Boyun Hastalıkları

Boyun Düzleşmesi Nedenleri ve Belirtileri

Boyun düzleşmesi tedavi edilir mi?

İnsanlar, doğuştan çok elastik bir omurgaya sahiptir. Bazen 3’üncü kattan bile bir çocuk düşer ve burnu bile kanamaz. Çünkü, kas ve iskelet sistemi inanılmaz bir yapıya sahiptir. Tabi bu sadece bir örnektir ve yüksekten düşmek ve benzeri travmalar ömür boyu sakat bırakabilir veya ölümle de sonuçlanabilir. Bu nedenle bu tür travmalara maruz kalmamak için dikkatli olmak gereklidir. İnsanlar yaşlandıkça, özellikle 20’li yaşlardan sonra giderek gevrekleşmeye başlar. Yani yaş ilerledikçe giderek elastikliği kaybolur.

Boyun düzleşmesi neden olur?

Gençlik dönemlerinde ıslak saç ile durmak, rüzgara maruz kalmak, uzun süre boynu eğerek çalışmak, fiziksel travmalara maruz kalmak (salıncaktan düşme, yüksekten düşme, trafik kazaları ve benzeri) travmalar da boyun düzleşmesine neden olabilir. Omurga yandan bakıldığında eğridir ve boyun ve bel bölgesi çukur, sırt ve kalça bölgesi tümsek tir. Aslında çukur olması gereken boyun, düz olduğunda boyun düzleşmesi olarak adlandırılır. Boyun düzleşmesi bazı hastalıklar ile karışabilir. Bu hastalıklardan en çok karışanı boyun fıtığı, çünkü boyun fıtığındaki belirtiler, boyun düzleşmesi belirtilerine benzer özelliktedir.

Boyun düzleşmesi belirtileri

Boyun düzleşmesi belirtileri

Boyun düzleşmesi belirtileri

Eğri olması gereken boyun omurgası giderek dümdüz olur ise adale (kas) kasılması meydana gelir. Adale kasılması, adalenin sürekli aynı pozisyonda kalmasına bağlı gelişir. Boyun düzleşmesinde boyun hep aynı pozisyonda kalacağı için adale kasılması oluşur.

Boyun düzleşmesi belirtileri, sırt kürek kemiklerinin olduğu bölgelerde ağrı, kollarda ağrı, ellerde uyuşma, kollarda halsizlik, ellerde beceri kaybı (elinden sürekli bir şeyler düşürme, ellerin çabuk yorulması, yazı yazma kalitesinin bozulması, anahtarı kullanmakta zorluk gibi sakarlıkların artması), arkadan başa, göze kadar gelen ağrı (migren ağrısı ile karıştırılan ağrı şeklinde), başta yanma, kulaklarda uğultu, mide bulantısı, gözde sinek uçuşmaları, denge bozuklukları ve bu düzleşme boyun damarlarında sıkışmalara yol açar ise tatlı bir bayılma hissi gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtilerin bazıları bile olur ise geç kalmadan ortopedi, fizik tedavi veya beyin cerrahi uzmanlarına baş vurmak oldukça önemlidir.

Boyun düzleşmesi teşhisi

Boyun düzleşmesi tanısını koymak için, öncelikle hastanın hikayesi ortopedi, fizik tedavi ya da beyin cerrahi uzmanı hekim tarafından dinlenir. Hastaya herhangi bir travma geçirip geçirmediği, çok boynu bükük iş yapıp yapmadığı, gençliğinde çok ıslak saçla durup durmadığı ve boyun terli iken rüzgara, cereyana maruz kalıp kalmadığı gibi sorular sorulur. Muayene sırasında hastada ciddi bir güç kaybı olmamasına rağmen, hasta her yerinin çok güçsüz, her yerinin çok halsiz olduğunu söyler.

Bunları göz önünde bulundurarak eskiden röntgen filmi çekilirdi ve eğri olması gereken boyun düz olarak görülürdü. Günümüzde manyetik rezonans (MRG) görüntüleme yöntemi ile disklerin ve yumuşak dokuların hasarları da görüntülenmektedir. Boyun düzleşmesi tanısı için, fizik tedavi, ortopedi ve beyin cerrahi uzmanları alanında değerlendirme yapılması gerekmektedir.

Boyun düzleşmesi tedavisi

Boyun düzleşmesi tedavisinde, ilaç tedavisi, fizik tedavi, kaplıca tedavisi, egzersiz tedavisi, akupunktur tedavisi ve masaj önerilir. Bunların dışında önerilen tedavi yöntemleri, yüzme, egzersiz, ıslak ve rüzgardan kaçınmak ve stresten uzak durmak gibi hastaların yaşam tarzı değişikliği yapmaları ile olur.

Hastalarda bu yaşam biçimi uygulanmadığı sürece, ilaç tedavisi, fizik tedavi, kaplıca tedavisi ve diğer tedavi yöntemleri uygulandıktan sonra rahatsızlık bir süre sonra yeniden başlayabilir. Boyun düzleşmesi tedavi edilmez ise, felç olma riski, ölüm riski ve ameliyat gerekliliği olmaz. Fakat yıllarca acı çekmeye mahkum eder. Boyun düzleşmesi tedavi edilmediği sürece hastanın, çevresindekiler de, hasta da şikayetlerden bezginlik duyar.

Boyun düzleşmesi olanlar nelere dikkat etmeli?

Boyun düzleşmesi var ve hasta akşama kadar boynunu eğerek çalışmak zorunda ise, bilgisayar başında çalışanların oturuş pozisyonuna dikkat etmesi gereklidir. Örneğin, bilgisayar monitörünün tam ortası kişinin göz hizasında olmalı ve eğilerek veya yana doğru bakılmamalıdır. Bir yandan omuza telefonu koyup, bir yandan masa başı işi yapılmamalıdır. Telefon ile konuşurken dik pozisyonda, monitörün tam ortası göz hizasında olmalıdır.

Elleri masaya koyarken tam kenarda tutulmamalı, boyun hareketlerinde çok fazla aşırı hareket etmemeli, arkaya dönerken boyun ile değil, vücut ile birlikte dönmeli, klimaya arkadan maruz kalınmamalı, imkanlar doğrultusunda yüzme sporu yapılmalı, egzersizleri düzenli yapmalı, yatarken yanlış pozisyonda televizyon seyretmemeli, kitap okumamalı, örgü veya dikiş işlerine uzun süreli değil, ara vererek veya daha az yapmalı, ıslak veya terli durulmamalı ve rüzgara maruz kalınmamalıdır. Bütün bu yaşam tarzlarına uyulduğu sürece, boyun düzleşmesi şikayetlerinde azalma olur ve ilerleme olmaz. Bütün bunlara dikkat etmek sağlıklı insanlar için bile oldukça önemlidir.

Boyun hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Boyun tutulması neden olur
 2. Boyun fıtığı nedenleri ve tedavisi
 3. Boyun ağrısı neden olur
 4. Boyun eğriliği nedir

72 Yorum

 1. boyunagrisi

  16 Kasım 2015 at 22:31

  Boyunda düzleşme ağrı, halsizlik ve denge kaybına neden olur mu, tedavisi var mı?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Kasım 2015 at 21:48

   Boyun normalde C harfine benzer yapıdadır. Uzun süren stres, üzüntü ve yorgunluğa bağlı olarak boyun kasları gerilir ve boyun düzleşmesi olur. Boyun düzleşmesi durumunda beyine kan gidemez. Boyun düzleşmesinde baş ağrısı, baş dönmesi, unutkanlık, alınganlık, yorgunluk, halsizlik, sabah yorgunluğu ve uykusuzluk gibi belirtiler görülür. Boyun düzleşmesi tedavi edilmediği sürece kulak çınlaması ve denge bozukluğu da bu belirtilere eşlik edebilir.

   Boyun düzleşmesi tedavisinde ilk aşamada fizik tedavi yöntemleri, masaj tedavisi yöntemleri, kaplıca tedavisi gibi tedavi yöntemleri önerilebilir. Fakat bu yöntemler boyun düzleşmesi tedavisinde geçici yöntemlerdir. Boyun düzleşmesinde önemli olan yüzme egzersizleri, o bölgeyi ıslaklığa ve rüzgara maruz bırakmamak ve stressiz olmaktır. Gereken durumlarda düzeltmek için cerrahi tedavi yöntemleri uygulanabilir.

  • fatma

   25 Şubat 2017 at 19:23

   Bende boyun duzlesmesi ve daralma var.fizik tedavi gordum ama sikayetlerim halen devam ediyor.bacaklarda halsizlik boyun bolgesinde agri kulaklarda ugultu ve basinc ve benim uyusukluk gibi oluyor bas donmesi de var ne yapmam lazim

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    1 Mart 2017 at 00:23

    Bütün bunların başka bir nedeni yoksa ortopedi veya nöroloji uzmanı ile bu durumun tekrar değerlendirilmesi gerekebilir. Kireçlenme oluşmuş ise cerrahi gerekebilir.

    Sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • Yılmaz Tozanlı

    20 Mart 2017 at 18:48

    Ben de ekim 2016 dan beri gözlerde sinek ucus ması,baş ağrısı, kulaklarda ağrı ,basınç ve dolgulu ve gözlere vuran sersemlik hissi var.Mr larda boyun duzlesmesi,boyun fitigi ve ameliyat lik düzeyinde olmayan bir bel fıtığı rapor sonuçları var.Ayrıca goz doktoru test yapti göz kurulugu var damla kullanıyorum. KBB burunda kemik egriligi var ameliyat olman lazım dedi.işitme testi yapıldı,hacettepede VEP testi yapıldı, ms testi yapıldı birsey çıkmadı.Uykuda ve sırtüstü uzandigimda bu sersemlik hissi ve kulaklarım daki sorunlar biraz azalıyor. Ama sabah yataktan kalkti k tan sonra hergün hala devam ediyor.Bu sorunlarım boyuna ilgili olabilir mi?

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     22 Mart 2017 at 22:21

     Hem boyun düzleşmesi hem de boyun fıtığı oluşmuş, bu nedenle anlattığınız şikayetler olabilir. Fıtık ve düzleşmeden dolayı denge sinirine bası yapıyor olabilir. Bu durum için fizik tedavi veya başka tedavi yöntemlerini doktorunuzla konuşunuz.

     Bu durumlar için ne yapılabilir hem ortopedi hem de fizik tedavi uzmanı ile görüşmenizde fayda vardır. Hem fıtık hem de düzleşme kireçlenmeye de neden olabilir ve daha ciddi hasarlara yol açabilir.

     İhmal etmemenizde fayda vardır.

     Her şeyin iyi olması dileğiyle.

  • kenan

   24 Mart 2017 at 09:58

   hocam yaklaşık 10 gün önce byunda uyuşma kol ve bacaklarda uyuşma şikayetiyle nöoloji uzmanına gittim boyun da sinirlere baskı olmuş ve cym balta isimli bir anidepresan ilacı verdi radyoloji uzmanıda boyun düzleşmesi var dedi şimdi ilacı kullanıyorum aynı zamandada boyun egzersizi yapmamın bi sakıncası olurmu saygılar

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    28 Mart 2017 at 11:48

    Boyun düzleşmesi düzleşmenin derecesine, yaptığı sinir basısına, düzleşmenin verdiği hasara göre değişmekle birlikte kollarda ağrıya, uyuşmaya, ellerde uyuşmaya, baş dönmesine, kulak çınlamasına, dende kaybına, bacaklarda da uyuşmaya neden olabilir.

    CYMBALTA İLAÇ, depresyon, anksiyete bozuklukları ve diyabete bağlı gelişen nöropatik ağrı için reçete edilir. Doktorunuz bu ilacı size nöropatik ağrı sendromu varlığından dolayı reçete etmiş olabilir. Eğer boyun düzleşmesi dışında bu durumun altında yatan şeker hastalığı gibi hastalığınız veya bu nöropatik belirtilere neden olabilecek fibromiyalji gibi romatizmal bir hastalığınız varsa bunların da araştırılması önemlidir.

    Ayrıca boyun düzleşmesi disklere, kıkırdak dokuya zarar vermiş olabilir (boyun fıtığı, kireçlenme gibi) bunların da daha detaylı anlaşılması için fizik tedavi uzmanına gitmeniz daha doğru olur, fizik tedavi uzmanı başka bir tetkik (MRG gibi) isteyebilir. Yine boyun egzersizleri için de mutlaka bir fizik tedavi uzmanından bilgi almanız gerekir, çünkü asıl durum anlaşılmaksızın yapılan yanlış bir egzersiz ya da durum daha çok zarar verebilir.

    Birde fizik tedavi uzmanınca bu durumun değerlendirilmesinde fayda vardır.

    Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 2. Esra

  3 Ekim 2016 at 11:39

  Vücudumun yüzümde dahil olmak üzere sol yanımda uyuşma güç kaybı kontrol edememe durumu yaşıyorum. Bir sene önce boyun duzlesmesi tanısı konuldu. Fakat şuan ki şikayetlerim daha da arttı sebebi boyun duzlesmesi midir yoksa başka bir sorunum olabilir mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ekim 2016 at 17:34

   Evet boyun düzleşmesine bağlı ve bu düzleşmenin ilerlemesine bağlı ve sinirlere uyguladığı baskıya bağlı anlattığınız şikayetler olabilmektedir.

   Fakat anlattığınız durumlar farklı sinir basılarına veya hasarlarına bağlı da olabilir.

   Örneğin boyun düzleşmesine bağlı ya da başka etkenlere bağlı beyin damarlarında tıkanma gelişebilir ve buna bağlı bu tür şikayetler ortaya çıkabilir.

   Yine boyun düzleşmesine bağlı omurga kanal darlığı gelişebilir ve buna bağlı bu tür şikayetler görülebilir.

   Vakit kaybetmeden bir beyin cerrahi uzmanına gitmeniz önemidir.

 3. İbrahim

  9 Kasım 2016 at 19:36

  Hocam bende boyun düzleşmesi var kulağa göze vururmu seresemliklik yaparım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Kasım 2016 at 01:12

   Boyundaki düzleşmenin derecesine göre belirtiler değişmekle birlikte, evet kulağa, göze vurabilir ve sersemlik hissi verebilir, baş dönmesine neden olabilir.

   İyi bir ortopedi, beyin cerrahisi uzmanına gitmeniz gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

 4. selma

  14 Kasım 2016 at 17:23

  Merhaba
  bende boyun düzleşme ve fıtık var bunlar sol göğüse agrı yanma yaparmı? kalp cerahına gittim ekg ve kan değerleri normal çıktı ama yinede bu ağrılar beni korkutuyor sol tarafda olduğu için kalp krizi geçiriyorum zanediyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Kasım 2016 at 18:08

   Boyun düzleşmesi ve boyun fıtığı baskı yaptığı sinire bağlı olarak göğüste sıkışma hissine, omuzda ağrıya neden olabilir, fakat göğüste yanma, ağrı hissi mide ve yemek borusu ile ilgili de olabilir. Fıtık içeri doğru çıkmış ise yemek borusunda soruna neden olabilir.

   Belki bunların size ne kadar zarar verdiği ve hangi sinirlere baskı yaptığı beyin cerrahisinde yapılacak sinir ileti testleri le daha iyi değerlendirilmesi gerekebilir.

   Bir gastroloji doktoruna gitmek de gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 5. cenk

  16 Aralık 2016 at 22:54

  arkadaslar ben cenk ingiltereden,doktorumuzun dediklerinin hepsine katiliyorum ,bu sorun bendede var,gercekten cocukken islak saclarla cok cikardim,stres her insanda olan birey zaten,neyse ben lafi kisa kesiyorum ve bu isin sirrida chiropracticdir,ben bunun turkcesini bilmiyorum ama sozlukten baktim tam olarak aslinda cevabini vermiyor,arkadaslar yani boynunuzu citlatan omuruliginizdeki hasarli bolgeleri tamir eden uzmanlar,ben gittim inanin cok memunun kaldim ilk basta adam boyun rontgenimi cekti ondan sonra bana gosterdi boyun duzlesmesi cikti boynumdaki 1,3 ve 5.ci diskler hasar gormus,basim donuyormus gibi oluyordu inanin calisma hayatimi alt ust etti,uzman daha onra beni ilk once yuz ustu yatirdi ilk once bacaklarimin ve vucudumun altinin bazi bolgelerine destek koyarak dengeleme yapti ondan sonra omurilimde hasarli yeri bulup hafif abanarak citlatti her baski yaptiginda butun kaslarima kramp giriyordu ve aciyordu daha sonra sirt ustu yatittirip boynumun sol ve sag tarafini 3 er kez toplam 6 kere citlatti inanin ben hicbirsey olmayacak diye dusunurken tedavi bittiginde acayip bir rahatlama olup konsantrasyonum yerine geldi vede inanin bana ilk gunden bas donmem gitti bu arada kalca bolgemide citirdatti,omuriligin yamuk olmasi bile herseyi yapiyor arkadaslar en buyuk verdigi sikinti ise sebebi olmayan sikintilar bunalimlar cunku sinirlere baski oluyormus kan dolaimi tam rahat olmuyormus,ben sizlere profesyonel bir sekilde yasadiklarimi anlattim eminimki sizlere faydasi olacak bu illetin tek tedavisi budur fizyoya filan bos yere gitmeyin cunku sorun omurikte kaslarda degil,neyse aglicakla kalin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Aralık 2016 at 12:38

   Chiropractic (Kiropraktik), sinir sistemini düzenlemek için omurga, kemik ve kaslara elle müdahale etme yöntemidir. Bu yöntemin genel amacı omurgadaki oynamaları düzeltmeye çalışmaktır. Bu yöntem sıklıkla eklemler ve omurgadaki enfeksiyondan kaynaklanmayan ve ameliyat gerektirmeyen kronik ağrıları gidermek için kullanılır. Özellikle duruş bozukluğundan kaynaklanan omurga ağrılarında bu tedavi yönteminin iyi sonuçlar verdiği bilinmektedir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda Kiropraktik yönteminin migren tedavisinde de etkili olduğuna dair yayınlar vardır.

