Anatomi

Boyun Hastalıkları ve Boyun Anatomisi Nedir?

Boyun, anatomik olarak kafa ve gövde arasında yer alıp bağlantıyı oluşturan vücut kısmı materyal bulunmaktadır.

Boyun nedir? (Servikal anatomi)

Boyun, anatomik olarak kafa ve gövde arasında yer alıp bağlantıyı oluşturan vücut kısmı materyal bulunmaktadır. Bunun bozukluğu özellikle servikal disk hastalığına yol açmaktadır. Boyun bölgesinde beyinden köken alıp vücuda dağılan sinirler ve kalpten beyine kan taşıyan damarlar vardır.

Soluk borusu trakea ön kısmında tiroid dokusu bulunmaktadır. Bu borudaki dışarıdan fark edilen çıkıntı ise thyroid kartilaj (Adem elması) olarak bilinmektedir. Boynun her iki tarafında güçlü sternocleidomastoid kasları vardır ve boyun ile ilgili bir çok girişimde belirleyici görev üstlenmektedir.

Çenenin arka kısmına doğru ise güçlü bir damar atılışı rahatça hissedilebilmektedir ki bu beyine yoğun bir şekilde kan taşıyan eksternal karotid arterdir. Teknik olarak boyun bölgesine servikal omurga bölgesi denilmektedir.

Bu bölge kafa tabanından başlayıp C1 ve C7 denilen 7 adet küçük omurlardan oluşmuştur. Her bir omur arasında kıkırdak olarak da bilinen yastıkçıklar vardır. Dış kısmında (anulus fibrozus) ve iç kısmında (nucleus pulpozus) bulunur.

Boyun bölgesinde hangi hastalıklar olur?

Sağlıklı boyun dengeli boyundur ve bu dengeyi sağlamak için boyun omurgası doğal bir eğime sahiptir. Bu eğimin korunması rahat ve ağrısız boyun için oldukça önemlidir. Bu eğilim bozulur ise boyun omurgasında dejenerasyon (bozulma) başlar ve bu bozulma boyun, omuz ve kollarda ağrıya, uyuşmaya, halsizliğe neden olur.

Boyun bölgesini tutan bazı hastalıklar da vardır. Bu hastalıklar arasında boyun fıtığı, boyun tutulması, boyun kireçlenmesi, boyun düzleşmesi, boyun eğriliği, baş- boyun tümörleri, derin boyun enfeksiyonları, kısa boyun hastalığı, boyun kanal darlığı gibi hastalıklar, travmalara bağlı yaralanmalar veya sorunlar vardır.

Boyun fıtığı belirtileri ve tedavisi

 1. Boyun fıtığı nedir? : Boyun omurları arasında bulunan amörtisör görevi gören disklerin zamanla yıpranması ve fıtıklaşması dır.
 2. Boyun fıtığı belirtileri : Boyun fıtığı belirtileri arasında boyunda omuzlarda ve kollarda ağrı olur. Boyun fıtığı sinirlere baskı yapar ise yürüme problemleri, idrar kaçırma veya tutamama sorunları, ellerde uyuşma, bacaklarda ağrı ve uyuşma ve baş dönmesi gibi şikayetlere neden olabilir.
 3. Boyun fıtığı tedavisi : Boyun fıtığı tedavisinde ilk yöntem ilaç tedavisi, istirahat ve fizik tedavi yöntemleri ve sinirlere baskı var ise cerrahi tedavi seçenekleri uygulanır.

