmak, yanlış yastık kullanmak, uzun süre eğili pozisyonda çalışmak bilgisayar başında oturmak gibi nedenlerden boyun kireçlenmesi meydana gelebilir.

Ayrıca zorlayıcı sportif faaliyetler ve boyun fıtıkları kireçlenmenin hızlanmasına neden olabilir ve fiziksel olarak ağır işlerde çalışanlarda, işinden memnun olmayanlarda, monoton iş hayatı olanlarda, kilo problemi olanlarda ve omurga eğriliği (skolyoz) hastalığı olanlarda da boyun kireçlenmeleri sık görülür.

Boyun kireçlenmesi belirtileri

Boyun kireçlenmesinin belirtileri, genellikle boyun ağrısı ile kendini belli eder. Kireçlenmenin şiddetine göre boyun omurgasında oluşturduğu bozukluğa bağlı olarak, eklemlerin bozulmasına bağlı olarak sinirlerde sıkışma, omuriliğe baskı ve eklem ağrıları nedeni ile şiddetli kol ağrılarına sebep olabilir. Özellikle sabah kalkıldığında boyun tutulması ve kol ağrısı gibi şikayetler görülebilir.

Masa başı çalışan kişilerde, uzun yol şoförlerinde ve uzun süre sabit pozisyonda kalan kişilerde boyun kireçlenmesine bağlı ağrılar sıkça görülebilir. Boyun kireçlenmesi olan kişilerde boyun hareketleri de kısıtlanır. Özellikle sinir sıkışması veya eklem problemi hangi bölgede ise boynu o tarafa çevirmek zorlaşır ve ağrı nedeni ile bu hareketi yapamaz. Özellikle yatarken sık sık boyun pozisyonu değiştirmek zorunda kalınacağı için uyuma kalitesi düşer.

Boyun kireçlenmesi teşhisi

Boyun kireçlenmesi tedavisi

Boyun kireçlenmesi tedavisi

Boyun kireçlenmesi olan hastalarda öncelikle hastanın şikayetleri doğrultusunda yön çizilir. Kireçlenmenin sebep olduğu rahatsızlığın teşhisini koymak ve boyun omurgasının hangi seviyesinde kireçlenme var ise onu belirlemek gereklidir. Bunu anlamak için öncelikle manyetik rezonans (MR) görüntüleme veya bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüle yöntemlerinin yapılması gereklidir.

Boyun kireçlenmesi tedavisi

Boyun kireçlenmesi tedavisinde özellikle sinir sıkışması var veya o bölgedeki eklem bozukluğu nedeni ile omurilikte sıkışma ya da disklerde fıtıklaşma var ise, buna yönelik ilaç tedavisi, lazer tedavisi, ultrason tedavisi ve sertleşmiş eklemleri elle mobilize etmek (özel elle egzersiz teknikleri) uygulamak gerekir.

Bu tedavi yöntemleri sonrası hasta bir iki seans içinde açılmaya başlar ve normal hareket açıklığına tekrar yavaş yavaş döner ve ağrıları gider. Bu tedaviler sonrası hastanın omurga egzersizlerini devam ederek ve o bölgeye ağır yük bindirmekten kaçınarak yaşamını sürdürmesi oldukça önemlidir.

Boyun kireçlenmesi için cerrahi tedavi yapılır mı?

Boyun kireçlenmesi ileri dereceye ulaşır ve sinirlerde aşırı derecede omurilik baskısı meydana gelir ise hastanın çok ciddi şikayetleri ortaya çıkmaya başlar. Kolda uyuşma, ağrı dışında güç kaybı oluşur. Bu şikayetler fiziksel olarak tedavi edilemez ve ağrı, güçsüzlük giderek artar ise hastanın cerrahi olarak tedavi edilmesi gerekir. Eğer cerrahi tedavi gecikir ise sinir hücreleri ölür ve yapılan ameliyatta çok fazla yararlı olmaz.

Çok ileri boyutlarda bir kireçlenme söz konusu olur ve omuriliğe baskı var ise, omurlar arası diskler fıtıklaşır ve omuriliğe baskı uygular. Bu durumda hastanın bacaklarında ağrı, karıncalanma, uyuşma hissi, güçsüzlük, idrara çıkamama ve daha ilerlemiş boyun kireçlenmelerinde büyük abdest yapamama gibi şikayetler meydana gelir ise bu hastalarda acil olarak cerrahi tedavi gerekebilir.

Boyun kireçlenmesi olanlar nelere dikkat etmeli?

Boyun kireçlenmesi olan hastalar, boyun kaslarını kuvvetlendirmek için egzersiz yapmaları gerekmektedir. Boyun hareketlerini muhafaza edebilmek için boyun hareketleri yapmaları gerektiği gibi, bu egzersizler eklemler üzerinde oluşacak bozuklukların daha yavaşlamasını ve omurganın daha sağlıklı olmasını fayda sağlar.

Boyun hareketlerini yaparken yavaş ve nazik olunmalıdır. Çünkü, ani ve hızlı yapılan hareketler kireçlenme olan aşınmış ve yıpranmış dokuları zedeleyebilir. Boyun hareketleri yaparken hissedilen çıtırdama veya kıtırdama sesleri olabilir ve bunlar zamanla açılır.

Yapılması gereken boyun egzersizleri hastanın doktoru tarafından anlatılır. Fakat 60 yaşın üzerindeki hastaların boyun egzersizini yaparken arkaya doğru olan hareketi yapmamaları gerekir. Çünkü, bu hareket ile beyinciğe giden damarlarda sıkışma meydana gelebilir ve baş dönmesi yapabilir. Bu nedenle 60 yaşın üzerindeki hastalara bu hareket tavsiye edilmez.

Boyun kireçlenmesi olan kişilerin dikkat etmesi gereken durumlar, özellikle öne eğili pozisyonda uzun süre kalmaması ve sık sık pozisyonunu değiştirmesi gerekir. Arada bir pozisyonuna ara vererek boyun hareketleri yapmaları, boynu geriye doğru çok zorlamadan indirip kaldırması, sağa ve sola çevirmesi, imkan var ise arada kalkıp dolaşması gerekmektedir. Bunun dışında yastık kullanımında da dikkatli olmak gerekir.

Yüksek yastık kullanmak kireçlenmenin etkilerini arttırır ve boyun fıtığına bile neden olur. Koltuk, kanepe üzerinde başı dayayarak uyuya kalmak, kitap, gazete okumak veya televizyon seyretmek gibi faktörlerde bu şikayetlerin artmasına neden olur. Düzenli boyun egzersizleri, yüzme ve boynu rahatlatıcı pozisyonlarda dinlenme, boyun kireçlenmesi olanlarda çok fayda sağlar.

Boyun hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Boyun ağrısı neden olur
  2. Boyun hastalıkları
  3. Baş boyun tümörleri nedenleri
  4. Boyun düzleşmesi neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git