   Kiropraktik uygulamasının bilimsel konusu tartışmalıdır. Bazı veriler bu yöntemin faydalı olduğunu gösterirken bazı veriler ise yeteri kadar etkili olmadığını göstermektedir. Kiropraktik tedavi alternatif tıpta uygulanan bir yöntemdir ve hastanın psikolojik olarak tedaviye inanması da önemlidir. Kiropraktik tedavi ABD ve Kanada bulunan doğal sağlık yöntemleri arasında en fazla tercih edilenidir.

   Kiropraktik tedavi yöntemi günümüzde Türkiye’de de bazı merkezlerde uygulanmaktadır.

  • caglar

   8 Haziran 2017 at 15:58

   Merhaba Cenk Bey,
   Türkiye’de ne yazık ki bu alana yeterince ilgi gösterilmiyor. Burada bu alanda hangi doktora gidebiliriz, bir fikriniz var mıdır acaba?

   • cenk

    25 Haziran 2017 at 21:57

    slm arkadasim, ben Türkiye’de yaşamıyorum ama aslında bu merkezler var hatta tv’lerde de cıkmış bu doktorlar, öncelikle sana Dr Ali Şahabettinoğlu’nu öneririm. Fakat ben bu doktora hiç gitmedim (youtube ta bir sürü videoları var), ben kendisini tanımıyorum sadece videolarını izledim aynen benim buradaki gittiğim merkezdeki tekniklerin aynısını yapıyor, yani kısacası bu adam bu isi biliyor ve tanınmış herhalde kendisi, çünkü Türkiye’deki tv’lerde de çıkmış.

    Ben seni hiç bir şekilde yönlendirmiyorum (karar kesinlikle sana kalmış), ama ben burada uygulanan tedaviden memnunum, en önemlisi de eğer bu doktora gidersen eminimki en az 2 sene aralıksız gitmen gerekiyor, çünkü öyle 2 boyun cıtlatmayla geçecek birsey degil bu. Tabii dediğim gibi kararı sen vereceksin saglikocagimin dediği gibi, dünyada bu tekniği savunan doktorlar olduğu gibi karşı çıkan doktorlar da var, ama ben memnunum kesiniklede bu tekniğe katiliyorum. saglicakla kal.

 6. Şenel

  20 Aralık 2016 at 10:27

  Merhaba boyun fıtığı ve düzleşme tanısınkoyuldu ilaç verildi doktor tarafından ve fizik tedavi önerildi henüz fizik tedaviye başlayamadılk cok şiddetli Ağrı’m oluyor bugün sabah uyandığım da ise göğÜm ve yanağım yüzüm şişmişti bundan kaynaklı olabilir mi teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Aralık 2016 at 14:29

   Şişlik verilen ilaçların yan etkisi olabilir, bu durumu ilaçları veren doktorunuz ile görüşmeniz gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 7. Cuma

  5 Ocak 2017 at 09:02

  3 yıldır ensemde çok ağrı var kas gevşetici falan kullandım ama aynı değişen bişey olmadı. Omuzlarımda ellerimde bi sıkıntı Yok Boynumu hareket ettirince anlıkta olsa rahatlıyor ama bu git gide tike dönüşmeye başlıyor lütfen bana ne yapmam gerektiğini söylermisiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ocak 2017 at 10:03

   Ense ağrınızın nedeni sinüzit (sinüslerin iltihabı) olabilir. Sinüzit kronikleşebilir ve uzun süre tekrarlamalar ile devam edebilir.

   Sinüzite neden olan faktörler arasında burun eğriliği, burun eti büyümesi, polipler, alerjik sebepler, sigara kullanımı, diş implantları gibi nedenler vardır.

   Sinüzit belirtileri arasında göz ve yüz çevresinde, ağrı, baş ağrısı, ense ağrısı, burun ve geniz akıntısı, ağız kokusu, boğaz ağrısı gibi ve benzeri belirtiler vardır. Bu durum için KBB doktoruna gitmek gerekir.

   Boyun kireçlenmesi, boğaz içinde bir sistem ile ilgili, iç kulak ile ilgili, çene eklemi ile ilgili durumlar da olabilir.

   Bir KBB uzmanına ve ortopedi uzmanına gitmeniz faydalı olur. Bu kadar uzun süre geçmeyen veya tekrarlayan ağrılar için mutlaka bir doktora gitmek gerekir. Ayrıca evde kullandığınız ağrı kesici yöntemler ağrıları baskılayarak altta yatan durumun teşhisinde gecikmelere sebep olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 8. Göksun karakuyu

  7 Ocak 2017 at 01:13

  Merhabalar. Bana iki sene önce boyun dûzlesmesi teshisi konuldu. Son bikac gündür inanilmaz boyun,omuz ve sirt agrisi var. Ellerde gûc kaybi. Bacaklarda denge kaybi ve bayilacakmis gibi bir his var. Önümûzdeki hafta tekrar doktora gidecegim ama korkuyorum. Acaba fitikmi oldu. Belirtiler ms hastaligiyla ayni yoksa ms hastasimiyim😕😕 lütfen birsey söyleyin cok tedirginim.
  Tesekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Ocak 2017 at 13:49

   Boyun düzleşmesi nedeni ile sinirlerde ciddi bası var ya da sıkışma oluyorsa ellerde güç kaybı, bacaklarda denge kaybı, omuz ve sırt ağrısı, baş dönmesi olabilen şikayetlerdir. Denge sinirini etkileyen durumlarda denge kaybı ve bayılma hisleri, baş dönmesi olabilir. Kolları ve sırtı ilgilendiren sinirler etkilendiğinde kollarda ve ellerde güç kaybı, uyuşmalar, ağrılar olabilir.

   Sinir ve beyin cerrahi uzmanına gitmeniz uygun olur. Sinirlere ne kadar baskı olduğunun anlaşılması için sinir ileti testlerinin de yapılması gerekebilir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 9. ebru

  28 Ocak 2017 at 01:16

  Iyigunler 28 yasindayim 3 senedir boynumda agri vardi ilk gittigim sene fitik baslangici denildi emar cekildi igne tedavisi yapildi.bu sene icinde gittim fitik duzlesme kireclenme denildi ben 1 senedir surekli gidiyorum ayni sey ayni ilac gecmiyor ne yapmaliyim kireclenme cok ilerlemis ve ameliyat icin daha da beklemem soylendi agrilarim cekilmez oldu ne yapmaliyim 😩

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Ocak 2017 at 20:03

   Boyun fıtığı ve boyun düzleşmesi nedeni ile orada bozukluk olduğu için kireçlenme başlamış olmalı. Kireçlenme sorununun fizik tedavi ve burada verilen egzersizleri düzenli yapma dışında çok fazla yapılacak bir yöntemi yoktur, ancak cerrahi olarak o bölgedeki bozukluklar düzeltilebilir.

   Boyun düzleşmesi zamanında önlem alınmaz ise boyun fıtığına neden olabilir ve bu her iki bozukluk da kireçlenmeye neden olur. Yani ilk önce boyun düzleşmesi başlamış ve bunun ardından fıtık ve kireçlenme gelişmiş olabilir.

   Bu tür durumlarda ilk teşhis konulduğunda gerekli tedavinin ve önlemlerin alınması önemlidir. Bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz de faydalı olabilir.

   Sağlık dileğiyle.

 10. Taner

  3 Şubat 2017 at 21:47

  Merhaba yaklaşık 1 sene önce ortopedi bölümüne gittim boyun agrılarım vardı boyun düzleşmesi tespiti konuldu ilaç tedavisi uyguladım 15 gün önce boyun agrısı ile uyandım ertesi gün kulak çınlaması başladı kulak çınlamam devam ediyor bazen azalıyor bazen çoğalıyor kulak çınlamasının sebebi boyun düzleşmesimidir sizce iyi akşamlar ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2017 at 09:47

   Boyun düzleşmesi kulak çınlamasına, işitme sorunlarına, baş dönmesine gibi sorunlara neden olabilir fakat boyun düzleşmesi olan kişilerde zamanla boyun fıtığı ve kireçlenmeler de oluşabilir, bu nedenle tekrar nöroloji ve ortopedi doktorlarınca bu durumun değerlendirilmesi önemlidir. Bu durumun ilerleyen dönemlerinde daha ciddi sorunlar da oluşabilir.

   Doktora gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 11. Harun

  21 Şubat 2017 at 22:59

  Hocam bende boyun düzleşmedi var bu düzleşme Gözde bulanıklık baş ağrısı baş dönmesi kollarda güçsüzlük bacaklarda uyuşma sıcaklık yaparmı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Şubat 2017 at 16:11

   Boyun düzleşmesi nedeni ile boyun omurlarında kireçlemeler de oluşabilir ve kireçlenme arttıkça sinir baskısına göre veya sinir hasarına göre verdiği belirtiler değişiklik gösterebilir.

   Bu tür belirtiler boyun düzleşmesinde ve bu düzleşmenin verdiği hasar nedeni ile olabilir.

