Boyun Hastalıkları

Boyun Kanal Daralması – Servikal Kanal Darlığı Nedir?

Boyunda kanal darlığının belirtileri çoğunlukla uzun zaman içerisinde yavaş yavaş ilerler.

Boyun kanal darlığı nedenleri belirtileri ve tedavisi

 1. Omurilik, omurlar tarafından oluşturulmuş kemik bir kanal içerisinde sinir dokusundan oluşmuş bir sütun şeklinde yapıdır. Servikal kanal adı verilen bu kanalı daraltan sebepler omuriliğin kanal içinde hasarına neden olur. Omurganın boyun kısmındaki bu daralma (servikal kanal darlığı veya omurilik sıkışması olarak tanımlanır).
 2. Omuriliğe bası yapan kanal darlığı olur ise myelopati denilen ve ciddi tıbbi müdahale gerektiren bir durum ortaya çıkabilir. Myelopati, bağırsak ve mesane fonksiyonlarında bozukluklara, yürüme zorluğuna, el ve kolları kullanmada zorluklara, uyuşmaya neden olabilir.
 3. Omurga kanal darlığında ciddi bir problem olup, hastanın ciddi derecede şikayetleri var ise ilk tedavi seçeneği cerrahidir. Darlığın derecesi az ise koruyucu tedavi ve fizik tedavi yöntemleri de uygulanır.

Boyun kanal darlığı (servikal kanal darlığı) neden olur?

Kanal darlığının bir çok nedeni olabilir. Bu nedenlerin en sık görülenleri doğuştan olan kanal darlığı, dokuların bozulması, omurgada dengesizlik, disk hernisi (boyun fıtığı) ve omuriliğin kanlanmasının kısıtlılığı gibi nedenler kanal darlığına yol açabilir.

Boyun kanal darlığı (servikal kanal darlığı) belirtileri

Boyunda kanal darlığının belirtileri çoğunlukla uzun zaman içerisinde yavaş yavaş ilerler. İleri ki yaşlarda gelişen dejenerasyon sipinal kanal darlığının en fazla görülen nedenleri arasında olmasına rağmen, bazen de ciddi bir travma veya disk hernisi sebebi ile bir anda ortaya çıkabilir. Bazı hastalarda ilk belirti yürüme bozukluğu olabilir ve hastalar bu durumun boyunla ilgili olduğunu fark edemezler.

Bunların yanı sıra ellerde halsizlik, uyuşma, yazı yazarken ve bilgisayar başı işlerinde beceri kaybı, avuç içi ve parmaklardaki güçsüzlük nedeni ile bir şeyleri tutmada zorlanma, omuzlarda güç kaybı, omuzda, sırtın üst kısımlarında, kolun bir tarafına ya da her iki kola yayılan ağrılar görülebilir.

Boyun kanal darlığı (servikal kanal darlığı) teşhisi

Servikal kanal darlığı tanısında öncelikle doktor muayenesinde hastanın öyküsü dinlenir ve fizik muayene yapılır. Hastanın günlük yaşantısında çektiği sıkıntılar ve şikayetler doktor tarafından sorulur. Fizik muayenede cildin duyusu, kas gücü ve hastanın refleksleri test edilir. Hastanın yürüme şekli değerlendirilir.

Omuriliğe olan basının nedenini öğrenmek için röntgen filmi istenir. Eğer röntgen filmi yeterli bilgiyi vermez ise manyetik rezonans (MR), bilgisayarlı tomografi (BT), sinirlerin kontrolü için elektromiyografi (EMG) ve somatosensoryal uyarılmış potansiyeller (SEP) kol ya da bacaktan verilen uyarının beyinden kaydedilmesi şeklinde yapılan test olup iletide meydana gelen aksamayı ve omurilikteki basıncı gösterir.

Boyun kanal darlığı (servikal kanal darlığı) tedavisi

 1. Omurga kanal darlığında ciddi bir problem olup, hastanın ciddi derecede şikayetleri var ise ilk tedavi seçeneği cerrahi tedavidir.
 2. Eğer şikayetler ciddi derecede değil ise cerrahi yapılmadan önce tıbbi tedavi ve gözlem gerekir.
 3. Hastanın boyun hareketlerini kısıtlaması için yumuşak bir boyunluk tedavisi verilir. Boyunluk sayesinde hasta boynunu çok fazla hareket ettiremez ve ağrıları azalabilir. Boyunluk tedavisi 3 veya 6 ay civarı devam eder ve sonrasında azaltarak bırakılması tavsiye edilir.
 4. Bunların yanı sıra hastanın günlük yaşantısında boyuna binen yükü hafifletecek hareketler hastaya doktoru tarafından gösterilir.
 5. Hastanın şikayetleri çok ağır değil ise hastanın fizik tedavi görmesi gerekebilir. Fizik tedavide amaç öncelikle ağrıyı azaltmaktır. Fizik tedavide kullanılan cihazlar kaslardaki spazmın çözülmesinde ve ağrının azaltılmasında fayda sağlayabilir.
 6. Bazı durumlarda epidural stereoid enjeksiyonu yapılabilir.
Boyun kanal darlığı tedavisi

Boyun kanal darlığı tedavisi

Servikal kanal darlığının cerrahisinde uygulanan yöntemler

Omurga kanal darlığı cerrahi tedavisinde omuriliğe ciddi derecede basınç olan durumlarda hemen cerrahi tedavi gerekmektedir. Servikal kanal darlığı tedavisinde uygulanan cerrahi yöntemler arasında laminektomi, anterior servikal diskektomi ve füzyon, korpektomi ve greft konulması gibi yöntemler uygulanır.

Servikal kanal darlığı ameliyatının başarı oranı nedir?

 1. Cerrahi tedavi uygulanan hastaların yarısından fazlasında ameliyattan önceki durumlarına göre düzelme sağlanmaktadır ve cerrahinin en önemli hedefi hastalığın seyrini hafifletmektir.
 2. Ameliyattan sonra gereken fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi verilir. Ayrıca hastalar riskli hareketler yapmaması için uyarılır.
 3. Servikal kanal darlığı ameliyatının sonucunu olumsuz etkileyen faktörler ise ileri yaş, ciddi derecede sinir hasarı, çoklu seviyede omurilik basısı, hastalığın uzun süre devam etmesi ve kanal darlığının şiddeti gibi faktörlerdir.
 4. Bu durum göz önünde bulundurulmalı ve belirtilerden bir kaçı olduğunda mutlaka bir ortopedi ve travmatoloji uzmanına, fizik tedavi uzmanına veya beyin – sinir cerrahisi uzmanına başvurulmalıdır, çünkü her hastalıkta olduğu gibi boyun kanal darlığında da erken teşhis önemlidir.

Omurga hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Boyun hastalıkları ve boynun anatomik yapısı
 2. Boyun ağrısı nedenleri ve tedavisi
 3. Boyun fıtığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Boyun tutulması nedenleri ve tedavisi
 5. Derin boyun enfeksiyonları neden olur
 6. Baş ve boyun tümörleri nedeleri ve tedavisi
 7. Boyun kırıkları nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git