Boyun Hastalıkları

Boyun Düzleşmesi Nedenleri ve Belirtileri

Boyun düzleşmesi tedavi edilir mi?

İnsanlar, doğuştan çok elastik bir omurgaya sahiptir. Bazen 3’üncü kattan bile bir çocuk düşer ve burnu bile kanamaz. Çünkü, kas ve iskelet sistemi inanılmaz bir yapıya sahiptir. Tabi bu sadece bir örnektir ve yüksekten düşmek ve benzeri travmalar ömür boyu sakat bırakabilir veya ölümle de sonuçlanabilir. Bu nedenle bu tür travmalara maruz kalmamak için dikkatli olmak gereklidir. İnsanlar yaşlandıkça, özellikle 20’li yaşlardan sonra giderek gevrekleşmeye başlar. Yani yaş ilerledikçe giderek elastikliği kaybolur.

Boyun düzleşmesi neden olur?

Gençlik dönemlerinde ıslak saç ile durmak, rüzgara maruz kalmak, uzun süre boynu eğerek çalışmak, fiziksel travmalara maruz kalmak (salıncaktan düşme, yüksekten düşme, trafik kazaları ve benzeri) travmalar da boyun düzleşmesine neden olabilir. Omurga yandan bakıldığında eğridir ve boyun ve bel bölgesi çukur, sırt ve kalça bölgesi tümsek tir. Aslında çukur olması gereken boyun, düz olduğunda boyun düzleşmesi olarak adlandırılır. Boyun düzleşmesi bazı hastalıklar ile karışabilir. Bu hastalıklardan en çok karışanı boyun fıtığı, çünkü boyun fıtığındaki belirtiler, boyun düzleşmesi belirtilerine benzer özelliktedir.

Boyun düzleşmesi belirtileri

Boyun düzleşmesi belirtileri

Boyun düzleşmesi belirtileri

Eğri olması gereken boyun omurgası giderek dümdüz olur ise adale (kas) kasılması meydana gelir. Adale kasılması, adalenin sürekli aynı pozisyonda kalmasına bağlı gelişir. Boyun düzleşmesinde boyun hep aynı pozisyonda kalacağı için adale kasılması oluşur.

Boyun düzleşmesi belirtileri, sırt kürek kemiklerinin olduğu bölgelerde ağrı, kollarda ağrı, ellerde uyuşma, kollarda halsizlik, ellerde beceri kaybı (elinden sürekli bir şeyler düşürme, ellerin çabuk yorulması, yazı yazma kalitesinin bozulması, anahtarı kullanmakta zorluk gibi sakarlıkların artması), arkadan başa, göze kadar gelen ağrı (migren ağrısı ile karıştırılan ağrı şeklinde), başta yanma, kulaklarda uğultu, mide bulantısı, gözde sinek uçuşmaları, denge bozuklukları ve bu düzleşme boyun damarlarında sıkışmalara yol açar ise tatlı bir bayılma hissi gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtilerin bazıları bile olur ise geç kalmadan ortopedi, fizik tedavi veya beyin cerrahi uzmanlarına baş vurmak oldukça önemlidir.

Boyun düzleşmesi teşhisi

Boyun düzleşmesi tanısını koymak için, öncelikle hastanın hikayesi ortopedi, fizik tedavi ya da beyin cerrahi uzmanı hekim tarafından dinlenir. Hastaya herhangi bir travma geçirip geçirmediği, çok boynu bükük iş yapıp yapmadığı, gençliğinde çok ıslak saçla durup durmadığı ve boyun terli iken rüzgara, cereyana maruz kalıp kalmadığı gibi sorular sorulur. Muayene sırasında hastada ciddi bir güç kaybı olmamasına rağmen, hasta her yerinin çok güçsüz, her yerinin çok halsiz olduğunu söyler.

Bunları göz önünde bulundurarak eskiden röntgen filmi çekilirdi ve eğri olması gereken boyun düz olarak görülürdü. Günümüzde manyetik rezonans (MRG) görüntüleme yöntemi ile disklerin ve yumuşak dokuların hasarları da görüntülenmektedir. Boyun düzleşmesi tanısı için, fizik tedavi, ortopedi ve beyin cerrahi uzmanları alanında değerlendirme yapılması gerekmektedir.