   Tekrar nöroloji ya da ortopedi doktorlarınca değerlendirme gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 12. eda

  24 Şubat 2017 at 15:28

  merhaba 29 yaşındayım bende yaklaşık 1 ay önce ayaklarımda agrı batma ve yanma hisi meydana geldi .. doktora gittim neropatik agrı denildi ve ilaç tedavisine başlandı ama ilaçlar hiç bi etki göstermedi sadece biraz agrıda hafifleme oldu ama yanma hisii ve ara ara gelen sidetli agrılar devam etti tekrar doktora gitiim ve mr çekildi ve boyun düzleşmesi tanısı koyuldu bu ayaklarımdaki yanma ve sidettli agrılar buna baglı olabilir mi ?? cvb verirseniz çok sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Şubat 2017 at 14:47

   NÖROPATİK AĞRI, somatosensorial sistemi etkileyen bir hastalık ya da lezyon sonucu ortaya çıkan ağrıdır.

   NÖROPATİK AĞRININ TİPLERİNE ve NEDENLERİNE GELİNCE; alkole bağlı nöropati, kemoterapiye bağlı nöropati, kompleks bölgesel ağrı sendromu, tuzak nöropatiler, HIV’e bağlı duyusal nöropati, sebebi bilinmeyen duyusal nöropati, bir tümörün yaptığı sinir basısına bağlı nöropati, vitamin ve mineral eksikliklerine bağlı nöropati, diyabete bağlı nöropati, ekstremite fantom ağrısı, postherpetik nevraljiye bağlı nöropati, radyasyon tedavisine bağlı nöropati, radikülopatiye (boyun bölgesi, sırt bölgesi ve bel bölgesinde oluşan sinir kökü hasarına) bağlı nöropati, zehirli bir maddeye maruz kalamaya bağlı nöropati, trigminal nevraljiye bağlı nöropati, bir travmaya maruz kalmaya bağlı nöropati, boyun omurgası kanal darlığına bağlı nöropati, multipl skleroza bağlı nöropati, parkinson hastalığına bağlı nöropati, inme sonrası nöropati, omurga yaralanmasına bağlı nöropati, siriNgomiyeliye bağlı nöropati gibi nöropati nedenleri ve tipleri vardır.

   Eğer sizdeki nöropati boyun düzleşmesine bağlı ise ki, boyun düzleşmesi omurga kanal darlığına da neden olarak veya kireçlenme dolayısıyla sinir hasarına neden olarak veya basıya neden olarak da nöropatiye neden olabilir.

   Boyun düzleşmesinin derecesi, yaptığı bası, kireçlenmeye neden olmuş mu gibi durumların hem ortopedi hem de beyin cerrahi tarafından değeRlendirilmesi gerekir. Eğer cerrahi bir düzeltme yapılamayacak bir durum varsa bu ağrının çaresi olmayabilir ve yaşam tarzı değişiklikleri ve düzenli egzersizler ve belli aralıklarla fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavileri gerekebilir. Fakat sebep boyun düzleşmesi değilse bir araştırma ya da üniversite hastanesinin ağrı kliniğinde veya nöroloji kliniğinde diğer sebeplerin araştırılması ve nöropatinin tipinin belirlenmesi gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 13. esma aslan

  9 Mart 2017 at 11:11

  Bende 1 aydan beri boyun ağrısı her kollarına uyusma karincalanma ve bazen kaynaklarında iste msiz hareketlenmeler oluyor doktor boynun dümduz dedi boyun duzlesmesinden dolayimi birde göğsume agrilar vuruyo hatta kalbime vuruyo bu agrı kardiyolojiye gittim 4 5 defa acillik oldum bu durum beni cok etkiledii

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Mart 2017 at 00:17

   Boyun düzleşmesi nedeni ile oluşan sinir basısına, sinir hasarına, kemik ve kıkırdak dokularda kireçlenme gibi durumlar da oluşmuş ise bu tür sorunlar olabilir.

   Ciddi boyun düzleşmesi durumunda tedavi uygulanması gerekebilir. Bu durum için fizik tedavi görmek gerekebilir. Yetmeyen durumlarda cerrahi gerekebilir. Doktorunuza tekrar kontrole gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 14. Neslihan

  9 Mart 2017 at 16:57

  Merhabalar, bende bugün fizik bölümünde boyun duzlesmesı oldugunu ve fazla d vıtamını eksıklıgım oldugunu ogrendım. Konusurken cenemı dıslerımı cok sıkıyrm. agzımı acık veya kapalı bırakırken sıkıntı yasıyorum. boyundakı agrım mıdemı cok bulandııryor ve en cok agrıyı sıkıntıyı cenemde yasıyorum. Ayrıca gercekten bacaklarımda denge bozuklugu var. yururken ayaklarım bırbırıne dolanıyor. Ellerımde bazen sakarlık bazen nereye koyacagını bılememe durumu var.Yardımcı olabılır mısınız?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Mart 2017 at 22:43

   Boyun düzleşmesi nedeni ile kireçlenme, fıtık ve benzeri bozukluklarda olmuş ise denge sinirini etkileyebilir veya boyun düzleşmesinin kendisi de denge sinirine bası yaparak mide bulantısına, denge kaybına, ellerde uyuşmaya, kollarda uyuşmaya ve ağrıya ve diğer şikayetlerinize neden olabilir. D vitamini eksikliği osteporoza (kemik erimesine) yol açabilir ve omurga kemiklerine zarar verebilir.

   Yani bu durumun daha detaylı araştırılması gerekebilir.

   İyi olmanız dileğiyle.

 15. uıysal

  15 Mart 2017 at 09:38

  merhaba boyun düzleşmesi sinir ve unutkanlık yaparmı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Mart 2017 at 12:42

   Boyun düzleşmesi bazı hasarlara neden olabilir veya düzleşmenin kendisi yaptığı sinir basısına göre farklı şikayetlere yol açabilir. Bu tür bir sorun varsa aralı olarak kontroller önemlidir. Çünkü fıtık oluşabilir, kireçlenme oluşabilir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 16. Gamze

  25 Mayıs 2017 at 00:00

  Merhaba bende birkaç aydır baş dönmesi, denge kaybı, bayılma hissi, panik bozukluk, başımın arka iç kısmında sırtım ve ellerimde uyuşukluk, gözlerde anormal hareketler yaşıyorum. Doktor boyun kayması var dedi galiba bu boyun düzleşmesi ile aynı şey. Bunlar birçok kişide olan belirtiler fakat ben ayrıca gözlerde ışık çakması. Boynumun ön sağ tarafında şah damarımda kafa hareketleriylele oluşan basınç hissedıyorum ve aynı anda burnumda sızlama yapıyor. Nadirende yine sol gözümün arkasında hissedıyorum basınç hissini. Ve sırtüstü yattığım zaman etraf dönüyor aniden. Bazende sol tarafıma yatarken aynı şekilde oluyor bunlarda boyun düzleşmesi ile alakalımıdır? Yoksa ciddi bir sorun olabilirmi? 1 yıl önce yine baş dönmesi şikayetleri ile mr çekildim sonuçlarım temiz çıkmıştı. Ayrıca cevaplarınız çok açıklayıcı burda birçok sorumun cevabını buldum çok teşekkürler şimdiden .

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Mayıs 2017 at 18:29

   Doktorunuzun boyun kayması dediği durum (disk kayması) olmalı. Disk kayması ile boyun düzleşmesi aynı şey değildir.

   Disk kayması omurlar içerisindeki yumuşak materyalin bir yırtılma sonucu dışarıya doğru çıkmasıdır. Disk kaymasında diskin çıktığı yere göre bel bölgesindeyse bacaklara, sırt ya da boyun bölgesindeyse kollara gidene sinirlere bası yapar (disk yanlara doğru kaymış ise). Eğer disk orta hatta doğru taşmış ise boyun bölgesinde omuriliğe bası yapacağı için buna yönelik şikayetlere neden olur. Disk kaymasında ilk diskin kaydığı dönemde ciddi ağrılar olur. Boyun bölgesinde oluşan disk kayması ağrılar, his kayıpları, kollarda uyuşma ve ağrılar, el düşüklüğü gibi şikayetler ortaya çıkar. Ağrı bir süre sonra (ağrıyı hissettiren sinirler öldüğü zaman) kaybolabilir, ancak bu duruma kuvvetsizlikler takip eder.

   Boyun düzleşmesi kavsi olması gereken boyun kısmının giderek düzleşmesidir. Boyun düzleşmesi olduğunda sırt adalelerinde (sırt kaslarında) kasılmalar olur ve bu adale kasılmasına bağlı sırta vuran, kollara vuran ağrılar, ellerde uyuşma, kollarda halsizlik, ellerde beceri kaybı, baş ağrısı, kulakta uğultu, başta yanma hissi, mide bulantısı, gözde sinek uçuşmaları, yolda yürürken denge bozuklukları gibi belirtiler görülebilir, belirtiler hastaya bağlı veya sinir basısının derecesine bağlı, düzleşme nedeni ile oluşan hasarlara bağlı değişiklik gösterebilir, bu belirtilerin birkaçı veya çoğu görülebilir veya görülmeyebilir.