Boyun tutulması belirtileri ve tedavisi

Boyun tutulması

Boyun tutulması

 1. Boyun tutulması nedir? : Daha çok sabahları karşılaşılan ve başı iki tarafa çevirmede zorlanmaya neden olan, boynu genellikle tek tarafa çevirememe ve boyun kaslarında ağrı gibi problemler ile meydana çıkan, insana sıkıntı veren bir durumdur.
 2. Boyun tutulması belirtileri : Boyun tutulması belirtileri, hasta boynunu hareket ettiremez, boyunda ağrı, başını taşıyamama ve boynu iki tarafa çevirememe gibi şikayetler görülür.
 3. Boyun tutulması tedavisi : Boyun tutulması tedavisinde ilk yapılacak işlem hastanın evde yapacağı sıcak uygulama işlemidir. Boynu zorlayan hareketlerden kaçınmak ve boynu sabit pozisyonda tutmamak gerekir. Geçmeyen boyun tutulmalarında mutlaka doktora başvurmak altta yatan herhangi bir neden olabileceği için oldukça önemlidir.

Boyun kireçlenmesi belirtileri ve tedavisi

 1. Boyun kireçlenmesi nedir? : Aslında genetik olarak omurga eklemlerinin yaşlanması, aşınması, yıpranması ve yapılarının bozulmasıdır.
 2. Boyun kireçlenmesi belirtileri : Boyun kireçlenmesi belirtileri, boyun ağrısı, omuriliğe baskı olur ise şiddetli kol ağrıları, özellikle sabah kalkıldığında boyun tutulması gibi belirtiler görülebilir.
 3. Boyun kireçlenmesi tedavisi : İlaç tedavisi, lazer tedavisi, elle yapılan egzersiz tedavisi, ultrason tedavisi ve hastanın ömür boyu yapması gereken egzersiz tedavisi, cerrahi tedavi gibi tedavi yöntemleri boyun kireçlenmesinde uygulanan yöntemlerdir.

Boyun düzleşmesi belirtileri ve tedavisi

Boyun düzleşmesi nedir

Boyun düzleşmesi

 1. Boyun düzleşmesi nedir? : Şekli C’ye benzeyen omurganın aşırı yüklenme, aşırı stres ve duruş bozukluğu gibi nedenlerden dolayı omurganın şeklinin I’ya benzemesidir.
 2. Boyun düzleşmesi belirtileri : Boyun düzleşmesi belirtileri arasında sırt kürek kemiklerinin olduğu bölgede ağrı, kollarda ağrı, ellerde uyuşma, kollarda halsizlik, ellerde beceri kaybı, migren ağrısı ile karıştırılan baş ağrısı, kulaklarda uğultu ve denge kaybı gibi belirtiler görülür.
 3. Boyun düzleşmesi tedavisi : Boyun düzleşmesi tedavisinde ilaç tedavisi, fizik tedavi, egzersiz tedavisi, kaplıca tedavisi, akupunktur tedavisi ve hastanın kendini koruması gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

Baş ve boyun tümörleri belirtileri ve tedavisi

 1. Baş boyun tümörleri neden olur? : Baş boyun tümörleri erken teşhis edildiğinde tedavi edilebilir. Baş ve boyun tümörleri erken belirti verir ve sigara ve tütün baş boyun kanserlerine bağlı ölümlerin en büyük etkenidir.
 2. Baş boyun tümörleri belirtileri : Boyunda ağrısız şişlik, ağız içinde uzun süren yara, ses kısıklığı gibi belirtiler görülür.
 3. Baş boyun tümörleri tedavisi : Baş boyun tümörleri tedavisinde cerrahi tedavi ve kemoterapi, radyoterapi, kemoradyoterapi tedavileri gibi yöntemler uygulanır.

Boyun eğriliği (tortikollis) belirtileri ve tedavisi

Boyun eğriliği

Boyun eğriliği

 1. Boyun eğriliği nedir? : Başın aynı taraf omzuna doğru yatması ve çenenin karşı taraf omzuna doğru yaklaşacak şekilde başın düşey ekseni etrafında dönmesi sonucu oluşan görünüme eğri boyun (tortikollis) olarak adlandırılır.
 2. Tortikollis belirtileri : Tortikollis belirtileri arasında baş bir tarafa döndüğü gibi hastanın çenesi de diğer omuza doğru bakar, kaslarda spazma bağlı ağrı ve hastanın boyun hareketlerinde kısıtlılık gibi belirtiler ortaya çıkar.
 3. Tortikollis tedavisi : Tortikollis tedavisinde pasif germe egzersizleri, fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi ve cerrahi tedavi yöntemleri uygulanır.