Boyun düzleşmesi tedavisi

Boyun düzleşmesi tedavisinde, ilaç tedavisi, fizik tedavi, kaplıca tedavisi, egzersiz tedavisi, akupunktur tedavisi ve masaj önerilir. Bunların dışında önerilen tedavi yöntemleri, yüzme, egzersiz, ıslak ve rüzgardan kaçınmak ve stresten uzak durmak gibi hastaların yaşam tarzı değişikliği yapmaları ile olur.

Hastalarda bu yaşam biçimi uygulanmadığı sürece, ilaç tedavisi, fizik tedavi, kaplıca tedavisi ve diğer tedavi yöntemleri uygulandıktan sonra rahatsızlık bir süre sonra yeniden başlayabilir. Boyun düzleşmesi tedavi edilmez ise, felç olma riski, ölüm riski ve ameliyat gerekliliği olmaz. Fakat yıllarca acı çekmeye mahkum eder. Boyun düzleşmesi tedavi edilmediği sürece hastanın, çevresindekiler de, hasta da şikayetlerden bezginlik duyar.

Boyun düzleşmesi olanlar nelere dikkat etmeli?

Boyun düzleşmesi var ve hasta akşama kadar boynunu eğerek çalışmak zorunda ise, bilgisayar başında çalışanların oturuş pozisyonuna dikkat etmesi gereklidir. Örneğin, bilgisayar monitörünün tam ortası kişinin göz hizasında olmalı ve eğilerek veya yana doğru bakılmamalıdır. Bir yandan omuza telefonu koyup, bir yandan masa başı işi yapılmamalıdır. Telefon ile konuşurken dik pozisyonda, monitörün tam ortası göz hizasında olmalıdır.

Elleri masaya koyarken tam kenarda tutulmamalı, boyun hareketlerinde çok fazla aşırı hareket etmemeli, arkaya dönerken boyun ile değil, vücut ile birlikte dönmeli, klimaya arkadan maruz kalınmamalı, imkanlar doğrultusunda yüzme sporu yapılmalı, egzersizleri düzenli yapmalı, yatarken yanlış pozisyonda televizyon seyretmemeli, kitap okumamalı, örgü veya dikiş işlerine uzun süreli değil, ara vererek veya daha az yapmalı, ıslak veya terli durulmamalı ve rüzgara maruz kalınmamalıdır. Bütün bu yaşam tarzlarına uyulduğu sürece, boyun düzleşmesi şikayetlerinde azalma olur ve ilerleme olmaz. Bütün bunlara dikkat etmek sağlıklı insanlar için bile oldukça önemlidir.

Boyun hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Boyun tutulması neden olur
 2. Boyun fıtığı nedenleri ve tedavisi
 3. Boyun ağrısı neden olur
 4. Boyun eğriliği nedir

22 Yorum

 1. boyunagrisi

  16 Kasım 2015 at 22:31

  Boyunda düzleşme ağrı, halsizlik ve denge kaybına neden olur mu, tedavisi var mı?

  • Sağlık Ocağım

   17 Kasım 2015 at 21:48

   Boyun normalde C harfine benzer yapıdadır. Uzun süren stres, üzüntü ve yorgunluğa bağlı olarak boyun kasları gerilir ve boyun düzleşmesi olur. Boyun düzleşmesi durumunda beyine kan gidemez. Boyun düzleşmesinde baş ağrısı, baş dönmesi, unutkanlık, alınganlık, yorgunluk, halsizlik, sabah yorgunluğu ve uykusuzluk gibi belirtiler görülür. Boyun düzleşmesi tedavi edilmediği sürece kulak çınlaması ve denge bozukluğu da bu belirtilere eşlik edebilir.

   Boyun düzleşmesi tedavisinde ilk aşamada fizik tedavi yöntemleri, masaj tedavisi yöntemleri, kaplıca tedavisi gibi tedavi yöntemleri önerilebilir. Fakat bu yöntemler boyun düzleşmesi tedavisinde geçici yöntemlerdir. Boyun düzleşmesinde önemli olan yüzme egzersizleri, o bölgeyi ıslaklığa ve rüzgara maruz bırakmamak ve stressiz olmaktır. Gereken durumlarda düzeltmek için cerrahi tedavi yöntemleri uygulanabilir.