   Bunu bu teşhisi koyan doktorunuza tekrar sormanız daha uygun olur. Kayma derken hangisini ifade etmek istedi bunu doktorunuz daha iyi bilmektedir. Fakat her iki durumda da sizde görülen belirtiler görülebilir. Belki daha iyi değerlendirme gerekebilir.

   Boyun düzleşmesi boyun fıtığı ile karışabilir, bunun ayrımını en iyi bir beyin cerrahı yapar. Doktorunuz boyun fıtığını da kastetmiş olabilir. Emar çekilmesi gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • Mehmet

    24 Eylül 2020 at 12:05

    Merhaba bende 2 aydır kulak çınlaması vardı bununla birlikte stres, KBB nöroloji ve Beyin cerahina göründüm bir şey yok dediler beyin MR temiz çıķtı ilaç kullandım iyi olmadım bende halsizlik yorgunluk ve uykusuzluk ve bazen sol kolda yanma hissi oluyor. Çınlama ile psikolijiye etki ediyor. Doktorlar bende anksiyete deprsyon var diyorlar antideprasan kullan diyorlar. Boyun düzleşmesi diye bir makale okudum. Boyun ağrım yok acaba diyorum bende varmıdır ortopediye gitmeme gerek varmı bilmiyorum.. Kafam çok karışık çünķü

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     8 Ekim 2020 at 09:09

     Kulak çınlamasının farklı nedenleri olabilir. Örneğin iç kulak sıvı dengesinin bozulması kulak çınlamasına neden olabilir, ancak bu durum genellikle kulak çınlamasının yanı sıra baş dönmesi, kulaklarda doluluk ve uğultu hissi, mide bulantısı ile birlikte görülür. Bu durumu KBB uzmanı iyi bir klinik muayene ile teşhis edebilir. Bu durumda MR incelemesinde bir şey çıkmaz genellikle.

     Kulak çınlaması tıpta “tinnitus” olarak adlandırılır.

     TİNNİTUS NEDENLERİ ARASINDA;

     * Metabolik bozukluklar ile ilgili nedenler (örn. hipotiroidi, hipertiroidi, hiperlipidemi, çinko eksikliği, vitamin eksikliği (örn. B vitamini eksikliği gibi), diyabet),

     * İlaç kullanımına bağlı nedenler (örn. aspirin, ACE inhibitörleri, bazı antibiyotikler, antidepresanlar ve anksiyete ilaçları, antihistaminikler, Beta-blokerler gibi),

     * Psikolojik nedenler (depresyon ve anksiyete de kulak çınlamasına rastlanabilir),

     * Diğer bazı nedenler (örn. hipertansiyon, platal myoklonus, idiopatik stapes kası spazmı).

     Kulak ile ilgili nedenler, fakat bunları KBB doktorunuz teşhis edebilir. Nörolojik nedenler, nöroloji doktoruna da gitmişsiniz.

     Boyun düzleşmesi veya başka omurga problemi (örn. boyun kireçlenmesi, boyun fıtığı gibi) için fizik tedavi veya ortopedi uzmanına gidebilirsiniz (bu sizin kararınız). Diyabet, hipertansiyon gibi nedenlerin araştırılması için dahiliye uzmanına, yine tiroid problemleri için de dahiliye gerekirse (doktorunuz gerek görürse) sonrasında da endokrinoloji uzmanına da gitmek gerekebilir. Kullandığınız ilaçlar varsa, bunların yan etkilerini gözden geçirebilirsiniz. Anksiyete (kaygı bozukluğu) veya başka psikolojik problemler için psikiyatri uzmanına gitmek gerekir.

     Geçmiş olsun.

 17. Kubra

  28 Mayıs 2017 at 19:56

  Iyi gunler.benim iki senedir devam eden son 8 aydir da siddetlenen rahatsizliklarim var.surekli dengesizlik sersemlik bacaklarimda asiri gucsuzluk.ara ara mide bulantisi.beyin mr emg kan tahlili yapildi temiz cikti.boyun duzlesmesi var.butun bunlari yapabilir mi.artik gunluk hayatimi cok etkiliyor.ne yapmaliyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Haziran 2017 at 10:37

   Boyun düzleşmesi nedeni ile boyun omurlarında bozulmalar olabilir ve buna bağlı olarak anlattığınız şikayetlerde artış olabilir. Fizik tedavi doktoruna bu durum için gitmeniz ve boyun düzleşmesinin zararının olup olmadığının değerlendirmesi faydalı olabilir. Bu durum boyun omurga kanala darlığına bağlı da olabilir. Boyun kısmının daha iyi değerlendirilmesi gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 18. Nejla Güney Erdoğan

  5 Temmuz 2017 at 02:06

  İyi günler.Ben fibromiyalji hastasıyım. Boyundan aşağısına kadar sertlikler ve gerginlik var.Fizik bölümüne gittim muayene etmeden baska bölümün kan sonuclarina bskarak d vitamini b12 verdi. Birde tetik noktasi sinirlerden igne yaptilar. 2 gün sonra tansiyon yükselmeleriyle 2 gün acile gittim. Ertesi gün tekrar fizik tansiyonu ve agriyi söyleyince igne yaramadımı diye krem verdi.Dahiliyedende ilaclar almistim antibiyotik ve insülin direncim icin baska bir ilac. Kanda enfeksiyon gorünüyodu acilde antibiyotik ne icin enfeksiyon hastaliklarina görün agir gelmis olabilir dedi ilk tansiyon yükselmesinde.Oda temiz cıktı. Dahiliyeyede gittim tekrar tansiyona hangisi sebep diye.Bütün ilacları kes bir hafta sonra antibiyotik haric ic dedi. Vitaminler olmustur dedi.Su an düzelir gibi ama anksiyetem olduğu icin arada bir vucudumda sikinti olunca cikiyor gibi. En son yorulduğum günlerde gözlerimde bulanık görme özellikle sol gözümde.Bunlar ne olabilir boyundaki sikintilar tansiyonu etkilermi ignede önce çok düsüktü tansiyonum.Kilo sorunumda var.Şimdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Temmuz 2017 at 18:22

   Fibromiyalji sendromu gibi hastalıklar genellikle romatoloji bölümünde ya da ağrı polikliniklerinde takip edilir.

   FİBROMİYALJİ SENDROMU (FMS), tendinomüsküloskletal bölgelerde ağrı ile karakterize ve beraberinde yorgunluk, uyku bozukluğu, irritabl bağırsak sendromu gibi kas-iskelet sistemi dışı şikayetleri de içeren bir sendromdur. Fibromiyalji sendromu primer (herhangi bir neden bulunamaksızın) ya da sekonder (altta yatan bir etkene bağlı) görülebilir. Bu hastalıkta ayrıca semptomları tetikleyici faktörler de vardır.

   FİBROMİYALJİ SENDROMUNDA GÖRÜLEBİLEN ŞİKAYETLER:

   Kas-iskelet sistemi semptomları: Multipl alanlarda ağrı, sertlik, incinme duyusu ve yumuşak dokularda şişlik.

   Kas-iskelet sistemi dışındaki şikayetler: Günün çoğu zamanında yorgun olma, sabah yorgunluğu, rahat uyuyamama ve karıncalanma/uyuşma hisleri.

   Diğer şikayetler: Anksiyete, baş ağrısı, ağrılı adet görme, irritabl bağırsak sendromu, depresyon, ağız kuruması, reyno fenomeni ve kadın üretral sendrom, huzursuz bacak sendromu, nefes darlığı.

   FİBROMİYALJİ SENDROMU İLE BİRLİKTE GÖRÜLEBİLEN BAŞKA HASTALIKLARDA VARDIR. Bunlar; Raynaud fenomeni, Sjögren sendromu, Ankilozan spondilit, Romatoid artrit, Sistemik lupus eritematozus gibi hastalıkları içerebilir, bu nedenle bu hastalıklardan herhangi birinin olup olmadığının da araştırılması gerekir, bundan dolayı ağrı polikliniği veya romatoloji alanında araştırma gereklidir.

   FİBROMİYALJİ SENDROMU BAZI HASTALIKLAR İLE DE KARIŞABİLİR. Bunlar; Miyofasyal ağrı sendromu, Kronik yorgunluk sendromu, Depresyon, Romatoid artrit, Sistemik lupus eritematozus, Polimiyaljia romatika, Miyozitis, Hipotiroidi, Nöropatiler, Enfeksiyon, Diskopati, Kas hastalıkları, Çeşitli konnektif doku hastalıkları gibi hastalıklar, FMS ile karışabilen hastalıklar arasındadır. Bu nedenle bunların ayırıcı tanısı da önemlidir.

   Eğer şimdiye kadar romatoloji veya ağrı kliniğinde gerekli araştırmalar yapılmadı ise, yapılmasında fayda vardır. Doktorunuz ya da doktorlarınız ile bunları da değerlendirmenizde fayda vardır.