Derin boyun enfeksiyonları belirtileri ve tedavisi

 1. Derin boyun enfeksiyonları nedir? : Yüzeysel ve derin boyun fasyasının boyun kaslarını ve boyundaki organları sararak oluşturduğu bölgelerde oluşan enfeksiyonlar derin boyun enfeksiyonlarıdır.
 2. Derin boyun enfeksiyonları belirtileri : Derin boyun enfeksiyonları belirtileri arasında boyunda şişlik, boyun asimetrisi, boğaz ağrısı, ısı artışı, kulak ağrısı, nefes darlığı, yutma güçlüğü, halsizlik, ateş yükselmesi, çene ve boyun hareketlerinde kısıtlılık gibi belirtiler gözlemlenebilir.
 3. Derin boyun enfeksiyonları tedavisi : Derin boyun enfeksiyonları tedavisinde 48 saatlik antibiyotik tedavisi veya cerrahi tedavi gibi tedaviler gerekir.

Servikal kanal darlığı belirtileri ve tedavisi

 1. Servikal kanal darlığı nedir? : Omurların hemen arkasında yer alan omurilik kanalının çevresinin daralarak, yukarıdan aşağı içinden geçen omuriliği çeşitli seviyelerde sıkıştırması ve beraberinde sinir köklerine bası yapmasıdır.
 2. Servikal kanal darlığı belirtileri : Servikal kanal darlığı belirtileri arasında yürüme bozukluğu, ellerde halsizlik, uyuşma, beceri kaybı, avuç içi parmaklarında güçsüzlük ve omuz kısmına veya kollara yayılan ağrı gibi belirtiler görülebilir.
 3. Servikal kanal darlığı tedavisi : Boyun kanal darlığı tedavisinde öncelikle ilaç tedavileri, boyunluk, fizik tedavi ve takip gerekir. Omuriliğe ciddi derecede bası olan durumlarda cerrahi tedavi uygulanır.

Kısa boyun hastalığı belirtileri ve tedavisi 

Kısa boyun hastalığı

Kısa boyun hastalığı

 1. Kısa boyun hastalığı nedir? : Klippel Feil sendromu veya kısa boyun olarak da bilinen bu durum boyundaki 7 omurdan herhangi ikisinin birbirleri ile birleşmesi ile seyreden doğumsal bir bozukluktur.
 2. Kısa boyun hastalığı belirtileri : Klippel Feil sendromu belirtileri arasında boyun kısmı kısadır ve hareket kısıtlılığı vardır, saç çizgisi normale göre daha aşağıda olur, başın tek tarafa dönme eğilimi vardır, omuz bölgesinde eklem bozukluğu ve beyin anomalisi vardır.
 3. Kısa boyun hastalığı tedavisi : Kısa boyun tedavisinde ilaç tedavisi, boyunluk tedavisi ve çok fazla ağrı var ise cerrahi tedavi gibi tedavi yöntemleri gerekebilir.

Boyun hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Baş-boyun ve omurilik yaralanmaları neden olur
 2. Baş-boyun kanserleri nedenleri ve tedavisi
 3. Boyun ağrısı nedenleri ve tedavisi
 4. Boyun kırıkları nedenleri ve tedavisi
 5. Boyun fıtığı nedenleri ve tedavisi
 6. Boyun kireçlenmesi nedenleri ve tedavisi
 7. Boyun eğriliği nedenleri ve tedavisi

1 Yorum

 1. sağlık

  24 Mart 2018 at 22:44

  Çok güzel birt yazı olmuş sizi tebrik ederiz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git