 2. Esra

  3 Ekim 2016 at 11:39

  Vücudumun yüzümde dahil olmak üzere sol yanımda uyuşma güç kaybı kontrol edememe durumu yaşıyorum. Bir sene önce boyun duzlesmesi tanısı konuldu. Fakat şuan ki şikayetlerim daha da arttı sebebi boyun duzlesmesi midir yoksa başka bir sorunum olabilir mi

  • Sağlık Ocağım

   4 Ekim 2016 at 17:34

   Evet boyun düzleşmesine bağlı ve bu düzleşmenin ilerlemesine bağlı ve sinirlere uyguladığı baskıya bağlı anlattığınız şikayetler olabilmektedir.

   Fakat anlattığınız durumlar farklı sinir basılarına veya hasarlarına bağlı da olabilir.

   Örneğin boyun düzleşmesine bağlı ya da başka etkenlere bağlı beyin damarlarında tıkanma gelişebilir ve buna bağlı bu tür şikayetler ortaya çıkabilir.

   Yine boyun düzleşmesine bağlı omurga kanal darlığı gelişebilir ve buna bağlı bu tür şikayetler görülebilir.

   Vakit kaybetmeden bir beyin cerrahi uzmanına gitmeniz önemidir.

 3. İbrahim

  9 Kasım 2016 at 19:36

  Hocam bende boyun düzleşmesi var kulağa göze vururmu seresemliklik yaparım

  • Sağlık Ocağım

   11 Kasım 2016 at 01:12

   Boyundaki düzleşmenin derecesine göre belirtiler değişmekle birlikte, evet kulağa, göze vurabilir ve sersemlik hissi verebilir, baş dönmesine neden olabilir.

   İyi bir ortopedi, beyin cerrahisi uzmanına gitmeniz gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

 4. selma

  14 Kasım 2016 at 17:23

  Merhaba
  bende boyun düzleşme ve fıtık var bunlar sol göğüse agrı yanma yaparmı? kalp cerahına gittim ekg ve kan değerleri normal çıktı ama yinede bu ağrılar beni korkutuyor sol tarafda olduğu için kalp krizi geçiriyorum zanediyorum.

  • Sağlık Ocağım

   19 Kasım 2016 at 18:08

   Boyun düzleşmesi ve boyun fıtığı baskı yaptığı sinire bağlı olarak göğüste sıkışma hissine, omuzda ağrıya neden olabilir, fakat göğüste yanma, ağrı hissi mide ve yemek borusu ile ilgili de olabilir. Fıtık içeri doğru çıkmış ise yemek borusunda soruna neden olabilir.

   Belki bunların size ne kadar zarar verdiği ve hangi sinirlere baskı yaptığı beyin cerrahisinde yapılacak sinir ileti testleri le daha iyi değerlendirilmesi gerekebilir.

   Bir gastroloji doktoruna gitmek de gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 5. cenk

  16 Aralık 2016 at 22:54

  arkadaslar ben cenk ingiltereden,doktorumuzun dediklerinin hepsine katiliyorum ,bu sorun bendede var,gercekten cocukken islak saclarla cok cikardim,stres her insanda olan birey zaten,neyse ben lafi kisa kesiyorum ve bu isin sirrida chiropracticdir,ben bunun turkcesini bilmiyorum ama sozlukten baktim tam olarak aslinda cevabini vermiyor,arkadaslar yani boynunuzu citlatan omuruliginizdeki hasarli bolgeleri tamir eden uzmanlar,ben gittim inanin cok memunun kaldim ilk basta adam boyun rontgenimi cekti ondan sonra bana gosterdi boyun duzlesmesi cikti boynumdaki 1,3 ve 5.ci diskler hasar gormus,basim donuyormus gibi oluyordu inanin calisma hayatimi alt ust etti,uzman daha onra beni ilk once yuz ustu yatirdi ilk once bacaklarimin ve vucudumun altinin bazi bolgelerine destek koyarak dengeleme yapti ondan sonra omurilimde hasarli yeri bulup hafif abanarak citlatti her baski yaptiginda butun kaslarima kramp giriyordu ve aciyordu daha sonra sirt ustu yatittirip boynumun sol ve sag tarafini 3 er kez toplam 6 kere citlatti inanin ben hicbirsey olmayacak diye dusunurken tedavi bittiginde acayip bir rahatlama olup konsantrasyonum yerine geldi vede inanin bana ilk gunden bas donmem gitti bu arada kalca bolgemide citirdatti,omuriligin yamuk olmasi bile herseyi yapiyor arkadaslar en buyuk verdigi sikinti ise sebebi olmayan sikintilar bunalimlar cunku sinirlere baski oluyormus kan dolaimi tam rahat olmuyormus,ben sizlere profesyonel bir sekilde yasadiklarimi anlattim eminimki sizlere faydasi olacak bu illetin tek tedavisi budur fizyoya filan bos yere gitmeyin cunku sorun omurikte kaslarda degil,neyse aglicakla kalin