   Bu hastalıkta yaşam tarzı, beslenme tarzı değişiklikleri de önemlidir. Hastalığın seyrinde şikayetlere yönelik tedaviler uygulansa da hastalık genellikle alevlenmelerle süreklidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 19. Alper

  9 Temmuz 2017 at 08:43

  Hocam bende sol kisimda kol ve bacak ozellik bqzen cene ve yuze yayilan elektriklenme oluyor. Kulak cinlamalar ozellikle tum gece suruyor. Guc kayiplarim oluyor donemsel. Sol gozumde tuy gibi seyler var siyah.
  Beyin mr’imda retroserebbeller alanda orta hatta aksiyel plan boyutlari 7x23mm,vertikal plan boyutu 34mm araknoid kist . 3mm ve 2mm capli lezyon varmis beyaz alanda birdr. Doktor bisey yok onemsiz dedi gonderdi. Boyun mr i cektirdim bende servikal lodoz duzlesmistir.disklerde dejenerasyona bagli t2 sekansinds sinyal kaybi c3-4 invertebral diskinde santral agirlikli minimal bulging. C4-5 diskinde sntrl agirlikli bulgig ve sntrl milimetrij protuzyon ile spinal korda temas .c6-7 diskinde sntrl agirlikli bulging ve sntrl milimetrik protruzyon. Boyun icinde ortapedi bisey yok dedi hicbisey vermediler ben 3 aydir kendime gelemiyorum normal mi bunlar hocsm gozumfe sari nokta var okurken birde. Yasim 31 bazen tum vucufumun tamamen yarisi karincalaniyor belki artik anksitiye olmustur dilimin bile yarisi sol kisim. Heryerim segiriyor. Tum sikinti yasayan kismim sol kisim. Kan akışını hisseder givi hassasiyetim mevcut. B12 ignesi oluyorum 116 cikmisti 2 aydir . Magnezyuma baslayacagim birde. Cevabınız icin simdiden tesekkur ederim . Saglikla kalin …

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Temmuz 2017 at 02:02

   Sonuçlarda net bir yorum olmadığı için buradan bu konuda yorum yapmak çok doğru olmayabilir, doktorlarınız bu alanların uzmanlarıdır.

   Araknoid kistler, yerleşim yerine ve boyutlarına göre değişmekle birlikte şikayete neden olabilirler ya da tesadüfen saptanırlar veya non-spesifik (tek bir hastalığa özgül olmayan) semptomlar (baş ağrısı, kulak çınlaması, kaslarda koordine edilemeyen hareketler, işitme bozukluğu gibi) görülebilir. Bu kistler hastalarda çocukluğundan beri de olabilir.

   Boyun mr’sinde dejenerasyon oluşmuş görünüyor (dejenerasyon, dokuların normal yapılarında bozulma ve eski işlevlerini yerine getirememe durumunu ifade eder genellikle). Yani boyun ve boyuna ait yapılarda işlevsel aksaklıklar başlamış olabilir.

   Yani bu durumların ayrıca beyin cerrahisi ve fizik tedavi uzmanları tarafından da değerlendirilmesi gerekebilir. Bu tür şikayetler ve boyun kısımındaki bu dejenerasyon romatizmal bir hastalığın seyrine bağlı da olabilir.

   Romatoloji bölümüne gitmeniz ve araştırılması fayda sağlayabilir.

   Buradan net bir yorum yapmak ya da yönlendirme yapmak çok mümkün değildir.

   Doktorlarınız ile bu durum hakkında daha detaylı konuşmalısınız.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 20. Birsen

  2 Ağustos 2017 at 02:48

  Merhaba, damarlarda sertleşme var denge kaybı kulak ağrısı boyun ağrısı ellerde halsizlik ve kramplar oluyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Ağustos 2017 at 14:26

   Damar sertleşmesi teşhisi daha önceden konulmuş ise boyun damarlarınızda daralma başlamış da olabilir ve buna bağlı denge kaybı ve diğer şikayetler yaşanabilir.

   Damar cerrahisi ve fizik tedavi uzmanlarınca durumunuzun daha detaylı değerlendirilmesi önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 21. Olcay

  27 Aralık 2017 at 20:53

  Merhaba, yaklasik olarak 3 yildir masa basinda calisiyorum (sürekli bilgisayar basindayim) ve uzun bir süredir boyun ve omuz agrilarina muzdaribim. Yapabildigimce egzersiz yapiyorum. Kas gevsetici ilaclar kullandigimda kendimi iyi hissettigimi düsünmüstüm, fakat dozunu artirinca farkli sorunlar ortaya cikmisti. Bundan yaklasik 1,5 yil öncesine kadar (8 ay boyunca) psikiyatrist esliginde antidepresan ilac kullandim. Eski zamanima (anksiyete bozuklugu vb.) geri mi donuyorum diye sorular sormaya basladim kendimce ve tekrar bir psikiyatriste bas vurdum. Kendisi bana kullandigim kas gevseticeleri derhal birakmami söyledi. Biraktim ve bilincim (gözde bulaniklik vs.) kendine geldi. Fakat son 1-2 haftadir kendimi yine kötü hissetmeye basladim. Dikkat bozukluklari oluyor zaman zaman. Bunlarin hepsini boynum ve omuzlarimdaki sorunlara bagliyorum. Omuylarim sürekli sert ve agriyor. Masaj ve sicak su cok iyi gelmekte, fakat kisa bir süreligine. Birkac gün önce nörolojiye basvurdum ve omuz bölgelerinden MR istendi. Bunun sonucunu henüz almadim. Boyun fitigi veya düzlesmesi gibi bir sorunla karsilasacagimi düsünüyorum ve bunlarin is yerindeki oturma seklimden (durus boyuklugu vs.) kaynaklandigini düsünmekteyim. Bu sorun var ise, gözlerimdeki ara ara olan bulanik görme, dikkat bozuklugu, gözlerdeki denilen sinek ucusmalari gibi seylere sebep olma ihtimali var midir? Kaygili bir insan oldugum icin, yine de bir psikiyatriste görünmem gerekli midir?

  Cevabiniz icin simdiden tesekkür eder, iyi calismalar dilerim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Aralık 2017 at 00:30

   Boyun omurgasına ve omuriliğine bağlı problemler baş düzleşmesine neden olursa gözle ilgili sorunlara yol açabilir. Boyunda oluşan fıtık, düzleşme, kireçlenme, bası yapan bir kitle gibi faktörler bası yaptığı sinire bağlı olarak değişmekle birlikte baş ağrısına, boyun ağrısına, sırt ağrısına, kol ağrısına neden olabilir. Boyun fıtığı göz ağrısı gibi şikayetlere yol açabilir.

   BOYUN İLE İLGİLİ BİR PROBLEM VARLIĞINDA AĞRIYA BAŞKA BELİRTİLER DE EŞLİK EDEBİLİR. Örneğin çoğu kez tutukluk, uyuşma, karıncalanma, bulanık görme, kulak çınlaması, denge bozukluğu, baş dönmesi gibi şikayetler bulunabilir. Tutukluk uzun süreliyse iltihaplı romatizmal bir hastalık olabilir. Uyuşma, karıncalanma gibi belirtiler sinir kökü sıkışmasının işareti olabilir. Boyun hareketleriyle ortaya çıkan bulanık görme, kulak çınlaması, baş dönmesi, bulantı, denge kaybı gibi belirtiler boyun ile ilgili patolojilerde daha nadir görülür.

   Nörolojik bir inceleme de gerekebilir. Göz doktoru tarafından değerlendirme de önemlidir. Kullandığınız ilaçlara bağlı olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 22. Şükriye

  29 Aralık 2017 at 01:08

  Merhaba benim aşırı derecede baş ağrım ve mide bulantım oluyor normal mi bu durum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Ocak 2018 at 13:14

   Baş ağrısı ve mide bulantısı boyun düzleşmesi olduğu için varsa, boyun ile ilgili baş ağrıları oldukça sık karşılaşılan bir yakınmadır. Mide bulantısı boyun düzleşmesine bağlı olabilir.

   Bir fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda vardır. Nörolojik muayene de gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 23. Özlem

  10 Ocak 2018 at 14:45

  Merhabalar benimde sol boyun tarafımda kramplar kasılmalar oluyorbi anda giren krampla yanma oluyor birde dilime vuruyor dilimde sızlama oluyor ve kımıldayamıyorum bi 15 sn.bekliyorum geçmesi için?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Ocak 2018 at 02:11

   Beyinde oluşan herhangi bir hasar dilde uyuşma, karıncalanma gibi hislere neden olabilir.

   Hem boyunda hissettiğiniz duyular hem de dilde hissettiğiniz duyular menenjit belirtisi olabilir.

   Diş, ağız, tükürük bezleri, yutak, bademcikler ile ilgili iltihabi (enfeksiyon kaynaklı) bir durum olabilir.

   Sistemik bir enfeksiyona, sistemik bir hastalığa bağlı da olabilir.

   Vitamin, mineral eksikliklerine (özellikle B12 eksikliği gibi) bağlı olabilir.

   Migren gibi bir durum olabilir.

   Baş-boyun tümörleri gibi bir duruma bağlı olabilir.

   Gırtlak iltihabı gibi bir durum olabilir.

   Buradan net bir şey söylemek mümkün değildir.

   KBB uzmanınca, nöroloji uzmanınca, fizik tedavi uzmanınca durumunuzun değerlendirilmesinde fayda vardır. Vitamin değerlerine bakılması için iç hastalıkları ya da hematoloji uzmanına gitmek de gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 24. Ayşen

  1 Şubat 2018 at 00:48

  İyi günler hocam bende uzun zamandır baş dönmesi var. Ama normal bir dönme değil dengesizlik yaşıyorum. Enseden basKı hissediyorum düşecek bayılacak gibi oluyorum.yüzümde kulaklarımda basınç hissediyorum bazen uyuşmalar oluyor.Kulakarımda uğultu basınç oluyor.Boyun sırt tutulması yaşıyorum sürekli tek taraflı enSeden göze gelen şiddetli baş ağrılarım oluyor. Mide bulantılarıda başladı son zamanlarda . Nörolojiye gittim mr çektiler mr da beyinde bir tane küçük leke çıktı önemli değil sende migren var bundan dolayı dedi. Atakları önlemek için antidepresan verdi tahlil istedi. Tahliller de lyme hastalığı çıktı onun tedavisini de oldum geçti artık yok dediler. Fizik tedavi doktoruna gittim küçük bir fıtığın var ama bu dengesizlik yapmaz migrenden dolayı dedi oda antidepresan verdi ama benim baş dönmem geçmedi önceden ara ara olup geçiyordu şimdi üç haftadır bana hayatı zindan etti . Kimseye inadıramıyorum pisakolojik diyorlar. Ben ne yapabilirim migren bunlara neden olabilirimi yoksa boyun fıtığın dan mı kaynaklanıyor bu arada belimde de 3 tane fıtık var. Teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Şubat 2018 at 14:14

   MİGREN, nörolojik, gastrointestinal ve otonom değişikliklerin eşlik ettiği, primer epizodik bir baş ağrısı bozukluğudur.

   MİGREN EVRELERİ; prodrom (öncü fenomen), aura, baş ağrısı, postdrom (düzelme dönemi) gibi evreleri içerir.

   MİGRENDE PRODROM DÖNEMİ (ÖNCÜ FENOMEN):
   Bu dönem, hastaların %20-60’ında yaşanan bir dönemdir ve saatler-günler sürebilir. Duygudurum ve davranışsal değişiklikler, yorgunluk/bitkinlik, konsantrasyon güçlüğü, ense sertliği ve baş ağrısının geleceğini hissetme.

   Bu dönemlerde hastanın hissettiği değişikliklere gelince;

   * Aşırı duyarlılık/tepkisellik
   * Depresif duygu durumu
   * Kişinin kendini aşırı derecede zinde hissetmesi hali
   * Nadiren hiperaktivite
   * Durgunluk/donukluk
   * Konsantrasyon ve dikkatte azalma
   * Düşüncede yavaşlama
   * Kelime bulma güçlüğü
   * Konuşurken takılma
   * Artmış ışık-ses ve koku alma duyarlılığı
   * Esneme ihtiyacı
   * Uyuma isteği
   * Sistemik/otonom belirtiler
   * Ense sertliği
   * Açlık hissi, tatlı isteği, iştah artışı veya iştahsızlık
   * Aşırı su içme, vücutta su tutulması, sık idrara çıkma
   * Karında şişkinlik, kabızlık veya ishal.

   MİGRENDE AURA DÖNEMİ:
   4-60 dakika arası süren baş ağrısından önceki 60 dakikada sonlanan fokal nörolojik bulgular. Bunlar; görsel, duyusal, motor ve psikolojik bulgular şeklindedir.

   * Görsel bulgular; gözün önünde noktalanmalar, ışık çakmaları, zigzaglar, görme bulanıklığı, mikropsi (eşyaları çok küçük görme).
   * Duyusal bulgular; parastezi (uyuşma, karıncalanma veya yan hissi gibi hisler), hipoestezi (deri duyarlılığının azalması), ataksi (vücut faaliyetlerinde düzensizlik ve karışıklık).
   * Motor bulgular; kore (tekrarlayıcı kısa ve sıçrayıcı nitelikte kas kasılmaları ile kendini gösteren bir rahatsızlık), dizartri (konuşma veya dilin dönmesinde bozukluk).
   * Psikolojik bulgular; duygudurum değişiklikleri, kişilik bozuklukları, deliryum.

   MİGRENDE BAŞ AĞRISI DÖNEMİ:
   * Bir süre tek taraflı, şiddetlenince değişebilen (tek veya kafanın her tarafında hissedilebilen).
   * Zonklayıcı (nadiren künt tarzda)
   * Ağrının şiddeti orta/ağır şiddette (hafifse künt)
   * Sıklıkla sabah başlayan (sabah 5:00-12:00)
   * Ağrının süresi 4-72 saat arası (ortalama 24 saat).
   * Yavaş yavaş kuvvetlenip, yavaş yavaş azalan (genellikle künt başlangıç)
   * Ağrı fiziksel aktiviteyle şiddetlenir
   * Ağrı karotis baskısıyla hafifler.

   Baş ağrısına eşlik eden ve sık görülen bulgular; bulantı, kusma, fotofobi (ışığa karşı hassasiyet), fonofobi (sese karşı hassasiyet), anoreksi (iştahsızlık), konsantrasyon bozukluğu, irritabilite, yorgunluk, soğuk ve nemli ekstremiteler, bulanık görme, iştah artışı, burun tıkanıklığı, ishal, karın ağrısı, poliüri (sık sık fazla miktarda idrar yapma), solukluk, kızarıklık, kafa derisinde duyarlılık, yüz ve gözlerde ödem, yüzde kılcal damarların belirginleşmesi, ense sertliği görülebilecek diğer bulgular ve belirtilerdir.

   MİGRENDE POSTDROM DÖNEM:

   * Genellikle yorgunluk, tükenmişlik ve kayıtsızlık
   * Bazı hastalarda yenilenmişlik, zindelik hissi, iştah artışı
   * Düzelme ile atağın tamamlanması.

   MİGREN TİPLERİ:
   * Aurasız migren
   * Auralı migren
   * Migren baş ağrısı ile tipik aura
   * Migren dışı baş ağrısı ile tipik aura
   * Baş ağrısız tipik aura
   * Aile hemiplejik migren
   * Sporadik hemiplejik migren
   * Baziler tip migren
   * Migren öncüsü olan ya da migrene eşlik eden çocukluğun periyodik sendromu
   * Retinal migren
   * Döngüsel kusma
   * Abdominal migren
   * Çocukluğun benign proksimal vertigosu
   * Migren komplikasyonları
   * Olası migren ve daha başka tipleri de olan migren çeşitleri.

   Yani anlattığınız şikayetler migrene bağlı olabilir. Fakat bu migren ataklarını tetikleyen ve altta yatan başka sistemik bir hastalık ya da hormonlar ile ilgili bir durum (hamilelik, adet düzensizlikleri, menopoz dönemleri, ergenlik dönemleri gibi veya başka hormonları ilgilendiren bir hastalık gibi) olabilir. Bu nedenle bunların da araştırılması (hormonların araştırılması için endokrinoloji bölümüne gitmek gerekir) ve varsa böyle bir durum bunlarında bulunması gerekebilir.

   Anlattığınız şikayetler iç kulak sıvı dengesi bozukluğuna (Meniere hastalığına) bağlı da olabilir. Özellikle 40’lı ve 40’ın üzerindeki yaşlarda iseniz bütün bu sıkıntılar menopoz dönemleri ile ilişkili de olabilir.

   Nöroloji doktorunuzla bu durumu daha detaylı görüşmenizde ve bunun yanı sıra KBB uzmanına da gitmeniz de fayda vardır.

   Migren sorununda sağlıklı besinlerle ve düzenli öğünlerle beslenme, düzenli yürüyüş, düzenli ve bilinçli yapılan egzersizler çok ama çok önemlidir. Kafeinli içecekleri azaltmak, sigara-alkol kullanımı varsa bırakmak, tuz alımını kısıtlamak da çok önemlidir. Uyku düzeni ve yeterli uyku çok önemlidir. Işıklı, gürültülü, stresli ortamlardan kaçınmak çok önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 25. Ramazan

  10 Şubat 2018 at 16:07

  Hocam bana 4 hafta önce boyun düzleşmesi ve ufak fıtık teşhisi konuldu doktorum egzersiz kağıdı verdi yüzme önerdi sonra belirtilerim geçmişti fakat 3-4 gün önce tekrar boyun ağrısı kollarda güçsüzlük baş dönmesi arada mide bulantısı şikâyetlerim olmaya başladı egzersizler ise yaramiyor gibi bas donmesi ve dengesizlikten cok muzdaribim tekrar napmam gerek

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Şubat 2018 at 16:27

   Tekrar doktorunuza gitmeniz ve şikayetlerinizi anlatmanız uygun olur. Ancak baş dönmesi ve bulantı gibi şikayetler beyun fıtığına ve düzleşmeye bağlı olabileceği gibi, iç kulak hastalıklarına bağlı da olabilir. Egzersizleri bilinçsizce yapmışsanız veya gereğinden fazla yapmışsanız fıtık artmış olabilir. Bu tür durumlar için yapılan egzersizlerin öncelikle bir fizik tedavi uzmanının takibinde yapılması ve burada öğrenildikten sonra evde de düzenli, yeterli sayıda ve bilinçli olarak yapılması son derece önemlidir, aksi taktirde bilinçsiz yapılan egzersizler sakatlanmalara neden olabilir.