  • Sağlık Ocağım

   19 Aralık 2016 at 12:38

   Chiropractic (Kiropraktik), sinir sistemini düzenlemek için omurga, kemik ve kaslara elle müdahale etme yöntemidir. Bu yöntemin genel amacı omurgadaki oynamaları düzeltmeye çalışmaktır. Bu yöntem sıklıkla eklemler ve omurgadaki enfeksiyondan kaynaklanmayan ve ameliyat gerektirmeyen kronik ağrıları gidermek için kullanılır. Özellikle duruş bozukluğundan kaynaklanan omurga ağrılarında bu tedavi yönteminin iyi sonuçlar verdiği bilinmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda Kiropraktik yönteminin migren tedavisinde de etkili olduğuna dair yayınlar vardır.

   Kiropraktik uygulamasının bilimsel konusu tartışmalıdır. Bazı veriler bu yöntemin faydalı olduğunu gösterirken bazı veriler ise yeteri kadar etkili olmadığını göstermektedir. Kiropraktik tedavi alternatif tıpta uygulanan bir yöntemdir ve hastanın psikolojik olarak tedaviye inanması da önemlidir. Kiropraktik tedavi ABD ve Kanada bulunan doğal sağlık yöntemleri arasında en fazla tercih edilenidir.

   Kiropraktik tedavi yöntemi günümüzde Türkiye’de de bazı merkezlerde uygulanmaktadır.

 6. Şenel

  20 Aralık 2016 at 10:27

  Merhaba boyun fıtığı ve düzleşme tanısınkoyuldu ilaç verildi doktor tarafından ve fizik tedavi önerildi henüz fizik tedaviye başlayamadılk cok şiddetli Ağrı’m oluyor bugün sabah uyandığım da ise göğÜm ve yanağım yüzüm şişmişti bundan kaynaklı olabilir mi teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   22 Aralık 2016 at 14:29

   Şişlik verilen ilaçların yan etkisi olabilir, bu durumu ilaçları veren doktorunuz ile görüşmeniz gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 7. Cuma

  5 Ocak 2017 at 09:02

  3 yıldır ensemde çok ağrı var kas gevşetici falan kullandım ama aynı değişen bişey olmadı. Omuzlarımda ellerimde bi sıkıntı Yok Boynumu hareket ettirince anlıkta olsa rahatlıyor ama bu git gide tike dönüşmeye başlıyor lütfen bana ne yapmam gerektiğini söylermisiniz

  • Sağlık Ocağım

   7 Ocak 2017 at 10:03

   Ense ağrınızın nedeni sinüzit (sinüslerin iltihabı) olabilir. Sinüzit kronikleşebilir ve uzun süre tekrarlamalar ile devam edebilir.

   Sinüzite neden olan faktörler arasında burun eğriliği, burun eti büyümesi, polipler, alerjik sebepler, sigara kullanımı, diş implantları gibi nedenler vardır.

   Sinüzit belirtileri arasında göz ve yüz çevresinde, ağrı, baş ağrısı, ense ağrısı, burun ve geniz akıntısı, ağız kokusu, boğaz ağrısı gibi ve benzeri belirtiler vardır. Bu durum için KBB doktoruna gitmek gerekir.

   Boyun kireçlenmesi, boğaz içinde bir sistem ile ilgili, iç kulak ile ilgili, çene eklemi ile ilgili durumlar da olabilir.

   Bir KBB uzmanına ve ortopedi uzmanına gitmeniz faydalı olur. Bu kadar uzun süre geçmeyen veya tekrarlayan ağrılar için mutlaka bir doktora gitmek gerekir. Ayrıca evde kullandığınız ağrı kesici yöntemler ağrıları baskılayarak altta yatan durumun teşhisinde gecikmelere sebep olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 8. Göksun karakuyu

  7 Ocak 2017 at 01:13

  Merhabalar. Bana iki sene önce boyun dûzlesmesi teshisi konuldu. Son bikac gündür inanilmaz boyun,omuz ve sirt agrisi var. Ellerde gûc kaybi. Bacaklarda denge kaybi ve bayilacakmis gibi bir his var. Önümûzdeki hafta tekrar doktora gidecegim ama korkuyorum. Acaba fitikmi oldu. Belirtiler ms hastaligiyla ayni yoksa ms hastasimiyim😕😕 lütfen birsey söyleyin cok tedirginim.
  Tesekkürler

  • Sağlık Ocağım

   12 Ocak 2017 at 13:49

   Boyun düzleşmesi nedeni ile sinirlerde ciddi bası var ya da sıkışma oluyorsa ellerde güç kaybı, bacaklarda denge kaybı, omuz ve sırt ağrısı, baş dönmesi olabilen şikayetlerdir. Denge sinirini etkileyen durumlarda denge kaybı ve bayılma hisleri, baş dönmesi olabilir. Kolları ve sırtı ilgilendiren sinirler etkilendiğinde kollarda ve ellerde güç kaybı, uyuşmalar, ağrılar olabilir.

   Sinir ve beyin cerrahi uzmanına gitmeniz uygun olur. Sinirlere ne kadar baskı olduğunun anlaşılması için sinir ileti testlerinin de yapılması gerekebilir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 9. ebru

  28 Ocak 2017 at 01:16

  Iyigunler 28 yasindayim 3 senedir boynumda agri vardi ilk gittigim sene fitik baslangici denildi emar cekildi igne tedavisi yapildi.bu sene icinde gittim fitik duzlesme kireclenme denildi ben 1 senedir surekli gidiyorum ayni sey ayni ilac gecmiyor ne yapmaliyim kireclenme cok ilerlemis ve ameliyat icin daha da beklemem soylendi agrilarim cekilmez oldu ne yapmaliyim 😩

  • Sağlık Ocağım

   31 Ocak 2017 at 20:03

   Boyun fıtığı ve boyun düzleşmesi nedeni ile orada bozukluk olduğu için kireçlenme başlamış olmalı. Kireçlenme sorununun fizik tedavi ve burada verilen egzersizleri düzenli yapma dışında çok fazla yapılacak bir yöntemi yoktur, ancak cerrahi olarak o bölgedeki bozukluklar düzeltilebilir.

   Boyun düzleşmesi zamanında önlem alınmaz ise boyun fıtığına neden olabilir ve bu her iki bozukluk da kireçlenmeye neden olur. Yani ilk önce boyun düzleşmesi başlamış ve bunun ardından fıtık ve kireçlenme gelişmiş olabilir.

   Bu tür durumlarda ilk teşhis konulduğunda gerekli tedavinin ve önlemlerin alınması önemlidir. Bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz de faydalı olabilir.

   Sağlık dileğiyle.

 10. Taner

  3 Şubat 2017 at 21:47

  Merhaba yaklaşık 1 sene önce ortopedi bölümüne gittim boyun agrılarım vardı boyun düzleşmesi tespiti konuldu ilaç tedavisi uyguladım 15 gün önce boyun agrısı ile uyandım ertesi gün kulak çınlaması başladı kulak çınlamam devam ediyor bazen azalıyor bazen çoğalıyor kulak çınlamasının sebebi boyun düzleşmesimidir sizce iyi akşamlar ?

  • Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2017 at 09:47

   Boyun düzleşmesi kulak çınlamasına, işitme sorunlarına, baş dönmesine gibi sorunlara neden olabilir fakat boyun düzleşmesi olan kişilerde zamanla boyun fıtığı ve kireçlenmeler de oluşabilir, bu nedenle tekrar nöroloji ve ortopedi doktorlarınca bu durumun değerlendirilmesi önemlidir. Bu durumun ilerleyen dönemlerinde daha ciddi sorunlar da oluşabilir.

   Doktora gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 11. Harun

  21 Şubat 2017 at 22:59

  Hocam bende boyun düzleşmedi var bu düzleşme Gözde bulanıklık baş ağrısı baş dönmesi kollarda güçsüzlük bacaklarda uyuşma sıcaklık yaparmı

  • Sağlık Ocağım

   23 Şubat 2017 at 16:11

   Boyun düzleşmesi nedeni ile boyun omurlarında kireçlemeler de oluşabilir ve kireçlenme arttıkça sinir baskısına göre veya sinir hasarına göre verdiği belirtiler değişiklik gösterebilir.

   Bu tür belirtiler boyun düzleşmesinde ve bu düzleşmenin verdiği hasar nedeni ile olabilir.

   Tekrar nöroloji ya da ortopedi doktorlarınca değerlendirme gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git