   Hem nöroloji hem de fizik tedavi uzmanı tarafından değerlendirmelerin yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 26. Yalçın Gemici

  10 Şubat 2018 at 19:59

  Merhaba boyun düzleşmesi ve boyun fıtığı, mide ve barsaklarda şişkinlik yapar mı? Saygılarımla

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Şubat 2018 at 13:07

   Eğer boyun düzleşmesi ve boyun fıtığı altta yatan sistemik bir hastalığa bağlı (örn. romatizmal bir hastalık) ise mide ve bağırsaklardaki şişkinlik de bu hastalığa bağlı olabilir ve bu durumun boyun omurgasındaki sorunlarla bu tür bağlantısı olabilir. Boyun omurgasındaki bu tür bozukluklarda mide bulantısı, baş dönmesi, kollarda güçsüzlük-uyuşma-karıncalanma gibi şikayetler olabilir.

   Bazı romatizmal hastalıklar omurga ve eklemlerde dejenaratif bozulmalara, hasarlara neden olabilir. Bu hastalıklar sindirim sisteminde de sorunlara yol açabilir ve eğer bu tür bir hastalık söz konusu ise anlattığınız mide ve bağırsak problemleri ve boyun omurga problemleri birbiriyle ilişkili olabilir.

   HEM OMURGA HEM DE GASTROİNTESTİNAL SİSTEM TUTULUMU YAPAN SİSTEMİK HASTALIKLARA BİRKAÇ ÖRNEK VERECEK OLURSAK; Akdeniz ateşi hastalığı, Reaktif artrit, Rmatizmal ateş, Sistemik enfeksiyonlar bu sistemik hastalıklar verilebilir.

   Altta yatan bu tür hastalıklar araştırılabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 27. Bilge

  22 Şubat 2018 at 01:27

  Merhaba 31 yaşındayım uzun suredir nefes darlığım var 2 ay öncesine kadar perikardit tedavisi gördüm ve bitti şükür ama nefes darlığım geçmedi göğüs cerrahisine gittim röntgen solunum testi kan tahlilleri temiz çıktı kardiyoloji gidiyorum birşey yok diyor dahiliye gittim bir sürü tahlil yapıldı yine birşey çıkmadı 3 sene önce beyin cerrahı na gitmiştim boyun düzleşmesi var demisti daha hiç gitmedim ayriyeten butun vucudumda agrilarim vardi fizik tedavi bölümüne gittim d3 eksik dedi ilaç vermişti geçmezse fibromiyalji olabilir dedi sonuç olarak nefes darlığım boyun sırt kollarim gogus kulakt boğaz ve baş agrilarim var devam ediyor ne yapacağımı bilemiyorum psikolojim iyice bozuldu lütfen yardım edin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Şubat 2018 at 11:41

   Anlattığınız şikayetler ve bu şikayetlerin hepsinin bir arada bulunması ve yapılan tahlillerde ve diğer incelemelerde ele gelir bir bulguya rastlanmaması ve omurgayla ilgili problemin olması bu durumun altında yatan romatizmal bir hastalığın olabileceğini akla getirmektedir. Bu romatizmal hastalık fibromiyalji sendromu olabileceği gibi, Akdeniz ateşi hastalığı da olabilir. Özellikle perikardit öykünüzün olması, boğaz ağrısının olması, yaşınızın 30’lu yaşlarda olması Akdeniz ateşi hastalığı olabilme ihtimalini desteklemektedir.

   Romatoloji bölümünde araştırılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 28. Tolga

  12 Nisan 2018 at 15:05

  S.aleyküm yaklaşık üç ay önce baş dönmesi yerin ayağımın altından kayma hissi ve bayılma hissiyle doktora gittim b12 vitamin eksikliği dediler eksiklik giderildi şikayetlerim hala devam ediyor iki kere beyin mr çekildi kulak mr çekildi bir şeyin yok dediler boyun mr çekildi servikal lordoz düzleşmesi diyor raporumda hangi doktora sorduysam boyun düzleşmesi bu etkileri yapmaz diyor birde size sorayım bendeki şikayetler sanki her an bayılacak hissi var etrafı sanki dalgalı görüyorum gibi baktığım yeri ya yukarıda ya aşağıda görüyorum şikayetlerim başladı başlayalı sağ kulağımda çınlama var bazen konuşmada kelime bulmada bile zorlanıyorum miğdem bulanıyor yardım ederseniz çok memnun olurum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Nisan 2018 at 12:23

   KBB uzmanınıza tekrar gitmeniz en doğrusudur. Meniere denilen durum olabilir. Meniere durumunda genellikle çekilen MRG’lerde önemli bir bulguya rastlanmaz. Boyun düzleşmesine bağlı da bu tür sorunlar yaşanabilir. Boyun düzleşmesinin daha ayrıntılı değerlendirilmesi için fizik tedavi uzmanına da gitmek gerekebilir. Doktorunuz egzersizler önerebilir. Ancak iyi bir KBB uzmanına gitmeniz önemlidir.

   Meniere teşhisinde işitme testleri, elektrokokleografi, vestibüler testler, mastoid filmler, troponeal antijen testleri gibi testlerin yapılması gerekir.

   Geçmiş olsun.

 29. Asuman

  16 Mayıs 2018 at 12:01

  merhaba
  Benim aylardır süren sırtta sol ve sağ kureklerimin arasında karıncalanma var. Sanki elektirik akımı kısa devre yapmış gibi. Gün içi defalarca oluyor. Boynumu hareket edemeyecek kadar ağrım olunca nörolojiye gitmiştim. Boyun düzleşmesi ve iki yerde fıtık başlangıcı dendi. Sonra fizik tedaviye de gittim. Ağrım zaman zaman oluyor ama karıncalanma hep var. Bu ben çok endişelendiriyor. MS mi boyun düzleşmesi mi gözlerimde de uçuşan noktalar. Yarimci olursaniz memnun olurum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Mayıs 2018 at 14:43

   Hem düzleşme hem de fıtık olduğunu söylemişsiniz, bunlara bağlı sinir basısından, anlattığınız şikayetler olabilir.

   Bunu nöroloji veya beyin cerrahisi doktorunuz ile tekrar görüşmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 30. Alican

  11 Ağustos 2018 at 21:07

  Merhaba. Boyun düzleşmem var kulaklarımda geçmeyen çınlamalar ve göz seğirmeleri başladı. Kbb ye gittim fakat sıkıntının boyundan kaynaklandıgını söyledi. Benim merak ettiğim şey ise yüzme ve pilates egzersizler ile düzleşme eski haline dönebilirmi gerçekten? Çoğu doktor dönebilir diyor ama sabır ve azim ile düzenli çalışarak diyorlar. Sizce mümkünmü?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Ağustos 2018 at 20:26

   Bunu iyi bir fizik tedavi uzmanına danışmanız daha doğru olur. Doktorunuz manyetik rezonans görüntüleme isteyerek düzleşmenin o bölgeye ne kadar etki ettiğini tekrar kontrol etmek isteyebilir. Belki cerrahi gerekebilir. Fizik tedavi/rehabilitasyon gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 31. Kaan

  19 Ocak 2019 at 21:37

  Hocam yaklaşık 3 4 senedir boyun düzleşmesi varmış ben bu sene fark ettim 11 senedir basketbol oynuyorum yaklaşık 3 4 senedir yani başladığından beri saha içinde güçsüzlük kollarda ve bacaklarda uyuşma hatta hareket ettiremeyecek kadar yorgunluk oluyo doktora gittim egzersiz verdi ama işe yaramadı bazen yataktan kalakamayacak kadar yorgun oluyom sürekli uyuyom gece uyusam bile okulda uyuyorum çok bitkin hissediyorum psikolojik olarak kendimi çok alıngan ve çekingen hissediyorum artık bıktım nolur yardım edin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Ocak 2019 at 17:09

   Güçsüzlük, kollarda ve bacaklarda uyuşma, güçsüzlük boyun düzleşmesiyle ilişkili belirtiler olsa da, diğer saydığınız belirtilerin ve boyun düzleşmesinin altında yatan ve eklemleri, kasları etkileyen başka bir sorun (örn. romatizmal bir hastalık gibi) olabilir de. Tabii ki, buradan net bir şey söylenemez, ancak altta yatan bir hastalığın olup olmadığı hakkında araştırma yapılması işinize yarayabilir.

   Belki boyun düzleşmesinin neden olduğu basıya veya beyin omurilik sıvısı dolaşımının bozulmasına ve buna bağlı oluşabilen başka sorunlara bağlı da bu şikayetleriniz olabilir.

   Buradan kesin bir şey söylemek zordur. Boyun düzleşmesi ne gibi zararlar veriyor, bu durumun araştırılması için omurga cerrahisine gitmeniz gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git